Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V úvodním duelu skupiny E se proti sobě postaví Španělsko s Kostarikou. Favoritem je jistě tým, který v roce 2010 celý šampionát ovládl,

Španělsko přivezlo do Kataru velice mladé mužstvo. Jen Ghana a USA mají nižší věkový průměr. Hned čtrnáct hráčů nemá ani 25 let.

„Jsme mužstvo, které toho má hodně před sebou. Jsme velmi mladí. Nejsme povinni skončit na žádném místě. Jednoduše budeme hrát tak, jak nejlépe dovedeme, abychom dosáhli dobrých výsledků. Pokud se nám to nepovede, odejdeme s hlavami nahoře a budeme dál pracovat,“ prohlásil na toto konto dvaadvacetiletý útočník Ferran Torres.

Soupeři se před mistrovstvím světa utkali v přípravných duelech hned třikrát. Dvakrát triumfovali Španělé, jednou zápas skončil remízou.

ŠpanělskoŠpanělsko(4-1-2-3)

23 Simón
Simón
Azpilicueta
Busquets
64. min Koke o hráči
24 Laporte
Laporte
18 Alba
Alba
64. min Balde o hráči
9 Gavi
16 Rodri
Rodri
26 Pedri
Pedri
57. min Soler o hráči
F. Torres
56. min Morata o hráči
10 Asensio
Asensio
69. min Williams o hráči
21 Olmo

KostarikaKostarika(5-4-1)

1 Navas
Navas
Martínez
46. min Waston o hráči
Oviedo
82. min Matarrita o hráči
Campbell
5 Borges
Borges
72. min Aguilera o hráči
17 Tejeda
Tejeda
Bennette
61. min Ruiz o hráči
Contreras
62. min Zamora o hráči

Rozhodčí: Muhamad - Alhammadi, Almahri

Středoamerická země startuje na třetím mistrovství světa po sobě. Po čtvrtfinálové účasti v Brazílii 2014 minule v Rusku Kostaričané nevyhráli ani jeden zápas.

„Španělsko je hodně kvalitní, ale to nás neděsí. Naopak nás to motivuje. Taky máme kvalitu. Uvědomujeme si, že musíme hrát velmi dobře, ale věříme, že proti nim můžeme hrát jeden na jednoho,“ komentoval úvodního soupeře útočník Anthony Contreras.

Španělský kouč Luis Enrique volí pro dnešek variantu sestavy s třemi útočníky, klasický hrotový útočník ale chybí a reprezentace z Pyrenejského poloostrova tak bude zřejmě sázet na postupné útoky a vyšší rychlost.

Španělský tým se postaral o drobnou kuriozitu, když dcera Luise Enriqueho je zároveň partnerkou útočníka Barcelony Ferrana Torrese. Ten samozřejmě dnes nechybí v sestavě, Enrique zřejmě nechce mít doma dusno.

Kostariku bude táhnout zcela určitě brankář a kapitán tohoto výběru Keylor Navas. Ten zářil už na minulém mistrovství světa.

Hráči už vychází z útrob stadionu Al Thumama v Dauhá. Před výkopem ale ještě musí proběhnout úvodní ceremoniál s hymnami soupeřů.

Dozněly poslední tóny hymny Kostariky. Hlavní rozhodčí Mohammed Abdullah Hassan ze Spojených arabských emirátů si zve kapitány k provedení losu.

Los se přiklonil na stranu Španělska, Sergio Busquets si zvolil míč a tak Španělsko obstará výkop. Keylor Navas ještě nechává vyměnit strany.

1

Začal první poločas utkání Španělsko - Kostarika

1

Utkání začalo rozehrávkou Španělska, do míče kopnul Asensio.

1

A Španělsko začíná klasickou tiki-takou. Míč se ještě neodlepil od trávníku.

2

Je to opravdu postupný útok. Busquets se z pozice stopera vydal dost vysoko a předával na pravou stranu. Oviedo ale ukopl míč před Torresem.

2

Centroval Olmo, ze vzduchu ale míč odhlavičkoval pohotově Duarte.

3

Španělsko ze opět v držení míče a stopeři s krajními obránci si posouvají míč mezi sebou.

3

Balon už je na pravém křídle na noze Olma, tomu se ale nepodařilo odcentrovat přes Martineze.

4

Laporte chtěl podpořit rozehru a vystoupil vysoko. Jenže při pokusu získat míč fauloval Campbella.

4

S míčem se poprvé potkal také brankář Simon, Španělé teď stáhli rozehru hodně hluboko.

5

Nádherný centr Pedriho z levé strany za obranu mířil na Olma. Ten trefil míč z první a mířil dobře na zadní tyč. Těsně ale minul vzdálenější brankovou konstrukci.

5

Obléhání Kostariky pokračuje, Španělé teď ale nerozehráli do levé strany přesně a míč si nechali utéci do autu.

6

Rodri je zřejmě v obranné řadě, Busquets je na svém tradičním postu defenzivního záložníka.

7

Torres nezpracoval přihrávku u pravé čáry, Španělé ale hned po vhazování získali míč.

7

Keylor Navas si vyběhl pro zblokovanou střelu Pedriho z levé strany. Neměl těžkou práci, balon byl po odrazu hodně pomalý.

8

Španělé teď chtěli zrychlit rozehrávku delším centrem do levé strany, opět ale nezpracoval míč dobře Olmo.

9

Asensio dostal míč na osu hřiště na hranici vápna a nečekaně střílel na pravou tyč. Navas by míč zřejmě nestihl skokem chytit, rána ale mířila těsně vedle.

10

Pedri s Laportem a Szpilicuetou na jeden dotek prokombinovali pravou stranu. Více než aut z toho ale zatím nevydolovali.

10

Bude zajímavé sledovat statistiku přihrávek. Španělsko jich má opravdu hodně.

10

Calvo chyboval v rozehrávce a Torres jej chtěl vyškolit. Calvo se ale příkladně vrátil.

11

Dani Olmo (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Kostarika 1:0
Dani Olmo skóruje z míče, který už se zdál ztraceným. Olmo prostrčil míč Gavimu na střed, ten mu balon obloučkém vrátil a Olmo dokázal špičkou kopačky přehodit Navase.

13

Španělé pokračují v držení míče i po vstřelené brance. Stopeři si opět nahrávají a nikam nespěchají.

13

Kostaričané získali míč a snaží se dostat do útoku, přihrávka na střed pro Contrerase ale nebyla přesná a tak se na míč dostane Rodri.

14

Kostarika zvýšila snahu napadat, Španělé ale posouvají míč rychle krátkými přihrávkami.

15

Gavi byl faulovaný Calvem na pravé straně deset nebo dvanáct metrů od pokutového území. Zajímavá možnost na centr.

15

Olmo s Pedrim rozehráli na krátko, Pedri ale pokazil přihrávku a Bennette mohl jít do protiútoku.

15

A vybojoval faul u levé čáry. To je opět na centr, k vápnu je to ještě hodně daleko.

16

Jenže Kostariku nachytali Španělé v ofsajdové pasti hned při rozehrávce standardní situace.

17

Španělé zase posouvají míč na jeden dotek.

18

Jenže Asensio si počínal nedovoleně a tak se Kostarika dostane k rozehrávce několik metrů před svým pokutovým územím. Alespoň si na chvíli může oddechnout.

19

Olvedo hází aut na polovině hřiště a hodně se zlobí na spoluhráče, že se málo nabízí.

19

Campbell dostal hezkou průnikovou přihrávku, obrana Španělska ale vytlačila útočníka, který musel sehrávat míč zpět.

20

Busquets už je na polovině soupeře i s míčem a Španělsko zase obléhá Navasovu branku.

20

Dokonalé řady 4-4-2 teď jsou nalajnovány na polovině Kostariky, míč ale mají Španělé.

21

Marco Asensio (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Kostarika 2:0
Jenže Španelsko svými kreacemi znovu udeřilo. Typický hrot Španělsku nechybí. Skvělý centr z levé strany mířil těsně nad penaltový puntík, kam byl naběhnutý Asensio a ten hned pálil. Navas si sáhnul na míč letící k pravé tyči, neměl jej ale šanci vytěsnit.

23

Španělsko získalo rohový kop, když Oviedo zblokoval pokus Torrese.

24

Olmo poslal míč na bližší tyč na malé vápno, tam ale nikdo v červeném nebyl.

24

Asensio se snažil projít po levé straně do dalšího zakončení, jeho ránu ale zpátky do něj zblokoval Durate.

25

Navas tak mohl odkopávat, míč ale hned uzmuli muži v červeném.

26

Další útok se valí Navasovým směrem. Byť mají svěřenci Luise Enriqueho nahráno, už zase hledají skulinu v řadách Kostariky.

27

Olmo se snažil ukličkovat Martineze, ten ale odolal a poslal míč blokem do autu.

27

Geniální prostrkávačku předvedl Gavi a udělal si z Kostaričanů kužely, na posledním kuželu v podobě Calva už ale ztroskotal.

29

Pro představu dominance vám připomenu statistický údaj, který vyrazí dech. Po necelých třiceti minutách mají Španělé přes tři sta přihrávek. Kostarika jich má 32.

29

Olmo už je zase s míčem na levé straně a kouká, kde by našel své spoluhráče.

29

Penalta pro Španělsko po tom, co Jordi Alba kličkoval s míčem a Duarte o něj zavadil levačkou.

30

Míč si staví Torres.

30

Ferran Torres (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Kostarika 3:0
Ferran Torres si počkal na skok Navase na jeho pravou stranu a poslal míč snadno jemně doleva.

32

Španělé tu usilují o debakl. To je neuvěřitelná dominance třetího nejmladšího týmu šampionátu.

32

Kostarika už musí vše vrhnout do útoku. Zatím ale působí zakřiknutě a nedokáže nic vyprodukovat. Ani teď se po pravé straně nedokázali prosadit Fuller s Campbellem.

33

Campbella teď u pravé čáry fauloval Olmo a tak se Borges může stavět k dobré standardce z pravé strany.

33

Campbell si ale nepohlídal ofsajdové postavení a už podruhé tak standardní situaci Kostariky zastavuje rozhodčí s praporkem.

34

Pokračuje galapředstavení přihrávek po zemi. Španělé si předávali míč, poté Alba poslal balon do levého křídla na Olma, jenže ten byl v ofsajdu.

36

Obrázek je stále stejný. Kostarika je v úhledných řadách na své půli, Španělé si posouvají míč na půli a čekají, kam se rozběhne jejich útočná trojice. Ta je neuvěřitelně pohyblivá a celá trojice si navíc ráda mění pozice.

37

Bennett si převzal míč na levé straně, neměl ale rychlost na překonání Azpilicuety. Ten se ihned dostal na míč, je vidět, jak si Španělsko věří a Kostaričané jsou poněkud bezradní.

38

Středoameričané se teď na chvíli usadili na půli soupeře, Oviedo centroval do vápna, jenže obrana Španělska okamžitě míč odhlavičkovala z nebezpečného prostoru.

40

Španělé si zase krátkými přihrávkami podmaňovali prostor na polovině soupeře, přízemní centr z pravé strany od Torrese ale nenašel nikoho z jeho kolegů.

41

Fuller vyrazil do útoku po pravé straně. Jenže neměl s kým si narazit či koho vyslat do zakončení. Kostarika zápas už tak nějak přežívá.

42

Laporte s Albou chtěli probudit Simona, který dnes zatím nebyl vůbec potřeba a tak zapojili do rozehry i jeho.

43

Ke střele natáhl z dvaceti metrů Pedri, ránu levačkou ale zblokoval Duarte.

44

Torrese faulovali za půlící čarou hráči Kostariky, o žádný velký faul nešlo, Španělé ale budou rádi, že se mohou ještě více přiblížit Navasově brance.

45

Alba byl o malý kousek v ofsajdu, byť se vracel pro míč zpátky.

45

Rozhodčí nastavuje pět minut. To je opravdu hodně na takový průběh poločasu.

45

Navas má míč po nepřesné přihrávce za obranu. Nikdo v červeném za nabídkou ale neběžel.

45

Kostarika se snaží alespoň odběhat poctivě rozehru Španělů, ti jsou ale opravdu bezchybní v rozehře a unavují soupeře neustálým posouváním míče.

45

Gavi dostal míč do běhu před vápno a viděl Asensia nabíhajícího na středu do vápna. Ten se ale zastavil a tak přihrávka vyšla do ztracena.

45

Ještě dvě minuty zbývají z nastavení. Španělé už zase kombinují nakrátko na půlící čáře.

45

Běží poslední minuta nastavení a obrázek je stále stejný.

45

Pedri nabehl s míčem na střed, posunul před sebe Asensiovi do vápna a ten levačkou pálil těsně před malým vápnem. Duarte padal do rány marně, Asensio totiž netrefil střelu dobře a poslal ji přímo do tribun.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 3:0

45

Šílená dominance La Furia Roja, jak se přezdívá národnímu týmu Španělska. Třikrát vystřelili svěřenci Luise Enriqueho na branku Keylora Navase a ten třikrát šel bezmocně pro míč do sítě. Španělsko nepustilo soupeře k ničemu, a to doslova. Simon si sáhl na míč jen při rozehře svých kolegů.

45

Pokud bych měl vypíchnout někoho jmenovitě, bude to za první poločas Gavi. Jenže když řeknete ze zálohy Španělska jedno jméno, musíte dodat další dvě. Trojúhelník Pedri, Gavi a Busquets je zkrátka vynikající.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Španělsko - Kostarika

46

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Carlos Martínez, nahradil ho Kendall Waston
Druhá půle začala i s jednou změnou v kádru Kostariky.

46

Míč drží Španělé. Kostarika ale vysunula presink.

47

Španělé ke změně v sestavě nesáhli a nehodlají měnit ani styl. Pedri už zase posouvá míč se svými stopery.

48

Na levé straně kombinoval Laporte s Pedrim, jejich souhra ale tentokrát nepřinesla nic pro vedoucí tým a Kostarika se snažila vsounout Bennetta, tomu ale přeci jen kousek k míči chyběl.

48

Španělé zaútočili Asensiem, který napřáhl k ráně na ose hřiště před pokutovým územím. Ránu ale poslal hodně nad.

49

Olmo kličkoval s míčem z levé strany, měl ale před sebou Fullera i Wastona a míč si nechal při svých kličkách utéci.

50

Azpilicueta teď trefil do achilovky Ovieda, jen se ale omluvil a rozhodčí ani nepíská, Kostarika bude mít stejně aut.

51

Asensio dal míč do strany Gavimu, ten posunul ještě Torresovi, který přihrával na zadní tyč pro Olma. Poslední nabídka ale už neměla přesnost a Olmo nestihl reagovat.

52

Kostaričané ale věnovali Španělsku roh. Ten si rozehraje Asensio.

53

Kratší rozehru chtěl ještě prodloužit Olmo, obrana ale zareagovala a míč odkopla daleko od Navasovy branky.

54

Míč si zase dávají na levé straně Pedri s Albou.

54

Ferran Torres (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Kostarika 4:0
Torres si narazil do křídla s Gavim, sám se vydal na malé vápno kde byl trestuhodně nehlídaný, obtočil se kolem stopera Calva a prostřelil Navase z blízka.

56

Olmo se snažil probít z levé strany, pak Oviedo musel hlídat centr na Torrese.

56

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Ferran Torres, nahradil ho Álvaro Morata
Torres má pro dnešek splněno. Penalta a branka ze hry trenérovi stačí a tak se do útoku vydá Morata.

57

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Pedri, nahradil ho Carlos Soler
A ještě jedno střídání.

58

Druhý rohový kop Španělska v řadě, první rozehrál Olmo na krátko, jenže Kostaričané odkopli míč do zámezí.

58

I druhý roh rozehrál Olmo na krátko. Opět ale bezúspěšně.

59

Španělé se vrátili k osvědčené rozehrávce na půlící čáře. k míči se pak dostal i Simon, protože Kostaričané pokračují ve vysunutém presinku.

60

Španělé vysunuli Moratu centrem za obranu, dlouhán ale musel míč ještě stihnout před brankovou čarou. Dokázal to a ještě patičkou vyzval Olma, tomu ale v zakončení zabránili obránci.

61

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Jewison Bennette, nahradil ho Bryan Ruiz
Dvojité střídání také na straně Kostariky. Ruiz je velký pojem v kostarickém fotbalu.

62

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Anthony Contreras, nahradil ho Álvaro Zamora

62

Španělsko chystá další střídání, míč ale je ve hře. Alba hledá, komu dát rychle míč na levé straně.

63

Morata se dostal za obranu Kostariky a střílel z pravé strany na bližší tyč. Netrefil ale branku.

64

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Jordi Alba, nahradil ho Alejandro Balde

64

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Sergio Busquets, nahradil ho Koke

64

Španělé chtějí rozehrát co možná nejvíce hráčů. Balde se Solerem už si také vyměňují míč.

65

Oviedo poslal míč do zámezí na levé straně při napadání rozehry soupeře.

66

Balde s Olmem si vyměnili míč na levé straně Balde ale míč vracel za sebe už když přešel brankovou čáru a rozhodčí si toho všiml.

67

Středoameričané získali míč ve středu hřiště, Ruiz vyzval Ovieda do rychlého útoku. Jenže toho zastavuje píšťalka hlavního rozhodčího, kterého upozornil jeho asistent na ofsajd.

68
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Francisco Calvo (Kostarika)
První žlutá karta utkání. Calo už mohl dostat kartu dříve, teď už ale rozhodčí nemůže přehlížet jeho frustraci. Zajel pod nohy Solera.

69

Střídání Španělsko: ze hřiště odešel Marco Asensio, nahradil ho Nico Williams
A poslední střídání na straně Španělů.

70

Olmo se dostal k hlavičce ve vápně a Navas musel zasahovat. Míč však letěl doprostřed branky a tak brankář PSG neměl potíže zasáhnout.

71

Kostaričané se dostali k míči, jenže s ním nedošli ani za půlku. Španělé jsou dnes hodně na koni.

71

Laporte si troufl do čtyř soupeřů, v situaci na středu hřiště si ale naknec neporadil a jen marně rozhodil rukama, že neměl komu posunout míč.

72

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Celso Borges, nahradil ho Brandon Aguilera
Luis Suarez střídá. Do hry se podívá hráč z týmu Guanacasteca, patřící ale Nottinghamu Forrest.

73

Olmo přihrával do vápna na rozběhnutého Moratu, Williams hrát nemohl, byl v ofsajdu a Morata měl míč příliš daleko.

73

Campbell čekal za obranou na přihrávku, jenže když ji dostal, vyletěl do vzduchu praporek rozhodčího.

74

Gavi (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Kostarika 5:0
Gaviho výkon je odměněn brankou. Nádhernou technickou branku si záložník Barcelony připsal po centru Moraty. Gavi balon napálil šajtlí z první a orazítkoval jej ještě o pravou tyč. Navas neměl žádnou šanci reagovat.

76

Tohle už je rozhodně debakl. Španělé ale pokračují s krasojízdě. S míčem operuje Soler.

77

Koke s Baldem a Solerem si hrají bago s třemi soupeři uprostřed. Kostaričané jsou totálně odevzdaní, zatímco La Furia Roja se náramně baví.

78

V první polovině jsem zmiňoval poměr přihrávek. Tak vězte, že Španělsko jich za malou chvíli bude mít přes devět set, Kostarika jich má jen něco přes sto.

79

Rozhodčí Mohammed si teď volá Wastona po strkanici ve vápně Španělska. Pohovor si také vyslechne Koke. Sudí pískal faul Wastona a naprosto oprávněně. Zboural Laporteho hodně nefotbalově a pak nechal průchod emocím frustrace.

81

Rodi poslal přihrávku nahoru na Gaviho, ten ještě posouval Moratovi, ten už ale byl v ofsajdu.

82

Střídání Kostarika: ze hřiště odešel Bryan Oviedo, nahradil ho Rónald Matarrita
Poslední střídání také na straně Kostariky.

82

Navas centroval po přihrávce dozadu někam na půlku. Míč ale seberou muži v červeném.

83

Laporte posouvá míč Baldemu, ten zase dál dopředu. To je totální přihrávková dominance.

84

Hra už je hodně rozbitá, tady už není moc o co hrát. Williams se snaží projít po pravé straně, už ale jde vidět, že i Španělsko sundalo nohu z plynu.

86

Gavi spadl po souboji na středu hřiště. Ruce soupeře v souboji byly a tak se píská správně.

86

Musím připomenout, že Kostarika stále nevystřelila. Nemyslím na branku, myslím celkově.

87

Simon si vyběhl pro míč za obranu, aby si také zahrál. Jeho nabídku měl mít Williams, ten ale nevystihl záměr svého brankáře.

88

Laporte si zase mění míš se Solerem a Bladem, stejně jako to dělali v první půli s Pedrim a Busquetsem.

89

Španělé budou vhazovat na půli. Tady se už opravdu dohrává.

89

Míč se dostal až k Navasovi, jeho centr ale sebere Balde.

89

Carlos Soler (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Kostarika 6:0
No tak ještě jedna rána na solar Keylora Navase. Williams poslal skvělý přízemní pas na Moratu, který Navas vyrazil jen před sebe, což si vychutnal dobíhající Soler, který už jen uklidil do nechráněné klece.

90

Rozhodčí Mohamed nastavuje osm minut. To je hodně zbytečné, vzhledem ke stavu utkání.

90

Campbell centroval do vápna, jenže Simon nechce riskovat, že soupeř vystřelí a znehodnotí tak jeho nulu. Stáhl míč ze vzduchu.

90

Álvaro Morata (Španělsko) vstřelil gól. Španělsko - Kostarika 7:0
Gavi posunul míč pod sebe Olmovi, ten přistrčil míč Moratovi na hranici vápna a ten ranou k levé tyči nedal Navasovi šanci.

90

Šílená demolice má ještě pět minut před sebou. Španělé kombinuji na středovém kruhu.

90

Gavi faulovaný pár metrů za polovinou.

90

Španělsko už má přes tisíc přihrávek a ještě jich pár přidávají, Balde je s míčem na levé straně.

90

Gavi prošel kolem snad pěti obránců, přistrčil do středu Solerovi, jenže ten selhal. Bez tlaku vypálil mimo tři tyče.

90
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Joel Campbell (Kostarika)
Tak ještě žlutá karta po faulu na levém křídle Španělska. Přišlápl kotník Baldemu.

90

Začíná poslední minuta nastavení. Standardku si připravuje Soler.

90

Solerova rána byla zblokovaná.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 7:0

90

Je dobojováno a Kostarika je za finální hvizd přesně na vteřinu nastavení vděčná. Tohle byla spanilá jízda Španělska. Sedmkrát vystřelili jeho hráči na branku, sedmkrát skórovali. Naopak Simon si nemohl připsat žádný zákrok, protože Kostarika ani jednou nevystřelila.

90

La Roja si tak může užívat. Tímto se zařadili hned na úvod k velkým favoritům turnaje. Kostarika bude chtít na dnešní duel co nejrychleji zapomenout. Já se s Vámi pro dnešní den loučím a přeji příjemný večer. MS ale ještě pro dnešek nekončí, za hodinu můžete sledovat na IDNES.cz online ze zápasu Belgie - Kanada.

23. listopadu 2022 17:00Španělsko-Kostarika 7:0