Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hezké odpoledne všem fotbalovým fanouškům! Základní skupina F se finišuje, na programu jsou poslední dva zápasy. Společně budeme v podrobném online přenosu sledovat souboj Kanady a Maroka, začínáme v 16 hodin.

Kanada na mistrovství zaujala aktivním fotbalem, proti favorizovaným soupeřům herně nepropadla. Proti Belgii byla lepší, ale prohrála 0:1. S prázdnou odešla i z duelu s Chorvaty (1:4), její šance na postup jsou nulové.

Svěřenci Johna Herdmana mají i tak o motivaci postaráno, v utkání s Marokem zabojují o historicky první výhru na světovém šampionátu. „Chceme uspět a zapsat se do historie,“ uvedl sedmačtyřicetiletý kouč.

Maročané jsou velmi blízko postupu. Výhra jim zaručí jistotu první účasti v osmifinále od roku 1986, kdy podehli Západnímu Německu. Stačit jim ale může také vítězství Chorvatska či remíza v souběžně hraném utkání s Belgií.

Hoilett
76. min Wotherspoon o hráči
21 Osorio
Osorio
65. min Laryea o hráči
14 Kaye
Kaye
60. min Hutchinson o hráči
Adekugbe
61. min Koné o hráči
Buchanan
17 Larin
Larin
60. min David o hráči
19 Davies
Davies

MarokoMaroko(4-3-3)

1 Bunú
Bunú
Hakimí
85. min Džabrání o hráči
Adžuird
6 Saís
Saís
Mazráví
Únahí
77. min Jamík o hráči
Amrabat
11 Sabirí
Sabirí
65. min Amallá o hráči
7 Ziyech
Ziyech
76. min Hamdallá o hráči
Nasírí
17 Búfál
Búfál
65. min Abuchlál o hráči

Rozhodčí: Claus - Henrique Correa, Simon

Výkonem proti Belgii se Maroko vzepřelo papíovým předpokladům. Cennou výhru 2:0 ve druhém poločase zajistily branky Abdelhamida Sabiriho a Zakarii Aboukhlala. „Jsme v dobré pozici, ale rozhodně se tím nenecháme unést,“ ujistil záložník Selim Amallah.

Utkání odřídí trojice z Brazílie. Hlavním sudím bude Raphael Claus, kterému budou pomáhat Rodrigo Figueiredo Henrique Correa a Danilo Simon.

Maročané udělali oproti nedělnímu duelu s Belgií jedinou změnu, místo Amalláha nastupuje Sabirí. Kanadský trenér sáhl do sestavy na čtyřech postech, na lavičce zůstává třeba talentovaný Jonathan David.

Hráči už jsou na trávníku, stadionem zní hymny obou zemí. Za pár okamžiků začínáme.

1

Začal první poločas utkání Kanada - Maroko

2

Ziyech přešel okolo Adekugbeho a odcentroval. Ve vápně se dral k zakončení Búfál, kterého dobře střežil Johnston.

3

Na stadionu hned od úvodních minut panuje výborná atmosféra. Oba týmy mají na tribunách početnou fanouškovskou podporu.

4

Hakim Ziyech (Maroko) vstřelil gól. Kanada - Maroko 0:1
Vitória zpětnou přihrávkou zavařil Borjanovi, který si rovněž neodpustil hrubou chybu a nepochopitelně poslal balon přesně k Ziyechovi. Hráč londýnské Chelsea s přehledem trefil odkrytou branku a poslal Maroko do vedení.

6

Kanada se propracovala na útočnou polovinu, ale její akce nikam nevedla. Sudí přistihl Larina v ofsajdovém postavení.

7
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Junior Hoilett (Kanada)

8

Po Hoilettově nedovoleném zákroku si Maročané chystají přímý kop, k balonu se staví Ziyech.

9

Nakonec to byl Sabirí, kdo se ujal exekuce standardní situace. Jeho střela nevypadala vůbec špatně, ale od zdi se odrazila na roh.

10

Ziyech kroutil rohový kop do branky, Borjan vyboxoval balon jen na hranici vápna. Následná Búfálova rána nebyla nebezpečná.

11

Kanaďané jsou přikování před vlastní brankou. Další standardní situace ze Ziyechovy kopačky odvrátil hlavou Adekugbe.

13

Až nyní se Kanada aspoň na chvíli usadila na útočné polovině, její kombinaci zastavila Daviesova nepřesnost.

14

Johnston zabral, ale balon před přechodem přes čáru už nezastihl. Maročané mají před sebou rohový kop.

15

Roh Afričanům nic nepřinesl, kanadský protiútok byl o poznání zajímavější. Larinův skákavý centr našel Buchanana, jemuž zakončení z první nesedlo.

16

Ziyech si svým typickým způsobem našteloval balon na levačku. Pálil ze zajímavé pozice, ale zamířil vysoko nad branku.

18

Maročané se nikam neženou a kombinují na vlastní polovině. Do rozehrávky se zapojuje i gólman Bunú.

19

Johnston hledal přihrávkou po pravé straně Hoiletta, ale ten jeho záměr nepochopil. Balon doputoval až mimo hrací plochu, rozehrávat bude Bunú.

20

Búfál si ve vzdušném souboji s Kayem pomohl nedovoleným zákrokem, kanadskému záložníkovi uštědřil nepříjemný úder loktem do obličeje.

21

Před Mazrávím se otevřela volná levá strana. Marocký obránce vyrazil rychle před, ale Búfál jeho postup zastavil zpětnou přihrávkou.

22

Ziyech úspěšně zamotal hlavu Adekugbemu, ale svou přihrávkou do pokutového území žádného ze spoluhráčů neoslovil. Kanada řeší nebezpečí odkopem do autu.

23

Júsuf Nasírí (Maroko) vstřelil gól. Kanada - Maroko 0:2
Rychlá akce na tři doteky přináší Maroku dvoubrankové vedení. Hakimí ideálně načasovaným dlouhým pasem vyslal do úniku En-Nesjrího, který tvrdou ranou na bližší prostřelil nejistého Borjana.

25

Přesně takový začátek zápasu si Maročané přáli. Naopak Kanadě se historicky první vítězství na světovém šampionátu už nyní pořádně vzdaluje.

26

Hoilett na pravém kraji vápna posunul balon na Osoria, jehož centr do druhé vlny přečetl vracející se Amrabat.

26
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Jonathan Osorio (Kanada)

28

Saís si ve vlastním pokutovém území dovoll drzou kličku proti Hoilettovi, za což si vysloužil hlasité ovace z řad marockých fanoušků.

29

Kaye zezadu fauloval Únahího, sudí tentokrát pro kartu nesáhne. Na kanadských fotbalistech je znát výrazná frustrace.

31

Ziyech pozdržel přihrávku na En-Nesjrího o chvíli déle, marocký útočník a střelec druhé branky přebíral balon v jasném ofsajdu.

32

Adekugbeho pas sice dolétl ke Kayemu, ale sudí mezitím foukl do píšťalky. Balon přešel celým objemem přes postranní lajnu.

33

Hakimího povedený centr na hranici vápna oslovil Búfál, který přenechal balon Sabirimu. Ránu marockého záložníka zablokovali kanadští beci.

34

Hra se na chvíli přerušuje, protože hlavní sudí Claus má zřejmě problém s komunikací s kolegy u videa.

36

Už se zase hraje. Mazráví se ocitl pod tlakem napadajícího Hoiletta, z nepříjemné situace vytěžil alespoň autové vhazování.

37

Sabiri zahnal nepřesnou přihrávkou Mazrávího až k postranní čáře. Obránce Bayernu Mnichov už míč nezastihl, tentokrát mají aut Kanaďané.

38

Kanada za neustálého pískotu marockých fanoušků kombinuje na polovině hřiště. Zatím se jí směrem dopředu vůbec nedaří, soupeř brání pečlivě.

39

Vitória přilétl zezadu do hlavičkového souboje s En-Nesjrím. Jasný faul, stejný názor má i hlavní rozhodčí.

40

Do kanadské šestnáctky přilétl další zajímavý centr. Ziyech čechral balon k Búfálovi, těsně před nímž stačil zasáhnout Miller.

40

Najíf Adžuird (Maroko) vstřelil vlastní gól. Kanada - Maroko 1:2
Kanada se po šťastném gólu vrací zpět do hry. Adekugbeho prudký centr z levé strany výrazně změnil směr po Adžuirdově zásahu, Bunú už na výraznou teč nestčil zareagovat a balon skončil v síti.

42

Kanaďané se okamžitě vrhli do útoku a vybojovali rohový kop. Centro od praporku si pohlídal Bunú, který vyboxoval míč mimo vápno.

43

Na trávníku zůstává ležet Sabirí, který inkasoval nepříjemnou ránu do hlavy ve vzdušném souboji. Zásah lékařů ale zřejmě nebude nutný.

44

Marocký záložník je v pořádku, můžeme pokračovat. Stihne se Kanada před koncem poločasu dostat ještě do nějaké šance?

45

Nad rámec prvního poločasu se nastavuje pět minut.

45

Míč zamířil do zámezí po nepřehledném souboji mezi Ziyechem a Kayem. Rozhodčí jej nakonec přisoudil Maroku.

45
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Samuel Adekugbe (Kanada)

45

Maročané se prosadili potřetí, ale radost jim dlouho nevydržela. En-Nesjrí si našel odražený míč a ranou z první jej o tyč dostal do branky, jenže Borjanovi clonil v ofsajdu stojící Adžuird. Gól tedy neplatí.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:2

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Kanada - Maroko

47

Druhý poločas zahájil útočným faulem En-Nejsrí. Balon pošle zpět do hry kanadský brankář Borjan.

48

Po Hakimího nákopu vylétl balon za postranní čáru. Po přestávce se hra rozjíždí ve výrazně pomalejším tempu.

49

Únahí přenechával ve vápně patičkou balon rozběhnutému Hakimímu, ale tomu překazil plány pozorný Vitória.

50

Davies se snažil prosadit mezi dvěma protivníky, ale Hakimí a Saís ho dovnitř pokutového území nepustili. Kanada se i nadále pohybuje na útočné polovině.

51

Ziyechův povedený pas byl pro Búfála až příliš prudký. Marocký křídelník o balon zabojoval, ovšem získal ho jen za cenu faulu.

52

Maročané si v defenzivě počínají velice pozorně. Kanada kombinuje, ale nemůže se propracovat na dostřel soupeřovy branky.

53

Kanadské přihrávky čeká krátka pauza. Při jednom ze soubojů došlo k prošápnutí balonu, který se musí vyměnit.

55

Alphonso Davies se zamotal ve vlastních kličkách. Ziyecha do protiakce nepustil, naopak z těžké situace zvládl vybojovat faul.

56

Maročané jsou i nadále zalezlí a čekají na chybu soupeře. Místo toho se ale budou muset bránit přímému kopu, Búfál stáhl k zemi Hoiletta.

57

Daviesův centr prolétl pokutovým územím bez povšimnutí marocké obrany. Na zadní tyči zavíral situaci Larin, ale na míč nedosáhl.

58

Hoilett nasměroval balon na hranici šestnáctky, odkud z první zasahoval Davies. Nepřesné zakončení, Bunú mohl zůstat v klidu.

59

Do otevřené kanadské defenzivy se vydal Únahí. Akci přibzrdil, do šestnáctky se neprocpal, ale Maročané zůstávají u balonu.

60

Hra se přerušuje, protože Amrabat nechtěně zasáhl kolenem do hlavy ležícího Hoiletta.

60

Střídání Kanada: ze hřiště odešel Cyle Larin, nahradil ho Jonathan David

60

Střídání Kanada: ze hřiště odešel Mark-Anthony Kaye, nahradil ho Atiba Hutchinson

61

Střídání Kanada: ze hřiště odešel Samuel Adekugbe, nahradil ho Ismaël Koné

62

Ziyech v souboji jeden na jednoho neuspěl proti Hutchinsonovi. Kupředu se vydávají Kanaďané.

64

Kanada stupňuje svůj tlak, ale na výraznější šanci zatím čeká. Maroku by se až příliš velká pasivita nemusela vyplatit.

67

Alphonso Davies se nechal chytit v drobném ofsajdu, balon pošle zpět do hry ve druhé půli zatím nevytížený Bunú.

68

A další ofsajdové postavení kanadských fotbalistů, tentokrát se v něm ocitl střídající David.

69

Maročané si konečně mohou trochu užít balonu. Nikam se nehrnou, vyměňují si jej na vlastní polovině a vyhlíží okénko v obraně soupeře.

70

Vše změnil až odvážný průnik Ziyecha, který si chtěl vybojovat faul, ale udělal to až příliš okatě. Sudí nechává hru pokračovat.

72

Vyrovnání bylo nesmírně blízko. Hutchinson si naskočil na rohový kop a hlavou trefil břevno, od něhož se balon jen těsně neodrazil za brankovou čáru. Kanadě chyběly centimetry.

73

Kanaďané neustávají v tlaku a neustále se ženou kupředu. Laryea vybojoval na Mazrávím rohový kop.

74

Hoilett to tentokrát nekopl dobře, na přední tyči odvrací balon do bezpečí dobře postavený kapitán Saís.

75

Další nepovedený centr od praporku v podání zkušeného Hoiletta. Maročané jen odkopávají a rychle o balon přichází.

76

Střídání Kanada: ze hřiště odešel Junior Hoilett, nahradil ho David Wotherspoon

76

Střídání Maroko: ze hřiště odešel Hakim Ziyech, nahradil ho Abdar Razak Hamdallá

77

Střídání Maroko: ze hřiště odešel Azzadín Únahí, nahradil ho Džavád Jamík

78

Buchanan chtěl pro Kanadu získat standardní situaci, ale pádu po souboji s Hakimím hodně přihrál. Následuje odkop od marocké branky.

79

Johnston si vyměnil balon s Davidem, ale kousek za šestnáctkou narazil na připraveného Amrabata. Maroko vyráží do brejku.

80

Jenže střídající Hamdallá vůbec nezakončil. Nadějně vyhlížející akci zbytečně zpomalil, s míčem se zamotal mezi rychle se vracejícími Kanaďany.

81

Adžuird nechtěl přenechat balon Kanaďanům, načež byl povalen k zemi Laryeou. Sudí apeluje na hráče, aby nezdržovali a okamžitě pokračovali.

83

Johnston chtěl po rohovém kopu prodloužit balon na zadní tyč, ale nepočínal si vůbec dobře. Rozehrávat bude Bunú.

84

Buchanan si v osobním souboji s Adžuirdem pomohl nedovoleným zákrokem. Kanadský tlak v posledních okamžicích opadá.

84
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Steven Vitória (Kanada)

85

Střídání Maroko: ze hřiště odešel Ašraf Hakimí, nahradil ho Jahjá Džabrání

86

Maroko se po dlouhé odmlce dostalo do zakončení, ale střídající Abuchlál poslal balon vysoko nad branku.

87

Bunú naprosto zbytečně zariskoval a na hranici vápna málem přišel o míč. Marockým fanouškům i spoluhráčům pořádně zabrnkal na nervy, jeho hrubici klidně mohl potrestat Davies.

88

Buchanan se v krátkém časovém sledu dopustil už několikátého faulu. Maročané už s rozehrávkou nikam nespěchají.

89

Kanadský čas na vyrovnání se rychle krátí. Uhájí Maročané těsný náskok? K postupu do osmifinále jim nahrává i skóre druhého zápasu, v němž Belgie hraje s Chorvatskem 0:0.

90

Nad rámec dnešního utkání se nastavují čtyři minuty, tedy méně času než v prvním poločase.

90

Laryea posunul balon k Davidovi, který v pokutovém území nedostal čas ani prostor k zakončení. Davies o chvíli později vybojoval roh.

90

Před branku Maroka zamířil i kanadský gólman Borjan, ale Daviesovi se rozehrávka rohového kopu vůbec nepovedla.

90

Borjan se dokonce dostal k centru, poté se sám snažil zastavit protiakci soupeře. Maročané už na střídačce slaví postup, Belgie remizovala s Chorvatskem 0:0 a ve skupině skončí třetí.