Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec uhlí štěpí českou vládu. Prodloužení odchodu se ale může prodražit

Je to přes čtvrt roku, kdy Uhelná komise doporučila skončit s využíváním uhlí v Česku do roku 2038. Jenže na vládě se schvalování tohoto termínu zaseklo. Mezi ministry nyní převažuje názor, že by bylo lepší odstavit poslední uhelný zdroj nejpozději v roce 2033. Toto datum podporuje osm ze 14 členů vlády. Z odborné debaty, kdy se Česko obejde bez spalování uhlí v ­elektrárnách a teplárnách, se však stala veskrze politická věc.
Těžba uhlí má v lomu ČSA skončit v letech 2024 či 2025.

Těžba uhlí má v lomu ČSA skončit v letech 2024 či 2025. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Za dřívější odchod od uhlí se postavili ministři menšího koaličního partnera, sociální demokracie. V jejich případě to dává silnou logiku, namlouvají si k předvolební spolupráci Stranu zelených. Pro ně je konec uhlí až za skoro dvacet let nepřípustný.

Původní termín se však nelíbí ani některým členům kabinetu z hnutí ANO. A není to jen ministr životního prostředí Richard Brabec. „Navrhovaný rok 2038 považujeme za málo ambiciózní především s ohledem na evropské trendy v oblasti energetiky, dekarbonizace a úsilí o dosažení udržitelné uhlíkové neutrality,“ vzkazují z ministerstva financí, které řídí Alena Schillerová.

Rok 2033 jako nejzazší termín pro útlum uhelné energetiky považuje také ministerstvo školství, jež vede Robert Plaga. Vedle odborných argumentů za tím může být také předvolební agitace. Schillerová i Plaga mohou v tomto ohledu mířit na mladé voliče, kteří z velké části chtějí, aby uhlí skončilo co nejdříve.

Mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová říká, že úředníci nyní došlé připomínky zapracovávají. Vláda by podle ní měla materiál dostat znovu na stůl v průběhu dubna. Podle informací MF DNES nyní ovšem lidé z ministerstva obcházejí své vládní kolegy a přesvědčují je, aby se při hlasování v­ kabinetu přiklonili k pozdějšímu termínu. Zatím však podle zdroje blízkého jednáním nikde nepochodili.

Průmysl varuje

Argumentují právě potřebami průmyslu. Zástupci podnikatelů vládě napsali, aby posvětila doporučení Uhelné komise. Dřívější odklon od uhlí by podle nich přinesl riziko uvázlých investic, měl by významné sociální dopady do stability uhelných regionů a ve výsledku by ovlivnil konkurenceschopnost českého průmyslu a hospodářství.

„Rok 2038 považujeme z pohledu útlumu uhelné energetiky za nejbližší možný. Do té doby musí být transformována většina teplárenských zdrojů, vybudován nový jaderný zdroj a energetický mix doplněn kombinací dalších zdrojů zajišťujících v maximální možné míře soběstačnost a energetickou bezpečnost státu,“ uvedla Hospodářská komora ČR.

Podobně to vidí Svaz průmyslu a­ dopravy ČR. „Jakékoliv dřívější varianty byly odmítnuty na plénu Uhelné komise,“ připomínají pracovníci svazu.

Lidé z oboru říkají, že nejhorší variantou by bylo, kdyby datum konce zůstalo do voleb viset ve vzduchu. Česko by bylo jednou z­ mála evropských zemí, která si ho nestanovila. Uhelná komise se navíc ani nezabývala harmonogramem útlumu, „jízdním řádem“, jak postupně elektrárny na uhlí vypínat. A neřešila ani dopad na teplárenství. Práce Komise se navíc nyní zcela zasekla, čeká se na to, s ­čím přijde vláda.

Útlum dopadne na lidi i kraje

„Energetika potřebuje dostat jasný signál, co se bude dít, aby měla čas se adaptovat. Nebylo by rozumné nechat odpadávat uhelné zdroje samovolně, živelně,“ říká vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh. Podle něj by také mělo být zřejmé, jak útlum dopadne na zaměstnance v uhelném průmyslu a také na jednotlivé kraje.

A navíc, právě teď je podle něho možnost získat na transformaci uhelné energetiky a zasažených regionů nejvíce peněz z evropských zdrojů. Fondy, které jsou na přechod k bezuhlíkové ekonomice v Unii určeny, bude možné využít během tohoto desetiletí. A pokud bude Česko dlouho otálet, může se stát, že zůstane mimo. V příštích letech už bude EU považovat problém za vyřešený a podporu přesune jinam.

Jak Evropa končí s uhlím

Koželouh také říká, že by s materiálem, který by počítal s koncem uhlí v roce 2033, měl na vládu přijít ministr Brabec, pokud ho nepředloží Havlíček. Uhelnou komisi totiž oba společně vedli. Havlíček se může zdráhat s termínem na vládu přijít, pokud si nebude jistý, že získal mezi kolegy dostatečnou podporu pro rok 2038.

Experti upozorňují, že prodlužování odchodu od uhlí by mohlo zdražit elektřinu. Výslednou cenu elektřiny z uhlí tvoří z velké části emisní povolenky, které už delší dobu svižně zdražují. Podklady přitom počítaly s cenou povolenky kolem 30 eur za tunu. Nyní však už překročila 40 eur, podle některých expertů bude dále růst. Vedle dražších povolenek nahrává dřívějšímu odchodu také klesající ochota bank financovat uhelnou energetiku.

„Pokud bychom se na věc dívali čistě ekonomicky, tak by většina uhelných elektráren nejen v Česku, ale také v Polsku, Rumunsku a ­Bulharsku měla skončit do poloviny tohoto desetiletí. Pro kompletní uzavření uhelných zdrojů v České republice je třeba rychlá výstavba solárních a větrných elektráren, které jsou aktuálně levnější než provoz stávajících uhelných elektráren,“ říká výzkumnice v transformaci energetiky z Bloomberg New Energy Finance Felicia Aminoff.

Uhelná komise vycházela částečně i z rozhodnutí Německa, které zatím počítá s koncem uhlí v roce 2038. A pokud vše půjde dobře, má nastat o tři roky dříve. Je ovšem možné, že po podzimních volbách se situace změní. V Německu i v Česku. Část opozice, například Piráti, se ­přiklánějí k co nejrychlejšímu konci uhlí.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Nákupy, zábava i odpočinek. Součástí Máje je supermarket i vyhlídka

14. června 2024

Již za pár dní, v pondělí 24. června, se pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších...

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Hořké plody reforem. Argentinský prezident se na podporu lidí nemůže spolehnout

13. června 2024

Když se Javier Milei loni ucházel o post argentinského prezidenta, oháněl se motorovou pilou, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...