Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pobírám příspěvek na bydlení a budu vyplácet penzijní spoření, kde je cca 20.000,-. Otázka zní: dozví se Úřad práce o vyplacení spoření? Je to u NN společnosti.. Děkuji za odpověď.
Nika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě vyplácených příspěvků zpravidla potřebuje ÚP výpis z účtu. Z něj se může tuto informaci dozvědět. Samozřejmě může ve spolupráci s FÚ také prověřit, zda nějaká částka nepřišla na jiný váš účet, který vlastníte.
Nezařazené
Dobrý den. Před léty jsem se, už jako důchodce,přestěhoval z ČR do RF. Všechny platby jsem dělal bankovní kartou. Po přijetí sankcií byla možnost platit bankovní kartou v RF zablokována. Převody peněz z českých bank do ruských taky blokované. Je nějaká možnost jak se dostat ke své penzii? Děkuji za odpověď.
Ivan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, touto problematikou se nazabývám, takže vám s ní nemohu poradit. Z vašeho dotazu mi není jasné, zda jste na území ČR a z jaké země vám důchod plyne. Pokud byste byl v RF a plynul by vám důchod z ČR, pak by patrně nezbývalo nic jiného, než si nechat zasílat důchod na účet vedený v ČR, který byste si tu musel založit. Informoval bych se u své banky, jaké jsou možnosti.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, lze v době čerpání předdůchodu ze smlouvy DPS, založit novou smlouvu DPS?
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, záleží na nastavení výplaty penze, ale zpravidla ne, přispívá se na smlouvu, ze které probíhá výplata, a to dokud je smlouva aktivní.
Životní pojištění
zemrel mi otec a ziji dlouhodobe v zahranici. Vyplnila a prilozila jsem veskere udaje, ktere po me vyzadovali na jejich online portalu ale pojistovna mi nechce vyplatit pojistku dukud se nedostavim osobne. Muj brater ma mou plnou moc na dedicke rizeni, coz neni pro ne dostatecne. Muzete mi poradit.
Dekuji
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovémto případě nebude stačit pouze vložit dokumenty on-line. Doporučuji, aby byla zaslána žádost s úředně ověřeným podpisem, popř. s doložením potřebných dokumentů, které budou ověřeny notářem v zemi současného bydliště. Domluvte se na tomto s pojišťovnou, protože úřední ověření musí pojišťovna přijmout (v originálu), pouze by mohla vyžadovat překlady oprávněnou osobou, pokud by se dodávaly dokumenty např. v angličtině. Pokud jste byla v pojištění uvedena jako obmyšlená osoba, pak budete muset žádat o výplatu sama. Pokud žádné obmyšlené osoby nebyly uvedeny, pak může předložit potřebné dokumenty bratr, protože výplata pojištění by byla součástí dědického řízení. Tato záležitost už je ale v právní rovině, proto se obraťte na svého právníka, který by vám s tím měl umět pomoci.
Spořicí účty
Dobrý den, chtěl bych pochopit proč banky davaji úrok okolo 4-5%, když ČNB nastavila základní úrokovou sazbu v ČR na 7%? jsou to dve rozdilne veci?
jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, odpověď je jednoduchá: marže. Banky tu jsou za účelem vytváření zisku a jejich klienti jsou jim k tomu nástrojem. Více se můžete o tomto systému dozvědět v mém článku ZDE.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, výplatou předdůchodu je smlouva ukončená a dále na ni nemohu platit příspěvky, abych čerpal státní podporu? Děkuji
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners

Dobrý den, byl jsem na dovolené, odpověď tedy zasílám nyní. Závisí na způsobu čerpání. Je možná varianta, pokud si nevyberete celou částku předdůchodem a smlouva bude aktivní, pak lze na ni přispívat. Je dobré se k těmto specifickým případům informovat přímo na penzijní společnosti.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Řešil jsem v zahraničí událost z havarijního pojištění. Pro zrychlení celého procesu jsem po konzultaci s operátorem pojišťovny po telefonu uhradil pojistné plnění osobní platební kartou. Nyní po několika týdnech mi konečně pojišťovna poslala vyrovnání a je bez DPH. Dá se s tím něco dělat? Jako fyzická osoba plátcem DPH nejsem, nic jsem si tedy neodečetl a cítím se poškozený jednáním pojišťovny.Konkrétně v mém případě jde o více jak 20 000 Kč rozdíl v pojistném plnění. Děkuji za radu.
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud je pojistná smlouva uzavřena s vámi jako pojistníkem, kde je uvedeno IČO, pak musíte prokázat, že nejste plátcem DPH. Pokud jím nejste, musí vám být DPH vyplaceno v pojistném plnění. Netýká se to smluv na rodné číslo, tam musí být s DPH vyplaceno vždy.
Penze a penzijní spoření
Jsem v PP ČSOB Stabilita a od roku 2017 pobírám výsluhouvou penzi po dobu 10 let. Nyní jsem chtěl požádat i o vyplácení starobní penze, ale odpověděli mně, že nárok na ní budu mít až po skončení výplat výsluhové penze v roce 2026. Neuvedli dle čeho takto postupují, na webu ani v pojistném plánu č.2 jsem nic nenašel. Je souběh výsluhové a starobní penze v rámci PP opravdu zakázaný a kde?! Děkuji za odpověď
Vladimír Matějovský
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pro evidenci výplaty penze z penzijního spoření bych předpokládal, že nelze souběžně vyplácet více penzí. Nicméně, lišit se mohou jednotlivé penzijní společnosti (PS), tedy je třeba, aby vám PS zdůvodnila s jakým článkem všeobecných podmínek nebo penzijního plánu postupuje. Mám ověřeno na jedné PS, že souběh výplaty je u nich možný. Konkrétní PS zde zmiňovat nemohu. Detailní informace by vám měli podat přímo na pobočce PS.
Stavební spoření
Lze uzavřít stavební spoření tak, aby vlastníkem mohly být dvě osoby? Děkuji
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nelze. Uzavírá se vždy jen na jedno rodné číslo kvůli evidenci čerpání státní podpory. Když smlouvu podepisuje zákonný zástupce, např. pro dítě, i tak je vlastníkem smlouvy jedna osoba, resp. dítě.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pokud se proces převodu v důsledku nezaplacení poplatku 800,- Kč pozastaví a PS vrátí státní příspěvek, může ho opět po zaplacení poplatku dožádat? Děkuji.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, domnívám se, že pokud se státní podpora vrátí zpět do státního rozpočtu, že je tento proces nevratný, protože vlastně došlo z nějakých zákonných důvodů k ukončení penzijního spoření. S tímto nemám zkušenost a je dobré, když se informujete přímo na penzijní společnosti, kde máte spoření vedeno. Měli by své tvrzení podložit právními důvody. Nevidím oprávněný důvod, aby neuhrazením poplatku 800 Kč bylo např. spoření rušeno a vrácena státní podpora do rozpočtu. Jsou jiné právní formy, jak vymáhat smluvní poplatek. Možná jen každý hovoříme o něčem jiném, ale tím spíše byste detaily u svého spoření byste měl řešit se svou penzijní společností.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den. Reaguji na Vaší odpověď ohledně mého dotazu na velkou finanční ztrátu investičního fondu za pár měsíců. Vyzkoušel jsem jak konzervativní tak i dynamický investiční strategii a bohužel výsledek je vždy do mínusu. Vím, že doba fondům nepřeje, ale neměli by případní zájemci vědět, že po dlouhá léta spořené peníze a příspěvky od státu budou potom vhozeny do rulety investičního fondu. A po žádosti o výplatu nemáte již mnoho možností na změnu. Nejedná se přece o finance, které mám nějak bokem a chci zkusit investovat, ale o případné přilepšení k důchodu. A tohle se bohužel zájemci o důchodové připojištění dozvědí až probíhá výplata prostředků. Jinak děkuji za radu ohledně změny strategie investic.
Antonín
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, měli by při sjednávání být upozorněni na investiční riziko. To, že klesají ceny dluhopisů je obvyklé v období růstu úrokových sazeb. Jakmile se toto zastaví a budou jednotlivé dluhopisy v rámci fondu maturovat, pak se začnou dostávat fondy do plusových čísel. Patrně bude třeba překonat ještě tento rok.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, měla jsem nehodu, střet se srnkou. Mám sjednané havarijní pojištění. Škoda na autě nebyla "velká", na první pohled. Policie odhadla škodu na necelých 16 000,-. Smluvní auto-servis mojí pojistovny auto odvezl, a také opravoval. Mám už starší, ale pravidelně servisované auto (rok výroby 2005).Když jsem v min.sjednávala pojistku, pojištovací agent auto ohodnotil na 70 000,- )
Nyní, po opravě auta, kdy mi v servisu bylo řečeno, že já zaplatím pouze spoluúčast, mi přišel dopis od pojišťovny, že poj.částka 70 000 neodpovídá reálné hodnotě auta ve výši 90 000,-, že se jedná o podpojištění, a že mám doplatit jimi stanovenou částku. Je možné, takto dodatečně pojištovnou zvýšit odhad ceny automobilu? Jeden odhadne na 70 000,-, druhý dodatečně 90 000,-? Udajně částka opravy vozidla vyšla přes 62 000,- děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, auto v rámci havarijního pojištění s rizikem havárie má být pojištěno na obvyklou cenu. Ta se stanovuje jako průměrná cena z vybraných autobazarů, které se v poslední době navýšila i u ojetin, a to díky situaci na trzích. Pojistná částka měla být navýšena. Pokud hodnota opravy dosáhla hodnoty vozu (nebo byla vyšší), kterou uvádíte, pak by se navíc jednalo o totální škodu, čímž by byla situace z hlediska plnění horší.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, převedl jsem prostředky z PP do DPS s následným výběrem 100% se čtvrtletní výplatou po dobu 36 měsíců. Penzijní společnost informuje, že prostředky, které mám naspořené se budou ještě po celou dobu investovat. Nejméně riziková varianta ze dvou nabízených je investice do Povinného konzervativního fondu. Je taková investice povinnost? Myslel jsem, že když už je ukončené spoření, tak prostředky leží "ladem" dokud se nevyplatí, což je v tomto případě lepší, protože výnos nabízeného fondu jde do mínusu. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Pavel Liška
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, peníze se zhodnocují dle zvolené investiční strategie, není možno je nechat "ležet ladem"; ve fondu zůstávají zainvestovány.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, od 1.1.2022 mám výplatu předdůchodu a to na dobu 31 měsíců.
Vlivem špatné hospodářské situace jsem však po pěti měsících na zhodnocení fondu -44tis. A zároveň s tím mi klesá měsíční vyplacená dávka. Pokud to takhle půjde dál bude za cca rok na kontě 0. Ptám se, budu si potom muset zase hledat práci? Děkuji za odpověď
Antonín
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, příliš nerozumím dotazu. Pokud by byl fond vyčerpán, tak z něj nelze další prostředky čerpat. Pokud byste tím byl zcela bez příjmu a bez rezerv, bude patrně nutné si zajistit příjem např. ze zaměstnání. Spíše doporučuji zvážit úpravu investiční strategie, která bude méně dynamická. S tím by vám měl poradit zástupce fondu nebo finanční poradce na základě znalosti vaší finanční situace.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, když nezaplatím poplatek za převod z DPS do DPS, za jakou dobu bude společnost vracet státní příspěvek?
Jarda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nerozumím souvislosti, proč by se měla vracet státní podpora. Jakmile provedete převod z DPS do DPS jiné penzijní společnosti do 5 let od zahájení spoření v původním DPS, tak by vám měl být zaúčtován poplatek do 800 Kč k tíži dané smlouvy. Pokud se jedná o specifické řešení, pak se informujte přímo na penzijní společnosti, která je znalá detailů vaší situace.
Stavební spoření
Dobrý den, zruším li před vázací dobou stavební spoření, bude státní podpora co jsem dostal vrácena státu. Pokud obratem založím nové, dostanu za daný rok opět státní podporu? (Za poslední rok jsem již podporu obdržel, ale zase vrátil kvůli zrušení před ukončením vázací doby).
Děkuji za odpověď.
Jan Hlavinka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud bude státní podpora vrácena v daném roce, ve kterém ji následně žádáte na novém stavebním spoření (po uskutečnění  jejího vrácení), pak by měla být vyplacena znovu na novou smlouvu. Nedokáži říci, jak tento proces bude zdokumentován na příslušném odboru, tedy zda bude podpora jednoznačně v takovém případě vyplacena a zda tyto případy neupravuje nějaký vnitřní předpis.
Nezařazené
Dobrý den. Zaměstnavatel mi vystavil fakturu za spoluúčast při výměně čelního skla na služebním voze. Výměna byla způsobena běžným provozem, osekáním od kamínků v zimním provozu. Vlastník je lasingová společnost, držitel je firma. S firmou nemám uzavřenou žádnou smlouvu ani dohodu o používání služebního vozidla.
Luboš Knížek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právníka. Každopádně, zaměstnavatel může po vás požadovat škodu, kterou jste způsobil svou nedbalostí nebo chybou, do čehož běžné opotřebení nepatří.
Nezařazené
Dobrý den městský úřad mě strhnul peníze za odpad s daňového přeplatku.Zajima mě jestli budu delší dobu čekat na peníze?
Mike Tyson
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 1. 5. 2022.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
v listopadu t.r. dovrším 60 let. Chtěla bych vybrat DPS tak, abych mohla ve spoření pokračovat a zároveň danit pouze výnosy. Lze vybrat naspořenou částku na 3x za dobu 36 měsíců? Pokud ano, kdy obdržím 1., 2. a 3. splátku? Děkuji za odpověď.
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, žádostí, resp. zahájením výplaty penze spoření končí. Můžete si pak založit nové. Můžete si vybrat penzí u DPS na min. 3 roky, pak nedaníte příspěvky zaměstnavatele. Na postup a výplatu se informujte u svého fondu v souladu se sjednaným penzijním plánem.
Stavební spoření
Dobrý den, prodloužil jsem SS na období 6 let, které končí 31.8. 22. Zajímá mě, zda činí např. ze zákona výpovědní doba všech smluv o SS vždy 3 měsíce? Smlouvu totiž nemám k nahlédnutí. Na infolince mi řekli o 3 měsíční a abych s podáním počkal až na červen. Prý by se nemuselo považovat za řádné ukončení, když bych podal výpověď už v květnu a SS by tak skončilo v ten stejný den jako jeho vázací 6leté období, mohl bych tak přijít o 0,5% bonus za jeho dodržení. To se mi nezdá, nechci na finance zbytečně čekat. Ovšem kvůli těm tisícům navíc o měsíc déle počkám rád, je pro mě především důležité ukončit SS správně. Jak to prosím konkrétně provést? Je např. rozdíl mezi žádostí o ukončení a výpovědí? Obrátím se na místní makléřku, ovšem v minulosti jsem byl nejednou uveden v omyl a stálo mě to dost. Irituje mě, když kompetentní osoby považující se obecně za důvěryhodné nemají zájem, i třeba za účelem vlastního zisku, podat transparentní informace. Kopii výpovědi si samozřejmě nechám vystavit
Denda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpovědní doba je zpravidla 3 měsíce, je to definováno v obchodních podmínkách ke smlouvě. Lhůtu spořitelny zkracují někdy na výplatu do 1 měsíce, když si u nich klient zařídí nové stavební spoření. Výpověď můžete zaslat dopředu pře ukončením vázací doby a poběží výpovědní lhůta. Uvedete, že se jedná o řádné ukončení smlouvy po vázací době. Žádost sepíšete se zástupcem SS. Pokud jste však měl sjednán nějaký úrokový bonus, tak ten se řídí pravidly, které byly k této akci, což může být právě, že po dobu 6 let nesmí být smlouva ukončena, pak by bylo nezbytné podat výpověď až po 6 letech. To vám musí přesně říci SS např. v nahrávaném hovoru, nebo si nechte odpověď zaslat e-mailem.
Stavební spoření
Dobrý den, bylo mi řečeno že cílovou částku SS nelze navýšit bez přestoupení na aktuálně nabízený produkt, který má ovšem výrazně vyšší přidělený úrok při čerpání řádného úvěru ze stavebního spoření. Je tomu skutečně tak? Může stavební spořitelna případně udělat výjimku či mají spořitelny např. nějaký rozpočet pro dlouholeté klienty nebo ty vysokým hodnotícím číslem a pro ně tzv. podpultové podmínky? A v neposlední řadě mají spořitelny obecně tendenci jít klientům vstříc? Děkuji za odpověď
Denda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, co se týče budgetu na slevy dlouhodobým klientům na vkladové účty, tak nevím o těchto možnostech, že by je stavební spořitelny poskytovaly. Slevy se poskytují na úrokové sazby u úvěrů. Stavební spořitelna uzavřela smlouvu v daných podmínkách, pokud se navyšuje cílová částka, dochází ke změně smlouvy, tedy může změnit parametry smlouvy, pokud je pro ni nevýhodná. Tedy byste si museli vzít úvěr z původní smlouvy do výše cílové částky a na další úvěr si otevřít novou smlouvu, nebo ji realizovat u jiné stavební spořitelny.
Životní pojištění
Dobrý den, Generali pojišťovna mi sama od sebe ukončila Pojistku nemocenské pojištění. Po telefonickém dotazu mi sdělili, že pojistka je pro ně nevýhodná. Mohou toto udělat i když já ji vypovědět nechci? Děkuji.
Lenka Z.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna může vypovědět ta rizika, která nepatří mezi tzv. nevypověditelná, což je např. smrt v hlavním tarifu, někdy invalidita či závažná onemocnění. Je možné, že z daného rizika bylo vícekrát čerpáno, proto se mohla pojišťovna rozhodnout pro ukončení. Pokud hovoříte o pracovní neschopnosti, hospitalizaci nebo např. denním odškodném léčbou úrazu, tak tato rizika může pojišťovna ukončit.
Penze a penzijní spoření
Zdravim. 10.1.2022 jsem ukoncil smlouvu -penzijko,c. xxx .26.3.2022 penize na ucet.Poterboval bych vypisy z uctu od 31.12.2020 do 31.1.2022.Ajak s vypisy za roky 2021 a 2022.Dekuji Machacny xxx - otázka upravena poradcem
Fr.Machacny
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, uvedl jste do dotazu citlivé osobní údaje, nahradil jsem je xxx, protože dotazy jsou veřejné. Prosím, takovéto zásadní věci si hlídejte. Zároveň tento dotaz nemá být směřován na finanční poradnu, ale na váš penzijní fond. Pokud si tedy přejete vyhotovit staré výpisy ke spoření, pak požádejte penzijní fond, který je vyhotoví za poplatek dle sazebníku.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,mohu při ukončeném penzijním spoření jednorázovým vyrovnáním/2 měsíční výpověd/při založení nové smlouvy DPS čerpat státní příspěvky v době 2 měsíční výpovědi.Děkuji
trava
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud ukončujete jedno penzijní spoření a zakládáte nové, pak je počátek pouze orientační, protože se může posunout podle toho, ke kterému datu bude ukončena předchozí smlouva a vyplacena. Až do okamžiku úplného ukončení smlouvy se přispívá na ni.
Nezařazené
Dobrý den. Dcera s partnerem a dětmi bydlí v chatě její matky. Samozřejmě renovují opravují a zhodnocují matčin majetek. Dá se to nějak ošetřit když investují do toho co není jejich? Není to na dceru napsáno a ani žádný podíl na majetku nemá a matka to prozatím ani na ni přepsat nechce. Chtěli si vzít hypotéku na dostavbu ,rozšíření ale od toho jsem je rychle odradil když jim vlastně nic nepatří. Tak se ptám zda li existuje ještě jiný způsob dohody . Bydlet tam chtějí ale teď jsou ve slepé uličce protože nejde o sto koruny ale milión.
Děkuji Vašek
Vašek K.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého právníka. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 4. 2022.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,mám výpověd z penzijniho fondu k 31.3.Mám 2 měsíční lhůtu na vyplacení peněz.Mohu si založit nové DPS od 1.4. Děkuji
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se nejedná o převod fondu, ale ukončujete jedno penzijní spoření a zakládáte nové, pak je počátek pouze orientační, protože se může posunout podle toho, ke kterému datu bude ukončena předchozí smlouva a vyplacena. Na to se informujte u původní penzijní společnosti, podle toho lze přepokládat počátek nové smlouvy.
Nezařazené
Pokud někdo uváděl v odpočtech daňového přiznání částky životního pojištění i když neměly vliv na placenou daň z důvodu už tak nízkého základu (tedy výsledek "neplacení" daně nižší než sleva na poplatníka by byl stejný i při neuplatnění odpočtu životního pojištění), musí tento člověk při předčasném zrušení životního pojištění podávat daňové přiznání a dodanit jako příjem podle § 10 uvedené částky v předchozích daňových přiznáních ? - otázka upravena poradcem
Miroslav Bartoš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud vám odpočet díky nízkému základu reálně nevznikl, tak stejná situace by nastala při dodaňování. Dodaňuje se zpětně to, co bylo uplatněno v posledních 10 letech. Upozorňuji, že tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli daňové. Pro přesný výklad kontaktujte svého daňového poradce nebo správce daně.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, budeme si brát s přítelkyní hypotéku na dům, jsem ale věřitelem jednoho pozemku. Bude to něčemu vadit při sjednávání hypotéky?
Děkuji.
Dominika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste věřitelem k jiné nemovitosti, pak do bonity u nové hypotéky toto nevstupuje.
Životní pojištění
Zemrel namsyn nasledkem prac. urazu. mel zivotni pojisteni u Uniqa.
Nejsou uvedeny osoby pro vyporadani.
Nebyl zenat nemel deti. Zil s pritelkyni, ma oba zijici rodice.
Kdo ma narok na vyplatu? V pojistnych podminkach je manzel-ka, deti rodice anebo podle zakona.Co plati???Dekuji.
Langrova
LudmilaLangrova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tímto přijměte mou upřímnou soustrast. Dle toho, co uvádíte, mají nárok na výplatu pojistného plnění osoby definované Občanským zákoníkem, tedy v tomto případě rodiče.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, je mi 43 let a spořím od roku 2002 na PP. Plynou z toho nějaké výhody nebo je výhodnější přejít plynule do DPS? Je nutné tento přechod konzultovat s PF a uzavřít smlouvu novou? Děkuji
Alena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, o výhodách přechodu do DPS, resp. pro koho je výhodný, tak jsem psal v různých článcích, tedy se podívejte např. ZDE, pokud vám takové podmínky vyhovují. Jinak pro převod do PDS musíte kontaktovat svého finančního poradce, nebo zástupce fondu, aby převod administrativně s vámi zprocesoval.
Životní pojištění
Dobrý den, platil jsem životní pojištění u Aviva. Z důvodu rozvodu a nepříznivé finanční situace jsem byl cca 6 měcíců v prodlení a byla mi vypovězena smlouva bez náhrady již zaplacených příspěvků. Je toto korektní ? ( stanislav.jehlicka@seznam.cz )
Stanislav Jehlička
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud myslíte, že vám bylo vyplaceno odkupné, tj. nikoli v plné výši uhrazených prostředků do kapitálové hodnoty, pak je to v pořádku. V případě předčasného ukončení rezervotvorného pojištění životního pojištění se uplatňují tzv. počáteční náklady, které se odečtou. Tedy kapitálová hodnota může být nějaká, ale odkupné třeba nulové. Zpravidla po 10 letech trvání smlouvy jsou kapitálová hodnota a odkupné přibližně stejné. Pro vysvětlení detailů přímo na vaší smlouvě kontaktujte svého pojišťovacího agenta nebo pojišťovnu.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den. Mohu mít penzijní připojištění které je zakonzervované a DPS na které bude čerpat příspěvek od státu?
Pokud ano, v jaké naší legislativě to najdu?
Děkuji
Luboš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na jedno rodné číslo může být sjednáno pouze jedno penzijní spoření. Pokud jej přerušíte, pak na RČ stejně bude v databázi figurovat, tedy by vám další PS vypověděli pro duplicitu. Pokud jste o takové možnosti slyšel, pak se informujte na své penzijní společnosti, zda to umožňuje její penzijní plán, ale domnívám se, že to možné není.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobý den
Měl jsem nehodu a byl jsem označen za viníka. Auto na odpis. Tak jsem ho nechal ekologicky zlikvidovat.
8.11. mě zanikla smlouva povinného ručení.
30.7. jsem zaplatil povinné ručení na na období 10.8.2021 až 9.8.2022.A když jsem se ptal na přeplatek.
Bylo mě odepsáno.
Kontrolou provozního systému jsem zjistila, že na Vaší smlouvě nevznikl přeplatek k vrácení. Dle pojistných podmínek má pojišťovna, v případě vzniku pojistné události, nárok na pojistné, až do konce uhrazeného období.
Opravdu nemám nárok na vrácení přeplatku. Díky za odpověď
Libor
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, při výplatě pojistného plnění pojišťovna může mít nárok na nespotřebované pojistné, protože fakticky by smlouva existovala až do svého výročí, a to dle pojistných podmínek. Nárok na vrácení nespotřebovaného pojistného je změnou vlastníka. Pokud se chcete přesvědčit, že tomu tak je, nechte si zaslat pojistné podmínky k produktu a vyjádření dle jakého článku uplatňují ponechání si pojistného.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
bylo mi nabouráno vozidlo a pojišťovna to vyhodnotila jako totální škodu. Vyčíslila zůstatkovou cenu vozidla a dala jej do aukce ( zůstatková cena vozu). Vyplatila mi částku na rámec výherní částky v aukci (23.12.21). Už 2 výherci aukce auto odmítli převzít, já píši stížnosti, chci od pojišťovny doplatit zbytek a předat jim vozidlo. Pojišťovna stále dává auto do aukce, za nesmyslnou cenu. Nesouhlasím s tímto, jak mám postupovat. Nemám auto, peníze, náhradní vůz, nic - nehodu jsem nezpůsobila, je 4.2.22.
Poradíte?
Pavlína
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, v tomto případě vám neporadím, protože se jedná už o právní problematiku. Na vymáhání odškodnění v max. výši existují specializované firmy. Zkuste hledat dle referencí na internetu, nebo řešte se svým právníkem.
Životní pojištění
Dobrý den, pokud je v rámci rizikového životního pojištění zahrnuto mj. pojištění vážné nemoci a rovněž i pojištění smrti, může se stát, že v případě čerpání pojistného plnění za vážné onemocnění pojišťovna vypoví pojistku, aby se vyhnula dalšímu plnění za smrt nastalou v důsledku té samé vážné nemoci? Děkuji.
Fanda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojištění smrti je nevypověditelné riziko, pokud smlouva byla uzavřena správně a pravdivě.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, co dělat, když mám v ČR penzijní připojištění 14 let a teď jsem se přestěhoval do zahraničí (EU). Je možnost přenést připojištění do jiné země v EU? V ČR už nechci spořit -přispívat, nechci platit zdravotní pojištění, ani nechci smlouvu zrušit na odbytné z důvodu nevýhodných podmínek. Nebo je možnost přenést do DPS a následně do EU? Případně smlouvu uspat na dobu neurčitou, bez nároku na příspěvky od státu?
Co se stane, pokud změnu nenahlásím do dojišťovny, jenom přestanu platit?
Děkuji
Petr Stejskal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je to nestandardní případ a tedy nelze jednoznačně odpovědět. Musíte se informovat na své penzijní společnosti, abyste jí oznámil přerušení plateb, protože máte povinnost hradit min. 100 Kč alespoň jednou za rok, aby vám smlouvu nezrušila pro porušování smluvních podmínek. Smlouvy PS z ČR nelze standardně přesouvat k zahraničním společnostem, pokud se nejedná o matku téže společnosti. Informujte se tedy u své PS.
Stavební spoření
Dobrý den ,chtěl bych se zeptat jestli mohu po čtyřech letech spoření přestoupit k jiné stavební spořitelně?
děkuji Petr
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, možnost přestupování mezi stavebními spořitelnami není.
Povinné ručení a havarijní pojištění
dobry den musi pojištovna zaplatit za vinika Dn při které umřel clovek veškeré naroky pozustalych?
Dostali jsme pouze necelou polovinu a zbytek nám prý musí zaplatit viník.
děkuji
Simona
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na váš dotaz nedokáži odpovědět, protože neznám detaily situace, vyhodnocení PČR apod. Z toho, co píšete, usuzuji, že by mohla být stanovena spoluvina, proto odškodnění ve výši 50 %. Další postup je třeba řešit s právníkem, ideálně takovým, který má s řešením zkušenosti. Na vymáhání odškodnění v max. výši existují specializované firmy. Zkuste hledat dle referencí na internetu (my spolupracujeme s EUCS).
Investice
Dobrý den. Co se stane s mými cennými papíry v případě, že bych umřel předčasně?
(příklad: mám 40 let a nemám ještě sepsanou závěť, přejede mě vlak a jsem kaput)
Kdo je dostane a jak se o tom rozhoduje?
David Kutěj
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou součástí dědického řízení a je s nimi naloženo dle práv vyplývajících z Občanského zákoníku, pozůstalost řeší notář.
Životní pojištění
Dobrý den.
Rád bych se zeptal, za má pojišťovna povinnost kontaktovat všechny pozůstalé pro výplatu pojištění po zemřelém, nebo ji stačí informace a bankovní spojení udané zastupujícím dědicem. Děkuji
Václav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna nemá povinnost kontaktovat pozůstalé a ani to nečiní. K čerpání plnění pro případ smrti je třeba zpravidla doručit úmrtní list, popř. jiné dokumenty vyžádané pojišťovnou. Pokud nebyly stanoveny obmyšlené osoby v pojistné smlouvě, je třeba doložit rozhodnutí o dědictví.
Životní pojištění
Děkuji mnohokrát za rychlou odpověď na můj dotaz. Pojištění je IŽP, běží 11 let a právě riziko "Dožítí" bylo sjednáno do 60 let věku. Z pojistky uplatňuji daňovou úlevu. - otázka upravena poradcem
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, platí tedy postup uvedený k IŽP, v tomto případě nemusíte dodaňovat uplatněné odpočty, protože bylo splěno pravidlo 60 měsíců trvání a 60 let věk.
Životní pojištění
Dobrý den,

mám životní pojištění s pojistným rizikem Smrt/dožití na určitou částku. Termín dožití uplynul v r. 2021 a zůstalo pouze riziko Smrt se základním plněním 10000. Mám nárok na výplatu částky sjednanou pro případ dožití? Samotná pojistná smlouva s dalšími riziky stále běží a platím na ni stále stejnou částku pojistného. Děkuji za odpověď
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se jedná o investiční životní pojištění (IŽP), pak výše kapitálové hodnoty je závislá na hodnotě investice ve fondech. Pokud se jedná o kapitálové ŽP (KŽP), tak je hodnota daná smluvně konrétní sumou. Z IŽP můžete vybrat peníze mimořádným výběrem a smlouva může běžet dál, u KŽP smlouva zanikne. V této souvislosti neřešením daňové aspekty, tj. zda je vám 60 let, nebo méně, a zda byla smlouva daňově uznatelná.
Stavební spoření
Dobrý den, mám stavební spoření s vazací dobou 6 let. Výpověďní doba smlouvy činí 3 měsíce. Mám to chápat tak, že musí smlouva existovat minimálně 6 let + 3 měsíce, abych nepřišel o státní příspěvky? A nebo lze nějak načasovat podání výpovědi ještě před uplynutím 6 let, abych po 6 letech trvání smlouvy nemusel čekat minimálně další 3 měsíce, než budu mít k dispozici naspořenou cílovou částku?
Tomas Budis
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď můžete podat před koncem vázací doby k datu konce této doby. Tím bude ukončeno stavební spoření řádně a státní podpora zachována.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Koupila jsem nemovitost a ručím v hyp. úvěru jinou nemovitostí, účel hypotéky na bydlení byl naplněn. Mohu nemovitost, kterou neručím prodat později bez problému a neporuším tak podmínky? Nebude to bance vadit? S ohledem na to, že zástava je na jiné nemovitosti, tak by teoreticky nemělo. Děkuji za radu
Alice
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, podmínky stanovuje hypoteční smlouva a zástavní smlouva. Obecně není problém s prodejem nemovitosti, která sice byla úvěrovaná, ale není v zástavě. Více to bude řešit finanční úřad, kdy by uplatněné úroky byly odečítány z daní, ale účel již pominul.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám dotaz. Pojistník mi zrušil v průběhu trvání povinné ručení na vozidlo, aniž bych o tom věděl. Já jsem byl zapsán jako majitel a provozovatel vozidla, vše vždy několik let řádně uhrazeno, nebylo před dobou výročí, vozidlo nehavarovalo, nezměnilo majitele apod.. Tudíž jsem nevěděl, že je vozidlo nepojištěno. Mám právo zjistit od pojišťovny alespoň důvod předčasného zániku smlouvy, popř. další info, nebo jako majitel a provozovatel nemám v tomto směru žádná práva a možnost se hájit? Děkuji
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smluvní vztah s pojišťovnou uzavírá pojistník, tedy dalším osobám i vzhledem k GDPR nemouhou být sdělovány údaje k této smlouvě, pokud se nejedná o oprávněný zájem, např. státní instituce apod. Bohužel, musíte se domluvit s pojistníkem, pokud domluva není možná, tak co nejdříve auto pojistit, protože, předpokládám, že vás už kontaktovala ČKP s úhradou za nepojištěné vozidlo. Česká kancelář pojistitelů se zapojila do akce Milostivé léto, tak to případně vezměte v úvahu.
Životní pojištění
Dobrý den, mám pojištění pracovní neschopnosti v rámci hypotéky u Hypoteční banky a dále i u Kooperativy v rodinném pojištění. Budu uplatňovat u obou společností plnění z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti po náročné operaci a následné rekonvalescenci a zaráží mě, proč ve formuláři, který jsem dostala od Hypoteční banky, je zajímá, zda uplatňuji plnění ještě někde jinde. Chtějí mi snad kvůli tomu plnění krátit? Nerozumím tomu, proč. Prosím Vaši odpověď. Předem děkuji.
Radka Jůzová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě plnění z pracovní neschopnosti nesmí převýšit výplata z více pojistných smluv částku, která odpovídá rozdílu čisté mzdy a náhrady mzdy (od zaměstnavatele/úřadu práce). Příklad: čistá mzda 20 000 Kč měsíčně, náhrada mzdy 12 000 Kč, rozdíl 8 000 Kč; 8 000 / 30 dny pracovní neschopnosti = 267 Kč je max. částkou denního odškodného z pracovní neschopnosti vyplácenou komerční pojišťovnou. Přesný výpočet dle vaší situace vám pak uvede pojišťovna při pojistném plnění. Zatajit jinou smlouvu nelze, existuje registr smluv a pojišťovny si mohou informaci ověřit.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, před cca 14 lety uzavřel manžel a spoustu dalších vlastníků bytů v bytovém době úvěry ze SS na modernizaci bytového domu. Byt ale před 12 lety prodal a nyní při řešení hypot.úvěru jsme zjistili, že nová majitelka splátku v prosinci nezaplatila a manžel teď figuruje v registru jako dlužník. Kontaktovala jsem paní majitelku, ale nereaguje a stavební spořitelna chce stále jen nějaké ověřování identity a ověřování osobních údajů. Dokumenty k úvěru ze SS jsme předali paní majitelce při prodeji bytu, takže nemáme žádné údaje o cílové částce, o zůstatku apod. Výpisy ze SS nám nechodí. Víme pouze splátku, protože ta vyjíždí v registru dlužníků. Vím, že je to naše chyba, že jsme si nepohlídali převod úvěru. Chci se zeptat, lze s tímto něco udělat? Děkuji. Kateřina
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel nelze předat smlouvu o úvěru s prodejem a ani vyžadovat její placení po kupujícím. Úvěrová smlouva měla být splacena z částky prodeje bytu, pokud se váže k vám, jako dlužníkům a neuzavíralo ji např. bytové družstvo či SVJ. Musíte jenat se stavební spořitelnou jako dlužníci a případné závazky ze smlouvy plynoucí hradit. Jako dlužníkům vám musí spořitelna vydat opis úvěrové dokumentace (může být zpoplatněno), popř. vám umožit elektronický přístup k dokumentům. Další postup, pak budete muset řešit s právním zástupcem a prozkoumat kupní smlouvu o prodeji, jaké byly závazky kupujícího a zda jste se smluvně domluvili na hrazení splátek. Zde bude třeba najít cestu, jak případné sankce plynoucí z nespláceného úvěru vymáhat po kupujícím. Výchozím předpokladem je, že jste dlužníci na uvedené úvěrové smlouvě.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, prosím mam dotaz ohledně penzijního připojištění, resp když budu chtít výplatu nyní již po 21letech, jak se nejlépe vyhnout daním. Přeci pokud trvá připojištění déle jak 10let, neplatí se žádné poplatky, ani se vyplacena částka nedaní. Bylo nám ovšem sděleno, že u naší smlouvy to neplatí. Počátek připojištění u PSČP od 1.1.2001 (penzijní plán 6 s podmínkami uvedenými ve slučovacím paragrafu 24) Dále jsem na tento účet (Generali penzijní společnost) převedla v r.2016 moje penz.pojištění od České spořitelny(to již zdaněno bylo) TEĎ jsme se dozvěděli, že nám naše naspořené peníze nevyplatí najednou (v příp. že ano, daň by byla z celé částky) ale rentou po dobu 3let. To je pro nás špatné, neboť peníze potřebujeme na opravu domu.
Za Vaši radu pokud možno v co nejkratší době předem velmi děkujeme
S pozdravem
Dana P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, důležitý je poslední stav penzijního spoření. Při převodu nedochází k danění (tedy příliš nerozumím poznámce o danění). Při dosažení věku 60 let a min. délce spoření je možné nechat si vyplatit starobní penzi. Při jednorázovém vyrovnání se zdaňují jak výnosy, tak příspěvky zaměstnavatele. Při penzi alespoň 3 roky se nezdaňují příspěvky zaměstnavatele a při penzi delší jak 10 let se nezdaňují ani výnosy.
Životní pojištění
Dobrý den.
Mám uzavřenou životní pojistku od roku 2010. Do roku 2015 jsem si odečítala pojistné od základu daně, po roce 2015 už ne, protože jsem podepsala dodatek o možnosti předčasného výběru. Budu muset dodanit obnos za roky 2010 - 2015?
Předem děkuji.
Marie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, správně byste měla dodanit roky 2010-2015 v případě, kdy smlouvu zrušíte, nebo vybere prostředky mimořádným výběrem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
Manžel má důchodové spoření je mu 65 let pořád pracuje, chce vyplatit peníze a pokračovat dál ve spoření jake má možnosti . Lze pokračovat ve starém spoření při pobírání renty 2 roky. Nebo musí vypovědět starou smlouvu a založit novou.
Tatiana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je možno stávají penzijní spoření ukončit výběrem penze na určitou dobu (výběrem starobní penze smlouva končí) a přitom spořit v novém doplňkovém penzijním spoření.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka