Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Utkání Íránu s USA na stadionu Al Thumama v Dauhá by mělo určit druhého postupujícího ze skupiny B vedle Anglie. V lepší pozici jsou Íránci, kterým by měla stačit remíza (pokud Anglie nečekaně neprohraje s Walesem), Američané musejí nutně vyhrát.

Oba týmy se na mistrovství světa střetly už v roce 1998, kdy Írán vyhrál 2:1 a vítězství nad velkým politickým rivalem se v zemi bouřlivě oslavovalo. Dva roky nato skončil přípravný duel těchto týmů 1:1.

Pro Írán by šlo o první postup ze skupiny na mistrovství světa, na němž startuje pošesté. Do výhodné pozice jej po úvodním debaklu 2:6 od Anglie posunulo vítězství 2:0 nad Walesem, které zařídily góly Češmího a Rezajíána v nastaveném čase.

„Proti Walesu to byl krásný zápas. Nemůžu hráčům dostatečně poděkovat. Je to ale jen začátek, musíme dokončit práci,“ uvedl portugalský trenér Íránu Carlos Queiroz.

o hráči
45. min Karímí o hráči
Núrollahí
o hráči
71. min Torabí o hráči
Ezatolahí
o hráči
Hadžsáfí
o hráči
71. min Džalalí o hráči
Gholízadé
o hráči
77. min Ansárífárd o hráči
20 Azmún
Azmún
o hráči
46. min Ghoddos o hráči

o hráči
82. min Zimmerman o hráči
o hráči
65. min Acosta o hráči
o hráči
82. min Moore o hráči
24 Sargent
Sargent
o hráči
77. min Wright o hráči
10 Pulisic
Pulisic
o hráči
46. min Aaronson o hráči

Rozhodčí: Lahoz - Cebrian Devis, Palomar

Američané při posledních dvou účastech na světovém šampionátu v letech 2010 a 2014 do osmifinále prošli, ale na minulém turnaji v Rusku chyběli. Nyní v Kataru se prezentují sympatickou energickou hrou, která jim vynesla remízy 1:1 s Walesem a 0:0 s Anglií. Jediným střelcem USA je zatím Weah.

„Podle mě by se mělo o zápase mluvit proto, že oba týmy chtějí postoupit do osmifinále, a ne kvůli politice a vztahům mezi zeměmi. Fotbal je o setkávání s mnoha různými lidmi, které spojuje láska ke sportu. Jsme fotbalisté a oba celky budou bojovat o vítězství. O tom to bude,“ řekl trenér USA Gregg Berhalter k politickému podtextu střetu s Íránem.

Írán nasazuje takřka stejnou sestavu jako při vítězném duelu s Walesem, jediná změna je v brance, do níž se vrací Baíranvánd, který se zranil v úvodním duelu s Anglií.

Američané proti remíze s Anglií vyměnili v základní jedenáctce dva muže. Na místě stopera nastoupí poprvé na šampionátu Carter-Vickers a na hrotu Sargent, který byl v základu v úvodním zápase s Walesem.

Íránci nastoupí v bílých dresech, Američané v modrých.

Zápas bude řídit španělský sudí Antonio Mateu Lahoz.

1

Začal první poločas utkání Írán - USA

1

Írán hned vybojoval přímý kop, centr do vápna tým USA odvrátil.

2

Pulisic hned soupeři ukázal, co dovede, když sebral míč na vlastní polovině a doběhl s ním až k íránské šestnáctce, kde ho však odzbrojil Hosejní.

4

První delší nápor USA zakončil přetažený centr Musaha, který pokryl Gholízadé.

5

Také Írán dokázal soupeře na čas zatlačit k jeho vápnu. Aktivní byl zejména Azmún, který se s míčem dostal do šestnáctky, ale jeho centr Američané odvrátili.

7

Postupný útok Američanů dovedl míč až do levého rohu hřiště k Robinsonovi, jeho centr na bližší tyč spoluhráče nenašel.

9

Další tlak Američanů přinesl střeleckou pozici pro Musaha, který si těsně před vápnem zpracoval odražený míč a ještě před jeho dopadem na zem vypálil, jeho střela však letěla vysoko nad bránu.

13

Írán se na chvíli vymanil ze sevření a kombinuje na své polovině.

11
Důležité

Americký nápor pokračuje. Na centr z pravé strany si na malém vápně naskočil Pulisic a hlavou poslal míč na bránu, ovšem přímo do náruče Baíranvánda.

15

Žhavé tempo na chvíli ochladlo, Írán se totiž s míčem na kopačkách dopředu příliš nežene a snaží se otupit úvodní americkou ofenzivu.

16

Na dlouhý nákop si za americké obránce nabíhal Azmún, míč však v pohodě uzmul brankář Turner.

17

Už opět tlačí Američané. Velmi nebezpečný přízemní centr posílal z pravé strany Dest, po míči se musel vrhnout brankář Baíranvánd.

19

Chvíle amerického náporu se střídají s pasážemi, kdy drží míč Írán a přihrává si převážně na vlastní polovině.

20

Na tohle Íránci čekali. K Taremímu doputovala dlouhá přihrávka, ten chvíli ve vápně vymýšlel, nakonec zkoušel přihrát Azmúnovi. Tento záměr však vystihl Ream, navíc se pak mával ofsajd.

23

Musah vysunul do vápna Weaha, ten od brankové čáry přihrával zpět do hřiště, ale Íránci prostor dobře zahustili.

24

Weah se v íránské šestnáctce snažil vyzrát na Mohammadího, ale míč mu utekl za brankovou čáru.

25

Američané v posledních minutách soupeři takřka nepůjčují míč, ale cestu před jeho bránu hledají marně.

27

Američané vybojovali první roh, centr Pulisica na bližší tyč Íránci hravě odvrátili.

28

Sargentova sražená střela propadla za íránskou obranu, kam si pro míč doběhl volný Weah. Situaci však ukvapeně řešil hlavičkou, která zamířila přímo do rukou brankáře Baíranvánda.

30

Dest se z pravé strany probil přes několik obránců Íránu až do středu hřiště, jeho přízemní střelu zpoza šestnáctky odrazil Hosejní.

31

Núrollahí se pustil do předem ztraceného boje proti přesile. Míč před ním sebral brankář Turner a íránský záložník skončil na trávníku, kde je ošetřován.

33
Důležité

Sargent si v šestnáctce našel sražený centr a nabil zpět proti noze Weahovi, ten z velmi dobré pozice - i když trošku z úhlu - pálil kousek nad bránu.

36

Druhý roh Američanů rozehrával Pulisic tentokrát po zemi na hranici pokutového území, kde se ke střele chystal Dest, ale příliš pomalou přihrávku jeden z íránských hráčů vypíchl.

38

Christian Pulisic (USA) vstřelil gól. Írán - USA 0:1
Stálá americká převaha přináší odměnu! McKennie obloučkem za obranu vysunul Desta, který z pravé strany hlavou předložil míč na malé vápno a Pulisic jej zblízka doklepl do brány. Při zakončení se však srazil s brankářem Baíranvándem a zůstal ležet na trávníku.

41

Až teď se po ošetřování Pulisica rozehrálo.

42

Američané jsou nadále při chuti. Sargent si na pravé straně pokutového území zpracoval dlouhý míč a zkusil vystřelit, míč však místo k brance letěl podél ní.

43
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tyler Adams (USA)

45
Důležité

Američané promarnili velmi nadějný brejk. Vše začal Adams, který vysunul Sargenta, ten přihrál do pokutového území Weahovi. Jeho zpětný pas na Sargenta už však byl příliš.

45

Rozhodčí přidá k 45 minutám v prvním poločase ještě dalších pět.

45
Střídání

Střídání Írán: ze hřiště odešel Mílad Mohammadí, nahradil ho Alí Karímí
Střídání vynucené zraněním.

45

Dest chtěl od pravé lajny vysunout Weaha, poslal mu však příliš dlouhou přihrávku.

45
Důležité

Američanům kazí radost ofsajd. Weah si naběhl na přihrávku za íránskou obranu a z levé strany dokázal píchnout míč po zemi kolem Baíranvánda. Pomalá střela se od tyče odrazila do brány, ale rozhodčí zvedl praporek. Opakovaný záběr ukázal, že šlo o velmi těsnou situaci.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1

45

Američané první poločas zcela ovládli. Od začátku měli převahu, na střely vedou 8:0, na ty na bránu 3:0. Postupem času si vytvořili i několik šancí, z nichž jednu proměnili.

47

Chyba Reama nabídla Íráncům míč poblíž americké brány, ale Taremí přihrával Gholízadéhovi nepřesně.

47

Sargent dostal kolmou přihrávku do íránského vápna a z levé strany po zemi vystřelil. Brankář Baíranvánd byl u bližší tyče připravený, ale přesto míč zkrotil až napodruhé.

49

Po americkém rohu vyrazili kupředu Íránci. Míč táhl Taremí, ale pustil se s ním proti trojnásobné přesile, která jej odzbrojila.

52

Írán se poprvé dostal k zakončení, když se k centru z pravé strany protlačil střídající Ghoddos, v pádu ovšem hlavičkoval nad bránu.

53

Íránci ukazují, že když chtějí, dokážou předvést solidní akce. Postupnou kombinaci zakončoval centrem Rezajíán, míč odvrátil Ream.

54

K íránské šestnáctce se hnal aktivní Dest, svou střelou napálil prvního obránce.

54

Taremí se marně snažil protáhnout kolem brankové čáry k americké bráně, nakonec fauloval.

57

Aaronson zahrával jeden roh z levé strany, druhý z pravé, ani jednou se muži v modrém k zakončení nedostali.

58

Weah se prokličkoval až za brankovou čáru.

60

Íránu se ve druhém poločase podařilo vyrovnat hru, ale příliš nebezpečný zatím není.

62

Rezajíán se chytá za hlavu, protože v americkém pokutovém území měl několik spoluhráčů, ale svůj centr k nim nedokázal dostat.

64

Po srážce s Robinsonem se svíjel v bolestech Rezajíán, ale po chvilce vyskočil zpět na nohy.

65

Írán měl zatím svou největší šanci, když po přihrávce Gholízadého pálil těsně vedle Ghoddos. Těsně předtím však rozhodčí odpískal faul Taremího, který při snaze zakončit zajel skluzem do amerického obránce.

65
Střídání

Střídání USA: ze hřiště odešel Weston McKennie, nahradil ho Kellyn Acosta

67

Dlouhý nákop na Sargenta přinesl Američanům přímý kop těsně před šestnáctkou, protože míč pleskl do ruky Rezajíána.

69

Skoro dvě minuty trvalo, než Američané standardku rozehráli. Musah přestřelil zeď, ale i bránu.

70

Zpoza vápna napřáhl Ezatolahí, jeho střela se nadějně kroutila do vzdálenějšího horního rohu americké brány, ale nakonec prolétla vedle ní.

74

Nepříjemný pád Sargenta, po němž americký útočník zůstává na trávníku.

76

Američané se zatáhli před své pokutové území, kde zastavili Ghoddose.

77
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Madžíd Hosejní (Írán)

79

Ghoddos u rohového praporku upadl po souboji s Carter-Vickersem, Írán se však přímého kopu nedočkal.

82

Íránci se dožadovali odpískání ruky Moorea v pokutovém území, ale marně.

83
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Hosejn Kanaaní (Írán)
Trest pro hráče z lavičky.

84

Íránský centr stáhl ze vzduchu brankář Turner.

86

Zatažení Američané čekají, co Írán vymyslí. Zatím je to hodně přihrávek, ale bez efektu.

87

Američané po čase vyrazili kupředu, k přetaženému centru se dostal Moore, ale zakončit nedokázal.

89

První íránský roh v celém zápase nic nebezpečného nepřinesl, míč prolétl za zády nabíhajících hráčů.

90

Rozhodčí přidá ještě devět minut.

90

Po faulu na Džalalího bude Írán zahrávat přímý kop kousek od rohu pokutového území.

90
Důležité

Do centru k bližší tyči se položil Púralígandží, jeho hlavička skončila vedle právě bližší tyče.

90

Íránu zbývá na vyrovnání ještě pět minut, ale Američané teď drží hru daleko od své brány.

90
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Abol Fazl Džalalí (Írán)

90

Íránci jsou zcela bezradní. Už to zkoušejí dlouhými nákopy, ale ty nemají naději na úspěch.

90

Z nastavení je odehráno sedm a půl minuty.

90
Důležité

Tak přece jen si Írán vytvořil vyloženou šanci! Po sklepnutí hlavou se před brankáře tlačil Taremí, který po zákroku Carter-Vickerse upadl. Míč propadl mezi nohama brankáře, ale nikoliv až do brány. Íránci se dožadovali faulu, chvíli se zkoumalo i video, ale penalta se nekoná.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1

90

Američané ubránili postupovou výhru a je třeba říct, že zaslouženě. V první půli zcela dominovali, ve druhé se zaměřili na ubránění náskoku a až na úplný závěr soupeře nepustili do vyložené šance.