Obchodům na Kypru docházejí drobné, musejí odmítat zákazníky

  14:53aktualizováno  14:53
Zavřené banky na Kypru způsobují problémy živnostníkům i řetězcům. Některé trafiky, supermarkety a jiní prodejci musejí posílat pryč zákazníky, protože nemají drobné na vrácení. Platit kreditní kartou se nedá a někteří obchodníci se bojí, že zamrzne dodavatelský řetězec.

Obyvatelé Kypru si vybírají povolené množství peněz, před bankomaty se tvoří dlouhé fronty. Na snímku pobočka Laiki Bank. | foto: Reuters

Popi, majitelka kiosku s novinami a cigaretami na náměstí v centru Nikósie, ve středu posílala zákazníky pryč, protože jí došly drobné. Není zdaleka sama, takové problémy nyní na Kypru trápí celou řadu podnikatelů, napsal deník Financial Times.

"Pokud máte na útratu pětieurovou bankovku, tak je to v pořádku," říká Popi. "Jinak si vedu přehled jen pro pár pravidelných zákazníků. Přicházím však o řadu obchodů." Problémy s nedostatkem mincí doléhají i na taxikáře. Ti si za cestu v centru města účtují paušální sazbu pět nebo deset eur, aby se jim vyhnuli.

"Normálně potřebuji okolo 300 eur v drobných za den," vypráví taxikář Eugenios. "Ale další nemohu dostat, dokud se znovu neotevřou banky, a já nevím, kdy se tak stane." Banky na celém ostrově zůstávají i ve čtvrtek - třetí den v řadě - uzavřené, zatímco vláda se snaží najít cestu, jak získat 5,8 miliardy eur poté, co kyperský parlament odmítl plán EU počítající se zdaněním peněz na bankovních účtech.

Obchody chtějí hotovost, na vrácení často nemají

Internetové bankovnictví se uzavřelo v pátek, ale Kypřané si z bankomatů mohli vybrat mezi 250 a 600 eury po nařízení centrální banky, aby přístroje zůstaly plné v obavách z možným protestů panikařících střadatelů. Avšak nedostatek mincí je jednou z věcí, které, zdá se, bankéři přehlédli.

Banky zůstanou uzavřené až do úterý, den po státním svátku 25. března, ale řada Kypřanů se obává, že vše může trvat ještě déle, pokud se jejich vláda s Bruselem nedohodne.

"Je hrozivé, že se Kypr za pouhých několik dnů změnil v ekonomiku závislou na hotovosti," říká Anthimos Eugenidis, student ekonomie, který se v lékárně snažil rozměnit stoeurovou bankovku.

Hotovost za své zboží požadují hotely, restaurace a některé supermarkety, které přestaly přijímat kreditní karty. Podobně se chovají také jejich dodavatelé.

"Někteří velkoobchodníci právě pozastavili 45denní lhůtu pro zaplacení a rovnou požadují hotovost," popisuje situaci Olga, ukrajinská imigrantka, která vede malý obchod v Nikósii ve starém městě. "Nevím, jestli tady je skutečně taková krize, nebo jen chtějí víc vydělat."

Dodavatelský řetězec se může zadrhnout, bojí se obchodník

Andreas Papaellinas, jeden z předních dovozců, varoval, že by se dodavatelský řetězec mohl do víkendu zaseknout. "Od pátku je vidět snižování prodejů, velkoobchodníci trpí a dovezené zboží se začíná hromadit v přístavech. Nemůžeme obchodovat více než den nebo dva bez fungujícího bankovního systému." Další dodavatel obavy z nedostatku jídla odmítá, většina firem má podle něj zásoby chlazených a balených výrobků na dva měsíce dopředu.

Zvyšují se však obavy, že až se banky otevřou, lidé se na ně vrhnou. "Po tom, co se stalo, bych si chtěl vybrat všechny peníze z účtu a dát je do bezpečné schránky, tak jak jsme to dělali v době před šeky a platebními kartami," vyjadřuje své přání bankovní úředník v důchodu Theodoros Konstantinu. "Ale mám obavy, že v tuto chvíli není v bankách dostatek hotovosti, aby mohly uspokojit požadavky všech lidí."

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Rasistické a kulturně necitlivé, kritizují lidé novou reklamu Burger Kingu

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King (ilustrační snímek)

Burger King má za sebou další nepovedenou reklamní kampaň. Reklama s mužem, který se snaží jíst nový burger směšně...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často...

Další z rubriky

Práce od rána do noci je požehnání, hlásá nejbohatší Číňan

Jack Ma, majitel internetového obchodu Alibaba (9. ledna 2017).

Jack Ma, nejbohatší Číňan, který stojí v čele internetového konglomerátu Alibaba, velebí hojně diskutovaný a také...

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Najdete na iDNES.cz