Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Unie se chystá ozelenit módní průmysl, giganti jako Zara jsou ve střehu

  18:00
Ještě v březnu by měla Evropská komise zveřejnit nový plán legislativy pro oděvní průmysl. Jeho cílem má být větší tlak na recyklaci, menší zátěž životního prostředí při pěstování surovin i výrobě a omezení nadprodukce. Tou jsou známé především velké obchodní značky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

La Coruňa na severozápadě Španělska je dvousettisícové město, jehož břehy omývají vlny Atlantiku. Těžko se věří, že větrné a někdy ospalé přístavní město je zároveň domovem módní značky Zara. Ta je světovou jedničkou v produkci fast fashion, tedy principu výroby, kde kvantita má navrch nad kvalitou.

Právě masivní nadprodukce oděvních gigantů jako je Zara, vede nyní Evropskou unii k tlaku na udržitelnější módní byznys. Detaily nové legislativy ještě nejsou známé, mnohé však naznačuje poslední zveřejněný dokument z loňského listopadu obsahující řadu doporučení a upozornění, píše agentura Reuters.

Je pro vás při nákupu módy důležitá udržitelnost?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 27. března 2023. Anketa je uzavřena.

Po módních domech například požaduje, aby naskladňovaly pouze oblečení, které je z větší části recyklovatelné a má dlouhou životnost. Cílem je snížení nadprodukce a nadměrné spotřeby.

Březnový návrh nové legislativy má být zatím nejvýznamnější a s největším dopadem na oděvní průmysl, řekl agentuře Reuters komisař Virginijus Sinkevičius, eurokomisař pro životní prostředí. Podle něj by firmy měly vyrábět jen tolik, kolik toho skutečně využijí. Smyslem není uvalit na firmy nadbytečné restrikce, ale postarat se, aby si hlídaly vlastní postupy v zajištění udržitelnosti.

„Pokud do světa vypustíte tuny a tuny bot a oblečení, někde se to projeví,“ míní Sinkevičius.

Spousta značek ani neví, kolik dělníkům platí, říká expert o rychlé módě

V Evropě se každoročně vyhodí 5,8 milionů tun textilních výrobků, to odpovídá zhruba jedenácti kilogramům na hlavu. Podle dat EU se zároveň na světě každou sekundu spálí nebo vyveze na skládku celý kamion oblečení.

A ačkoli v Evropě sílí obecně tlak na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí, produkce Inditexu – mateřské společnosti Zary – nijak nepolevuje. V roce 2021 viselo na oděvních stojanech po celé planetě půl milionu tun oděvů s touto značkou. To je ještě o 40 tisíc tun více než v roce 2018.

Místo zpomalení vsází společnost na proměnu svých výrobních procesů, chce se zaměřit na ekologičtější cesty a stlačit stopu zanechávanou na životním prostředí. Inditex chystá omezení spotřeby vody a energií při výrobě a větší využití recyklovatelného materiálu.

Kolik, nebo jak?

„Věříme, že otázka není kolik toho vyrobíme, ale jak,“ vyjádřila se společnost, která zaštiťuje na šest a půl tisíce značek, včetně Bershky, Pull and Bear nebo Massimo Dutti.

Vidět to má být například na výběru materiálů. V roce 2018 vyráběla firma jen zhruba devět procent svých výrobků z organické bavlny, v roce 2021 už to byla polovina. Detailní data ohledně dopadu na životní prostředí ale firma neposkytla.

„Jenom dvě procenta z naskladněného zboží se muselo recyklovat nebo darovat“, vyjádřila se dále firma, která podle svých slov více souzní s poptávkou zákazníků. Do roku 2040 by pak společnost chtěla dosáhnout uhlíkové neutrality.

Keňa se topí v moři textilního odpadu. Použité oblečení slouží i jako obživa

V La Coruni se ale dá najít i zcela odlišný přístup k oděvní výrobě, shodou okolností v podání bývalých zaměstnanců Inditexu. Jorge Toba a Antia Monterová, někdejší designeři Zary, uvedli na trh v roce 2018 značku dětského oblečení The Campamento. Z jejich dílny vycházejí pouze dvě kolekce ročně, které jsou ve většině tkané z organického vlákna.

Nepřidávají nové kousky uprostřed sezony a za vrácení online zakoupeného zboží si účtují poplatek, snaží se tak své zákazníky nabádat k vědomějším nákupům: dvakrát se před kliknutím na tlačítko „koupit“ zamyslet, než pak vracet hory oblečení s tím, že si to vlastně rozmysleli.

„Je to obecně dost znečišťující byznys, tak se snažíme za sebou nechávat co nejmenší stopu,“ komentuje Monterová.

Inditex jde na věc spoluprací se stovkou startupů, které se zaměřují na recyklaci textilního materiálu. Jedním z nich je americký Circ, do kterého firma zainvestovala. Ten přišel s cestou, jak nošené tričko nebo džíny proměnit v zbrusu nový kus oblečení. Vyvíjí novou technologii, která odděluje bavlnu a polyester. „Je to první krok, jak vyrábět oblečení s již použitého textilního materiálu,“ tvrdí šéf startupu Peter Majeranowski.

Firma má ambiciózní cíl, vymazat módní stopu lidstva. Zatím je však schopna zrecyklovat pouhé procento ze 109 milionů tun oblečení, které ročně průmysl chrlí. To uznává i šéf Majeranowski. „Jsme opravdu jen kapka v oceánu,“ říká a dodává, že jejich cílem je poměr zvýšit na deset procent do roku 2030.

Marian Fernandézová je žena, která v Inditexu strávila bezmála čtvrt století, nechybělo málo a stala by se hlavní manažerkou luxusní dceřiné značky Uterque, jež se zaměřuje hlavně na doplňky, jako jsou šátky nebo sluneční brýle. Místo toho si zvolila jinou cestu a v centru La Coruni založila vlastní obchod Maazi. Navíc zveřejňuje na svých sociálních sítích tipy a rady, jak si vybudovat šatník z udržitelných kousků.

Butiky v domovině Zary tak ukazují, že to jde i jinak. „Inovace začíná s drobnými podnikateli se svěží myslí,“ doplňuje Achim Berg z poradenské firmy McKinsey, která radí módním značkám po celém světě v oblasti marketingu a strategie.

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....