Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

VIDEO: Hra o čas. Napínavá cesta betonu od pískovny až po stavbu

  12:00
Pražské metro, Strahovský tunel či třeba Blanka. Všechny tyto stavby jsou postavené z betonu, který vyrobila betonárna firmy TBG Metrostav. Ta stojí u Trojského mostu a firma si jako jediná v metropoli nechává dovážet písek a kameny po vodě. Sledovali jsme tuto unikátní cestu - těžbu písku, plavbu do Prahy, vykládku unikátními podzemními kolektory, míchání betonu i jeho přesun na stavbu, kdy se hraje o každou minutu.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Dříve to bylo pole, od roku 2015 v Nučničkách u Litoměřic těží písek. „Z hloubky kolem sedmi metrů,“ ukazuje vedoucí provozu České štěrkopísky - Nučničky Jan Budín.

Z průzračné hladiny vyjíždí jeden kýbl plný písku a kamení za druhým. Poté se překlopí na dopravník a čeká ho několik set metrů dlouhá cesta do třídírny. Tam se vodními tryskami materiál očistí, kamínky putují na zvláštní hromady a písek s vodou padá několik metrů dolů do dehydrátoru.

„Písek si sedá na zem, ta voda, špína, kal odtéká pryč. A posuvný závit, takový šnek, nabírá písek do lopatek, pošle ho na dopravník a z něj to pak padá na hromadu,“ popisuje Jan Budín.

Písek poté odvážejí náklaďáky do přístavu, který se nachází v areálu pískovny. Tam už čeká obrovská nákladní loď Gargamel. „Zrovna na tuto se nakládá tak 950 až 970 tun písku,“ informuje vedoucí provozu. Během tří hodin ji naplní.

Gargamel se pak vydává na 80 kilometrů dlouhou cestu do Prahy. Bude mu to trvat den a půl. Byl by tam i dřív, ale v noci nejsou v provozu plavební komory, takže může plout jen přes den.

„Jedna loď uveze stejné množství materiálu jako 33 až 40 kamionů,“ říká ředitel betonárny TBG Metrostav Jakub Šimáček.

VIDEO: Proč jsou kanály v silnicích tak, abychom mezi nimi museli kličkovat

Právě do jeho podniku loď jede. Dorazí ale až další den, nyní už v přístavu u Trojského mostu stojí jiná, která vyjela z Nučniček den předtím a přivezla kamenivo.

„Výhoda lodní dopravy je v tom, že cestuje po prázdné, já říkám, dálnici. Neucpávají se silnice a i pro nás je to mnohem praktičtější. Nemusíme vozit jedno auto za druhým, přivezeme jednu velkou loď, kterou prakticky skládáme přímo do betonárny. Ve velkých městech západní Evropy využívají vodní dopravu velmi často, příkladem může být Vídeň, Paříž, Hamburk nebo i jiná města, která mají uprostřed svých měst řeku a je to tam naprosto běžné,“ libuje si Šimáček.

Mezi přístavem u Trojského mostu a betonárnou stojí hojně využívaná cyklostezka i výjezd z tunelového komplexu Blanka. Proto materiál proudí z lodě do betonárny netradičně podzemními kolektory. „Nikde v cizině jsme takové kolektory nezaznamenali,“ říká ředitel.

Materiál pak putuje do betonárny u Trojského mostu. Z lodě ho dopraví podzemními kolektory, které vedou pod cyklostezkou i výjezdem z tunelu Blanka.

Materiál poté putuje na provozní skládky a následně po pásech desítky metrů nahoru do provozních sil. Tam se během minuty smíchá kamení s pískem, cementem i vodou. „A beton padá do autodomíchávače, který ho převáží přímo na stavbu,“ popisuje Jakub Šimáček.

A nyní se začíná hrát o čas. Směs nesmí v autě zůstat příliš dlouho. „Zpracovatelnost betonu je podle normy 90 minut. A to do uložení na staveništi. Takže je potřeba počítat i s dopravou, prodlevou na staveništi a tak dále, takže je to relativně krátká doba,“ dodává ředitel betonárny.

Tento beton vezou na Masarykovo nádraží, kde Penta staví projekt Masaryčka z pera studia Zaha Hadid Architects. Beton z této betonárny ale použili v minulosti už v řadě staveb - na téměř všechny etapy metra či na tunely, mimo jiné Strahovský, Mrázovku nebo Blanku.

Praha nákladní dopravu po vodě podporuje

TBG Metrostav je jediný, kdo v Praze do svých betonáren u Trojského mostu a na Rohanském ostrově dováží materiál po vodě. Ostatní společnosti si ho zatím nechávají vozit nákladními auty po silnicích.

„Zatímco osobní lodní doprava zažívá v poslední době velký boom a lodě v Praze už ani nemají kde kotvit, tak co se týče nákladní dopravy, to využití by samozřejmě mohlo být větší,“ říká šéf Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.

SMLSALOVINY ROKU: Odvážný reportér v převlečení za koně, jako hrobník i při sexu

Nyní dokončují projekt, který se právě takzvané citylogistice v Praze věnuje. „Musím říct, že u vedení města v tomto nacházíme pochopení a velkou podporu,“ tvrdí Fojtů.

To náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) potvrzuje. „Musíme v Praze využívat potenciál řeky na maximum. Počítá se každé nákladní auto, které nezabírá prostor na silnici. Pokud máme možnost materiál dopravit po vodě, měli bychom toho využívat. Proto například při aktuální rekonstrukci Barrandovského mostu dopluje materiál po Vltavě z nedalekého Radotínského přístavu,“ sdělil Scheinherr.

Podle ředitele Fojtů patří mezi výhody vodní dopravy nejnižší transportní náklady, nízký hluk či emise. „Co se týče nevýhod, tak samozřejmě vodní doprava je pomalejší než kamionová doprava. Často je tam i nakládka navíc, takže u komodit, které se nacházejí daleko od vody, tak tam je potřeba počítat s kombinovanou dopravu. Ale nakonec kombinovaná doprava je velice používaný mód v západní Evropě a myslím si, že rozhodně to není nevýhoda, která by byla nepřekonatelná,“ tvrdí.

A dodává, že vodní doprava je společně se železniční prosazována v rámci evropského programu Green Deal jako největší naděje, jak odlehčit kamionovou dopravu.

Autor:
  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Američané se zhlédli v řepce. Jejich plány může zhatit Trumpův volební triumf

Čím dál více amerických firem sází na produkci řepky olejky. Kromě využití v gastronomii totiž roste globální význam této suroviny i na trhu s pohonnými hmotami. Další rozmach plodiny však momentálně...

27. července 2024

Lodě znečišťují čím dál víc. Největší hříšník jsou ty kontejnerové, říká zpráva

Přestože svět bojuje za snížení uhlíkových emisí, aktuální situace v lodní dopravě svědčí o opaku. Emise uhlíku v námořní dopravě se totiž v první polovině letošního roku zvýšily o 23 milionů tun,...

27. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....