Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fotbalisté Nizozemska se v úterním závěrečném utkání skupiny A na mistrovství světa proti domácímu Kataru pokusí stvrdit očekávaný postup do osmifinále. Pokud se „Oranje“ nechtějí spoléhat na výsledek druhého zápasu, potřebují k jistotě účasti ve vyřazovacích bojích uhrát s pořadatelskou zemí, která už ztratila naději na účast v play off, aspoň remízu.

Nejblíže k osmifinále skupiny A má favorizované Nizozemsko, kterému stačí k účasti v play off neprohrát. Pokud by svěřenci trenéra Louise van Gaala Kataru nečekaně podlehli, mohli by o vyřazovací boje v případě nepříznivého výsledku ze souběžně hraného utkání ještě přijít.

O druhém postupujícím by za určitých okolností v případě bodové rovnosti i skóre mohlo rozhodovat kritérium fair play. Nizozemci ale nepochybují o tom, že souboj s Katarem zvládnou. Tím spíš, že domácí výběr už ztratil naději na postup.

„Oranje“ od porážky 0:2 vloni v létě v osmifinále Eura od české reprezentace už 17 utkání po sobě neprohráli a na světovém šampionátu osmkrát v řadě prošli ze skupiny. Při poslední účasti před osmi lety získali Nizozemci bronz.

o hráči
83. min Koopmeiners o hráči
Klaassen
o hráči
66. min Berghuis o hráči
F. de Jong
o hráči
86. min Taylor o hráči
17 Blind
Blind
o hráči
8 Gakpo
Gakpo
o hráči
83. min Weghorst o hráči
10 Depay
Depay
o hráči
66. min Janssen o hráči

KatarKatar(5-3-2)

22 Baršim
Baršim
o hráči
Muhammad
o hráči
85. min Chadir o hráči
o hráči
65. min Asad o hráči
23 Madibú
Madibú
o hráči
65. min Búdiaf o hráči
6 Hátim
Hátim
o hráči
85. min Alaaldín o hráči
19 Alí
Alí
o hráči
65. min Muntarí o hráči
11 Afíf
Afíf
o hráči

Rozhodčí: Gassama - Noupue, Kamel Abo El Regal
Počet diváků: 66 784

„Minule proti Ekvádoru (1:1) jsme nehráli dobře. Nebyli jsme dost silní na míči a dělali jsme až příliš technických chyb. Jsem si ale jistý, že to byl jen ojedinělý výpadek. Proti Kataru budeme lepší,“ řekl na tiskové konferenci záložník Frenkie de Jong.

Katařané se při debutu na světovém šampionátu mohou stát prvním pořadatelským týmem, který na turnaji nevyhraje ani zápas. „Samozřejmě bychom byli rádi v lepší pozici, ale byla to pro nás velmi složitá skupina. Když hrajete proti takovému týmu jako Nizozemsko, nepotřebujete žádnou motivaci. Je výzva postavit se takovému soupeři,“ uvedl španělský trenér Katařanů Félix Sánchez.

Žádné šetření se od Nizozemska nečekejme. V sestavě udělal trenér van Gaal udělal jen dvě změny. Místo Bergwijna bude v útoku běhat Depay a Koopmeinerse v záloze nadradí de Roon. O oslabení se tedy v žádném případě nejedná.

To na straně Kataru nalezneme jen jednu změnu. Hatem dostal přednost před Boudiafem.

Hymna Nizozemska už zní stadionem Al Bayt.

I domácí mužstvo si vyslechlo hymnu své země a ceremoniál tak může přejít od slavnostní části k té pragmatické. Rozhodčí dnešního utkání Bakary Gassama se zdraví s fotbalisty a poté si pozve kapitány van Dijka s Al Haydosem k losu.

Nizozemci si zvolili míč, Katar stranu.

1

Začal první poločas utkání Nizozemsko - Katar

1

Zápas začal rozehrávkou Memphise Depaye.

1

Oranjes se snažili projít po levé straně, Timber s van Dijkem ale ještě rozehrají míč mezi sebou v obraně.

1

No a van Dijk poté vyslal parádní nabídku vzduchem na Depaye. Ten se uvnitř šestnáctky ve skluzu vyšponoval tak, aby míč zasáhl, zakončit do branky už ale nestačil.

2

Začíná obléhání klece brankáře Barshama. od Dumfriese se míč dostal dvěma přihrávkami až k Blindovi, to se dá očekávat po celé utkání, že se Nizozemci s Katarem nebudou dělit o míč.

3

Pozor, Katar neodejde ze zápasu bez střely na branku. do rány z dálky se pustil Hasan Al Haydos. mířil doprostřed, Noppert ale musel zasáhnout.

4
Důležité

Blind se po závaru dostal k odraženému balonu a pálil taktéž mezi tři tyče. Barsham má tedy také zákrok.

5

Na trávníku se svíjí Mohammad po souboji s Akém na středu hřiště u postranní čáry.

6

Ošetřování je u konce. Mohammad už je na nohou a bude se brzy hlásit o vpuštění zpět na hřiště.

7

van Dijk si dnes z pozice stopera určitě užije dost rozehrávek. Pro míč si chodí aktivně až za půlící čáru.

8

Ahmad musel hlídat náběh Klaassena a utržil při tom loket do hlavy uprostřed vlastního vápna. Píská se faul Nizozemci. Akce, kterou faulem přerušil ale opět zaváněla gólem v síti Kataru, de Jong s Klaassenem a Gakpem měli míč v soupeřově šestnáctce až příliš dlouho.

9

Katar se dostal k standardce z poloviny hřiště. Centr do pokutového území byl hodně prudký, van Dijkova řada ale nezapomněla na defenzivní povinnosti a balon okamžitě odvrátila.

11

Dumfries si pomohl na půlce nedovoleně.

12

Blind prošel s míčem po levé straně až do šestnáctky a chtěl prudkým pasem najít někoho na malém vápně ve středu, nebo i rovnou pálit. Katařané ale jeho pokus zblokovali.

13

Depay si v souboji o nákop mezi hranici šestnáctky a penaltu pomohl nedovoleně proti Khoukhimu ve středu obrany a rozhodčí přerušuje hru.

14
Důležité

de Jong pálil po narážečce jen do Klaassena, od něj se míč ale ještě odrazil před Depaye a ten se tak dostal do rány uvnitř pokuového území. Byl ale sám v pádu a tak dlouhou nohou jen vykopl míč nad branku.

16

Blind si stěžuje, že byl faulovaný v pokutovaném území. Z akce bude ale jen rohový kop.

16

Ten si vzal na starost Gakpo, Katařané ale rozebrali soupeře ukázkově a míč odhlavičkovali hned pryč.

17

Ofsajd Gakpa poté přerušil hru.

17

Dumfries chtěl prostrčit míč do pravého křídla na Gakpa, neuspěl ale proti Ahmedovi.

18

Depay se zlobí, že rozhodčí pískl útočný faul před šestnáctkou. Depay si ale pomáhal rukama, rozhodčí měl právo pískat.

18

Dumfries pak přihrával do pokutového území a Katařané jen odkopli míč na roh.

19

Gakpo tentokrát z pravé strany centroval a Klaassen vyskočil nejvýš. Netrefil ale branku soupeře.

20

Důraz při bránění vynesl míč pro Katar a Afif mohl z levé strany do útoku. Jeho přihrávka na druhou stranu doprava ale nemohla nikoho najít.

21

Faul Gakpa znovu aktivuje píšťalku sudího Gassamy. Je to znovu těsně před šestnáctkou Kataru a teď se musím už Gakpa zastat, tohle nic nebylo.

22

Dumfries pak skutečně fauloval na středu hřiště.

22

Nizozemci jsou už zase na míči a budou připravovat další postupný útok.

23

Afif měl na levé straně Ahmeda Homama a ten zblokovaným centrem získává pro Katar rohový kop z levé strany.

24

Centr se kroutil na malé vápno, tam jej ale odhlavičkoval van Dijk.

24

Katar ale bude pokračovat dalším rohem. Právě van Dijk poslal hlavou další centr raději do zámezí.

24

Afif zahrával roh a do rány proti odraženému míči se pustil Hassan, Netrefil ale míč tak, jak si představoval a vysoko přestřelil.

26

Depay se dostal do dobré šance z levé strany a už ve vápně střílel z otočky po akrobatickém zpracování. Ránu ale zblokovali Katařané.

27

Cody Gakpo (Nizozemsko) vstřelil gól. Nizozemsko - Katar 1:0
Gakpo už ale rozjásal fanoušky v oranžovém. Dostal míč mezi obránce do běhu a pravačkou propálil brankáře k pravé tyči.

28

Gakpo se tak třetí brankou dotahuje na Valenciu z Ekvádoru a Mbappého z Francie, kteří byli dosud na trůnu krále střelců šampionátu pouze ve dvojici.

29

Nizozemsko se ale musí bránit. Katařané se snažili protáhnout po pravé straně. Hatem s Alim více nevymysleli.

29

Hned na to ale už Katařané vyprodukovali střelu na branku. Z dálky to zkusil Mohammad, který si navedl míč na střed a zkoušel pozornost Nopperta. Nemířil ale ani přesně, ani tvrdě.

30

Je tu zase postupná rozehra Nizozemska. Obránci i záložníci jsou v jedné dlouhé řadě nad půlící čarou a posouvají si různě merunu mezi sebou. Žádná nabídka dopředu se zatím nekoná.

32

Katařané jsou staženi na středu v hlubokém bloku, Nizozemci se po vstřelené brance nikam neženou.

32

Dumfries si na pravé straně pomohl faulem a Katar rychle rozehrával na druhou stranu hřiště. Domácí reprezentace se ale probojovala zatím jen k autu z hranice šestnáctky soupeře.

32

de Roon zajel do Madiba dost nešetrně a může být rád, že nedostal karetní trest.

34

Ahmed poslal parádní patičku do útoku Afifovi, ten ale nezachytil tuhle fotbalovou krásu.

34

Mohammed se dostal k míči na pravém křídle a centroval přes Akého. Almoez Ali byl ale už na malém vápně, a tak zpětná přihrávka šla bohužel pro Katar ne k němu, ale od něj.

36

Katařané jsou ale v posledních minutách aktivnější.

37

Teď už ale Oranjes zase na míči se svým postupným útokem.

38

V kombinaci se ukazuje hlavně levá strana s Blindem a de Jongem.

39

Faul na Depaye si připsal Madibo. Holanďané budou rozehrávat standardku deset metrů za půlící čarou.

40

Klaassen si nezpracoval míč ideálně a Madibo se dostal k míči Neměl ale podporu svých kolegů.

40

Gakpo stál v ofsajdu, přihrávka na něj byla ale Klaassenova lahůdka. Střelec první branky se ale ještě před hvizdem slušně opřel do míče těsně za hranicí vápna.

42

Nizozemci si nerozuměli na pravé straně při přechodu do útoku a tak Katar bude házet aut.

43

Oranjes nikam viditelně nespěchají. Domácí navíc přidali ve své snaze, což je sympatické, kvalitou se ale opravdu nechytá.

43

Ahmed se zase pustil do útoku a musím tohoto levého beka pochválit. Nyní předvedl i pěkný první dotek.

45

Začíná poslední minuta řádné hrací doby prvního poločasu a na hřišti je typický obrázek. Nizozemci jsou v dlouhé rozehrávce daleko od katarské branky.

45

Katařané se nechali vylákat trochu ven a Nizozemci mohli jít do volnější obrany. Centr po pravé straně ale nebyl přesný a skončil v autu.

45

Nastavují se tři minuty.

45

Další rozvážná rozehra Nizozemska dostala koření v podobě průnikové přihrávky na Depaye, který sklepával Gakpovi, jenže domácí reprezentanti tentokrát dobře zachytili záměry dvojice snajprů z PSV Eindhoven a Barcelony.

45

Běží poslední sekundy nastavení, Depay se ještě dostal k ráně po sklepnutí Klaassena na střed. Depay pálil z první, pokus ale mířil těsně vedle levé tyče.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0

45

První poločas je za námi a žádná fotbalová nádhera se nekoná. Nizozemci jsou si vědomi své fotbalové převahy a chybí jim hlad po brankách. Katařané se naopak snaží ukázat, že nejsou úplnými nazdárky, kvalita je však na straně soupeře.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Nizozemsko - Katar

46

Druhý poločas začal rychlou standardkou pro Katar z levé strany. provinil se Dumfries.

46

Afif ale centr do vápna neposadil tak, jak by si představoval a van Dijk tento míč odvrátil.

48

Depay s Gakpem se krátkými pasy probíjeli do vápna, poslední nabídka Depaye na Gakpa už ale neprošla.

48

Mohammad se snažil vybídnout Afifa do útoku, ten ale jeho záměr nezachytil a byl navíc pohlídaný obranou Nizozemska.

49

Frenkie de Jong (Nizozemsko) vstřelil gól. Nizozemsko - Katar 2:0
Frenkie de Jong se zorientoval po Barshamově skvělém zákroku proti Depayovi, který už měl gól z levé strany na malém vápně na kopačce. Barsham útočníka Barcelony ale ještě dokázal vyrazit, na záložníka téhož katalánského klubu ale už nemohl stačit.

51

Hra pokračuje postupným útokem Nizozemců. Timber s Dumfriesem si zase posílají míče po zemi.

52
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Nathan Aké (Nizozemsko)
První žlutá karta zápasu jde na stranu Oranjes, protože Aké zboural Ahmed na půli při výskoku.

53

Příšerný odkop z branky si připsal Barsham, Nizozemci se dostanou k míči doslova zadarmo, protože výkop skončil v zámezí nad lavičkami Kataru.

54

Blind má útočné choutky a tak je nyní v pozici levého halfbeka. Zajímavá varianta při hře v systému 3-4-1-2.

55

Khoukhi poslal míč Afifovi do útoku, Katařané jej ale brzy zase odevzdali soupeři.

56

Hassan se objevil na levém křídle a hledal někoho nabíhajícího před branku. Míč ale prosvištěl šestnáctkou a skončil až v autu na druhé straně.

58

Nizozemci zase ubrali a nechávají soupeře více hrát s míčem.

58

Pedro Miguel se zapojil do rozehry, míč pak poslal zase na levou stranu, ze které jsou Katařané dnes nebezpečnější.

59

Klaassen s Dumfriesem postupovali podél pravé čáry, poslední kontakt s míčem se záložníkovi Interu Milán nepovedl.

60

Pedro Miguel podpořil opět útok, tentokrát po pravé straně. Dostal se i k centru do vápna, nabídku ale přetáhl, byť měl na malém vápně hned trojici spoluhráčů.

61

S míčem si hrál Mohammad a Blindovi se to vůbec nezamlouvalo. Soupeře tak zezadu poslal k zemi.

63

Ahmed se zase pustil do útoku a kraje obrany Kataru jsou asi to nejlepší, co dnes domácí tým ukazuje. Centr však opět neměl možnost nikoho najít, Kataru chybí tradiční hrot.

Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Davy Klaassen, nahradil ho Steven Berghuis

66
Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Memphis Depay, nahradil ho Vincent Janssen
Hra je teď dlouho rozbitá střídáními na obou stranách.

67

Může se pokračovat. Píská se faul na Khoukhiho těsně před polovinou hřiště na půli Kataru. Rozehra Kataru byla ale příliš zbrklá.

68

Centr z levé strany poslal Berghuis, bylo to ale příliš dlouhé pro všechny.

68

Berghuis utekl s Janssenem a druhý jmenovaný zakončil únik dvou proti brankáři snadno. Tohle ale bude na přezkum VARu, zda nestál Janssen v ofsajdu. A je tomu tak. Branka je odvolána.

70

van Dijk už je teď jediný muž, který zůstává na půlce, Nizozemci se trochu rozběhali, ale není to žádný útočný gejzír.

71

Katařané uspěli na pravém křídle, přihrávka do středu na Boudaifa ale nebyla přesná.

72

Dlouhá pasáž přihrávek Kataru, dál než před lavičku vlastního týmu se ale neprokombinovali.

73

To akci Gakpa nechyběla přímočarost, jeho centr z levé strany ale přes obránce neprošel, ti jej dostali na roh.

74

Barsham musel skákat ke své levé tyči po rozehře rohu a střele Berghuise.

75

Katařané jsou teď ale mnohem sympatičtějším týmem, snaží se přejít do útoku proti pasivní obraně, skvěle rozmístěný soupeř jen šetří síly, může kdykoliv zapnout.

76

Další postupný útok Kataru si nakonec vzal na nohu Hatem, který si navedl míč do středu a pálil. Rána to byla ale opravdu hodně mizerná a Noppert si jen stáhl pohodlně míč ze vzduchu.

78

Oranjes si teď hrají bago na polovině soupeře, Gakpa to ale nebaví a sběhnul si pro míč až před van Dijka.

79

Další série přihrávek jde přes jediného stopera. Ten vyměňuje strany a posílá míč doleva na Blinda.

79

Gakpo se snažil narazit si do běhu s Dumfriesem, Hassan ale dokázal dobře vystoupit.

79
Důležité

Muntari čekal a malém vápně na přihrávku z levého křídla po úniku Ahmeda marně, Noppert skočil do nabídky včas. Tohle ale byla nejlepší šance Kataru v dnešním utkání.

81

Na míči jsou zase Katařané. Afif pomáhá s rozehrou Hatemovi za polovinou hřiště.

82

Faulován byl van Dijk, kterému pod nohy v útočném snažení padl pod nohy Muntari.

83
Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Marten de Roon, nahradil ho Teun Koopmeiners

83
Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Cody Gakpo, nahradil ho Wout Weghorst
Dvojité střídání na straně Nizozemska v podobě post za post.

84

Nizozemci to chtějí viditelně dohrát, na hřiště ale trenér van Gaal poslal dva čerstvé útočníky, kteří by mohli ukázat hlad po gólech.

84

Počet diváků 66 784 (97 % z kapacity 68 895)

Střídání

Střídání Nizozemsko: ze hřiště odešel Frenkie de Jong, nahradil ho Kenneth Taylor
A poslední změna v sestavě také na straně Nizozemců.

87

Oranjes rozehrávají po ose Aké a Blind. Holanďané jsou ale viditelně spokojení.

88

Pedro Miguel, překřtěný na RoRóa se opřed do míče z takových 25 metrů. Netrefil ale branku Nopperta.

89

Další série přihrávek Nizozemců skončila brejkem Kataru. ten ale faulem Muntariho na středovém kruhu zastavil Timber.

90

Afif byl faulovaný o pár metrů dále a tak Katar dostává standardku, ze které už se dá zahrozit. Centr na pravou tyč mířil na Khoukhiho, jeho zakončení hlavou bylo ale pomalé a Noppert si snadno vyskočil a stáhl míč ze vzduchu.

90

Nastavuje se šest minut. Rozhodčí by si toto mohl odpustit.

90
Důležité

Nádhernou ránu z rohu na pravé straně pokutového území vyslal na vzdálenější tyč Berghuis. Ač je brankář Barsham bratrem olympijského vítěze ve skoku vysokém Mutaze Essa Barshama, tohle nemohl mít. Míč se ale zastavil o břevno.

90

Dumfries posílal míč do vápna, ale Barsham ukazuje, že výskok mají zkrátka v rodině.

90

Běží poslední minuta nastavení. Nizozemci zase hrají bago a jen čekají na hvizd.

90

Alaaedin ještě útočil po pravém křídle, jeho snažení ale bylo marné, protože rozhodčí už nechtěl prodlužovat trápení Kataru a ukončuje zápas.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 2:0

90

Katar byl velmi dobrým hostitelem skupiny A. Až příliš, neboť rozdal všechny body. Katařané jsou tak historicky prvním pořádajícím týmem, který nezískal ani bod. To Nizozemci si vítězstvím zajistili postup z prvního místa.