Levné potraviny: Když krab je vlastně treska

  13:33aktualizováno  13:33
Nízká cena či neurčitý název mohou být signálem, že potravina je vyrobena z jiných surovin, než je obvyklé. Nejsou závadné, ale leckdy matou kupující.
Nízká cena výrobku může znamenat, že není vyroben ze surovin, ze kterých předpokládáte. Ilustrační foto

Nízká cena výrobku může znamenat, že není vyroben ze surovin, ze kterých předpokládáte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sýr z rostlinných olejů, krab z rybího masa nebo čokoláda z karobu. To jsou jen některé příklady potravin, které se vyrábějí z jiných surovin, než byste čekali. Nebylo by na tom nic špatného, pokud se výrobce nebo prodejce nebojí přiznat barvu.

Krevety bez krevet
"Já bych chtěl ochutnat krevety," žadoní v obchodě chlapec. "Ne, jsou moc drahé. Až někdy jindy," odbude ho maminka. "Podívej mami, tady je takhle velká krabička jen za třicet pět korun," ukazuje syn s rozzářenýma očima na svůj objev. A veliké vyloupané krevety se už vezou v košíku k pokladně, ostatně za tak výhodnou cenu...

Jenže to nejsou krevety. Podivný nápis "Surimi krevety Mini s příchutí krevet" neznalým nic neřekne. Pokud se vám však podaří přečíst drobná písmenka na etiketě, máte jasno, co jste si to vlastně koupili. Pouze třetinu výrobku tvoří maso. A rozhodně ne z krevet - je rybí, z tresek. Zbytek je jen voda, škrob, olej, cukr, sójová bílkovina, barviva, stabilizátory a trochu krevetového aroma.

Kdo aspoň jednou ochutnal pravé krevety, toho tato napodobenina přinejmenším zklame. Podobně jako třeba surimi krabí tyčinky.

. Infografika

Podívejte se na přehled potravin, u kterých byste si měli při nákupu pozorně číst složení, protože mohou obsahovat jiné suroviny, než čekáte.

Nízká cena nemusí být výhodná
Abyste poznali, že jde o napodobeninu, nemusíte často ani zkoumat složení. Náhražky se vyrábějí z levnějších surovin. Například drahého lososa nahradí levnější obarvené tresčí maso. Proto někdy postačí porovnat ceny obdobných výrobků.

Pokud je jeden výrazněji levnější, měli byste zvýšit pozornost. Dost možná jde o náhražku, která se vám však v konečném součtu prodraží. Příklad? Za výše zmíněné 150gramové balení surimi krevet zaplatíte 35 korun - ale masa je v něm pouze 50 gramů. Za stejné peníze si přitom můžete koupit téměř půl kilogramu opravdových filet z tresky.

Náhražky nemusí být špatné
Nejde ani o to, že by použité suroviny byly nekvalitní nebo nezdravé, problém je především v tom, že si nevědomky koupíte něco, co jste nechtěli.

Zdaleka ne všechny náhražky je nutné démonizovat. Příkladem je margarín, který se začal vyrábět jako náhražka másla zhruba před sto lety. Dnes by ho asi sotva kdo považoval za podvod na zákazníkovi.

"Celou řadu alternativních potravin zákazníci vyžadují a již si na jejich širokou nabídku zvykli. Příkladem může být sójové maso a mléko nebo třeba vegetariánský salám," říká Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy České republiky.

Právě sójové mléko nebo sýr z rostlinných tuků můžou být vhodnou alternativou pro osoby s nesnášenlivostí kravského mléka.

Problematické však může být značení takového výrobku. Pokud by například napodobenina sýru vyrobená ze surovin rostlinného původu byla označena jako sýr, dopouštěl by se výrobce klamání spotřebitele. Ale když bude na etiketě uvedeno například "plátky" nebo upozornění, že jde o alternativní výrobek, je vše v pořádku.

Kde všude náhražky najdete
Rybí a mléčné výrobky nejsou zdaleka jediné, v jejichž složení se náhražkové suroviny používají. Kdo by neznal třeba různé "čokoládové" figurky, tabulky nebo sušenky, v jejichž složení je na prvních místech uvedený cukr a ztužený rostlinný tuk. Stačí přidat trošku karobového nebo kakaového prášku - a náhražka čokolády je na světě.

Náhražky vás neminou, ani když si místo džemu koupíte například ovocnou směs s jahodami - na obalu se červenají opravdu krásné jahody, jenže ve složení převládají jablka. Obdobně jsou na tom některé ovocné nápoje, jedno s jakou příchutí - jejich základem je jablečný mošt doplněný o obyčejnou vodu a cukr.

Také mnoho masných výrobků neobsahuje pouze svalovinu. Za maso se totiž považuje vše, co je na zvířeti poživatelné. Tedy i pojivová tkáň, kůže, ale v širším smyslu i krev a kosti. Kromě toho se do masných výrobků přidávají i rostlinné bílkoviny - sójová, bramborová či pšeničná, které pomáhají snížit jejich cenu.

Je tedy opět na vás, jestli si na výrobku přečtete jeho složení a přimhouříte oko nad menším obsahem masa, nebo třeba sáhnete raději po dražším kusu, v němž však masa bude dostatek.

Zajímejte se o složení výrobku
Drobné písmo se používá nejen pro ty nejpodstatnější informace ve smlouvách. Často je tomu tak i u potravin. Z výzkumu, který si nechala udělat Státní zemědělská a potravinářská inspekce v roce 2006, vyplynulo, že 49 procent spotřebitelů vůbec nevěnuje pozornost informacím na obalech potravin.

Toho také rádi někteří výrobci a prodejci zneužívají. Dejte si proto tu práci a před nákupem každého nového výrobku si přečtěte jeho složení. Nestane se vám tak, že si domů odnesete něco jiného, než jste vůbec chtěli.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pumpaři začali kvůli útokům v Saudské Arábii zvedat ceny nafty a benzinu

Češi tento týden tankují za zhruba stejně jako ten předešlý. Podle analytiků však pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží...

Test školních přezůvek: Žádné módní výstřelky, vyhrála česká klasika

Každé tři měsíce nový pár. Zřejmě nic jiného nebudete na prvním stupni základní školy měnit tak často jako školní...

Premium

Test jahodových zavařenin: Chceme mlsat zdravě, ale chutná nám sladké

Až se dny smrsknou jen na několik hodin, udělá nám pár lžiček džemu dobře. Dodá tělu trochu vitaminů a vítaný příděl...

Průzkum: Hodiny ve frontách stáli lidé za komunismu nejčastěji na jídlo

Několikahodinové fronty se před rokem 1989 nejčastěji stály před obchody s potravinami. Typickým příkladem byla masna....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz