VIDEO: Prazdroj si nechal vyrobit unikátní lahve. iDNES.cz je vydraží

  10:00aktualizováno  10:00
Na obrázku vypadá tahle litrová lahev jako klasický dřevěný soudek piva. A přesně tenhle záměr měl německý designér žijící v Čechách Lars Kemper, když připravoval návrh unikátní lahve, kterou si nechala vyrobit společnost Plzeňský Prazdroj u příležitosti 170. výročí uvaření prvního ležáku.

"Výroční skleněná lahev je inspirovaná designem ležáckých dřevěných sudů," říká Lars Kemper. "Ty byly v minulosti používány pro ležení piva a jsou symbolem originality plzeňského piva. Naším cílem bylo, aby byly všechny lahve vyrobeny ručně, a to se podařilo zrealizovat ve spolupráci se sklárnou v Nižboru."

Nižborské sklárny vyrobily ručně limitovanou edici 17 lahví s obsahem jednoho litru. Každá z nich je tedy originálem. Všechny budou vydraženy v aukci iDNES.cz 5. října a výtěžek aukce půjde na konto Centra Paraple. Peníze tak poslouží lidem ochrnutým po poranění míchy.

Skláři v Nižboru vyrobili sedmnáct raritních lahví pro pivovar Pilsner Urquell...
Skláři v Nižboru vyrobili sedmnáct raritních lahví pro pivovar Pilsner Urquell...
Skláři v Nižboru vyrobili sedmnáct raritních lahví pro pivovar Pilsner Urquell...

Výroba limitované edice byla poměrně náročná a trvala několik dní. "Prvním krokem je vyřezání dřevěné formy ze dřeva," pokračuje Lars Kemper. "Pro naše účely jsme použili bukové dřevo, které je velmi odolné a vydrží extrémně vysoké teploty."

Bukové dřevo se před zpracováním několik dní namáčí ve vodě, aby se nespálilo. Vytvoří se dvoudílná rozkládací forma, do níž se může vkládat žhavá skleněná hmota. Forma dá lahvi základní tvar a určí její obsah. Řemeslník musí pracovat přesně podle předlohy, aby nevznikla žádná odchylka nebo tvarová nerovnost.

Formu následně dostanou do rukou skláři, kteří do ní vkládají žhavé sklo. Pomocí píšťal vyfoukají požadovaný tvar a musejí dbát na to, aby měla lahev potřebnou tloušťku. "Záleží jen na jejich zručnosti a zkušenostech," doplňuje německý designér žijící v Praze. "Ale musím uznat, že skláři z Nižboru jsou opravdu šikovní."

Lahve se brousí při pokojové teplotě

Po foukání následuje několikahodinové chlazení. "Sklo nelze ochladit příliš rychle. To by se zničilo," vysvětluje Lars Kemper. "Teprve ve chvíli, kdy mají lahve teplotu svého okolí, je možné přistoupit k broušení."

Fotogalerie

Broušení má v České republice letitou tradici a broušený křišťál po právu patří mezi české řemeslné klenoty. Brusič lahev ručně brousí tak, aby na jejím povrchu vznikly miniaturní prohlubně. Ty dodávají lahvi podobu medové plástve a lahev při kontaktu se světlem odráží hravé odlesky.

Ruční výrobu uzavírá dekorace zlatého loga s originálním nápisem. "Každá lahev ponese označení - Jubilejní lahev č. 1 - 17," uzavírá Lars Kemper s tím, že teprve pak se lahev naplní pivem.

"Nižborské sklárny jsme si vybrali kvůli jejich letité tradici," říká senior brand manažer Pilsner Urquell Jan Šolta. "Sklárny a naše společnost jsou skoro stejně staré. Chtěli jsme propojit tradici české ruční výroby a českého pivovarnictví. Věřím, že v aukci iDNES.cz dražitelé tohle spojení ocení a Centrum Paraple získá co nejvíce finančních prostředků."

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Google zaplatí ve Francii miliardu eur kvůli daňovým podvodům

Ilustrační foto

Americká internetová společnost Google se dohodla s francouzskými úřady, že zaplatí téměř jednu miliardu eur (25,9...

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Malý elektrický Citigo bez stokoruny za 430 tisíc a hybridní Superb iV s cenou začínající na 876 900 korunách. Škoda na...

Kanceláří je nedostatek. V Praze přibudou nová coworkingová centra

Impact Hub v Cyrilské ulici

Nejen startupy a pracovníci na volné noze. Společná centra využívají i velké firmy. Tuzemský trh se sdílenými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz