VIDEO: Hra o čas. Napínavá cesta betonu od pískovny až po stavbu

  12:00
Pražské metro, Strahovský tunel či třeba Blanka. Všechny tyto stavby jsou postavené z betonu, který vyrobila betonárna firmy TBG Metrostav. Ta stojí u Trojského mostu a firma si jako jediná v metropoli nechává dovážet písek a kameny po vodě. Sledovali jsme tuto unikátní cestu - těžbu písku, plavbu do Prahy, vykládku unikátními podzemními kolektory, míchání betonu i jeho přesun na stavbu, kdy se hraje o každou minutu.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Dříve to bylo pole, od roku 2015 v Nučničkách u Litoměřic těží písek. „Z hloubky kolem sedmi metrů,“ ukazuje vedoucí provozu České štěrkopísky - Nučničky Jan Budín.

Z průzračné hladiny vyjíždí jeden kýbl plný písku a kamení za druhým. Poté se překlopí na dopravník a čeká ho několik set metrů dlouhá cesta do třídírny. Tam se vodními tryskami materiál očistí, kamínky putují na zvláštní hromady a písek s vodou padá několik metrů dolů do dehydrátoru.

„Písek si sedá na zem, ta voda, špína, kal odtéká pryč. A posuvný závit, takový šnek, nabírá písek do lopatek, pošle ho na dopravník a z něj to pak padá na hromadu,“ popisuje Jan Budín.

Písek poté odvážejí náklaďáky do přístavu, který se nachází v areálu pískovny. Tam už čeká obrovská nákladní loď Gargamel. „Zrovna na tuto se nakládá tak 950 až 970 tun písku,“ informuje vedoucí provozu. Během tří hodin ji naplní.

Gargamel se pak vydává na 80 kilometrů dlouhou cestu do Prahy. Bude mu to trvat den a půl. Byl by tam i dřív, ale v noci nejsou v provozu plavební komory, takže může plout jen přes den.

„Jedna loď uveze stejné množství materiálu jako 33 až 40 kamionů,“ říká ředitel betonárny TBG Metrostav Jakub Šimáček.

VIDEO: Proč jsou kanály v silnicích tak, abychom mezi nimi museli kličkovat

Právě do jeho podniku loď jede. Dorazí ale až další den, nyní už v přístavu u Trojského mostu stojí jiná, která vyjela z Nučniček den předtím a přivezla kamenivo.

„Výhoda lodní dopravy je v tom, že cestuje po prázdné, já říkám, dálnici. Neucpávají se silnice a i pro nás je to mnohem praktičtější. Nemusíme vozit jedno auto za druhým, přivezeme jednu velkou loď, kterou prakticky skládáme přímo do betonárny. Ve velkých městech západní Evropy využívají vodní dopravu velmi často, příkladem může být Vídeň, Paříž, Hamburk nebo i jiná města, která mají uprostřed svých měst řeku a je to tam naprosto běžné,“ libuje si Šimáček.

Mezi přístavem u Trojského mostu a betonárnou stojí hojně využívaná cyklostezka i výjezd z tunelového komplexu Blanka. Proto materiál proudí z lodě do betonárny netradičně podzemními kolektory. „Nikde v cizině jsme takové kolektory nezaznamenali,“ říká ředitel.

Materiál pak putuje do betonárny u Trojského mostu. Z lodě ho dopraví podzemními kolektory, které vedou pod cyklostezkou i výjezdem z tunelu Blanka.

Materiál poté putuje na provozní skládky a následně po pásech desítky metrů nahoru do provozních sil. Tam se během minuty smíchá kamení s pískem, cementem i vodou. „A beton padá do autodomíchávače, který ho převáží přímo na stavbu,“ popisuje Jakub Šimáček.

A nyní se začíná hrát o čas. Směs nesmí v autě zůstat příliš dlouho. „Zpracovatelnost betonu je podle normy 90 minut. A to do uložení na staveništi. Takže je potřeba počítat i s dopravou, prodlevou na staveništi a tak dále, takže je to relativně krátká doba,“ dodává ředitel betonárny.

Tento beton vezou na Masarykovo nádraží, kde Penta staví projekt Masaryčka z pera studia Zaha Hadid Architects. Beton z této betonárny ale použili v minulosti už v řadě staveb - na téměř všechny etapy metra či na tunely, mimo jiné Strahovský, Mrázovku nebo Blanku.

Praha nákladní dopravu po vodě podporuje

TBG Metrostav je jediný, kdo v Praze do svých betonáren u Trojského mostu a na Rohanském ostrově dováží materiál po vodě. Ostatní společnosti si ho zatím nechávají vozit nákladními auty po silnicích.

„Zatímco osobní lodní doprava zažívá v poslední době velký boom a lodě v Praze už ani nemají kde kotvit, tak co se týče nákladní dopravy, to využití by samozřejmě mohlo být větší,“ říká šéf Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů.

SMLSALOVINY ROKU: Odvážný reportér v převlečení za koně, jako hrobník i při sexu

Nyní dokončují projekt, který se právě takzvané citylogistice v Praze věnuje. „Musím říct, že u vedení města v tomto nacházíme pochopení a velkou podporu,“ tvrdí Fojtů.

To náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) potvrzuje. „Musíme v Praze využívat potenciál řeky na maximum. Počítá se každé nákladní auto, které nezabírá prostor na silnici. Pokud máme možnost materiál dopravit po vodě, měli bychom toho využívat. Proto například při aktuální rekonstrukci Barrandovského mostu dopluje materiál po Vltavě z nedalekého Radotínského přístavu,“ sdělil Scheinherr.

Podle ředitele Fojtů patří mezi výhody vodní dopravy nejnižší transportní náklady, nízký hluk či emise. „Co se týče nevýhod, tak samozřejmě vodní doprava je pomalejší než kamionová doprava. Často je tam i nakládka navíc, takže u komodit, které se nacházejí daleko od vody, tak tam je potřeba počítat s kombinovanou dopravu. Ale nakonec kombinovaná doprava je velice používaný mód v západní Evropě a myslím si, že rozhodně to není nevýhoda, která by byla nepřekonatelná,“ tvrdí.

A dodává, že vodní doprava je společně se železniční prosazována v rámci evropského programu Green Deal jako největší naděje, jak odlehčit kamionovou dopravu.

Autor:
  • Nejčtenější

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

22. února 2024  13:56

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny...

Hovězí zabezpečují, vepřové ne, všimli si v Německu. Lidl zažehl debaty o rasismu

21. února 2024  13:53

Inflační vlna se v posledních měsících promítla i do krádeží v obchodech. Výjimkou není ani...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zakladatelka Zásilkovny Kijonková po třinácti letech firmu opouští

21. února 2024  11:33

Zakladatelka logistické služby Zásilkovna Simona Kijonková po třinácti letech odejde z vedení...

Tvrdá opatření zabrala. Argentina hospodaří s přebytkem, věří jí i investoři

26. února 2024

Nově zvolený argentinský prezident a příznivce libertarianismu Javier Milei si postupně buduje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S formou protestu nesouhlasíme, vzkázal šéf Rohlíku. Organizátorovy produkty vyřadil

19. února 2024  15:20

Online prodejce potravin Rohlík reaguje na aktuální situaci ohledně protestů podnikatelů v...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chyba za miliardy. Curyšským úředníkům dorazily omylem tuplované výplaty

27. února 2024  14:37

Úředníci ve švýcarském Curychu si finančně přilepšili, byť jen na malou chvíli. Kvůli technické...

Věřitelé Sberbank se dočkají svých peněz. Výplaty začnou v březnu

27. února 2024  13:52

Výplata věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ začne 18. března. ČTK to v úterý řekla insolvenční...

McDonald’s prosperuje a roste do regionů. Řetězec vyslyšel volání po kuřecím

27. února 2024  12:53

Síť rychlého občerstvení McDonald’s si v Česku meziročně připsala vyšší tržby o šestnáct procent....

Bez poboček to nejde. Cestovky plánují rozšiřování kamenných prodejen zájezdů

27. února 2024  11:52

Na nákup zájezdů online si zvyká stále více lidí. Kvůli internetovému trendu cestovní kanceláře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...