Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nemají lidi, využívají headhuntery. Kdo se nechá snadno ulovit?

Podle průzkumu společnosti McKinsey & Company odejde v nejbližší době každý pátý americký zaměstnanec ze své práce. V Česku je touha po změně zaměstnání menší. Ti méně kvalifikovaní o novém angažmá často jen sní, specialisté se dobrého zázemí zase jen tak nepustí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zlata věděla, že skloubit péči o dítě a práci na pár hodin v týdnu nebude jen tak. A to, i když pracuje v tak progresivním oboru, jako jsou informační technologie. Ačkoli může svoji práci vývojářky dělat prakticky odkudkoliv, home office a k tomu částečný úvazek byl pro mnohé firmy problém.

Hledáte novou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Možnost pracovat z domova ji paradoxně přinesla až koronavirová pandemie, kdy získala zaměstnání s občasným dojížděním do kanceláře. Když ale posléze dostala od softwarové firmy CN Group ještě slibnější nabídku, skočila hned po ní.

„Momentálně můžu programovat z domova, věnovat čas rodině a zároveň pracovat na zajímavých projektech. Pokud mi dítě onemocní, můžu se dál věnovat práci a nemusím na ošetřovné, pokud to samozřejmě jde,“ pochvaluje si mladá maminka. 

Ze čtyř stovek zaměstnanců má firma, která sídlí v Praze, Zlíně či Hradci Králové, takových maminek na částečný úvazek třicet, dalších deset lidí pak pracuje při rodičovské dovolené.

Za stejnou práci stejná odměna? Ověřte si to na unikátní kalkulačce

„Téměř třicet procent zaměstnanců je ve firmě již více než pět let a ti, kteří odešli, se často vracejí. Pro pracovníky v IT hraje velkou roli i to, na jak zajímavém projektu by se měli podílet, ale také flexibilita práce nebo work life balance,“ vysvětluje Eva Jacková, HR ředitelka, která sama před lety nastupovala do společnosti CN Group jen na dva dny v týdnu.

Kdo se nechá snadno ulovit?

Podle zjištění personální agentury Grafton Recruitment mají nejmenší chuť něco na své práci měnit právě lidé v informačních technologiích. Pouze desetina zaměstnanců by využila zajímavé nabídky, pokud by přišla. Trochu více se po nové práci příležitostně poohlížejí podle Grafton Recruitment pracovníci z obchodu a marketingu (22 %) či z podnikových služeb (30 %), nejvíce pak z výroby, kde si práci aktivně hledá každý čtvrtý.

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

„Jsem přesvědčený, že největším motivem ke změně práce je stále především výše odměny. Zaměstnavatelé se snaží přidávat různé benefity a zlepšovat pracovní podmínky, ovšem výše odměny je stále nejdůležitější,“ míní Richard Jahoda mladší z auditorské společnosti Grinex. 

Obecně se nejvíce lidí střídá v hůře placených profesích, kde není nutná žádná nebo jen minimální kvalifikace. Pokud například platí o trochu lépe na podobné pozici v sousední firmě, jdou tam, nemají co ztratit. Téměř čtyřicet procent takových zaměstnanců by využilo dobrou nabídku, kdyby se jim naskytla.

„Největší fluktuace je u nás v profesích v call centru a v servisním centru. Naopak nejvyšší loajalita panuje ve velmi odborných profesích specialistů, jako jsou experti na pojišťovací právo, pojišťovací specialisté, produktoví vývojáři,“ říká Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny. Podle ní drží lidi u firmy promyšleně namíchané benefity – od interní kultury přes nově zrekonstruovaná pracoviště až po nepřetržitou pomoc odborníků na telefonu.

„Ze zkušeností víme, že naši zaměstnanci nejčastěji odcházejí kvůli touze něco změnit. Když zaregistrujeme, že některý z kolegů není spokojený, přímý nadřízený ve spolupráci s HR konzultantem se vždy snaží zjistit důvody jeho nespokojenosti a najít řešení výhodné pro obě strany,“ vysvětluje Pavlína Janíková ze společnosti Ness Czech. Podle ní měla pandemie na fluktuaci významný vliv. „Lidé jsou dodnes obezřetnější ve svých rozhodnutích a důsledněji zvažují změnu,“ poznamenává.

Personalisté se tak tuží na dvou frontách – jednak vymýšlejí, jak klíčové zaměstnance udržet, jednak s náboráři plánují, jak nové posily získat. Zabere flexibilní pracovní doba? Náborový příspěvek? Firemní psycholog? Jazykové lekce zdarma?

„Pro to, aby přešli k novému zaměstnavateli, je v dnešní době klíčová hlavně stabilita firmy, ale vídáme také daleko častěji očekávání určité volnosti. Lidé si během lockdownů zvykli na práci z domova a nechtějí se jí plně vzdát. Firmy jsou tedy nuceny se přizpůsobit a pracovat daleko flexibilněji s pracovní dobou, prací z domu v kombinaci s prací z kanceláře,“ říká Michal Toman z headhunterské kanceláře Engage Advisory.

Hledá se mistrová

Přetahovaná o specialisty trvá už několik let, novinkou letošního roku je ale zájem získat kvalifikovaného odborníka i na nižší odborné role. Zaměstnavatelé hledají nové cesty, jak vhodné uchazeče oslovit.

K tradičním způsobům inzerce na svých stránkách a kariérních portálech používají také LinkedIn, spoléhají na spolupráci s náborovými agenturami či headhuntery a stále více využívají sociální sítě.

„Pracovní trh je ještě přehřátější než před covidem, vše je nyní v pohybu. Firmy nabírají ve velkém, ale je to obtížné, protože je lidí nedostatek. Kandidáti nereagují na inzerci. Reakce na je vlažná a často žádná. Rozšířila se poptávka po našich službách i na nižší pozice,“ říká Barbora Tomšovská z headhunterské agentury Touchdown.

Vhodné kandidáty headhunteři oslovují takzvaně napřímo, podobně jako kandidáty ve středním nebo top managementu.

Brněnská headhunterská kancelář skončila kalendářní rok 2021 na dvojnásobném počtu projektů oproti roku předchozímu. „Vzhledem k větší obtížnosti získávání specialistů do technických oborů značná část požadavků směřovala do nemanažerských technických pozic. Tento trend v posledním roce ještě zesílil,“ říká Michal Toman z Engage Advisory. Jedná se o informační technologie, strojírenství, elektro, ale hodně rostlo i stavebnictví, kam směřovalo v uplynulých dvou letech hodně investic.

„Během pandemie si také firmy uvědomily, že nestačí na některých pozicích mít jen zaměstnance dosahující průměrných výsledků, takže se stávalo, že na některých postech docházelo častěji k nahrazení stávajících pracovníků za nové. Častěji se také stává, že firmy očekávají ‚hotové‘ zaměstnance, kteří se toho už nemusejí moc učit, to znamená ideálně od konkurence,“ prozrazuje Toman.

Firmy si už podle Tomana zvykly, že headhunting je pro některé profese nutností, jelikož přes své vlastní zdroje či inzerci nejsou schopné nové kolegy získat. „Není výjimkou, když určité pozice nedokážou obsadit dlouhé měsíce a roky,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

KVÍZ: Víte, jak výhodně spořit na důchod a kam ukládat své peníze?

26. května 2024

Skoro tři čtvrtiny dnešních seniorů nejsou spokojeny s výší svého starobního důchodu a více než 60...

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

24. května 2024

Dovolená je věc, kterou si Češi vzít nenechají, potvrzuje se to každý rok. A letos to nebude jinak....

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...