Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Buď skončí v koši, nebo díky němu získáte práci snů. Sedm rad jak na životopis

Všechno je jednou poprvé. A tak zíráte do monitoru počítače na prázdný papír a prvně shrnujete své dosavadní snažení do přehledu latinsky zvaného curriculum vitae. Co tam napsat? O čem taktně pomlčet? Jakou tvář své profesionální vizitce dát?

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Pryč jsou doby, kdy se životopisy ťukaly na stroji a rozdíly mezi nimi bylo možné najít tak akorát v překlepech. Dnes, kdy jsou k dispozici nadupané programy a aplikace, není problém při troše technické zdatnosti vytvořit ze své biografie malé umělecké dílo.

„Musíte počítat s tím, že personalista dostane desítky životopisů na každé inzerované pracovní místo. Je potřeba se od konkurence odlišit a zaujmout na první pohled,“ radí manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Takže ať už sedíte před prázdným „plátnem“ textových editorů Microsoft Word či Pages od Applu, nebo se svěříte webovým stránkám Canva.com či cvapp.cz, snažte se vytvořit něco originálního, i když nejlépe za dodržení následujících sedmi zásad:

1. Nezapomeňte na základní informace a kontakty

V úvodu každého životopisu musí být uvedeno jméno a příjmení, telefonní číslo, e-mail a bydliště, které ale nemusí obsahovat ulici a číslo domu. Pokud nechcete uvádět celou adresu, bude stačit aktuální místo pobytu. Zdá se to jako banalita, ale jak upozorňují personalisté, v mnohých životopisech, které denně dostávají, tyto zásadní informace chybějí.

K základním osobním údajům můžete přidat i datum narození, státní příslušnost či rodinný stav. „Pokud byste však měli dojem, že vás některý z těchto údajů může diskriminovat, jednoduše jej vynechte,“ říká Jiří Halbrštát.

2. Shrňte své vzdělání a dosavadní zaměstnání

Své pracovní zkušenosti uvádějte v jednotné a strukturované podobě, tedy například název společnosti, zastávaná pozice a náplň práce v heslech. Postupovat je přitom potřeba retrospektivně – od nejnovějších po ty nejstarší. Stejná pravidla platí pro vzdělání, u kterého je však vhodné oddělit školní výsledky od absolvovaných kurzů.

Korpič, kopík, pajplajna. Otestujte se, jak rozumíte výrazům z pracovního pekla

Co se volnočasových aktivit týče, uvádějte jen ty, které se vztahují k práci, kterou chcete dělat. „Vždy připravujte životopis přímo na konkrétní pozici, na niž se hlásíte. Dobře si pročtěte inzerát, a pokud je to pravdivé, doplňte do svého životopisu stejná klíčová slova, jako se objevují v poptávce.

Je-li tam například požadavek na práci s excelem a vy ho v CV nemáte, ale umíte s ním, určitě ho doplňte,“ dává tip ředitelka společnosti Sodexo Benefity Martina Machová.

3. Všechny pracovní zkušenosti uvádějte, jen není-li co psát

Většina odborníků se shoduje, že to, zda je potřeba vyjmenovat veškeré pracovní zkušenosti, záleží na délce vaší kariéry.

„Pokud je kratší, je dobré rozebrat všechny podrobněji, aby si zaměstnavatel udělal lepší představu o tom, co uchazeč umí. Když je delší, potom můžete vybírat,“ říká Martina Machová. Najdou se ale i personalisté, kteří oceňují, když zájemce o práci uvede opravdu všechno, co kdy v životě dělal.

4. Zmínku o nedokončené škole zvažte

Zvládli jste dva roky vysoké a pak vás přestala bavit? Do životopisu ji uvádějte pouze v případě, že se týkala oboru, ve kterém se ucházíte o práci. Nezapomeňte zmínit, jak dlouho studium trvalo a proč jste jím neprošli až k absolutoriu. A počítejte s tím, že se vás na to u pohovoru zeptají a vy to budete muset rozumně vysvětlit.

„Nedokončená škola může personalistům naznačovat nedostatek vůle a píle k dotahování náročnějších úkolů. Takže pořádně zvažte, zda vám to v životopise spíše pomůže, nebo uškodí,“ nabádá Martina Machová.

5. Pozor na lži, pomluvy a gramatické chyby

Při psaní „sívíčka“ se rozhodně vyhněte nespisovným, či dokonce hrubým slovům. Také gramatické chyby vás mohou okamžitě vyřadit ze seznamu nadějných uchazečů. Pokud si nejste svým psaným projevem jistí, neváhejte se obrátit na někoho ze svého okolí, kdo má češtinu „v malíku“.

Ještě horší než sem tam nějaká ta hrubka je lživá informace. Fakta se dnes dají jednoduše ověřit. A pokud jste si ve výčtu svých znalostí a schopností trochu zapřeháněli, personalisté to brzy poznají, typicky třeba u cizích jazyků či počítačových dovedností.

Další věc, kterou náboráři rozhodně nechtějí v životopisech číst, je subjektivní hodnocení předchozích zaměstnavatelů, které mnohdy hraničí až s pomluvami. „Stejně tak je vyloženě nevhodné uvádět členství v náboženské sektě a extremistickém hnutí,“ přidává další zakázané řádky Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika.

6. Kreativní dílo ano, ale...

Moc textu, nepřehledné formátování, mnoho druhů písma, jedna barva střídá druhou... to jsou podle personalistů nejčastější formální nešvary životopisů, které musí pročítat. Jak bylo řečeno na začátku, profesionální vizitka musí být originální, aby vynikla mezi ostatními, ale nic se nesmí přehánět.

Jak moc můžete popustit uzdu fantazii, záleží samozřejmě na vážnosti pozice, o niž se ucházíte. „U kreativních povolání se očekává neotřelost a nápad, pro administrativní místa například ve státním nebo bankovním sektoru bude lepší cestou formálnost a střídmost,“ souhlasí HR manažerka společnosti Geis CZ Jaroslava Šindelářová.

7. Pokud fotku, tak profesionální

Na tom, zda u profesního resumé musí být portrétní fotografie uchazeče, se odborníci úplně neshodnou: „Není nutnou součástí životopisu, pokud ji však přiložíte, nic nezkazíte. Někdy může být výhodou,“ myslí si například Jiří Halbrštát z Manpoweru. Oproti tomu Martin Jánský z Randstadu fotku doporučuje přidat pokaždé.

Koukněte tedy do inzerátu, zda ji zaměstnavatel vyžaduje, a podle toho jednejte. A nezapomeňte na to, že fotografie musí být vždy aktuální, nejlépe pořízená profesionálem.

Autor:
  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Jak zvýšit svůj „tah na branku“ a zapracovat na úspěchu i kariéře

27. května 2024

Důvod, proč někteří lidé „nestíhají“, práce jim zabírá zbytečně moc času a zdržují občas i své...

KVÍZ: Víte, jak výhodně spořit na důchod a kam ukládat své peníze?

26. května 2024

Skoro tři čtvrtiny dnešních seniorů nejsou spokojeny s výší svého starobního důchodu a více než 60...

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

24. května 2024

Dovolená je věc, kterou si Češi vzít nenechají, potvrzuje se to každý rok. A letos to nebude jinak....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...