SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít
Sledovat další díly na iDNES.tvKapacitou by se dala přirovnat ke kuchyni, která v Německu vaří pro Airbus. V Česku srovnání nemá. Nová centrální kuchyň v areálu mladoboleslavské automobilky Škoda Auto vaří zaměstnancům od poloviny dubna.
Kuchaři, kuchařky a další pracovníci nastoupí vždy ve 20 hodin. „Výroba trvá do dalšího dne do 13 hodin. Za tu dobu jsme schopni připravit 20 až 30 tisíc jídel, šest až deset druhů. V tomto čase tedy jídlo připravujeme, vyrábíme, vaříme, chladíme a následně rozvážíme na naše restaurace – jak tady v Mladé Boleslavi, tak v závodu v Kvasinách,“ říká vedoucí výroby Martin Kudlík.
Během naší návštěvy chystají například bramborovou kaši. Brambory vaří ve 300 a 400litrových kotlích a vanách. V plánu mají 10 tisíc porcí, na to padlo 2 500 kilo brambor. „Kaši děláme tradičně tak, jako byste si ji připravovali doma. Tedy z brambor, mléka a másla,“ zdůrazňuje Kudlík.
Lidé, kteří kaši míchají, vypadají, jako by obsluhovali jeřáb. Šlehač mají upevněný na dlouhém rameni. Z kousků brambor se během pár minut stává hladká hmota.
VIDEO: Na oběd do bytové restaurace. Michelinský kuchař Láďa vaří lidem doma |
V jiné části místnosti smaží holandské řízky. K tomu účelu si pořídili průběžnou smažičku. Do ní pokládají obalený výrobek, ten se hned vydá na cestu. Takto putují stovky řízků za sebou.
Ostatně dnes jich usmaží přes šest tisíc. Nejdříve z jedné strany, a jakmile dorazí na konec stroje, tak se překlopí. „Poté plavou zpátky k místu, kde vychází ven, obsluha je vyndá a rovná do gastronádoby,“ popisuje vedoucí výroby.
Jídla dostanou lidé k obědu až další den
Jakmile jsou jídla uvařená, nechají je zmrazit v šokeru. Během dvou hodin tím srazí jejich teplotu téměř k nule. Poté je odvezou do místnosti, kde čekají na distribuci do jednotlivých restaurací. Ty je pak skladují v chladicích boxech.
Stravu, kterou v kuchyni chystali od 20 do 13 hodin, dostanou strávníci k obědu další den. „V restauracích jídlo pak takzvaně zregenerují a prodávají zákazníkům. Systém je propracovaný tak, aby pokrmy vypadaly stejně jako po uvaření. 90 procent jídel je ve stejné kvalitě,“ vysvětluje Martin Kudlík.
Jídla prodávají až další den prý i kvůli bezpečnosti. „Ze všeho, co vyrobíme, odebíráme vzorky. Máme svou hygieničku, která jídla kontroluje a dělá z nich rozbor. Vždy čekáme na její potvrzení, že jídlo je zdravotně nezávadné,“ dodává vedoucí výroby Kudlík.
VIDEO: Řízky či rolády. Ve vězení vězni vaří i degustují |
Celkem v kuchyni a v zázemí pracuje téměř stovka lidí. Mají 20 kuchařů, 21 kuchařek, čtyři řezníky, tři cukrářky, pět řidičů a řadu dalších profesí.
Nejoblíbenějšími jídly jsou vepřový a holandský řízek, guláš, svíčková a čevabčiči. Díky novým technologiím teď chtějí pokořit výzvu a přijít s novinkou – strávníci se mohou těšit na krůtí cordon bleu, tedy krůtí plátek plněný šunkou, sýrem a obalený v trojobalu.