Vláda tajně řeší, zda se přidá k plánu na záchranu zemí eurozóny

Exkluzivně   16:54aktualizováno  16:54
V nejvyšší české politice se zcela mimo zraky veřejnosti řeší zásadní věc. Jde o to, zda se bude Česko podílet na chystaném evropském záchranném plánu pro země eurozóny. Jednání v důvěrném režimu vláda přerušila. Dva členové vlády pod podmínkou anonymity iDNES.cz řekli, že prezident Klaus by si dokonce přál, aby vláda vyjednala opt out na přijetí eura.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

To by znamenalo, že podobně jako Dánsko či Velká Británie by si i Česko vyjednalo, že i když bude splňovat všechny podmínky pro euro, nemuselo by ho přijmout.

Už na říjnovém summitu Evropské unie se přitom řešilo vytvoření "stálého mechanismu krizového řízení pro státy eurozóny". Ten by nahradil současný fond, který Unie vytvořila po dohodě o finanční pomoci Řecku a z nějž má nyní směřovat pomoc také Irsku. Řecko dostalo příslib pomoci 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu korun).

"Rýsuje se přitom několik scénářů, včetně participace nečlenských států eurozóny na něm. V tuto chvíli je proto zapotřebí konkretizovat vyjednávací pozici České republiky," píše se v materiálu pro jednání vlády, který měli ministři na stole tento týden a který získal iDNES.cz. Věci veřejné údajně požádaly, aby se vyjasnilo, jaké by byly náklady pro Česko, pokud by se na plánu podílelo.

Kalousek: Zatím jsem k tomu velmi zdrženlivý

Ministra financí Miroslava Kalouska naštvalo, že z vlády unikl dokument, který měl zůstat v důvěrném režimu. Na otázku, jaký je jeho postoj k tomu, aby se i Česko, které platí korunou a nikoli eurem, na krizovém plánu podílelo, odvětil: "Zatím jsem k tomu velmi zdrženlivý. Pokud zaznívá, že bychom snad měli vyjednat opt out na euro, tak to není pozice české vlády."

Jeden z ministrů, který na spor ve vládě iDNES.cz upozornil, řekl, že k zapojení do evropského plánu je zdrženlivá centrální banka a Václav Klaus jde svým postojem k euru ještě dál. Klausův mluvčí Radim Ochvat dostal otázku k prezidentově pozici v této věci písemně a po pár hodinách odepsal v SMS: "Dnes to na reakci nevidím."

Prezident Václav Klaus

Ve středu při přednášce na Vysoké škole ekonomické Klaus euro označil za politický a ekonomický projekt, který byl od počátku riskantní. Eurozóna podle něj ale současnou krizi přežije a společná měna bude dál pokračovat, i když jen za cenu vysokých nákladů na její udržení. Měnu ale podle něj evropští státníci nenechají padnout. "To žádného z nich ani nenapadne, budou ji držet za jakoukoliv cenu," míní Klaus.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas na otázku k materiálu, který dostala na stůl vláda v důvěrném režimu, odvětil: "Žádná taková věc na vládě nebyla projednávána. Žádný takový požadavek ČNB a pana prezidenta není." Dodatečnou otázku, že materiál pro vládu iDNES.cz získal a že informaci potvrdili dva jeho kolegové z vlády, už nechal bez odpovědi.

Součástí chystaného plánu na pomoc evropským zemím ve finančních potížích je, že by se na řešení budoucích krizí podíleli i soukromí investoři, kteří nakupují vládní dluhopisy.

Měla by se ČR bez eura podílet na záchraně zemí eurozóny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 7. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

Ne 23955
Ano 2355

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Najdete na iDNES.cz