Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Levné potraviny: Když krab je vlastně treska

  13:33
Nízká cena či neurčitý název mohou být signálem, že potravina je vyrobena z jiných surovin, než je obvyklé. Nejsou závadné, ale leckdy matou kupující.
Nízká cena výrobku může znamenat, že není vyroben ze surovin, ze kterých předpokládáte. Ilustrační foto

Nízká cena výrobku může znamenat, že není vyroben ze surovin, ze kterých předpokládáte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sýr z rostlinných olejů, krab z rybího masa nebo čokoláda z karobu. To jsou jen některé příklady potravin, které se vyrábějí z jiných surovin, než byste čekali. Nebylo by na tom nic špatného, pokud se výrobce nebo prodejce nebojí přiznat barvu.

Krevety bez krevet
"Já bych chtěl ochutnat krevety," žadoní v obchodě chlapec. "Ne, jsou moc drahé. Až někdy jindy," odbude ho maminka. "Podívej mami, tady je takhle velká krabička jen za třicet pět korun," ukazuje syn s rozzářenýma očima na svůj objev. A veliké vyloupané krevety se už vezou v košíku k pokladně, ostatně za tak výhodnou cenu...

Jenže to nejsou krevety. Podivný nápis "Surimi krevety Mini s příchutí krevet" neznalým nic neřekne. Pokud se vám však podaří přečíst drobná písmenka na etiketě, máte jasno, co jste si to vlastně koupili. Pouze třetinu výrobku tvoří maso. A rozhodně ne z krevet - je rybí, z tresek. Zbytek je jen voda, škrob, olej, cukr, sójová bílkovina, barviva, stabilizátory a trochu krevetového aroma.

Kdo aspoň jednou ochutnal pravé krevety, toho tato napodobenina přinejmenším zklame. Podobně jako třeba surimi krabí tyčinky.

. Infografika

Podívejte se na přehled potravin, u kterých byste si měli při nákupu pozorně číst složení, protože mohou obsahovat jiné suroviny, než čekáte.

Nízká cena nemusí být výhodná
Abyste poznali, že jde o napodobeninu, nemusíte často ani zkoumat složení. Náhražky se vyrábějí z levnějších surovin. Například drahého lososa nahradí levnější obarvené tresčí maso. Proto někdy postačí porovnat ceny obdobných výrobků.

Pokud je jeden výrazněji levnější, měli byste zvýšit pozornost. Dost možná jde o náhražku, která se vám však v konečném součtu prodraží. Příklad? Za výše zmíněné 150gramové balení surimi krevet zaplatíte 35 korun - ale masa je v něm pouze 50 gramů. Za stejné peníze si přitom můžete koupit téměř půl kilogramu opravdových filet z tresky.

Náhražky nemusí být špatné
Nejde ani o to, že by použité suroviny byly nekvalitní nebo nezdravé, problém je především v tom, že si nevědomky koupíte něco, co jste nechtěli.

Zdaleka ne všechny náhražky je nutné démonizovat. Příkladem je margarín, který se začal vyrábět jako náhražka másla zhruba před sto lety. Dnes by ho asi sotva kdo považoval za podvod na zákazníkovi.

"Celou řadu alternativních potravin zákazníci vyžadují a již si na jejich širokou nabídku zvykli. Příkladem může být sójové maso a mléko nebo třeba vegetariánský salám," říká Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy České republiky.

Právě sójové mléko nebo sýr z rostlinných tuků můžou být vhodnou alternativou pro osoby s nesnášenlivostí kravského mléka.

Problematické však může být značení takového výrobku. Pokud by například napodobenina sýru vyrobená ze surovin rostlinného původu byla označena jako sýr, dopouštěl by se výrobce klamání spotřebitele. Ale když bude na etiketě uvedeno například "plátky" nebo upozornění, že jde o alternativní výrobek, je vše v pořádku.

Kde všude náhražky najdete
Rybí a mléčné výrobky nejsou zdaleka jediné, v jejichž složení se náhražkové suroviny používají. Kdo by neznal třeba různé "čokoládové" figurky, tabulky nebo sušenky, v jejichž složení je na prvních místech uvedený cukr a ztužený rostlinný tuk. Stačí přidat trošku karobového nebo kakaového prášku - a náhražka čokolády je na světě.

Náhražky vás neminou, ani když si místo džemu koupíte například ovocnou směs s jahodami - na obalu se červenají opravdu krásné jahody, jenže ve složení převládají jablka. Obdobně jsou na tom některé ovocné nápoje, jedno s jakou příchutí - jejich základem je jablečný mošt doplněný o obyčejnou vodu a cukr.

Také mnoho masných výrobků neobsahuje pouze svalovinu. Za maso se totiž považuje vše, co je na zvířeti poživatelné. Tedy i pojivová tkáň, kůže, ale v širším smyslu i krev a kosti. Kromě toho se do masných výrobků přidávají i rostlinné bílkoviny - sójová, bramborová či pšeničná, které pomáhají snížit jejich cenu.

Je tedy opět na vás, jestli si na výrobku přečtete jeho složení a přimhouříte oko nad menším obsahem masa, nebo třeba sáhnete raději po dražším kusu, v němž však masa bude dostatek.

Zajímejte se o složení výrobku
Drobné písmo se používá nejen pro ty nejpodstatnější informace ve smlouvách. Často je tomu tak i u potravin. Z výzkumu, který si nechala udělat Státní zemědělská a potravinářská inspekce v roce 2006, vyplynulo, že 49 procent spotřebitelů vůbec nevěnuje pozornost informacím na obalech potravin.

Toho také rádi někteří výrobci a prodejci zneužívají. Dejte si proto tu práci a před nákupem každého nového výrobku si přečtěte jeho složení. Nestane se vám tak, že si domů odnesete něco jiného, než jste vůbec chtěli.

Loď, která zničila most v Baltimoru, odtáhli do přístavu

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

Bez gigafactory je Česko bílé místo na mapě Evropy, říká expert na investice

28. května 2024

Premium Každé investiční prostředí má nějaké mouchy. „Nicméně Česko má nejpřísnější pobídky v regionu,“...

Dřevěné pelety jsou nejlevnější za poslední dva roky. Níž už cena nepůjde

28. května 2024

Ceny dřevěných pelet jsou nejnižší za poslední dva roky. Suroviny je dost, zájmu málo a navrch mají...

Eurostar zpřísňuje hraniční kontroly. Vlaky zpožděné nebudou, slibuje dopravce

27. května 2024

Od 6. října se zásadně změní hraniční procedury, které se dotknou cestujících vlaků Eurostar...

Foodoru v Rakousku dohnaly ztráty. Ruší své sklady a propustí stovku lidí

27. května 2024

Rozvozovou službu Foodora čekají v sousedním Rakousku velké změny. Tamní vedení se rozhodlo zavřít...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...