Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Mobil opravíte snadno, mixér můžete rovnou vyhodit, ukázal průzkum

  18:26
Dříve byly opravny na každém rohu, dnes už se spíše než opravit více vyplatí přístroj vyhodit a koupit nový, jelikož mnoho výrobků je neopravitelných. K těm „problémovým“ patří fotoaparáty, hudební nástroje, bílé elektro nebo hračky. Právě proti tomuto fenoménu bojuje projekt Opravme Česko.

Projekt Opravme Česko | foto: Dan MaternaMAFRA

Autoři tohoto projektu uskutečnili průzkum, ve kterém analyzovali 901 zakázek, které byly zadány do opravárenské sítě opravarna.cz. Hodnotili, jaké výrobky opraváři a servisy vyhledávají a přijímají a jaké naopak odmítají. Jednotlivé kategorie výrobků pak obodovali na škále od 0 do 5. Výrobky s nulou byly klasifikovány jako neopravitelné.

„Mezi servisy a opraváři je největší zájem o telefony a notebooky. Nejčastěji opravují rozbité displeje. Naopak nejhůře dopadly hodiny a fotoaparáty,“ komentuje výsledky průzkumu zakladatel projektu Jan Charvát.

Hodiny jsou velmi problematickou kategorií. Hodinářů totiž není mnoho a většina z nich je již v důchodovém věku. Řemeslo tak bohužel postupně vymírá.

O jaké zakázky je mezi servisy a opraváři zájem. Autoři projektu Opravme Česko...

Co se týče domácích spotřebičů, opravy mohou být komplikované. 

„Mnoho servisů domácí elektro ani neopravuje, není tam totiž moc prostoru pro zisk. Bez opravářů většinou zůstávají velmi levné výrobky, jako jsou tyčové mixéry či mikrovlnky. Pořizovací cena nejlevnějších produktů v téhle kategorii je v řádech stokorun a oprava nedává smysl. Často jsou navíc konstruované tak, že se do nich téměř nedá dostat a opravář by na tom strávil mnoho času, který mu nikdo nezaplatí,“ říká Charvát.

Z průzkumů však vychází, že by zákazníci informaci o tom, zda lze výrobek opravit, ocenili už při nákupu. Pro 95 procent spotřebitelů hraje opravitelnost spotřebního zboží zásadní roli. Tyto informace však bohužel u žádných výrobků v Česku nenajdete.

„Motivace ke zlepšení situace je veliká, jelikož 85 procent spotřebitelů nám potvrdilo, že se jim nějaký výrobek rozbil velmi krátce po jeho zakoupení. Evropská komise zahájila na téma opravitelnosti výrobků rozsáhlou studii a přemýšlí o zavedení bodovacího systému, který by spotřebitelům napověděl, jak je daný výrobek případně opravitelný. To považuji za vykročení správným směrem,“ říká Viktor Vodička, spoluautor projektu.

Zlepšení kvality výrobků a podporování opraven je na místě i z ekologických důvodů. Výrobky, které se nedají opravit, se totiž mění na odpad a zatěžují životní prostředí. Výroba nových výrobků s sebou pak zase přináší emise CO2, lokální emise a je spojena s těžbou nerostných surovin.

„Pro ministerstvo životního prostředí je lepší opravitelnost výrobků jednou z cest, jak snížit množství vznikajícího odpadu. Výrobek u nás bohužel předčasně vyhazujeme a velké množství z nich pak končí na skládkách. Připravujeme proto balíček odpadových zákonů, který staví na první místo recyklaci a znovuvyužití,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Jelikož některé výrobky nelze opravit ani přes veškerou snahu, spojila se Opravárna před dvěma roky s kolektivním systémem ASEKOL, který se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení. Společně se snaží, aby výrobky nekončily v komunálním odpadu, ale na místech, které jsou k odběru spotřebičů určeny. V domácnostech však i přes velký posun stále zůstává velké množství nepotřebného elektra.

Jak ale praví známé heslo: nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Nákupem kvalitního výrobku totiž můžeme předejít jeho rychlému rozbití a následnému nákupu nového. Jak tedy poznat vybrat výrobek, který půjde opravit a vydrží nám dlouho?

Desatero kvality aneb jak poznat opravitelný výrobek

Podívejte se jestli jde výrobek rozebrat

Některé výrobky jsou slepené či vyrobené z jednoho kusu. Dostat se do nich je tedy téměř nemožné. Zaměřte se také na to, jestli je utažen šrouby a nebo nýty a jak se k nim dá dostat.

Zkontrolujte baterii

Zjistěte si, zda je baterie pevně připevněná či lze vyndat.

Použité materiály

Podívejte se, z čeho je výrobek vyroben, zaměřte se hlavně na namáhané komponenty přístroje. Někdy jsou totiž kvůli ceně používány plasty na místech, kde by měl být kov. Dochází pak k rychlému opotřebení produktu. 

Recenze

Zeptejte se svých známých a přečtěte si recenze na webech či hodnocení na e-shopech. Buďte však kritičtí, některé e-shopy si recenze píší sami a nejsou tím pádem reálné a vypovídající.

Reklamace

Existují e-shopy, které nabízí filtry podle toho, zda jde produkt reklamovat. Zjistěte si dopředu podmínky pro reklamaci.

Ptejte se

Dobrý prodejce vám poradí. Ptejte se na kvalitu, opravitelnost i četnost reklamací. Vybírejte si značky, kterým důvěřujete.

Manuál

Podívejte se, zda má výrobce na webu k výrobku servisní manuál či schéma. Případně se prodejce přímo zeptejte.

Dostupnost

Má výrobce zastoupení v České republice? Má vlastní servisní síť? 

Náhradní díly

S tímto bodem vám může pomoci opravář. Zjistěte si, zda výrobce nabízí na své produkty náhradní díly a jaká je jejich cena. Mnoho produktů, které nemají značku sice stojí málo, ale nenabízí se k nim náhradní díly a jsou tudíž neopravitelné.

Cena

Nereálně levné výrobky se nevyplatí koupit. například, pokud si koupíte tyčový mixér za 300 Kč, rozhodně neušetříte. V případě porouchání vám ho totiž nikdo neopraví. Běžný opravář si bere sazbu okolo 250 Kč na hodinu, v případě snahy o opravu zalepeného výrobku by si účtoval mnohonásobně vyšší částku, než byla pořizovací cena výrobku. 

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....