Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ghana na úvod turnaje prohrála s Portugalskem 2:3, ale poté stejným poměrem porazila Koreu. Ze tří předchozích účastní na mistrovství světa neprošla ze skupiny jen při minulém vystoupení před osmi lety. Ghaňanům by k postupu do osmifinále stačila i remíza, pokud by Korea porazila Portugalce maximálně o gól nebo při těsném vítězství nevstřelila vysoký počet branek.

Uruguay na šampionátu jako jediná ještě neskórovala, nejprve remizovala s Koreou bez branek a poté prohrála s Portugalskem 0:2. Dvojnásobní mistři světa startují na Mundialu počtvrté za sebou a při posledních třech účastech postoupili do play off. Tentokrát by jim nemusela stačit ani výhra, pokud by Korea zvítězila nad Portugalci.

Ghaňané mohou Uruguayi oplatit porážku 1:2 ze čtvrtfinále světového šampionátu v roce 2010. Tehdy vypadli po penaltovém rozstřelu poté, co v závěru nastavení neproměnil Asamoah Gyan pokutový kop po ruce Luise Suáreze, který na brankové čáře zabránil gólu a byl vyloučen. „Pro mě tohle není velké téma. To, co se stalo v roce 2010, je smutné, ale my se díváme dopředu,“ řekl ghanský trenér Otto Addo.

Luise Suárez hraje také v Kataru. „Jdeme do nadcházejícího zápasu položit celou svou duši a život. Ghana je velmi dobrý tým, ale my je známe. Dokázali jsme je porazit předtím a víme, jak je zdolat znovu,“ uvedl Suárez, který před 12 lety po svém vyloučení bouřlivě slavil neproměněnou penaltu Ghaňanů. „Nemám důvod se omlouvat. Není to moje chyba, že jsem nedal penaltu,“ vzkázal pětatřicetiletý nejlepší uruguayský střelec.

Kudus
90. min Fatawu o hráči
5 Partey
Partey
10 A. Ayew
A. Ayew
46. min Bukari o hráči
21 Samed
Samed
72. min Kyereh o hráči
J. Ayew
46. min Sulemana o hráči
Williams
72. min Semenyo o hráči

Pellistri
66. min de la Cruz o hráči
Bentancur
34. min Vecino o hráči
Valverde
de Arrascaeta
80. min Gómez o hráči
Suárez
66. min Cavani o hráči
11 Núňez
Núňez
80. min Canobbio o hráči

Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn

Suárez se vrací do základní sestavy a dokonce navlékne kapitánskou pásku, protože stoper Godín je jen na lavici. Trenér Diego Alonso udělal další dvě změny: Arrascaeta a Pellistri nahradil Vecina a Cavaniho.

Ghanský trenér Addo proti utkání s Koreou (3:2) udělal dvě změny v sestavě, obě v obraně: nehrají Lamptey ani Mensah, místo nich jsou Baba Rahman a Alidu.

Poté, co Ghana inkasovala ve dvou zápasech pět branek, vyměnil její trenér oba krajní beky.

Po jednozápasové pauze se vrací do zahajovací sestavy Uruguaye útočník Luis Suárez.

1

Začal první poločas utkání Ghana - Uruguay

1

Uruguay začala zápas výkopem, o míč ale rychle přišla.

2

Kudus dohrál na půlce tvrdě Giméneze, uruguayský stoper se svíjí bolestí. Tohle klidně mohla být karta.

4

Núňez dostal míč mezi ghanské stopery, kteří mu cestu k bráně čistě zavřeli.

6

Suárez šel na levé straně proti přesile, míč udržel na hřišti, ale pro Ghanu.

8

Ghana rozehrála přímý kop na krátko, což nebyla dobrá varianta, Afričané ve vápně faulovali.

9

Pellistri vyhrál na pravé straně souboj s Babou, ve vápně dal míč pod sebe, široko daleko ale nebyl jediný jeho spoluhráč.

12

Uruguay měla k dispozici přímý kop z pravé strany hřiště, míč z něj dostala do vápna, Zigi ho v pohodě sebral ze vzduchu.

13

Núňez se probil přes jednoho obránce Ghany, druhý ho na hranici vápna zastavil.

15

Jordan Ayew si navedl míč na střelu, Rochet jeho ránu jen vyrazil, Kudus ho nestihl přes brankáře doklepnout. Řeší se ale případný penaltový zákrok gólmana Jihoameričanů.

17

Záznam ukazuje, že Rochet padl pod nohy Kuduse, který byl u míče první a po kontaktu spadl.

18

Suárez se může uvztekat, penalta to ale je.

19
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Darwin Núňez (Uruguay)
Núňez dostává za protesty žlutou.

21

Rochet penaltu chytá. Historie se opakuje? Ghana po 12 letech neproměňuje v zápase s Uruguayí pokutový kop. Konkrétně Andre Ayew, který si dal s exekucí na čas a kopl ji těsně nad zemí do místa, kam skočil Rochet.

23

Núňez šel zleva sám na gólmana, přeloboval ho, vracející se Salisu ale míč mířící do sítě před brankovou čárou ukopl na roh.

26

Giorgian de Arrascaeta (Uruguay) vstřelil gól. Ghana - Uruguay 0:1
Uruguay přežila penaltu a za pár minut udeřila. Suárez si ve vápně zasekl míč, jeho střelu Zigi vyrazil za sebe, kde dobíhající De Arrascaeta hlavou doklepl do prázdné brány.

29

Uruguay je dál aktivní, vývoj utkání Ghaňany vykolejil.

32

Giorgian de Arrascaeta (Uruguay) vstřelil gól. Ghana - Uruguay 0:2
Spolupráce Suáreze s De Arrascaetou funguje parádně. Prvně jmenovaný nahrával, druhý z voleje podstřelil Zigiho prudkou ránou kolem nohy.

34

Bentancur sedí na trávě, potřebuje ošetření.

34

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Rodrigo Bentancur, nahradil ho Matías Vecino
A nakonec i vystřídat.

36

Na tahu je Ghana, proti disciplinované obraně Uruguayi to ale budou mít Afričané těžké.

37

Kudus trefil Giméneze do ruky, od níž se míč odrazil na roh. Ten i následující Jihoameričané ubránili.

39

Núňez zavezl míč do vápna, jenže neměl podporu a přihrávkou pod sebe našel leda ghanské obránce.

42

Hra je přerušená, na trávě leží dva hráči, z každého týmu jeden.

43

Seidu má po ostrém zákroku soupeře dokonce roztržený hrací úbor, rozhodčí ho posílá se upravit do zámezí.

45

Suárez nasadil jesličky Williamsovi, to stejné chtěl provést také Seiduovi, ten ale nohy secvakl a dál ho nepustil.

45

První poločas bude nastavený o osm minut.

45

Varela je hodně rychlý, tenhle dlouhý balon ale na hřišti nestihl.

45

Uruguay drží míč, evidentně chce dohrát poločas bez problémů.

45

Valverde centroval na hlavu Giméneze, který v záklonu přestřelil.

45

Kromě penalty neměla Ghana žádnou šanci, Uruguay je zatím jasně lepší.

46

Ghanský trenér stáhl v poločase oba bratry Ayewovy.

48

Ghaňané začali aktivně, na druhé straně se ale řítil po pravé straně Núňez, do centru ale vložil velkou razanci a míč prolétl vápnem až autové čáře.

52

Uruguayi přenechala iniciativu Ghaně, soustředí se na obranu.

55

Suárez vyzívá rozhodčího, aby za podobné zákroky uděloval žluté karty. Ghanský obránce ho sekl z boku přes nohy. Přímý kop to ale bude.

56

Sulemana si zaběhl za obranu, ve vápně se pak srazil s uruguayským brankářem, který si bolestivě tře ruku.

57

Núňez se prodral do vápna s obráncem na zádech, Amartey ho poslal k zemi a v akci je znovu VAR.

59

Německý rozhodčí Siebert ukazuje, že Amartey hrál první míč a penalta to nebude.

60
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Luis Suárez (Uruguay)
Suárez odkopl po odpískání míč a dostává kartu.

61

Samed trefil do nohy rozhodčího, který přerušil hru. Hned se ale rozběhla.

64

Bukari zabíhal na zadní tyč, Sulemana přesně tam poslal míč, ale pro jeho spoluhráče byl přece jen dlouhý.

65

Jihoameričané se prokombinovali až do vápna a Pellistri měl na noze třetí gól, trefil jen boční síť.

66

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Facundo Pellistri, nahradil ho Nicolás de la Cruz

66

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Luis Suárez, nahradil ho Edinson Cavani

68

Faul Ghany a další prodleva ve hře, což maximálně vyhovuje zdržujícím Uruguaycům.

70

Rohový kop Ghany rozehrál Baba, Partey byl překvapený, že k němu míč propadl, od nohy se mu odrazil do koše připraveného Rocheta.

70

Valverde se opřel za vápnem do míče, který před Zigim skočil a ghanský gólman měl co dělat, aby tvrdou ránu vyrazil.

71

Kudus si navedl míč na střelu, pravačkou vypálil tvrdě, ale nepřesně nad bránu.

72

Střídání Ghana: ze hřiště odešel Salis Abdul Samed, nahradil ho Daniel-Kofi Kyereh

72

Střídání Ghana: ze hřiště odešel Iňaki Williams, nahradil ho Antoine Semenyo

76

Ghanský roh, Uruguayi hraje už jen na údržbu.

77

Jihoameričané se celkem snadno ubránili a hned přešli do kontru, jejich akce ale končí odkopem od ghanské brány.

78

Valverde viděl vytaženého Zigiho, tak ho zkusil z půlky přelobovat, bránu ale těsně překopl.

80

Semenyo se drží za hlavu, ve vápně mířil na zadní tyč, jenže míči udělil opačnou faleš, než bylo třeba, a ten se vykroutil vedle brány.

80

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Darwin Núňez, nahradil ho Agustín Canobbio

80

Střídání Uruguay: ze hřiště odešel Giorgian de Arrascaeta, nahradil ho Maxi Gómez

81

Kudus pálil k tyči a Rochet se musel natáhnout jak guma, aby míč vyrazil na roh. Skvělá rána, skvělý zákrok.

83

Uruguayci si mohou oddechnout, Rochet drží míč a chvilku mu bude trvat, než rozehraje.

86
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Kamaldeen Sulemana (Ghana)

87
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Sebastián Coates (Uruguay)

88

Uruguay musí najednou útočit. Korea vede a má lepší skóre.

89

Cavani hlavičkoval pod břevno, Zigi fantastickým zákrokem vytáhl míč na roh. Uruguayský útočník byl ale zřejmě v ofsajdu. Ghanský brankář spadl nekoordinovaně na zem a potřebuje ošetření.

90

Zděšení ve tváři uruguayských náhradníků a fanoušků, postup, který drželi dlouhou dobu, jim doslova protéká mezi prsty.

90

Uruguay má na třetí postupový gól osm nastavených minut.

90

Cavani padá ve vápně, rozhodčí ukazuje, že tohle na penaltu není. Seidu mu přitom o nohu brnknul, jenže už se rozehrálo a akce je zahraná.

90

Zigi vyrazil střelu Goméze na roh.

90

Zápas graduje, Sulemanovu ránu vyrazil Rochet.

90

Cavani nahrával ve vápně Coatesovi, který tísněný obráncem vystřelil vedle tyče.

90

Střídání Ghana: ze hřiště odešel Mohammed Kudus, nahradil ho Issahaku Abdul Fatawu

90

Poslední vteřiny, tohle už Uruguay asi nestihne.

90

Poslední šance Uruguaye v 9. minutě nastavení, přímý kop 35 metrů od brány Ghany.

90

De la Cruz střílel do rukavic Zigiho a je konec. Uruguay navzdory výhře vypadává z turnaje.