Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Zmapováno: na co teď nekliknout, abyste si nenadělili finanční problém

Pohyb zákazníků v otevřených kamenných obchodech je omezený a řada obchodů je stále zavřená. O to víc se daří e-shopům. Letos očekávají rekordní tržby i rekordní příliv nových zákazníků, kteří s internetovým zakupováním moc zkušeností nemají. S nezkušeností lidí však počítají i nejrůznější podnikavci a internetoví podvodníci.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii i blížící se Vánoce jsou pro nepoctivce podhoubím pro rozhození sítí. Počítají se zvědavostí lidí, snahou Čechů ušetřit a skvěle nakoupit i s tím, že koronavirová krize vyvolává v mnohých lidech stres, což může vést k nepozornosti a přehlédnutí varovných signálů.

Že jste zkušení a na jejich finty a taktiky nenaletíte? Možná. Internetová gramotnost Čechů se podle každoročních průzkumů České bankovní asociace mírně zlepšuje, přesto je stále na průměrné úrovni.

„Ať chceme nebo ne, jsme to my sami, kdo online podvodníkům nahrává. Jsme neopatrní, činíme unáhlená rozhodnutí, nečteme pořádně e-maily a nevěnujeme dostatečnou pozornost zabezpečení svých zařízení,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost.

Přes 61 tisíc Čechů se nachytalo na falešné internetové bankovnictví

I když je letos největší hrozbou koronavirus, do vaší e-mailové schránky mohou zavítat i jiné viry a hrozby. Pod vidinou výhodné a jedinečné nabídky můžete během pár kliků přijít o hodně peněz i nervů.  Na co můžete naletět a jak se nenechat nachytat?

Nenadělte si ransomware

Jedním z nejčastějších pokusů internetových podvodníků, jak vysát z lidí peníze, je nyní tak zvaný ransomware. Název ransomware je odvozený ze složení anglických slov ransom (výkupné) a software (program). Do e-mailu vám může přistát v záplavě nejrůznější zpráv a nabídek.

Pro jeho šíření využívají útočníci nejčastěji e-mail s podvrženou přílohou. Když přílohu otevřete, program se spustí a „nakazí“ systém. Tedy přesněji škodlivý program zablokuje počítačový systém nebo šifruje data v něm zapsaná a útočník pak požaduje výkupné za odšifrování dat. Obvykle prostřednictvím kryptoměn, protože vlastníci krypto účtů i platby na nich jsou anonymní, a tudíž nevystopovatelné.

A co vás může přimět na takovou přílohu kliknout? „Tvůrci ransomware nyní využívají koronavirová témata a zcela jistě nasadí i témata vánoční. Ransomware se tak v předvánočním období může skrývat třeba v nabídkách výhodných nákupů, falešných fakturách za nákup ale i výzvě k vyzvednutí či sledování doručovaného zboží,“ upozorňuje Petr Kocmich, architekt kybernetické bezpečnosti v IT společnosti ANECT.

Pozor na klasické viry

Vedle ransomware hrozí i klasické viry, jako je malware a další nevyžádané trojské koně mířící nejen do počítačů, ale také do mobilních telefonů a tabletů.

Opět zesílí útoky hackerů na firemní i domácí počítače, varuje expert

„Malware se v naprosté většině případů šíří v přílohách e-mailů. Proto bych apeloval na uživatele, aby neotevírali jakékoli podezřelé zprávy a nestahovali takové přílohy a to i v případě, že škodlivý kód měl bezpečnostní software bez problémů zachytit,“ radí Ondřej Šafář ze společnosti ESET. Kliknutím totiž může do svého internetového zařízení vpustit trojského koně, který vás připraví o vaše hesla, jež si ukládáte v prohlížeči.

„Do mobilních zařízení si instalujte pouze aplikace z ověřených zdrojů, jako je AppStore, Google Play, a zvýšené pozornosti dbejte při dotazu na přidělení oprávnění, které aplikace požaduje. Jako vždy platí, že otevírání nevyžádaných a nejasných příloh může být zásadní riziko, stejně tak jako klikání na odkazy v takových e-mailech,“ dodává Petr Kocmich.

Vždy si pak zkontrolujte jméno odesílatele zprávy a porovnejte ho s e-mailovou adresou. Podržením kurzoru myši nad odkazem lze zobrazit skutečnou adresu odkazu, kam směřuje, a zjistit, zda odpovídá tomu, o čem se hovoří ve zprávě. „V případě pochybností neváhejte, na webu najděte kontakty údajného odesilatele a prověřte si pravost a platnost požadavku nebo nabídky. Pár minut času a úsilí vložených do ověření se vám vždycky vyplatí,“ radí Aleš Mahdal, konzultant kybernetické bezpečnosti z ANECTu.

Zázračně nízká cena může být drahá

Letos budou po internetu kolovat i skvěle vypadající nabídky zboží za zázračně nízké ceny nebo oznámení o výhře něčeho drahého a velmi žádoucího. Častým nástrojem těchto podvodů jsou drahé telefony od Apple, Samsungu a dalších výrobců. 

V oblibě pak podvodníci mají také drahé televize či domácí vybavení. I zde platí, že pokud je něco příliš levné, je to zásadně podezřelé, a nakupovat byste měli pouze u ověřených e-shopů.

Podvodníci budou ve velkém prodávat i padělky a levné šunty vydávat za originální značkové zboží. Vždy si proto ověřte, kolik originál stojí, jak přesně vypadá a jaké má parametry.

Pozor si dejte také na to, že řada podvodů bude využívat zpoplatněných SMS, placení zboží přes mobilní telefony i toho, že za aktuální situace mnohem více platíme platebními kartami a bezkontaktním způsobem.

Množí se podvodné e-shopy

S rostoucím zájmem o internetové nákupy narůstají i počty nekalých e-shopů, jejichž provozovatelé si nelámou hlavu s dodržováním zákonů. Varuje před nimi Česká obchodní inspekce, která v období pandemie pokračuje v kontrolách internetových obchodů. Ve 3. čtvrtletí 2020 proklepla ČOI celkem 160 e-shopů. Porušení zákona o ochraně spotřebitele přitom zjistila u 128, tedy u 80 % kontrolovaných.

ČOI upozorňuje: Seznam rizikových e-shopů

Na první pohled jsou neférové e-shopy od těch seriózních a funkčních obtížně rozeznatelné. Zpravidla se jim ale nedovoláte, na e-maily neodpovídají, platby vyžadují předem, nebo rovnou chtějí zadat platební kartu, ze které si vezmou peníze, aniž by cokoliv bylo dodáno.

Obrana je ale přitom jednoduchá: nakupujte pouze tam, kde lidé nakupují už roky, a je jasné, že takovýto e-shop je důvěryhodný, seriózní a nepřekvapí vás klamavým chováním. V případě méně známých e-shopů pak čtěte recenze a zkušenosti uživatelů na srovnávačích e-shopů, kterých je na trhu hned několik, a vybírejte e-shopy s velkým počtem pozitivních recenzí.

Vyhráli jste? Radovat se nemusíte

Do vašeho e-mailu může přistát i řada dalších snah o podvod, třeba zaručená zpráva, že jste něco vyhráli, nebo podědili. I v takovém případě kroťte své emoce a zvědavost.

Podobné zprávy rovnou v e-mailu označujte jako spam či phishing (rhybaření), nebo je jednoduše smažte. A ujistěte se, že na ně nenaletí někdo z vaší rodiny, ať už děti nebo starší rodiče, na které se hackeři při svých útocích zaměřují zpravidla nejčastěji.

Autor:
  • Nejčtenější

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Utekl od počítače, chtěl pracovat rukama. S řemeslem uspěl i u zákazníků

Na začátku vyklidil malý sklep a začal se učit pracovat s kůží. Kouzlo starého řemesla ho uchvátilo. Dnes už pracuje v...

Jak vysoká bude paušální daň v roce 2024 a kdo si nejvíc připlatí

Kdo se rozhodne dobrovolně vstoupit do režimu paušální daně, platí měsíčně nejenom povinné pojistné na zdravotní a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krabička, meníčko nebo firemní kantýna? Jak se stravují zaměstnanci?

Příspěvek na stravování je vůbec nejčastějším benefitem, který zaměstnanci v práci dostávají. Jeho forma a výše se však...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Naletěla e-šmejdům a přišla o tři miliony. Vánoce budou pro kyberzločince žně

Útoků v kyberprostoru přibývá. Celkový počet napadených klientů bank za prvních 9 měsíců roku je bezmála 50 tisíc,...

Nebezpečný mrtvý úhel. Nehrozí jen na silnici, ale také v našem uvažování

Premium Ani nejdokonalejší nastavení zrcátek u auta nedokáže zabránit tomu, že část prostoru na silnici kolem sebe nevidíme....

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

KVÍZ: Topná sezona je v plném proudu. Víte, jak v bytě ušetřit za teplo?

Nízkoenergetické a pasivní domy jsou navrženy tak, aby svým obyvatelům poskytly co největší energetickou úsporu. Co...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...