Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Obrana proti neserióznímu e-shopu? Chargeback nebo užitečná aplikace

Tržby v e-shopech lámou rekordy. Rekordní je ovšem také počet rizikových stánek, před kterými varuje Česká obchodní inspekce. Jaké jsou nejčastější prohřešky obchodníků a jak se bránit?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obraty internetových obchodů dosáhly za rok 2020 částky 196 miliard korun, což představuje 26% nárůst oproti předchozímu roku. Vyplývá to z dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) a nákupního rádce Heureka.cz. Nejúspěšnější bylo tradičně předvánoční období, zvýšené nákupy v e-shopech se ale projevily už v průběhu roku a ovlivnily je změny v běžném životě, které přinesl koronovirus a související omezení.

„Prudký nárůst online nákupů sledujeme již od března. Skokově se zvýšily objemy prodejů potravin, drogistického zboží, léků a zboží denní spotřeby obecně,“ potvrzuje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Asociace pro elektronickou komerci provedla vloni výzkum mezi spotřebiteli, ze kterého jasně vyplynulo, že více než polovina respondentů si na internetu objednávala „koronavirové“ zboží navíc. Nejčastější motivací k neplánovaným nákupům bylo více času stráveného doma, home-office, on-line školní výuka či individuální sportování.

Klamavá jednání i zprostředkovatelské e-shopy

Je logické, že v době epidemie dáváme přednost nákupům přes internet. Nové e-shopy přibývají, některé ale mají problémy s dodržováním zákonů. „Mezi nejčastější prohřešky patří porušení povinnosti informovat spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění práva z vadného plnění (reklamace), společně s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit. Výjimkou ale nejsou ani klamavá konání ve smyslu poskytování nepravdivých informací či informací uvádějících v omyl o výrobku, službě, ceně, servisu,“ uvádí mluvčí České obchodní isnpekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

Nejvyšší pokuta ve výši 100 000 Kč byla vloni pravomocně uložena společnosti Turbado.cz s.r.o. provozující stránky www.czechcom.cz . A co bylo hlavním důvodem? „Internetový obchod neuvedl před tím, než spotřebitel vložil do nákupního košíku zboží, konkrétně elektrokoloběžku v ceně 11 866 Kč a než vyplnil kontaktní údaje, podstatnou informaci, že využitím nabízené služby „Genius zdarma“ (prodloužení záruky na 27 měsíců) dochází automaticky k pronájmu výrobku, nikoli k jeho zakoupení,“ upřesňuje Jiří Fröhlich.

Zvýšený počet stížností na e-shopy, zejména pak reklamace, eviduje i poradna dTestu. Obchodník například nevystaví reklamační protokol či nevyřídí reklamaci v souladu se zákonem. V loňském roce se e-shopy také hojně zabývaly prodáváním roušek, přitom ale často šlo o roušky za přemrštěnou cenu.

Samostatnou kapitolou jsou pak zprostředkovatelské e-shopy. „Někteří obchodníci pouze přeprodávají zboží od třetích stran (nejvíce z Číny) a tvrdí, že jsou jen zprostředkovatelem, nikoliv prodávajícím. Takovým postupem ovšem krátí práva českých spotřebitelů, především právo na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů bez uvedení důvodu,“ varuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Mnohdy zboží nedodají nebo je dodací lhůta extrémně dlouhá, v řádech týdnů či měsíců, objevují se nedostatky v informování spotřebitelů i v komunikaci a komplikace zpravidla nastanou s odstoupením od smlouvy či reklamací.

Rekord ČOI: 1 000 rizikových webů

Česká obchodní inspekce vede seznam rizikových stránek, kterým je lepší se vyhnout. Loni před Vánoci počet těchto stránek překročil magické číslo 1 000.

„Často jde o stránky, které nemají uvedeny kontaktní údaje, údajně „úžasné“ produkty zde nabízejí i konkrétní lékaři či vědci, kteří jsou však smyšlení. Nebo naopak reálné osobnosti, které však vůbec neví o tom, že jejich jméno a obličej byl zneužit k propagaci zboží nebo služby, kde cílem je získat osobní údaje, nebo dokonce vylákat z důvěřivců peníze,“ varuje mluvčí ČOI.

Seznam rizikových webů najdete na adrese www.rizikove.cz, nově je k dispozici užitečná aplikace pro prohlížeče ChromeFirefox Mozilla . Databáze je denně aktualizována, je zdarma a bez reklam. Díky ní není nutné „ručně“ kontrolovat, zda se konkrétní stránka nachází na černém seznamu, aplikace to udělá za vás. Místo obsahu stránky se zobrazí varování, že se chystáte vstoupit na již známý rizikový web. Další rozhodnutí je pouze na vás.

„Česká obchodní inspekce nemá zákonnou pravomoc rizikové či podvodné weby přímo zablokovat, může však pokutovat provozovatele pro porušení zákonů v dozorové kompetenci ČOI,“ uzavírá ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Jak pomůže chargeback

Pokud jste zboží objednali a zaplatili a nastal problém, může vám pomoci nástroj zvaný chargeback. „Jestliže spotřebitelé zaplatili kartou či elektronickou peněženkou, je zde možnost získat své peníze zpět. Zjednodušeně řečeno, chargeback funguje tak, že vaše banka stáhne vámi zaplacenou částku zpět od banky prodejce, pokud neprokáže, že zboží doručil,“ vysvětluje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra (ESC).

Podobný postup pro vracení plateb z důvodu porušení smlouvy funguje i u některých elektronických platebních systémů. Při platbě převodem ale takovou pomoc očekávat nemůžete. „K provedení chargebacku banky nejsou ze zákona povinny, podle našich zkušeností ale velmi často svým klientům vycházejí vstříc,“ dodává mluvčí ESC.

Mějte připraveny veškeré podklady, objednávky, faktury i komunikaci s prodejcem. „Někdy banky provedou chargeback i v případě, kdy prodejce odmítá odpovědnost za dodání jiného než objednaného zboží, je tedy vždy dobré si rozbalování zásilky nafotit nebo natočit. Záznam se může hodit i v případě, když je zboží dodáno poškozené,“ shrnuje Ondřej Tichota.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vytopený byt? Jen pojištění domácnosti na něj zdaleka nemusí stačit

Nejen velké havárie způsobené třeba prasklým odpadem ve zdi, ale i zdánlivé drobnosti, jako jsou prasklá hadička pod...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

Po smrti partnera přišla o střechu nad hlavou. Bez manželství není dědictví

Pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. Riziko tak hrozí především nesezdaným párům. Zákon totiž s...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...