Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Konec formálních obstrukcí. Zablokovat na léta stavbu dálnic bude obtížnější

Hnutí Děti Země zbrzdilo v polovině září stavební povolení na dostavbu posledního chybějícího kusu dálnice D11 mezi Trutnovem a polskou hranicí. Dokázalo to zjednodušeně řečeno pomocí prázdného papíru. Čtyři faktické připomínky k vydanému nepravomocnému stavebnímu povolení doložilo státnímu investorovi až na konci měsíce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Právě odevzdávání takzvaných blanketních rozkladů, jejichž smyslem je natahovat lhůty řízení o dny až měsíce, by měl být nyní konec. Zakazuje je novela liniového zákona, která přináší další časovou úsporu v přípravě nejvýznamnějších staveb.V ideálním případě je může zrychlit o roky. Běžně se přitom projekty od rýsovacího prkna do výstavby dostanou po deseti letech. Prostor pro zrychlení tedy existuje.

Zmíněnou aktivitou Dětí Země na hradecké dálnici argumentoval ministr dopravy Martin Kupka, když na začátku listopadu přesvědčoval poslance, aby pro novelu zákona urychlujícího výstavbu zvedli ruku.

„Jsem přesvědčený o tom, že jde ve výsledku více o obstrukční nástroj než o prostor, ve kterém je možné demokraticky uplatňovat připomínky ke konkrétním návrhům,“ uvedl šéf dopravního resortu. Zmínil i zavedení takzvaného dílčího územního plánu nebo mechanismy, na jejichž základě by po třicetileté odmlce bylo možné v Česku otevřít nové kamenolomy.

Děti Země ustoupily z cesty stavbě D11 u Hradce, na rozklad nepočkají

Největší časovou úsporu ale zřejmě umožní výrazně dřívější výkup stavebních pozemků. Schválený zákon povoluje vykupovat pozemky ihned po získání prvního povolovacího razítka, kterým je kladné posouzení vlivu stavby na životní prostředí, a vytyčení trasy v územně plánovací dokumentaci.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si to již vyzkoušelo na připravované trase obchvatu Prahy mezi dálnicemi D1 a D11. Protože ale stavba před vydáním územního rozhodnutí není de iure definitivně umístěná, chtěli mít státní silničáři od vlády posvěcení, že potřebné pozemky nevykupují zbytečně, byť pravděpodobnost změny trasy v této fázi byla minimální.

Nyní se tato praxe stane normou. Může za to mimo jiné předchozí právní úprava (novela stavebního zákona), která kvůli úspoře času sloučila územní a stavební řízení. Má vliv mimo jiné i na to, kolik odvolání různých zájmových spolků nebo lidí žijících v okolí chystané stavby bude možné podat. Zatímco dnes je možné se stejnými námitkami vstoupit do obou procesů, sloučením řízení se o polovinu sníží i počet možných připomínek. Na výkupy pozemků má ovšem sloučení procesů opačný vliv. Paradoxně by tak doba, než začne investor s výkupem pozemků, mohla ještě narůst.

Nové úseky dálnice D4 jsou ze dvou třetin hotové, v Milíně se zklidní doprava

„Kdybychom postupovali striktně podle současné legislativy, pak by to znamenalo, že investor musí nejdříve získat sloučené řízení, projít celým řízením včetně odvolacích procesů, což například u dálnice D52 by jednoznačně trvalo několik let, a teprve potom začít jednat s vlastníky o dobrovolném výkupu a pak o vyvlastnění. To by trvalo dalších několik let,“ popsal situaci generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Podle něj osm až devět lidí z deseti nemá s prodejem pozemků pro dopravní výstavbu problémy. Zbytek se vyřeší nějakou formou nedobrovolného vykoupení pozemků pro veřejné stavby.

Obce znervózňuje dílčí plán

Kromě investorů změnu zákona kvitují i zástupci stavebních firem. „Krok je to nikoliv postačující, ale zcela jistě nezbytný. Zrušení blanketních odvolání a zavedení rozvojových dílčích plánů a možnost výkupu pozemků po získání razítka EIA patří mezi klíčová ustanovení,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Podle něj se ale teprve uvidí, zda Česko dokáže přípravu staveb skutečně výrazně zkrátit a napodobí stavební boom, který se podařil například v sousedním Polsku.

Na všech bodech v novele zákona ale nepanovala shoda. Obce vznesly obavy nad plány dopravního resortu na vytvoření berličky v podobě dílčího územního plánu. Ten úřad považuje za nezbytný zejména u celostátního projektu, jakým je výstavba sítě vysokorychlostních tratí.

Základní dálniční síť bude hotová do deseti let, věří šéf ŘSD. Chybí 650 km

„Vyjádřili jsme naše obavy z možných dopadů na územní samosprávy. V rámci dílčího územního rozvojového plánu nebude záměr posuzován jako celek z hlediska ostatních celostátních záměrů, což může znamenat riziko nepromyšlených zásahů do územně plánovací dokumentace obcí a měst. Rovněž to zvyšuje nejistotu v území,“ uvedla mluvčí Svazu měst a obcí Alexandra Kocková.

Zjednodušeně řečeno, potíž je v tom, že doposud v Česku neexistuje celorepublikový územní rozvojový plán. Lepením náhradních plánů po částech může vzniknout problém, že se celou územní mapu nepodaří z dílčích kusů mozaiky poskládat správně.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

22. února 2024  13:56

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny...

Vyhrál jste 340 milionů. Tedy pardon, nevyhrál. Muž žaluje loterii kvůli jackpotu

19. února 2024  11:59

Američan žaluje loterijní společnost za to, že jeho výhru ve výši 340 milionů dolarů, tedy asi 7,6...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hovězí zabezpečují, vepřové ne, všimli si v Německu. Lidl zažehl debaty o rasismu

21. února 2024  13:53

Inflační vlna se v posledních měsících promítla i do krádeží v obchodech. Výjimkou není ani...

Zakladatelka Zásilkovny Kijonková po třinácti letech firmu opouští

21. února 2024  11:33

Zakladatelka logistické služby Zásilkovna Simona Kijonková po třinácti letech odejde z vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S formou protestu nesouhlasíme, vzkázal šéf Rohlíku. Organizátorovy produkty vyřadil

19. února 2024  15:20

Online prodejce potravin Rohlík reaguje na aktuální situaci ohledně protestů podnikatelů v...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Zaměstnancům se v pátek nechce pracovat. Firmy řeší, jak mizerný trend otočit

24. února 2024

Dlouhá léta vedení firem po celém světě řeší, jak v pátek zvýšit produktivitu svých pracovníků....

Aerolinky chtějí být ekologičtější. Firma jim dodá sedačky z kaktusové kůže

24. února 2024

Letecký průmysl se snaží „ozelenit“, jak to jen jde. Posledním pokusem jsou sedadla německé firmy...

Český Solek Holding postaví v Řecku velkokapacitní bateriové úložiště

24. února 2024  14:45

Česká skupina Solek Holding postaví v Řecku velkokapacitní bateriové úložiště. Uspěla v tamní aukci...

Češi versus dluhy. Každý desátý se chová při zadlužování vysoce rizikově

24. února 2024

Zatímco hypotéky jsou pro mnoho lidí jediným způsobem, jak dosáhnout na vlastní bydlení,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...