Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Američtí retaileři bijí na poplach. Krámských loupeží přibývá, obchody se brání

Krádeže v obchodech, organizovaný zločin či násilí se staly pro regionální i celostátní maloobchodníky ve Spojených státech problémem číslo jedna. Řetězce jako Home Depot, Target, Lowe’s, Dollar Tree, Dick’s Sporting Goods nebo Ulta zveřejnily své výsledky za druhé čtvrtletí. V rámci nich upozorňují na stále větší úbytky zásob způsobené jinak než prodejem. Rostoucí ztráty dokonce přiměly giganty, jako je například Walmart, k zavírání některých poboček.
Balení pracího prášku Tide připoutané řetězy má odradit zloděje v supermarketu...

Balení pracího prášku Tide připoutané řetězy má odradit zloděje v supermarketu v New Yorku (1. února 2018) | foto: Profimedia.cz

V nadcházejících týdnech v obchodě řetězce Giant Food ve Washingtonu D. C. zmizí z uliček s kosmetikou a zdravou výživou všechny značkové produkty. Zákazníci si tedy nebudou moci do košíků dát žádný prací prášek Tide, zubní pastu Colgate nebo lék na bolest Advil, k mání budou pouze privátní značky. Všichni navíc budou muset před odchodem z obchodu předložit zaměstnanci účtenku ke kontrole. Je to zatím jeden z nejradikálnější z kroků tohoto regionálního řetězce supermarketů proti rozmáhajícím se krádežím. Informaci přinesl deník The Washington Post.

„V tomto konkrétním obchodě je to čím dál horší,“ říká prezident společnosti řetězce Giant Food Ira Kress o ztrátách. „A to jsme zde investovali značné množství peněz, dokonce více než v jakémkoli jiném obchodě,“ dodává.

Právě krádeže trápí v USA maloobchodníky všech velikostí. „Chceme nadále sloužit této komunitě, ale nemůžeme tak činit za cenu značných ztrát nebo rizik pro naše spolupracovníky, které máme dnes,“ dodává Kress.

Američtí prodejci potravin mají stále nižší marže, a tak vyšší náklady na provoz, pracovní sílu a nájemné na ně vytvářejí obrovský tlak. To některé donutilo dokonce zavřít prodejny ve velkých městských centrech. Společnost Giant Food, která má v současnosti 165 supermarketů ve státech Washington, Delaware, Maryland a Virginie, zatím nezavřela žádné ze svých obchodů. V květnu ovšem zavedla několik změn včetně najmutí většího počtu bezpečnostních pracovníků, uzavření vedlejších vchodů, odstranění položek s vysokým počtem krádeží z regálů a uzamčení většího počtu výrobků.

Více zamčených položek

V posledních měsících se obchody po celé zemi staly terčem bleskových přepadení či vloupání po pracovní době. Několik poboček společnosti Target se potýkalo s výhrůžkami bombových útoků a incidenty s napadením lidí v důsledku účasti na Měsíci hrdosti. „Náš tým se i nadále potýká s nepřijatelným množstvím krádeží v maloobchodě a organizovaným maloobchodním zločinem,“ řekl minulý měsíc investorům Brian Cornell, výkonný ředitel společnosti Target. Během prvních pěti měsíců letošního roku došlo podle něj v obchodech této značky ke 120procentnímu nárůstu případů krádeží spojených s násilím nebo hrozbou násilí.

Veřejná doprava v Chicagu skomírá. Může za to kriminalita i práce z domova

Podle loni zveřejněné studie americké národní maloobchodní federace (National Retail Federation) vzrostl počet případů organizované maloobchodní kriminality v roce 2021 v průměru o 26,5 procenta. Majitelé obchodů podle této zprávy vinili organizovaný maloobchodní zločin z přibližně poloviny z 94,5 miliardy dolarů (2,1 bilionu Kč), o které v tomto roce přišli v maloobchodě. To podle šéfa společnosti Richarda Dreilinga přimělo maloobchodníky, jako je Dollar Tree, zaujmout velmi defenzivní přístup. Řetězec v minulém čtvrtletí zaznamenal 30procentní pokles hrubé ziskové marže, a to zejména kvůli snižování cen. Nyní bude více položek zamykat, přesouvat za pulty anebo se některé položky prostě přestane prodávat.

V centru Chicaga nedávno představila společnost Walgreens zbrusu nový koncept prodejny. Aby zamezila krádežím, její uspořádání má pouhé dvě uličky s produkty „nízké hodnoty“, jako jsou například náplasti, občerstvení nebo baterie. Zbytek zboží je uložen za pultem a zákazníci ho musí objednávat online. „Nemáme jinou možnost,“ říká Diane Hicksová, senior viceprezidentka pro provoz. Dodala, že také další obchody uzamkly všechny výrobky v těchto uličkách, nebo je úplně odstranily. „Nechat zboží volně dostupné pro naše zákazníky bohužel vybízí zloděje, aby přišli právě k nám,“ říká.

Ani prezident společnosti řetězce Giant Food Ira Kress není z nových opatření nadšený. „Nechci to dělat, i já bych rád tyto výrobky prodával v regálech,“ říká. Realita je ale podle něj taková, že například prací prášek Tide není v tomto obchodě ziskovým zbožím. „V mnoha případech je z regálů do dvou hodin pryč, takže k mání stejně není,“ uzavírá podle The Washington Post.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Nákupy, zábava i odpočinek. Součástí Máje je supermarket i vyhlídka

14. června 2024

Již za pár dní, v pondělí 24. června, se pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších...

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...