Národ sobě. Kyperská vláda chystá fond na záchranu před bankrotem

  21:40aktualizováno  21:40
Kypr připravil nový plán, jak se zachránit před státním bankrotem. Podle něj má vzniknout takzvaný fond solidarity, za jehož dluhopisy chce vláda ručit nejen státním a církevním majetkem, ale také rezervami zlata a dalších jistin centrální banky a dvou znárodněných penzijních fondů.

Nejnovější kyperský plán záchrany před státním bankrotem má za cíl sehnat až 5,8 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Je to podmínka k tomu, aby země dostala pomoc deset miliard eur (asi 258 miliard Kč) od zemí eurozóny.  Do takzvaného fondu solidarity by podle plánu měli přispívat dobrovolníci v rámci "vlastenecké záchrany vlasti". Kyperská vláda odhaduje, že fond by mohl vynést až 4,8 miliardy eur.

Vláda také údajně chystá restrukturalizaci druhé největší kyperské banky Laiki, která je vysoce zadlužená. Banka má být rozdělena na dvě části: do "zdravé" budou přesunuty úspěšné investice a dále vklady do 100 000 eur, které jsou podle pravidel EU povinně pojištěny; do "nezdravé" části mají být přesunuty takzvané toxické investice a vklady nad 100 000 eur. Propuštěno má být na 500 zaměstnanců banky. Celkově by tato operace mohla vynést až dvě miliardy eur.

Kyperská vláda stále doufá i v pomoc Ruska. Ta by se mohla projevit alespoň zmírněním podmínek splácení kyperského dluhu ve výši 2,5 miliardy eur, a sice odkladem splatnosti, případně snížením úroků. Rusko se odmítlo podílet na sanaci kyperských bank, ale projevuje zájem o blíže neupřesněná kyperská aktiva. Případně by mohlo převzít práva na podmořskou těžbu plynu z nalezišť u Kypru.

Kypřané poslali do zahraničí už 7 miliard eur

Z ostrova ve Středozemním moři zároveň přichází informace, že banka Laiki začala omezovat výběr hotovosti. Každému klientovi tak dovolí vybrat z bankomatu pouze 260 eur (asi 6 700 Kč) denně z původních 700.
Zákazníci banky ve čtvrtek vytvářeli dlouhé fronty před bankomaty, aby vybrali alespoň část svých úspor. Řada přístrojů tak velmi rychle přišla o veškerou hotovost.

"Potřebujeme peníze. Máme rodiny, děti, vnoučata a výdaje. Banky už jsou zavřené od soboty," řekl agentuře AP obyvatel Nikósie Andri Olympiu, když si vybral peníze z bankomatu u pobočky banky Laiki. Spekulace o osudu banky přivedly dnes do ulic Nikósie stovky jejích zaměstnanců, kteří do večera demonstrovali před parlamentem. Došlo i na potyčky s policií.

Vláda také ve čtvrtek večer předložila parlamentu návrh zákona, který má umožnit ministrovi financí nebo guvernérovi centrální banky účinně kontrolovat pohyb kapitálu v bankách. Je to nouzové opatření, jež má zabránit převodu peněz do zahraničí vkladateli znervóznělými nynější finanční krizí.

K tomuto kroku kyperskou vládu vybídla podle anonymních zdrojů Evropská unie. Divoký výběr vkladů by banky po jejich plánovaném otevření příští týden v úterý de facto zlikvidoval. Podle agentury AFP banky už obdržely od vkladatelů příkazy k finančním převodům do zahraničí v úhrnné částce nejméně sedmi miliard eur (asi 180 miliard Kč). Bez zásahu státu by je po obnovení provozu musely banky splnit.

Nikósie, Kypr

Nikósie, Kypr

Autoři: ,

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Práce od rána do noci je požehnání, hlásá nejbohatší Číňan

Jack Ma, majitel internetového obchodu Alibaba (9. ledna 2017).

Jack Ma, nejbohatší Číňan, který stojí v čele internetového konglomerátu Alibaba, velebí hojně diskutovaný a také...

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Najdete na iDNES.cz