Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rozčarované Švédsko: tamní ekonomiku čeká stejný osud jako všechny ostatní

  17:01
Podle prognózy centrální banky Riksbank bude švédská ekonomika trpět stejně jako zbytek Evropy. A to i přes fakt, že ve skandinávské zemi ke striktním krizovým opatřením vůbec nedocházelo. V hospodářství orientovaném na export trpí podniky i dodavatelské řetězce.
Cedule před barem v hlavním městě Stockholmu upozorňuje lidi, že je otevřeno....

Cedule před barem v hlavním městě Stockholmu upozorňuje lidi, že je otevřeno. 26. dubna 2020 | foto: Reuters

Centrální banka Riksbank představila dva možné scénáře vývoje ekonomiky, oba dva by se však daly považovat za „černé“. V negativnější predikci se hrubý domácí produkt (HDP) země sníží o 9,7 procent. Oživení pak bude pozvolnější s růstem o 1,7 procent v roce 2021. 

Podle druhého modelu dojde k poklesu o 6,9 procent a příští rok poroste ekonomika o 4,6 procenta. V takovém případě předpovídá Riksbank vzestup nezaměstnanost na úroveň 8,8 procent ze současných 7,2 procenta. V nejhorším případě bude bez zaměstnání každý desátý.

„V obou scénářích prudce klesá výroba. A to dokonce víc než během finanční krize. Výrazně klesne cena ropy a elektřiny, což letos přispěje k nízké inflaci,“ píše Riksbank. Centrální banka předpokládá, že inflace zůstane v roce 2020 v obou scénářích na 0,6 procentech.

Prognózy švédského růstu by se daly považovat za vystřízlivění. Země se snažila zmírnit ekonomický dopad koronaviru tím, že nezaváděla přísná opatření jako zbytek Evropy. Tamější vláda doporučila občanům, ať zůstávají doma a pracují odtamtud, je-li to možné. Bary a restaurace ale zůstaly otevřené a děti do 16 let chodí celou dobu do školy.

Švédské hospodářství je závislé na exportu. Přestože ekonomika země dále fungovala a funguje, dodavatelské řetězce a podniky trpí, přiznává Riksbank. Zároveň varuje, že mnoho lidí může přijít o práci. 

Údaje banky ukazují, že denní obrat restaurací ve Švédsku se v průběhu měsíce do 22. dubna snížil o 70 procent. Jedna z největších švédských bank SEB má k dispozici statistiku, podle které transakce provedené kartami prostřednictvím této banky klesly v týdnu od 6. dubna o 28 procent.

Banky nejsou jediné, které mají k dispozici ponurá data. Tamní Národní institut pro ekonomický výzkum (NIER) vydal ve středu prohlášení, ve kterém predikuje pokles HDP o sedm procent a růst nezaměstnanosti na 10,2 procenta.

„Dubnový vývoj naznačuje, že pandemie covid-19 zasáhne švédskou ekonomiku mnohem hůř než se očekávalo,“ uvádí NIER. „Globální ekonomika je na tom velmi špatně. To negativně zasahuje švédské exportní společnosti, které jsou mimo jiné postižené problémy s mezinárodními dodavatelskými řetězci.“

Strategie Švédska v boji proti koronaviru je považována za víc než kontroverzní. Tamější epidemiolog Anders Tegnell tento přístup hájí. Pro CNBC uvedl, že hlavní město Stockholm směřuje ke kolektivní imunitě.

Letos rekordní propad, příští rok rekordní oživení, odhadují ekonomové

Koncept kolektivní imunity, ve kterém si 70 až 90 procent populace vyvine odolnost vůči nemoci, je podle Tegnellových slov prostředkem k dosažení cíle. 

Pro Švédsko by kolektivní imunita mohla znamenat dlouhodobější (nejen ekonomickou) výhodu. Nicméně tato strategie je kritizovaná odborníky. Například Nate Favini, šéf kliniky Forward, uvedl pro Forbes, že kolektivní imunitu nelze tvořit bez zavedené vakcíny, protože by to mohlo vést k hromadné úmrtnosti.

Vláda věří Švédům, Švédi věří vládě

Ve Švédsku zemřelo zatím na koronavirus 2 679 lidí, což je méně než například v Británii či Francii, kde vlády zavedly přísná omezující opatření. Není dosud jasné, proč je míra smrtnosti ve Švédsku tak nízká. Jedním z možných důvodů je roztroušenost populace. Více než polovinu domácností tvoří jeden člověk.

Další možnou příčinou je v médiích často zmiňovaná důvěra Švédů v jejich vládu. Podle průzkumu Evropské komise z roku 2017 věří v tamější vládní činitele 72 procent obyvatel, což je druhý nejlepší výsledek v Unii. Evropský průměr je přitom pouhých čtyřicet procent. 

Švédsko se tak může spolehnout na občanskou samoregulaci. S ohledem na výše zmíněný propad tržeb v pohostinství lze říct, že se důvěra v odpovědnost jednotlivců vyplácí. Nicméně, jak píše agentura Reuters, v jiných státech by opatření na bázi dobrovolnosti nemusela být tak účinná.

21. dubna 2020

Autor:
  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Turisté, nebo místní? Starosta Barcelony má jasno, zvyšuje daň pro návštěvníky

Hlavní město Španělska, stejně jako mnoho dalších turistických cílů, hledá rovnováhu mezi turismem a zájmy místních obyvatel. Nyní město plánuje zvýšit turistikou daň pro návštěvníky, kteří sem...

27. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....