Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Expert radí, jak si chytře rozdělit majetek při rozvodu

Rozvod je drahý luxus. Jak se rozumně domluvit a při dělení majetku tratit co nejméně, radí ve třech modelových situacích poradce Partners Jiří Kubík.

Lidově se jí říká předmanželská smlouva, ale uzavřít ji mohou partneři i po mnoha letech manželství. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Po svatbě vypadá vše růžově. Ovšem statistiky jsou neúprosné, téměř polovina manželství se rozpadá. A rozvod znamená také dělení majetku. Relativně nejsnáze mohou nepříjemnou situaci vyřešit bezdětné páry. V těchto případech se manželé ještě dokážou dohodnout o majetkovém vyrovnání. Složitější to bývá u rodin s dětmi a dlouholetých manželství.

Případ 1Mladí manželé a řešení hypotéky

Lucie a Robert se po tříleté známosti rozhodli, že se vezmou. Oba vydělávali, rozhodli se proto využít nízkých úrokových sazeb a pořídit si dvoupokojový byt na hypotéku za jeden milion korun. Každý vložil do bytu 250 tisíc korun ze stavebního spoření. Během manželství investovali společně také do akcií. Za tři roky ale rodinná idyla pominula a pár začal diskutovat o rozvodu.

Sháníte hypotéku s nízkými splátkami? Poradíme vám

Řešení situace: Bankovní účty měli manželé každý svůj, stejně tak penzijní spoření. Otázka je, jak vyřešit bydlení a hypotéku. Dohodli se, že Robert si hypoteční úvěr převezme a Lucii zaplatí poměrnou část již zaplaceného dluhu. Zároveň ji z hypotéky vyplatí 250 tisíc Kč, které do nemovitosti vložila.

Robert požádal banku o přezkoumání, zda má jako přebírající strana dostatečný příjem. Banka naštěstí souhlasila a hypoteční úvěr navýšila. Lucie dostala polovinu zaplaceného dluhu včetně hotovosti, kterou vložila ze stavebního spoření.

Rozvod je pěkně drahá záležitost

Pozor na změny v občanském zákoníku

Ilustrační snímek

Zbývalo rozdělit investici do akcií, které společně koupili před dvěma lety, vklad byl 200 tisíc. Za posledních šest měsíců klesla jejich hodnota o 20 procent. Jejich aktuální hodnota činí 160 tisíc Kč, proto se písemně dohodli, že pár let vyčkají. Jakmile akcie budou opět na rozumné hodnotě, prodají je a o peníze se rozdělí.

Na celou tuto záležitost uzavřeli písemnou dohodu, ve které specifikovali svoji smlouvu u investiční společnosti, počet nakoupených podílových jednotek a hlavně termín vypořádání. To musí proběhnout do 3 let od uzavření dohody.

Příklad 2Dlouholeté manželství a dělení finančních produktů

Dlouholetí manželé Petr a Jana vychovávají tříletou dceru a desetiletého syna. Žijí v rodinném domku a všechny finance mají společné. Jinak si to už po 15 letech manželství nedokážou ani představit. Na dům si vzali hypoteční úvěr, který mají téměř splacený. Ještě za svobodna zdědil muž po své babičce byt, který po celou dobu společného soužití pronajímal. Za dobu manželství si pořídili několik spořících produktů. Jedním z nich je spořicí účet, další jsou životní pojištění a investice do podílových fondů.

V současnosti se rodina rozpadá. Manželé celý život hodně pracovali, každý z nich chce proto z rozvodu vytěžit maximum.

Řešení situace: Manželé se dohodli, že Jana zůstane s dětmi bydlet v rodinném domě. Petr chce polovinu ze zaplaceného dluhu u banky, dále část peněz ze zakoupené výbavy domu a auta. Chce ještě vyplatit polovinu z kapitálového životního pojištění a spořicího účtu manželky.

Jana si naopak nárokuje polovinu z dluhopisů a akcií. Petr do těchto aktiv měsíčně ukládal nájemné 12 tisíc Kč z pronájmu bytu po babičce. Sice byt získal již před manželstvím, nicméně nájemné spadá do společného jmění manželů. Dále chce polovinu peněz, které mají v hotovosti.

Čím více finančních produktů rodina má či měla, je značně komplikované zjistit, co komu náleží a kdo je v právu.

Nárok manželaPožadované vyrovnání PetrNárok manželkyPožadované vyrovnání Jana
Auto - cena obvyklá 650 tisíc Kč 325 000 Kč Dluhopisy a akcie - 2 500 000 Kč 1 250 000 Kč
Kapitálové životní pojištění - odkupné 82 tisíc Kč 41 000 Kč
Hotovost
50 000 Kč
Spořicí účet 52 000 Kč
Vypořádání hypotečního úvěru na dům 1 100 000 Kč
Vybavení domu (sušička, elektronika atd.)
64 000 Kč
Celkem1 582 000 KčCelkem1 300 000 Kč

V situaci, kdy jsou peníze v hotovosti či na běžném účtu, je poměrně jednoduché je rozdělit. Nicméně vyrovnat se například z kapitálového životního pojištění, kde peníze nejdou jednoduše vybrat a zrušení smlouvy je z pohledu naspořených peněz vždy nevýhodné, je těžké.

V našem případě manželka musela doplatit 282 tisíc korun. Nechtěla ale rušit svoje kapitálové životní pojištění a vydat se úplně z peněz ze spořicího účtu. Proto jí banka umožnila při převzetí hypotečního úvěru navýšit svůj dluh o 282 tisíc korun. Tímto řešením Jana nemusela rušit svoje pojištění a ani sáhnout na peníze, které má na spořicím účtu.

Pokud by jí banka neposkytla peníze navíc, celou situaci byla připravená vyřešit buď půjčkou z rodiny či klasickým spotřebitelským úvěrem od banky. Jana si za každou cenu chtěla udržet svoje tříměsíční rezervy pro případ nouze.

Příklad 3Rozvod manželství s odrostlými dětmi

Manželský pár Eva a Karel úspěšně vychoval své děti, které již vystudovaly a založily své rodiny. Zjistili, že si už nemají co říci a rozhodli se pro rozvod. Všechny své závazky, bydlení i další úvěry mají splaceny. Dlouhá léta spolu podnikají ve své firmě, kterou společně založili. Vyrábí a montují na zakázku kuchyně. Nyní si chtěli pouze spořit na lepší důchod.

Řešení situace: Vypořádání znamená značný zásah do budoucnosti každého z nich. Buď jeden z nich vyplatí druhého hotově, nebo si mohou vzít hypoteční úvěr. Splátka úvěru bývá dvojnásobná, díky kratší době splácení. To znamená, že pro člověka před důchodem je tato volba nemyslitelná.

Eva a Karel se nakonec rozhodli, že prodají dům a z rozdělených peněz si každý koupí menší byt 2+kk ve městě. Manželka měla 4 roky stavební spoření, které bohužel musela kvůli rozvodu ukončit. Vkládala 20 tisíc ročně. Na účtu tak měli necelých 90 tisíc korun. Díky předčasnému zrušení přišli ale o státní příspěvek v hodnotě 8 tisíc korun. Na účet dostala cca 81 tisíc Kč (tzn. reálný vklad a garantované zhodnocení 1% p.a.).

Stejný postup by se uplatňoval i u jejich penzijního připojištění. Zde by opět přišli předčasným zrušením o veškerý státní příspěvek. Zde se ale rozvádějící pár dohodl, že nic rušit nebude a peníze z penzijního připojištění se nebudou dělit.

Dále zakoupili před necelými pěti lety fyzické investiční zlato v hodnotě 300 tisíc korun. Nyní je aktuální hodnota o minus 16 % níže než v době nákupu. Před koupí investičního zlata varoval i jejich finanční poradce. Zlato samo o sobě nepřináší žádné úroky či dividendy. Zastoupení v investičním portfoliu jako komodita by mělo mít pouze z 5 až 10%. Říká se, že zlato je konzervativní, přitom je druhou nejkolísavější investicí právě po akciích.

Nárok manžela Požadované vyrovnání KarelNárok manželkyPožadované vyrovnání Eva
Prodej domu (cena 4 000 000 Kč)2 000 000 KčProdej domu (cena 4 000 000 Kč)2 000 000 Kč
Investiční zlato (aktuální hodnota 252 000 Kč)126 000 KčVypořádání z firmy550 000 Kč
Stavební spoření40 500 KčHotovost30 000 Kč
Celkem 2 166 500 KčCelkem 2 580 000 Kč

Eva se rozhodla, že ukončí svoje působení ve společné firmě. Protože před několika lety vložila svoje úspory do firmy na nákup firemních automobilů a dalších věcí, požaduje nyní vypořádání 550 tisíc korun. Dále polovinu peněz, co mají na společném osobním účtu.

Naopak pro Karla je firma srdeční záležitostí. Proto se rozhodl, že manželce přenechá i svoji polovinu zlata. Nárok manželky převyšuje jeho aktuální finanční možnosti, dohodli se na splátkovém kalendáři. Dlužnou částku 413 500 Kč se Karel rozhodl splatit ve dvou fázích. U banky si vzal osobní úvěr 200 tisíc a zbylé peníze bude manželce vyplácet každý měsíc po dobu tří let.

Uzavřeli spolu dohodu o splátkovém kalendáři. Kromě klasických náležitostí jako je identifikace, popis dluhu, k jakému dni bude uhrazená splátka a v jaké výši, tak i důležitou větu pro Evu. Pokud se manžel opozdí s jedinou splátkou, stává se celý dluh splatným. Tímto má jistotu včasného splácení. Na oplátku Eva souhlasila, že Karlovi nebude dlužnou částku úročit.

Tip: Předmanželská smlouva

Předmanželská smlouva by se měla stát samozřejmostí, ať už majetek je, nebo není. Lidé ji často vnímají negativně, protože si myslí, že jim partner plně nedůvěřuje. Díky novému občanskému zákoníku si ale můžete majetek rozdělit podle potřeb. Můžete ji sepsat jak před manželstvím, tak i během manželství. Pozor, mohou se rozdělovat i dluhy. Přitom sepsání smlouvy není vůbec finančně náročné. Řádově pár tisícikorun u notáře či právníka, které se ale v budoucnu vyplatí.

Ve smlouvě si můžete přímo vyjmenovat svoje finanční produkty či majetek, které budou jen vaše. Nebo si můžete majetek rozdělit procentuálně podle svého měsíčního příjmu. Pokud jeden z partnerů například podniká a má dluhy, může při zkrachování podnikání ochránit svoji rodinu od exekucí. Tím může rodině zajistit klidný život. V případě, že se manželé dohodnou a předmanželskou smlouvu uzavřou, ochrání tak nejen svůj majetek, ale ušetří si také hádky o peníze při rozvodu.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Zmapovali jsme nejlepší spořicí účty. Výnosy stále padají

Porazit inflaci se zhodnocování vkladů na spořicích účtech nejde. Výnosy dál padají. Úrokové sazby u aktuálně...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Obíhat úřady by měl papír, a ne člověk, říká prezident Notářské komory ČR

Sněmovna schválila novelu notářského řádu. Ta má velkou šanci projít i Senátem a získat podpis prezidenta. Jaké novinky...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

Chtějí být bohatší a bohatší, říká psycholog. Co pohání chamtivce?

Premium Závislými se lidé mohou stát na nejrůznějších věcech. Nejen na drogách, ale i na vztazích či aktivitách. Mezi časté...

PŘEHLEDNĚ: 5 rad k vyúčtování energií. Kdy zaplatí pokutu dodavatel?

Překvapil vás vysoký nedoplatek za elektřinu? I dodavatel se může splést a vy máte právo vyúčtování reklamovat....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ELEKTRO ÚDRŽBY (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...