Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

V e-shopu koupila dezinfekci na ruce. Dorazila jen citronová voda

Většina obchodů má zavřeno a tak online nakupujeme častěji než dříve. Obezřetnost je ale na místě, ne všichni obchodníci jsou poctiví a jsou i tací, kteří současné situace a našich obav z nákazy doslova zneužívají.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příběh paní Evy začal přesně přes měsícem. „Myjte si často ruce, používejte i dezinfekci,“ zněla doporučení odborníků. Jenže když Eva vyrazila na nákup do drogerie, regál s tímto sortimentem zel prázdnotou. Stejně to vypadalo i v dalších třech drogeriích a ve dvou lékárnách, které obešla. Více obchodů na malém městě, kde bydlí, není. A tak jí nezbylo nic jiného, než sednout k internetu a zkusit štěstí prostřednictvím online nákupu.

„Jednou z prvních nabídek, které se mi zobrazily, byl internetový obchod Shopolo.cz. Nabízel přípravek s názvem New Antiseptic Hand Sanitizer, který sliboval 99,9% ochranu proti bakteriím a virům a já zajásala,“ popisuje zákaznice. 

Přípravek nebyl sice nejlevnější, stál přes tři stovky, ale co by člověk neudělal pro své zdraví. Objednala jich tedy rovnou šest, i pro rodiny svých dvou dětí. Jenže když zásilka dorazila, bylo po radosti. 

Na lahvičce bylo uvedeno složení: voda, peroxid vodíku 10g/l a esenciální oleje. „Údajně dezinfekční gel jen voněl po citronu a mně došlo, že jsem naletěla jakýmsi vykukům, chtěla bych proto všechny případné nakupující varovat,“ uzavírá.

Paní Eva není sama, která nabídce uvěřila. Podobnou zkušenost sdílí na sociálních sítích řada dalších zákazníků. Například uživatel Tomáš Binek píše: „Tak jsem se taky napálil, objednal jsem si od nich desinfekci antiseptic a v lahvičkách je obyčejná voda. Budu na ně podávat trestní oznámení.“

„Využívají strachu lidí a za nemalé peníze a poštovné posílají místo dezinfekce vodu,“ uvádí Ivana Vysloužilová. A do třetice vzkaz e-shopu Shopolo od Moudré sovy: „Jste podvodníci, že se nestydíte v této době.“

Slovinský provozovatel e-shopu nekomunikuje

Jenže co teď? E-shop sice mluví česky a má i doménu cz, jeho provozovatelem je ale společnost M.I.Sport se sídlem ve Slovinsku. „Společnost, která se zaměřuje na české spotřebitele, má stránky v češtině, českou doménu a podobně, musí dodržovat české právní předpisy určené k ochraně spotřebitele,“ zdůrazňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

To znamená, že paní Eva může odstoupit od smlouvy bez udání důvodu ve 14denní lhůtě, po vrácení zboží má nárok na vrácení peněz. A dobře to ví i provozovatel e-shopu. V obchodních podmínkách na svých webových stránkách uvádí: „Do 14 dnů od převzetí balíku máte možnost odstoupit od kupní smlouvy a současně máte nárok na výměnu produktu nebo vrácení peněz.“

Jenže to jaksi nefunguje. Paní Eva zboží vrátila a dodnes peníze nemá. A není sama. Služba dTestu Vašestížnosti.cz od března letošního roku eviduje celkem 142 stížností. Oklamaní zákazníci se obracejí i na Českou obchodní inspekci (ČOI). 

„V poslední době jsme zaznamenali podněty na prodávající, kteří se snaží využít aktuální krizové situace a prodávají výrobky deklarované jako dezinfekce, které ovšem podle podání spotřebitelů neobsahují žádné či téměř žádné účinné látky, a s velkou pravděpodobností jsou tak v podstatě neúčinné, a tedy nevhodné k ochraně před virem covid-19,“ informuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Internetový obchod Shopolo zařadila ČOI do seznamu rizikových e-shopů.

Odstoupit od smlouvy můžete i před dodáním zboží

Naše redakce společnosti M.I.Sport zaslala e-mail s dotazy, do doby uzávěrky ovšem zůstal bez odpovědi. A telefonní číslo uvedené na webových stránkách se stále tváří jako obsazené. Žádnou reakci neobdržel ani dTest, který společnost vyzval, aby se vyjádřila ke konkrétním stížnostem spotřebitelů. 

„Evropské spotřebitelské centrum při ČOI oslovilo partnerské centrum ve Slovinsku a nyní čekáme na výsledek jejich mimosoudního jednání s podnikatelem,“ doplňuje Ondřej Tichota z ESC.

Možná jste u Shopolo zboží objednali, zvolili platbu při předání a na zboží teprve čekáte. Nepřevzetí zboží a nezaplacení je jediná jistota, že o peníze nepřijdete. Ale pozor, nestačí jen odmítnout kurýra. Odstoupit od smlouvy o koupi zboží přes internet můžete i před samotným dodáním zboží. 

„Právo na odstoupení je nutné uplatnit e-mailem a zároveň nelze zapomínat na to, že prodávající má ze zákona nárok na náklady na přepravu zboží zpátky. Proto je vhodné do e-mailu připojit sdělení, že spotřebitel náklady na zpětné dodání zboží uhradí, pokud mu prodávající prokáže, že nějaké vznikly,“ doporučuje Eduarda Hekšová.

Pokud jste zboží vrátili a dosud nedostali své peníze zpět, pak v případě platby kartou na internetu můžete zkusit požádat svou banku o vrácení peněz formou tzv. chargebacku.

A rada na závěr? Zvláště dnes buďte při online nákupech opatrní. Na internetu se objevují falešné e-shopy zneužívající strach z koronaviru. „Nejde o e-shopy v pravém slova smyslu, ale o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou,“ varuje ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Jak nakupovat na internetu

 • Nakupujte u ověřeného obchodníka, se kterým máte vy či vaše okolí dobré zkušenosti.
 • Nakupujte u neanonymních prodejců, tedy u těch, kde v obchodních podmínkách či kontaktech najdete IČO, případně i adresu a telefon prodávajícího.
 • Podezřelé bývají požadavky na úhradu předem bez možnosti využít dobírku či osobní vyzvednutí.
 • Výhodné bývá platit kartou nebo jinými online prostředky s garancí od zprostředkovatele platby, peníze lze totiž v případě problémů snadněji získat zpět formou tzv. chargebacku.
 • Ověřte si, zda znáte sídlo podnikatele, stránka v češtině či na „.cz“ doméně není důkazem, že jednáte s českým prodejcem.
 • Vyhněte se prodejcům ze zemí, kde budete složitě uplatňovat právo na reklamaci. Když koupíte zboží například od prodejce z Hongkongu, Číny či Panamy, budete případné vady muset řešit právě s tímto obchodníkem.
 • Před prvním nákupem si prohlédněte recenze a zkušenosti ostatních na nezávislých serverech (např. vasestiznosti.cz/stiznosti, případně srovnávače s hodnocením atd.)
 • Používejte stánky se šifrováním, poznáte je podle „zeleného zámku“ a začínají na „https“.
 • Ověřte si, zda si nechcete něco objednat z již známého rizikového webu zveřejněného v seznamu České obchodní inspekce .
 • Seznam je pravidelně aktualizován, v žádném případě se však nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. Skutečnost, že internetový obchod není na seznam zařazen, neznamená sama o sobě, že nákup je bezpečný.

Zdroj: Česká obchodní inspekce

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc

Zpravidla na podzim stavební spořitelny přicházejí s výhodnými akcemi při sjednání nové smlouvy. Nejinak je tomu i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mzdy ve světle krizového roku. Jaký bude vývoj a kde zaměstnancům nepřidají

Premium Letošní rok je turbulentní a plný zvratů. Inflace, všeobecné zdražování, válka na Ukrajině a s ní související...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

KVÍZ: Vánoční nákupy jsou tady. Jste profíci v online shopování?

Čím dál častěji pro dárky místo do nákupních center vyrážíme na internet. Má to své výhody, ale i rizika. Víte...

Jaké povinnosti a úkoly mají ti, kteří letos změnili zaměstnavatele

Změnili jste během letošního roku zaměstnavatele? Pak je dobré vědět, zda je vaší povinností podat daňové, i když máte...

Pro nákupy na e-shopech začnou platit nová pravidla. Co vše se mění?

Sleva, která vlastně žádnou slevou není. Zboží, které jste si neobjednali. Nebo takové, které vůbec neodpovídá...

KVÍZ: Home office, shopping park, wellness. Mluvíte anglicky nebo Czenglish?

V dnešní době není nic neobvyklého mít mezi kolegy cizince. Dorozumívací řečí bývá nejčastěji angličtina. I pracovní...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...