Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Nakupujete v Číně? Blíží se cla a daně, nákupy online se prodraží

Od července budou i levné zásilky z neevropských zemí zdaněny. Teď je příležitost pro poslední objednávky za výhodnějších podmínek. Doručení třeba z Aliexpressu se totiž počítá v týdnech i měsících.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestliže dnes levné nákupy dorazí do schránky „jen tak“, od července budete platit daň z přidané hodnoty úplně za všechny. Zamává to s nákupními zvyklostmi lidí, kteří se naučili například v čínském Aliexpressu nakupovat drobnosti. Průměrná hodnota takových zásilek je 120 korun.

Skutečně, když je doprava zdarma, mnozí lidé neváhají a z druhého konce světa si nechají poslat gumičky do vlasů. Když se však připočítá DPH, a hlavně poplatky za celní deklaraci a skladování, cena už tak výhodná nebude.

Například u České pošty je poplatek za základní službu předložení zásilky celnímu úřadu minimálně 103 korun navíc, a to už cenu gumiček s beruškami výrazně navýší. 

„Balíček za 1 000 korun vyjde od léta ve výsledku na 1 452 korun (1 000 korun zboží + 200 korun poplatky poště za plné celní odbavení + 252 korun DPH). Nejvíc se prodraží drobné zásilky za pár korun, kde přirážka za celní služby bude znatelnější,“ říká Michal Jelínek, daňový expert společnosti V4 Group a radí: „Kvůli poplatku za celní deklaraci bude výhodnější objednat více zboží v jednom balíku.“

Dobrou zprávou však je, že od července budou moci příjemci zásilek vyřídit celé řízení elektronicky prostřednictvím celní správy přímo.

„Konkrétní návod, jak postupovat, bude v předstihu zveřejněn,“ informuje Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel s tím, že poplatek za celní deklaraci účtován nebude, zákazník však bude muset stále počítat s platbou za uskladnění balíčku v takzvaném dočasném skladu přepravní společnosti.

Samotné clo je do 10 % z hodnoty zásilky včetně poštovného a případného pojištění. Výpočet závisí na typu dováženého zboží a je nejjednodušší nechat ho na celnících a spokojit se s vědomím, že clo nepřesáhne 10 procent.  Daň z přidané hodnoty činí 21 % z ceny zboží, nákladů na dopravu, pojistného a i z případného cla.

Nechce se vám na výlet do Prahy?

Celnice pro zásilky ze zahraničí do 22. ledna funguje v Praze 5, od úterý 26. ledna budou služby poskytovány na adrese K Hrušovu 293/2, Praha 15 Štěrboholy. K celnímu řízení však nemusíte do hlavního města jezdit osobně.

Od července si proclení sjednáte elektronicky, do té doby můžete pověřit poštu, aby vše vyřídila za vás. Pak jí jen doplatíte daň, poplatek a případné clo a balíček bude váš. Tato transakce se ale trošku prodraží. Když se poštou necháte zastoupit a necháte na ní celé celní odbavení, bude poplatek za každou zásilku 200 korun.

Proč tedy zásilky řešit přes poštu i nadále? Kvůli rychlosti. Pokud totiž nakupujete přímo na Aliexpressu, máte šanci na rychlejší doručení.
Česká pošta s firmou uzavřela smlouvu, díky níž by měly být zásilky doručovány do deseti dnů od objednání.

Jak zařídit plnou moc pro poštu? S doporučeným dopisem, který avizuje, že máte zásilku k proclení, přijde i formulář, jehož prostřednictvím můžete úřad k vyřízení zplnomocnit.

Výhodou je, že plnou moc dáváte jen jednou a bude se vztahovat i na všechny další zásilky v budoucnu – dokud zplnomocnění neodvoláte. Pokud nějakou zásilku ze země mimo EU očekáváte, můžete poštu rovnou písemně požádat, aby vám avízo posílala elektronicky. Pak nebudete muset ani pro doporučené dopisy k přepážce.

Pospěšte si s nákupy

U povinnosti platit DPH i u levných zásilek není rozhodující doba objednání zboží, ale okamžik, kdy zboží dorazí do Unie, tudíž je lépe dlouho neotálet. Doba doručení totiž bývá u různých e-shopů i 60 dní. A protože se dá očekávat, že spotřebitelé z Evropy zahrnou obchodníky na počátku roku 2021 spoustou požadavků, je možné, že se tato doba ještě prodlouží.

Asijští obchodníci staví v Evropě sklady, aby se přísnějším daňovým předpisům vyhnuli, obecně však platí, že ceny zboží posílaného přímo z Číny bývají zatím nižší, než ty za věci dodávané z evropských skladů.

Nenechte se zmýlit češtinou

Přišel vám do schránky balíček s „rozsypaným čajem“ na adresním štítku a vy si přitom vůbec nejste vědomi toho, že byste si něco objednávali v Asii? Snadno se to může stát.

Mnohé obchody fungují i v českém jazyce a neznalí zákazníci vůbec neodhalí, že si kupují jen zprostředkování, při kterém někdo objedná zboží za ně a nechá ho poslat rovnou na jejich adresu. Takhle funguje například Poštovné zdarma, Pošta zdarma, Zásilkonoš…

Od července by se takové „poštovné zdarma“ mohlo nepříjemně prodražit. Zbystřete všude tam, kde je dodací lhůta delší než týden či kde vám obchodník slibuje, že „zboží vám dodáme přímo od výrobce, proto neplatíte provize žádným velkoobchodům, a díky tomu vám můžeme dát tuto cenu, a navíc za vás ještě zaplatíme poštovné“.

Zásilky ze zemí mimo Unii

Lze účtovat výdaj do nákladů?

„Nakoupila jsem na Ali drobnou galanterii, ale nepřišel mi se zásilkou žádný doklad, nevím, jak si to dát do nákladů,“ postěžovala si kamarádka z e-shopu s dekoracemi, které sama vyrábí. Jak z této situace ven?

Teoreticky by si člověk myslel, že postačí objednávka, výpis z účtu a případně čestné prohlášení. Ale pozor na daňové zákony. Daňová poradkyně Blanka Marková by v takovém případě byla opatrná:

„Jednorázový nákup nikdo řešit nebude. Při opakování ale už může dojít k výkladu, že se jedná o zastřený stav, a to je daňově docela nebezpečná záležitost. Bude tak záležet i na tom, o jaké zboží a v jakém množství jde,“ upozorňuje.

Mnozí malí podnikatelé řeší situaci tak, že zboží z Číny nakoupí „jako občan“, použijí je k podnikání, ale náklady si nijak neuplatní. „I tak je to výhodné,“ komentuje Jan z Prahy, který podniká v oblasti elektrotechniky a některé součástky sežene v Asii za desetinu zdejší ceny.

V současné době jsou levné zásilky osvobozeny od daní a cla opravdu i pro podnikatele. „Problém, je však v tom, že lidé nařízení obcházejí – nechávají větší objednávku rozdělit do menších a levnějších balíčků, podhodnocují uvedenou cenu... I proto Unie přistoupila ke zrušení výjimky a danit se budou všechny zásilky,“ shrnuje Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.

Proč lidé ne/nakupují v čínských e-shopech

  • Nejčtenější

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

KOMENTÁŘ: České právo nepřiměřeně silně chrání nájemníky

Hypotéka se po zvýšení sazeb stala nástrojem pro bohaté. Pro většinu lidí bude nájem jedinou cestou k bydlení. Nájem ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Je v zájmu společnosti pomoci dlužníkům. Jsou ale všichni bezmocní?

Projít insolvencí není bezbolestné, ale dává každému dlužníkovi možnost životního restartu. Měla by být pravidla pro...

KVÍZ: Útočí na bazarech a vybílí vám účet. Umíte se bránit phishingu?

Internetové podvody se stupňují. Metody online podvodníků jsou přitom stále sofistikovanější a běžní spotřebitelé je na...

K nenadálým výdajům je třeba řadit i výdaje na zdravotní péči

Mnohé české domácnosti si dnes již běžně tvoří krátkodobou finanční rezervu. Peníze z ní využívají při nenadálých...

Umíte odhadnout, s jakým typem lidí pracujete? Typologie DISC napoví

Jsou lidé, se kterými si rozumíme na prvý pohled, ale i ti, s nimiž si nerozumíme ani po čase. Psychologický nástroj,...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...