Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Svět naruby: firmy z těžkého průmyslu žádají dodržování klimatických cílů

Více než šedesát společností vyzývá německou vládu, aby se při ekonomickém boji s koronavirem nevzdávala klimatických cílů. Mnoho z nich je přitom součástí tradičních průmyslových odvětví. Firmy stát varují, aby nepodlehl těm, pro které je ekologie překážkou při plnění ekonomických cílů, a neustoupil.

„Krize jako krize,“ stojí na transparentu jednoho z ekologických aktivistů ve švýcarském Curychu. Stávky za klima známé pod názvem Fridays for Future nyní v důsledku koronavirové pandemie nemohou probíhat tak, jak je obvyklé. Místo davu studentů proto na curyšském náměstí stojí v pátek 24. dubna 2020 jenom jejich boty. | foto: Reuters

Na první pohled by se dopis desítek německých společností dal připodobnit k onomu spolužákovi, který se přihlásí na konci hodiny, aby učiteli připomněl domácí úkol. V prohlášení totiž firmy jako Puma, Allianz či E.ON volají po zachování klimatických závazků, přestože kvůli pandemii koronaviru propukne ekonomické krize. 

„Vyzýváme federální vládu, aby úzce propojila opatření hospodářské pomoci s cílem překonat jak koronavirovou, tak klimatickou krizi,“ píše se v prohlášení, které citují německé noviny Handelsblatt.

Mezi podepsanými ovšem nejsou jenom firmy, které za klima lobbují už delší dobu. Naopak. Jsou tam i společnosti působící v chemickém průmyslu, strojírenství, v autoprůmyslu i skupiny z finančních, stavebních a elektrotechnických odvětví. Ty přitom běžně spíš upozorňují spíše na to, jak velkou jsou pro ně ekologická opatření zátěží.

Jednou z nich je například největší německý ocelářský a technologický podnik ThyssenKrupp. V rámci iniciativy vyzval Bernhard Osburg, vedoucí ocelářské divize společnosti, aby byl ekonomický stimulační program v souladu s klimatickými potřebami. Ocelářská skupina Salzgitter AG zase zmiňuje snahu nahradit při výrobě oceli uhlík vodíkem, od které si hodně slibuje generální ředitel firmy Joerg Fuhrmann.

Koronavirus ve světě

Díky povinným rozestupům je podzemka v italském Miláně téměř prázdná. (27....
Osmadevadesátiletá Simone De Zaeytijd zdraví svého syna Alberta přes okno...
Studenti ve škole v čínském Čchung-čchingu jsou od svých spolužáků odděleni...

Pozadu nezůstává ani jeden z německých výrobců plastů Covestro. „Jde o to, aby naše ekonomika byla odolnější vůči krizi a konkurenceschopnější s ohledem na skutečně udržitelnou, klimaticky neutrální budoucnost,“ uvádí Markus Steilemann, generální ředitel společnosti.

Jde tedy o signál tradičních průmyslových firem, které nechtějí, aby politici ve stínu koronavirové krize upustili od ochrany klimatu. Podepsané společnosti vyzývají politické činitele, aby nepodlehli naléhání těch podniků, pro které je koronavirová krize překážkou v plnění klimatických opatření z dřívějška.

Green Deal po koronaviru

Skupin, které žádají opak toho, co prohlášení šedesáti společností, není málo. Mezi opoziční hlasy patří například Asociace evropských výrobců automobilů ACEA, která před měsícem naléhala na Evropskou unii, aby odložila zavedení klimatických regulací. Letecké společnosti žádají osvobození od daní z pohonných hmot a část plastikářského průmyslu prosí o odvolání zákazu některých plastových výrobků.

Pro pozastavení klimatických opatření jsou i někteří evropští politici. Otazník visí nad takzvanou Zelenou dohodou (Grean Deal), tedy nad balíčkem Evropské komise, který měl pomoci proměnit evropské hospodářství na udržitelnější a ekologičtější.

Vláda snížila podporu solárním elektrárnám a rozjíždí rozšíření Dukovan

„Zelená dohoda byla obrovskou výzvou pro ekonomiku, která se zrovna nalézala ve špičkové formě. Avšak po pandemii koronaviru nebude životaschopná,“ konstatoval například německý europoslanec Markus Pieper pro časopis Focus.

S Pieperem by souhlasil i český premiér Andrej Babiš. „Evropa by měla teď zapomenout na Green Deal a měla by se soustředit na koronavirus,“ řekl Babiš před časem.

Neutrální názor pak zastává třeba německá průmyslová asociace BDI. Přiznává, že je potřeba držet se určitých klimatických cílů, upozorňuje ale, že vlády, společnosti i domácnosti budou mít v budoucnu k dispozici velmi málo investic. „Zelená dohoda by se měla stát chytrou dohodou, ve které by růst, zaměstnanost a ambiciozní klimatické cíle byly spojeny efektivně v jednom balíčku prostřednictvím inteligentních investic a hospodářské pomoci,“ uvedl zástupce ředitele BDI Holger Loesch.

Německá ministryně životního prostředí a jaderné bezpečnosti Svenja Schulze se účastní tiskové konference na začátku Petersbergského klimatického dialogu. 27. dubna 2020

Výzva přišla německé vládě v pondělí, kdy začalo setkání třiceti evropských ministrů životního prostředí nazvané Petersbergský klimatický dialog. Evropské státy na něm měly předeslat, zdali budou jejich plány na hospodářskou obnovu kompatibilní s Pařížskou dohodou, kterou podepsaly v roce 2015, a v níž se zavázaly omezovat emise skleníkových plynů.

Autor:
  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin, nebo volné pátky

25. května 2024  8:45

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne,...

Komise schválila Česku 75 miliard korun na podporu výroby tepla a elektřiny

27. května 2024  14:21

Evropská komise Česku schválila program za 3,2 miliardy eur (75 miliard Kč) na podporu výroby...

Sázky na hokej překonaly rekord. Pomohly hvězdy i konání mistrovství v Česku

27. května 2024  12:42

Sázky na letošní mistrovství světa v hokeji překonaly dosavadní maximum. Činily více než 2,9...

Hokejová euforie může zvýšit útraty domácností, vliv na HDP bude mizivý

27. května 2024  11:54

Samo mistrovství světa v hokeji v Praze a v Ostravě nebude mít významný dopad na českou ekonomiku...

Zdlouhavé povolování staveb je podle inženýrů mýtus. Prý se stihne do roka

27. května 2024  11:21

Zdlouhavé povolování výstavby nových bytů je podle developerů jeden z hlavních důvodů, proč se v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...