Přímo u Prazdroje. Donátoři si převzali a naplnili vyhrané pivní lahve

  19:26aktualizováno  19:26
Říjnová aukce originálních pivních lahví Plzeňského Prazdroje na serveru iDNES.cz přinesla kontu Paraple milion korun. Svých odměn se nyní dočkala i sedmnáctka úspěšných dražitelů. Speciální "soudky" si převzali v sídle pivovaru z rukou vrchního sládka a hned si je mohli naplnit přímo u (pra)zdroje.

Donátoři aukce iDNES.cz a Plzeňského Prazdroje se sjeli do sídla pivovaru, aby si vyzvedli vydražené speciální lahve (1. listopadu 2012). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Tak tady jsou naši milí donátoři," přivítal dnes v Plzeňském Prazdroji sládek Václav Berka na dvacítku lidí, kteří v internetové aukci iDNES.cz koupili sedmnáct originálních broušených lahví Pilsner Urquell. Poděkování od Berky bylo oprávněné. Aukce totiž naprosto předčila očekávání a stala se nejúspěšnější v dějinách iDNES.cz.

Vynesla totiž více než milion korun, které pomohou Centru Paraple. Donátoři, kteří přijeli ze všech koutů republiky (například z Nymburka či z Českých Budějovic), si nakonec prohlédli pivovar, zlatým hřebem bylo předání designérsky povedených lahví, které si zájemci naplnili pivem. Z Plzeňanů poslal peníze například majitel firmy InterCora Ivan Hlaváček. Ten zaplatil přes 50 tisíc korun. Plzeňská restaurace Anděl pak 50 tisíc korun. Každá lahev je originální a má své číslo. Jedničku dostal Karel Kadlec, který zaplatil 125 tisíc korun.

"Původně jsem měl limit nastavený na 100 tisíc, ale pak mi kamarád položil otázku: ty už jsi snad někdy prohrál a skončil až na druhém místě? S manželkou jsme se poté shodli na tom, že tedy přihodíme ještě 25 tisíc," řekl Kadlec po skončení aukce.

Dorazil i Miloslav Kothera z nymburské restaurace U Kotherů, která je známá spíš pod přezdívkou Dřevák. "Točíme u nás prazdroj, tak jsme chtěli mít památku a dekorační kousek pro interiér restaurace a navíc jsme chtěli pomoci postiženým," uvedl majitel. Na aukci prý měl majitel připraveno 20 tisíc korun, ale když chtěl lahev získat, tak musel přihodit 25 tisíc.

Fotografie a video, jak se lahve vyráběly

"Chtěl jsem pomoci a navíc mám zdejší pivovar rád, tak jsem alespoň získal památku. Do limitu 50 tisíc, který jsem si před aukcí stanovil, jsem se vešel, takže u manželky mi to prošlo," svěřil se s úsměvem Tomáš Vorlíček, který dorazil i s manželkou.

Litrové lahve, které vyrobily nižborské sklárny, vypadají jako klasický dřevěný soudek piva. A přesně tenhle záměr měl německý designér žijící v Čechách Lars Kemper, když připravoval návrh. Lahve nechal Plzeňský Prazdroj vyrobit ke 170. výročí založení pivovaru.

Výtěžek desetinásobně překonal očekávání

Ředitelka Centra Paraple Alena Kábrtová před dražbou doufala v nákup dvou lůžek po 50 tisících, teď by jich mohli mít dvacet. "Výnos nám umožní zakoupit též přístroj, který u člověka sedícího na vozíku a ohroženého otlaky umí změřit rozložení tlaku v oblasti sedací části. Díky změnám v nastavení vozíku a různým kompenzačním pomůckám pak lze tlak lépe rozložit, což je pro vozíčkáře někdy životně důležité," vysvětlila ředitelka.

Kromě toho zakoupí vedení Centra Paraple i přístroj, který měří poměr svalů, tuku a vody v těle. "Ten budeme používat při výživovém poradenství pro klienty. Zatím nám chyběl a díky němu půjde předejít mnoha zdravotním komplikacím u našich klientů," doplnila Kábrtová.

Dražby a finanční sbírky s dobročinným podtextem mají na iDNES.cz dlouhou tradici a vynesly už několik milionů korun. Aukce na podporu Centra Paraple překonala i tu poslední, kdy čtenáři dražili suvenýry od všech deseti českých medailistů z olympijských her v Londýně. Tehdy aukce vynesla 576 tisíc korun.

Herec Zdeněk Svěrák, který je prezidentem správní rady Paraplete, řekl: "Tady se krásně spojilo příjemné s užitečným. Díky Plzeňskému Prazdroji, lidem z iDNES.cz a dražitelům se bude vozíčkářům v Parapleti zase lépe usínat."

Stejně nadšený byl také herec Pavel Nový, kterému Paraple před časem velmi pomohlo a on je nyní podporuje. "Je moc milé, že zrovna prazdroj je zdrojem pro Paraple. Je pěkné, že božský nápoj je v božských lahvích," řekl herec.

Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Výbuch v Praze a mistr má trable. Co se děje s fotbalovou Plzní?

Trenér Plzně Pavel Vrba.

Těch pár hráčů v tom bylo úplně nevinně. Během žhavého utkání na Spartě se nesvlékli do dresu, nanejvýš kopali pár...

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy. Proti...

Plzeň platí za výtržnosti půl milionu a má dvě podmínky. Sparta 350 tisíc

Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a...

Fotbalová Plzeň kvůli výtržnostem svých fanoušků ve víkendovém šlágru v Praze na Letné dostala pokutu půl milionu...

Další z rubriky

Příbuzní Věry Bílé chtějí romské zpěvačce postavit bronzovou sochu

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Příbuzní Věry Bílé, která minulé úterý zemřela, chtějí na její počest vytvořit pietní místo. Romskou zpěvačku by...

Předškoláci mají problémy s mluvením, chybí jim pohádky i pouhé povídání

Do testování pohybových dovedností předškoláků se zapojila také 25. mateřská...

Zhruba šest set dětí v Plzni absolvuje před nástupem do první třídy vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně. Asi...

Padělky obrazů vynesly podvodníkům miliony, zaplatit mají stovky tisíc

Krajský soud v Plzni vynesl rozsudek nad šesticí lidí, kteří padělali obrazy a...

Krajský soud v Plzni uložil peněžité tresty šesti lidem, kteří padělali desítky obrazů a obchodovali s nimi. Gang...

Najdete na iDNES.cz