Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brazílie se jeví jako velký favorit na zlato, v osmifinále vyprovodila Koreu 4:1, když všechny góly dala už v úvodním poločase.

Chorvaté, finalisté minulého šampionátu 2018 v Rusku, zatím tak přesvědčiví nejsou. Ve skupině skončili druzí za Marokem, v osmifinále přemohli Japonce až po penaltovém rozstřelu.

Chorvaté v dosavadních čtyřech vzájemných duelech jihoamerického soupeře neporazili a na MS s ním dvakrát prohráli. V roce 2006 podlehli 0:1, o osm let později 1:3. To byl zahajovací duel šampionátu v Brazílii a tam Chorvaty poškodil rozhodčí.

Brazilci nastupují ve stejné sestavě jako proti Jižní Koreji. K dispozici není útočník Gabriel Jesus a obránce Alex Telles kvůli zranění.

Sosa
110. min Budimir o hráči
Kovačič
106. min Majer o hráči
Brozovič
114. min Oršič o hráči
10 Modrič
Modrič
Pašalič
72. min Vlašič o hráči
Kramarič
72. min Petkovič o hráči
Perišič

BrazílieBrazílie(4-1-2-3)

Alisson Becker
14 Militao
Militao
106. min Sandro o hráči
Marquinhos
3 Silva
Silva
2 Danilo
Danilo
Paquetá
106. min Fred o hráči
Casemiro
10 Neymar
Neymar
Raphinha
56. min Antony o hráči
Richarlison
84. min Pedro o hráči
Vinícius Júnior
64. min Rodrygo o hráči

Rozhodčí: Oliver - Burt, Beswick

Do startu utkání zbývá méně než čtvrt hodiny. Rozcvičky jsou v plném proudu a první čtvrtfinále může začít.

Mužstvo, které postoupí do semifinále, si zahraje proti úspěšnějšímu z dvojice Nizozemsko - Argentina.

Oba týmy jsou už nastoupeny na hrací ploše. Stadionem zní chorvatská státní hymna.

Ihned poté zní státní hymna Brazílie.

Úvodní výkop budou mít na starosti Chorvaté. K míči se staví záložník Luka Modrič.

1

Začal první poločas utkání Chorvatsko - Brazílie

1

Chorvaté začali bleskovým přenesením hry na pravý kraj hřiště, kde však Pašalič přišel o míč.

1

Brazilští stopeři tak získali míč a postupně kombinují odzadu.

2

Brazilci se nikam neženou, míč se dostal i k Alissonovi, který pomáhá v rozehrávce. Chorvaté velmi vysoko presují.

3

Také míč získali, Casemiro poté fauloval Kovačiče. Chorvatský centr ze standardní situace ale nebezpečný nebyl.

4

Dlouhý nákop Thiaga Silvy převzal u rohu Vinícius, postupná obehrávka obrany ale nevyšla, a tak se míč vrací ke stoperům.

5

Vinícius nejprve zleva centroval, napálil zeď dvou stojících obránců. Odražený míč si znovu vzal a zkoušel technicky obstřelit Livakoviče, jenže ten pomalejší střelu bez problému chytil.

7

U míče delší čas Chorvaté, přihrávají si mezi stopery a hledají cesty jak překonat brazilskou obranu.

7

Juranovič pak vyslal centr do pokutového území, před Perišičem ale zvládl odhlavičkovat Marquinhos.

8

Perišič zleva zkoušel centrovat, jenže nepřesný míč Kramarič nemohl doskočit.

10

Vinícius si naváděl míč do středu, poté místo střely zkoušel nahrávat Richarlisonovi do lepší pozice, jenže narazil pouze na nohu obránce.

13

Hra se dál vracela k pomalému vyčkávání a přihrávkám mezi obránci. Tentokrát se ale Chorvaté dostali až před branku. Juranovič sprintem přeběhl hřiště, pak Pašalič zprava stříleným centrem oslovoval Perišiče, jenže ten nezvládl balon tečovat, a ten tak pouze prolétl pokutovým územím. První větší závar zápasu.

14

Chorvaté dál vytvářejí tlak. Tentokrát kopali roh, ale ani ten nevyužili. Modričův centr byl příliš nízký, a tak si s ním obránci poradili.

15

Pak ještě Modrič získal míč na středu hřiště, pokusil se přes nohu centrovat, jenže našel pouze Militaa ve výskoku.

16

Velmi aktivní Chorvaté se nebojí vysoko presovat a ve velkém počtu ohrožovat brazilskou rozehrávku. Jihoameričané zatím marně hledají skulinky, kterými by mohli založit útok.

18

Richarlison ve vápně sice dostal přihrávku, ale míč neudržel proti dvěma obráncům. Brozovič poté perfektně vyvezl míč a přihrávkou na Pašaliče zakládal rychlý protiútok.

21

Vinícius to teď vzal na sebe. Navedl míč zleva na pravou, přihrál čekajícímu Richarlisonovi, který mu sklepl zpátky. Viníciovu střelu z první ale zblokovala obrana, poté to ještě zkoušel z dálky Neymar, ale jeho kroucený pokus bez problému chytil Livakovič.

23

Richarlison hezky zpracoval ve vápně s obráncem na zádech, pak přihrál Casemirovi pod sebe, ten z první zkusil ohrozit branku, ale obrana jeho střelu zablokovala. Z následného rohového kopu nebyli Brazilci nebezpeční.

25
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Danilo (Brazílie)
Juranovič sprintoval po balonu, který se nad ním snášel těsně vedle rohového praporku. Do souboje ale s nohou velmi vysoko vletěl Danilo a chorvatského beka sestřelil, načež rozhodčí tahal žlutou kartu.

26

Standardní situaci rozehrál Modrič mizerně. Nenašel ve vápně žádného ze svých spoluhráčů a brazilští stopeři bez problémů odvraceli.

28

Teď dostanou výhodu standardní situace také Brazilci. Zhruba 35 metrů od branky v prostředku hřiště upadl Vinícius, pak také Gvardiol fauloval Richarlisona.

29

Neymarův oblouček ale nefungoval tak dobře, do nebezpečí se tak Brazilci nedostali.

30

Na druhé straně z dálky pálil Perišič, navedl si míč na pravou a z rohu pokutového území vyslal projektil, který však letěl vysoko nad břevno.

31
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Marcelo Brozovič (Chorvatsko)
Neymar zpracoval míč, nasadil Brozovičovi jesle a utíkal. Jenže chorvatský záložník si to líbit nenechal a stáhl brazilského útočníka k zemi.

33

Juranovič centroval vysokým obloukem až na druhou stranu na Perišiče. Brankář Alisson chtěl centr sebrat rukama, vystoupil daleko a v souboji s chorvatským útočníkem jen tak tak míč vyškrábl pryč z vápna.

36

Juranovič na poslední chvíli vykopával míč z vlastního vápna poté, co vypadl ze souboje mezi Gvardiolem a Richarlisonem.

37

Richarlison zkoušel obhodit Dejana Lovrena, jeho kousek se mu ale nepovedl. Zkušený obránce míč pokryl tělem a Richarlisona nikam nepustil.

40

Brazilci zkoušejí dobývat pevnou chorvatskou obranu. Křižnými přesnými přihrávkami mezi řady se dostávají vpřed, ale většinou ztroskotají v osobních soubojích se stopery.

41

Jihoameričané získají slibnou standardní situaci na rohu pokutového území po faulu na Vinícia.

42

Neymar to vyzkoušel přímo na Livakoviče. Tomu zákrok ještě zkomplikovala zeď, která míč lehce tečovala. Nikoli však tolik, aby gólman na míč nedosáhl.

45

Rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45

Slibnou chorvatskou akci zastavuje ofsajd, vypadá to, že poločas už žádnou další šanci nenabídne.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Chorvatsko - Brazílie

47

Dle názoru rozhodčího fauloval napadající Pašalič Militaa, a tak se Brazilci osvobodili.

47

Livakovič vytáhl perfektní reflexivní zákrok nohou, když vykopával míč na čáře po teči od vlastního obránce.

48

Další situaci ve vápně Chorvatska zkoumali videorozhodčí jako potenciální hru rukou. Nakonec skluzující obránce po střele Richarlisona rukou nezahrál.

51

Neymar prostupoval mezi řadami povedeným sólem, jeho přihrávka na kraj hřiště ale nebyla přesná. Navíc upadl po souboji s Brozovičem, rozhodčí ale zůstal klidný.

53

Perišič převzal míč na levé straně hřiště a zkoušel centrovat na zadní tyč, kam ale nenabíhal žádný ze spoluhráčů. Předtím fungovala spolupráce mezi Modričem a Juranovičem, který proběhl po kraji až k vápnu, kde předal Pašaličovi, od něhož dostával možnost právě Perišič.

55

Další důležitý zákrok Livakoviče. Tentokrát nedal šanci Neymarovi, který po průnikové přihrávce od Richarlisona postupoval sám na brankáře z úhlu.

56

Střídání Brazílie: ze hřiště odešel Raphinha, nahradil ho Antony

58

Chorvaté trochu uklidnili hru po smršti brazilských šancí. Drží míč a odzadu budují příležitost k útoku.

63

Po delší době hrozili Chorvaté. Perišičův přízemní cenr zleva ale mířil přímo do rukavic Alissona.

64

Střídání Brazílie: ze hřiště odešel Vinícius Júnior, nahradil ho Rodrygo

65

Neymar si pohrával s míčem ve středu pole, když jej stáhl k zemi Brozovič. Ten už kartu má, za tenhle faul ale vyloučen nebude. Standardka pro Brazílii.

65

Casemiro to vyzkoušel z veliké dálky. A nepřestřelil ani zeď, do které míč napálil.

66

A teď už se Livakovič zapotil. Paquetá obhodil obránce a využil zmatku, který mezi nimi panoval. Už stál tváří v tvář brankáři, ale v klíčové chvíli selhal.

68
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Casemiro (Brazílie)

70

Opět sledujeme pasáž hry, během které Chorvaté v klidu drží míč a nikam se neženou. Rozehrávají odzadu a hledají prostory.

72

Ke střele se odhodlal Kramarič, který se na rohu pokutového území otočil kolem obránce, avšak zakončil pouze do nohou dalšího.

72

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Andrej Kramarič, nahradil ho Bruno Petkovič

72

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Mario Pašalič, nahradil ho Nikola Vlašič

74

Antony převzal na pravé straně míč, viděl prostor, do kterého by mohl naběhnout. Navedl si však míč přímo k Perišičovi, pokusil se o kličku, skočil a upadl. Souboj proběhl bez doteku, čehož si sudí dobře všiml, ale žlutou kartu Brazilci neudělil.

74

76

Livakovič opět drží chorvatské naděje. Opět po výpadu z levé strany, který měl na svědomí Neymar. Zůstal klidný, roztáhl se a nedal brazilskému útočníkovi možnost.

77
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Éder Militao (Brazílie)

80

Paquetá pálil z první po přihrávce z první na hranici vápna. Připravený Livakovič kryl bez větších potíží do koše.

83

Další brazilská příležitost. Richarlison zády hlavičkoval po centru Rodryga nad branku.

84

Střídání Brazílie: ze hřiště odešel Richarlison, nahradil ho Pedro

85

Brazilci se v obraně snažili uniknout napadajícím Chorvatům, kteří už ve dvou běželi proti Alissonovi, který nakonec odkopával do autu.

86

Militao nadvakrát pálil z okraje pokutového území. Jedna rána sražená, druhá zblokovaná mimo. Jihoamerický roh.

89

Sosa centroval a míč doplachtil až k Petkovičovi, který nevyužil příležitosti a zpracovával moc dlouho. Brzy k němu dorazili brazilští stopeři a míč mu sebrali.

90

Brazilci teď zamkli Evropany v pokutovém území, kam létá jeden centr za druhým. Po Neymarově nabídce se ještě dostanou k rohu.

90

Rozhodčí nastavuje čtyři minuty.

90

Ještě Antony vyzkoušel Livakovičovu pozornost, když si navedl míč do středu na levačku a po zemi vypálil. Brankář bez problému.

90

Skončil druhý poločas utkání. Následuje krátká přestávka před prvním prodloužením 0:0

91

Začalo první prodloužení utkání Chorvatsko - Brazílie

91

Sosa hlavou před Antonym raději odvracel na rohový kop, ke kterému se staví Neymar.

92

K hlavičce se dostal Pedro, ale míč nasměroval velmi nepřesně.

95

Antony si vyprosil další faul, tentokrát za ruku v obličeji, kterou v souboji použil Sosa.

97

Danilův centr na zadní tyč hledal Pedra, ale bohužel nebyl úspěšný.

99

Rodrygo posílal do vápna pěkný padáček, který měl najít nabíhajícího Paquetu, ale ten na míč těsně nedosáhl.

101

Pedro zkoušel akrobatické zakončení po centru Antonyho, nicméně se mu nepovedlo a míč po odrazu od země skončil v Livakovičově náruči.

102

Mateo Kovačič protančil až do vápna, obešel několik hráčů, své rychlosti využil, ale z úhlu nedokázal zakončit na branku.

103

Petkovič si udělal dobrý den z Thiaga Silvy a naváděl si míč do vápna. Předal Brozovičovi, jehož střela z první ale letěla vysoko na branku.

105

105

Neymar (Brazílie) vstřelil gól. Chorvatsko - Brazílie 0:1
Tak konečně jsme se dočkali gólu! Neymar začínal uprostřed hřiště, dvakrát si narazil se spoluhráči, díky čemuž prošel až do pokutového území, kde se kličkou zbavil Livakoviče a z úhlu poslal míč do sítě.

108

Perišič posílal prudký centr na zadní tyč, kam naskakovali dva spoluhráči, ale ani jeden míč netrefil.

109

Modrič se kličkou zbavil Freda a poté vybojoval rohový kop pro Chorvatsko.

110

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Borna Sosa, nahradil ho Ante Budimir

111

Chorvatskou akci zastavuje útočný faul Budimira, který skolil Thiaga Silvu.

114

Střídání Chorvatsko: ze hřiště odešel Marcelo Brozovič, nahradil ho Mislav Oršič

114

Antonyho odzbrojil Majer, ale jen tak, že Brazilci získali rohový kop.

116

Gvardiol zastavil unikajícího Freda precizním skluzem a nedovolil mu unikat samotného na brankáře.

117

Bruno Petkovič (Chorvatsko) vstřelil gól. Chorvatsko - Brazílie 1:1
Rychlý brejk skončil vyrovnávacím gólem! Modrič - Oršič a přihrávka do druhé vlny na Petkoviče, jehož střela z první zapadla po teči obránce do spodního rohu Alissonovy brány.

120

Z dálky zkusil vypálit Majer, jenže střela bez síly neohrozila Alissona.

120

Rozhodčí nastavují dvě minuty.

120

Perišič si tvrdým zákrokem vyšlápl na Antonyho. Rozhodčí však kartu netahá.

120

Brazílie mohla rozhodnout! Casemirův pokus z první ale likviduje perfektním zákrokem Livakovič.

120

Skončilo druhé prodloužení. Probíhá výběr aktérů pokutových kopů před penaltovým rozstřelem, který bude následovat 1:1

121

Zahrávají se pokutové kopy Chorvatsko - Brazílie

121

Jako první půjdou na řadu Chorvaté.

121

Nikola Vlašič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 1:0 v penaltovém rozstřelu.
Penalta doprostřed nahoru, Alisson bez šance.

121

Rodrygo (Brazílie) NEDAL. 1:0 v penaltovém rozstřelu.
Livakovič chytá! Rodrygo kopl doprava do ideální výšky pro brankáře, který stranu bohužel pro něj vystihl.

121

Lovro Majer (Chorvatsko) PROMĚNIL. 2:0 v penaltovém rozstřelu.
Přesný kop doprostřed, Alisson byl blízko, aby míč vykopl, ale těsně na něj jeho špička nedosáhla.

121

Casemiro (Brazílie) PROMĚNIL. 2:1 v penaltovém rozstřelu.
Livakovič nebyl daleko, málem na prudkou střelu doleva dosáhl, Casemiro se ale raduje.

121

Luka Modrič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 3:1 v penaltovém rozstřelu.
Bezpečně uklizeno doleva, na opačnou stranu než skákal Alisson. Mazácký kop.

121

Pedro (Brazílie) PROMĚNIL. 3:2 v penaltovém rozstřelu.
Lehounký kop, počkal si trochu déle, naznačil a uklidil na opačnou stranu.

121

Mislav Oršič (Chorvatsko) PROMĚNIL. 4:2 v penaltovém rozstřelu.
Přesný, velmi přesný kop k levé tyči předvedl Oršič. Na tohle nemohl Alisson nikdy dosáhnout.

121

Marquinhos (Brazílie) NEDAL. 4:2 v penaltovém rozstřelu.
Tyč! Před Marquinhosem zela prázdná část branky, ale obránce ji bohužel nedokázal trefit.