Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nakupujete v Číně? Blíží se cla a daně, nákupy online se prodraží

Od července budou i levné zásilky z neevropských zemí zdaněny. Teď je příležitost pro poslední objednávky za výhodnějších podmínek. Doručení třeba z Aliexpressu se totiž počítá v týdnech i měsících.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestliže dnes levné nákupy dorazí do schránky „jen tak“, od července budete platit daň z přidané hodnoty úplně za všechny. Zamává to s nákupními zvyklostmi lidí, kteří se naučili například v čínském Aliexpressu nakupovat drobnosti. Průměrná hodnota takových zásilek je 120 korun.

Skutečně, když je doprava zdarma, mnozí lidé neváhají a z druhého konce světa si nechají poslat gumičky do vlasů. Když se však připočítá DPH, a hlavně poplatky za celní deklaraci a skladování, cena už tak výhodná nebude.

Například u České pošty je poplatek za základní službu předložení zásilky celnímu úřadu minimálně 103 korun navíc, a to už cenu gumiček s beruškami výrazně navýší. 

„Balíček za 1 000 korun vyjde od léta ve výsledku na 1 452 korun (1 000 korun zboží + 200 korun poplatky poště za plné celní odbavení + 252 korun DPH). Nejvíc se prodraží drobné zásilky za pár korun, kde přirážka za celní služby bude znatelnější,“ říká Michal Jelínek, daňový expert společnosti V4 Group a radí: „Kvůli poplatku za celní deklaraci bude výhodnější objednat více zboží v jednom balíku.“

Dobrou zprávou však je, že od července budou moci příjemci zásilek vyřídit celé řízení elektronicky prostřednictvím celní správy přímo.

„Konkrétní návod, jak postupovat, bude v předstihu zveřejněn,“ informuje Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel s tím, že poplatek za celní deklaraci účtován nebude, zákazník však bude muset stále počítat s platbou za uskladnění balíčku v takzvaném dočasném skladu přepravní společnosti.

Samotné clo je do 10 % z hodnoty zásilky včetně poštovného a případného pojištění. Výpočet závisí na typu dováženého zboží a je nejjednodušší nechat ho na celnících a spokojit se s vědomím, že clo nepřesáhne 10 procent.  Daň z přidané hodnoty činí 21 % z ceny zboží, nákladů na dopravu, pojistného a i z případného cla.

Nechce se vám na výlet do Prahy?

Celnice pro zásilky ze zahraničí do 22. ledna funguje v Praze 5, od úterý 26. ledna budou služby poskytovány na adrese K Hrušovu 293/2, Praha 15 Štěrboholy. K celnímu řízení však nemusíte do hlavního města jezdit osobně.

Od července si proclení sjednáte elektronicky, do té doby můžete pověřit poštu, aby vše vyřídila za vás. Pak jí jen doplatíte daň, poplatek a případné clo a balíček bude váš. Tato transakce se ale trošku prodraží. Když se poštou necháte zastoupit a necháte na ní celé celní odbavení, bude poplatek za každou zásilku 200 korun.

Proč tedy zásilky řešit přes poštu i nadále? Kvůli rychlosti. Pokud totiž nakupujete přímo na Aliexpressu, máte šanci na rychlejší doručení.
Česká pošta s firmou uzavřela smlouvu, díky níž by měly být zásilky doručovány do deseti dnů od objednání.

Jak zařídit plnou moc pro poštu? S doporučeným dopisem, který avizuje, že máte zásilku k proclení, přijde i formulář, jehož prostřednictvím můžete úřad k vyřízení zplnomocnit.

Výhodou je, že plnou moc dáváte jen jednou a bude se vztahovat i na všechny další zásilky v budoucnu – dokud zplnomocnění neodvoláte. Pokud nějakou zásilku ze země mimo EU očekáváte, můžete poštu rovnou písemně požádat, aby vám avízo posílala elektronicky. Pak nebudete muset ani pro doporučené dopisy k přepážce.

Pospěšte si s nákupy

U povinnosti platit DPH i u levných zásilek není rozhodující doba objednání zboží, ale okamžik, kdy zboží dorazí do Unie, tudíž je lépe dlouho neotálet. Doba doručení totiž bývá u různých e-shopů i 60 dní. A protože se dá očekávat, že spotřebitelé z Evropy zahrnou obchodníky na počátku roku 2021 spoustou požadavků, je možné, že se tato doba ještě prodlouží.

Asijští obchodníci staví v Evropě sklady, aby se přísnějším daňovým předpisům vyhnuli, obecně však platí, že ceny zboží posílaného přímo z Číny bývají zatím nižší, než ty za věci dodávané z evropských skladů.

Nenechte se zmýlit češtinou

Přišel vám do schránky balíček s „rozsypaným čajem“ na adresním štítku a vy si přitom vůbec nejste vědomi toho, že byste si něco objednávali v Asii? Snadno se to může stát.

Mnohé obchody fungují i v českém jazyce a neznalí zákazníci vůbec neodhalí, že si kupují jen zprostředkování, při kterém někdo objedná zboží za ně a nechá ho poslat rovnou na jejich adresu. Takhle funguje například Poštovné zdarma, Pošta zdarma, Zásilkonoš…

Od července by se takové „poštovné zdarma“ mohlo nepříjemně prodražit. Zbystřete všude tam, kde je dodací lhůta delší než týden či kde vám obchodník slibuje, že „zboží vám dodáme přímo od výrobce, proto neplatíte provize žádným velkoobchodům, a díky tomu vám můžeme dát tuto cenu, a navíc za vás ještě zaplatíme poštovné“.

Zásilky ze zemí mimo Unii

Lze účtovat výdaj do nákladů?

„Nakoupila jsem na Ali drobnou galanterii, ale nepřišel mi se zásilkou žádný doklad, nevím, jak si to dát do nákladů,“ postěžovala si kamarádka z e-shopu s dekoracemi, které sama vyrábí. Jak z této situace ven?

Teoreticky by si člověk myslel, že postačí objednávka, výpis z účtu a případně čestné prohlášení. Ale pozor na daňové zákony. Daňová poradkyně Blanka Marková by v takovém případě byla opatrná:

„Jednorázový nákup nikdo řešit nebude. Při opakování ale už může dojít k výkladu, že se jedná o zastřený stav, a to je daňově docela nebezpečná záležitost. Bude tak záležet i na tom, o jaké zboží a v jakém množství jde,“ upozorňuje.

Mnozí malí podnikatelé řeší situaci tak, že zboží z Číny nakoupí „jako občan“, použijí je k podnikání, ale náklady si nijak neuplatní. „I tak je to výhodné,“ komentuje Jan z Prahy, který podniká v oblasti elektrotechniky a některé součástky sežene v Asii za desetinu zdejší ceny.

V současné době jsou levné zásilky osvobozeny od daní a cla opravdu i pro podnikatele. „Problém, je však v tom, že lidé nařízení obcházejí – nechávají větší objednávku rozdělit do menších a levnějších balíčků, podhodnocují uvedenou cenu... I proto Unie přistoupila ke zrušení výjimky a danit se budou všechny zásilky,“ shrnuje Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.

Proč lidé ne/nakupují v čínských e-shopech

  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...