Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konsolidace: místo více úvěrů jen jeden. A výhodněji

Jedna banka, jedny podmínky. A tím pádem jen jedna splátka v jeden den. To jsou hlavní devizy sloučení více půjček do jedné. Navíc se tím dá ušetřit, zvláště pokud na původních úvěrech byly nevýhodné podmínky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spotřebitelský úvěr na auto, nové domácí spotřebiče na splátky, k tomu kreditní karta. Každý úvěr u jiné finanční instituce, s jiným datem pravidelné splátky, s jinou úrokovou sazbou a délkou splatnosti. Taková situace není řadě lidí cizí. A pokud začne osobní nebo rodinný rozpočet zatěžovat příliš, je dobré přemýšlet o konsolidaci úvěrů, tedy sloučení všech do jednoho jediného.

„Konsolidací totiž získáte jediný splátkový kalendář, jedny podmínky a jednoho finančního partnera,“ říká Lukáš Kulhavý, která má na starost nezajištěné úvěry v České spořitelně. Vše pak bude přehledné, jednoduché, navíc bezpečnější. Nemusíte totiž každý měsíc myslet na to, zda vám všechny splátky v pořádku odešly. Tím předejdete riziku, že zapomenete a dostanete se do prodlení se splátkou a následnému možnému záznamu v registrech.

Kdy ještě o sloučení úvěrů přemýšlet

Uvažovat o sloučení půjček se ale vyplatí i v dalších situacích. „Určitě je vhodné refinancovat, pokud máte na aktuálním úvěru či úvěrech nevýhodné sazby či poplatky,“ uvedla Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. Konsolidace totiž dokáže nabídnout výhodnější úrokové sazby i celkové náklady na úvěr.

Výhodné to může být podle Černé i pro ty, kteří by si potřebovali „ulevit“ na měsíčních výdajích, nebo si ke konsolidovaným půjčkám vzít novou hotovost a prodloužit si délku splácení. Vhodné řešení to může být také pro lidi, které zasáhl covid a propadly se jim příjmy.

Pozor ale, aby banka na sloučení vašich úvěrů přistoupila, nesmíte již být v potížích. „Konsolidovat nejde úvěry, u kterých je klient v prodlení se splácením,“ vysvětluje Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky.

Kolik půjček lze sloučit

Konkrétní parametry pro sloučení půjček jsou u bank obdobné, liší se spíš v detailech. „Umožňujeme sloučit nezajištěné úvěry, tedy půjčky s pravidelnou splátkou, kreditní karty, kontokorenty a revolvingové úvěry, a to jak od bankovních, tak i nebankovních společností,“ vyjmenovává Jana Pokorná, tisková mluvčí Air Bank. Jinými slovy, banky umožňují sloučit takové půjčky, které jsou dohledatelné a ověřitelné v registrech.

Množství půjček, které lze sloučit do jedné, se ovšem již liší banku od banky. Například u Komerční banky není počet konsolidovaných úvěrů omezen a lze sloučit i úvěry manželů. U Air Bank lze sloučit maximálně 20 závazků. „Ze zkušenosti ale víme, že 95 procent klientů potřebuje sloučit maximálně 5 závazků,“ doplňuje pokorná.

Stejně tak se liší celková výše, které může konsolidovaný úvěr dosáhnout. Například u ČSOB a Moneta Money Bank je horní hranice stanovená na 800 tisíc korun, u Air Bank na 900 tisíc korun, u Sberbank na 1 milion korun a u Komerční banky a České spořitelny dokonce na 2,5 milionu korun.

Výhodnější sazba i benefity

Rozdíly jsou i v úrokových sazbách. V případě Monety začíná na 3,5 procenta ročně, u Optimální půjčky od Komerční banky je sazba od 3,8 procenta ročně, u Air Bank získáte sazbu od 3,9 procenta. ČSOB od 1. května 2021 garantuje úrokovou sazbu 4,5 procenta ročně. Maximální doba splácení je u všech uvedených bank 10 let. Individuálně lze za určitých okolností dohodnout delší.

U některých bank pak lze získat i nějaký benefit navíc. „Najdete například úvěry s tzv. bonusovou úrokovou sazbou. Vydržíte-li splácet do určité doby úvěr u daného poskytovatele, ukončí vám splácení dříve,“ říká Dalibor Čerych, finanční poradce společnosti Bidli. Například Česká spořitelna klientům za řádné splácení odpouští až 15 splátek z nově vzniklého konsolidovaného úvěru. Sberbank nabízí od 1. června bonusovou úrokovou sazbu 1,99 procenta ročně, dosáhnete jí ale jen při dodržení bankou stanovených podmínek (např. nesmíte být po celou dobu v prodlení se splátkami, nesmí dojít k žádné mimořádné splátce).

U ČSOB je součástí konsolidace Flexi balíček, díky kterému si každý může splácení upravit tak, jak zrovna potřebuje. Splátky je možné snížit, zvýšit i odložit, přičemž tyto změny jsou bez jakýchkoliv poplatků. V Air Bank získáte možnost využít každý rok dvouměsíční splátkové prázdniny.

Možnosti mimořádných splátek

Obecně pak platí, že u konsolidovaného úvěru můžete bez sankcí dát mimořádnou splátku nebo ho doplatit úplně. „Tedy pokud máte úvěr s počátkem po listopadu 2016,“ zdůrazňuje Dalibor Čerych. U těchto novějších úvěrů má totiž věřitel, tedy banka, právo jen na náhradu účelně vynaložených nákladů, které jí vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. Jejich výše je zákonem omezena na maximálně 1 procento z výše mimořádné splátky či předčasného doplacení.

Dodejme, že konsolidaci půjček umožňují i někteří nebankovní poskytovatelé. Například u Zonky lze půjčky sloučit do jedné s úrokovou sazbou od 2,99 procenta. Možné je také uhradit mimořádné splátky nebo úvěr doplatit celý, a to bez poplatků.

  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Dovolenou může direktivně nařídit zaměstnavatel. Praxe je ale jiná

21. června 2024

Léto je za dveřmi a s ním doba dovolených. Aspoň na krátkou chce vyrazit většina zaměstnanců –...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

Uznání nemoci z povolání je byrokracie, ale někdy se může vyplatit

20. června 2024

Za uznanou nemoc z povolání vyplácí zaměstnavatel pracovníkovi finanční náhrady. Může jít o...

Pozor na nabídku práce od kyberšmejdů, ať se nestanete jedním z nich

20. června 2024

Premium V Česku se rozjel nový trik kybernetických útočníků s nabídkou práce. Na novou fintu upozorňují...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...