Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konec uhlí štěpí českou vládu. Prodloužení odchodu se ale může prodražit

Je to přes čtvrt roku, kdy Uhelná komise doporučila skončit s využíváním uhlí v Česku do roku 2038. Jenže na vládě se schvalování tohoto termínu zaseklo. Mezi ministry nyní převažuje názor, že by bylo lepší odstavit poslední uhelný zdroj nejpozději v roce 2033. Toto datum podporuje osm ze 14 členů vlády. Z odborné debaty, kdy se Česko obejde bez spalování uhlí v ­elektrárnách a teplárnách, se však stala veskrze politická věc.
Těžba uhlí má v lomu ČSA skončit v letech 2024 či 2025.

Těžba uhlí má v lomu ČSA skončit v letech 2024 či 2025. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Za dřívější odchod od uhlí se postavili ministři menšího koaličního partnera, sociální demokracie. V jejich případě to dává silnou logiku, namlouvají si k předvolební spolupráci Stranu zelených. Pro ně je konec uhlí až za skoro dvacet let nepřípustný.

Původní termín se však nelíbí ani některým členům kabinetu z hnutí ANO. A není to jen ministr životního prostředí Richard Brabec. „Navrhovaný rok 2038 považujeme za málo ambiciózní především s ohledem na evropské trendy v oblasti energetiky, dekarbonizace a úsilí o dosažení udržitelné uhlíkové neutrality,“ vzkazují z ministerstva financí, které řídí Alena Schillerová.

Rok 2033 jako nejzazší termín pro útlum uhelné energetiky považuje také ministerstvo školství, jež vede Robert Plaga. Vedle odborných argumentů za tím může být také předvolební agitace. Schillerová i Plaga mohou v tomto ohledu mířit na mladé voliče, kteří z velké části chtějí, aby uhlí skončilo co nejdříve.

Mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová říká, že úředníci nyní došlé připomínky zapracovávají. Vláda by podle ní měla materiál dostat znovu na stůl v průběhu dubna. Podle informací MF DNES nyní ovšem lidé z ministerstva obcházejí své vládní kolegy a přesvědčují je, aby se při hlasování v­ kabinetu přiklonili k pozdějšímu termínu. Zatím však podle zdroje blízkého jednáním nikde nepochodili.

Průmysl varuje

Argumentují právě potřebami průmyslu. Zástupci podnikatelů vládě napsali, aby posvětila doporučení Uhelné komise. Dřívější odklon od uhlí by podle nich přinesl riziko uvázlých investic, měl by významné sociální dopady do stability uhelných regionů a ve výsledku by ovlivnil konkurenceschopnost českého průmyslu a hospodářství.

„Rok 2038 považujeme z pohledu útlumu uhelné energetiky za nejbližší možný. Do té doby musí být transformována většina teplárenských zdrojů, vybudován nový jaderný zdroj a energetický mix doplněn kombinací dalších zdrojů zajišťujících v maximální možné míře soběstačnost a energetickou bezpečnost státu,“ uvedla Hospodářská komora ČR.

Podobně to vidí Svaz průmyslu a­ dopravy ČR. „Jakékoliv dřívější varianty byly odmítnuty na plénu Uhelné komise,“ připomínají pracovníci svazu.

Lidé z oboru říkají, že nejhorší variantou by bylo, kdyby datum konce zůstalo do voleb viset ve vzduchu. Česko by bylo jednou z­ mála evropských zemí, která si ho nestanovila. Uhelná komise se navíc ani nezabývala harmonogramem útlumu, „jízdním řádem“, jak postupně elektrárny na uhlí vypínat. A neřešila ani dopad na teplárenství. Práce Komise se navíc nyní zcela zasekla, čeká se na to, s ­čím přijde vláda.

Útlum dopadne na lidi i kraje

„Energetika potřebuje dostat jasný signál, co se bude dít, aby měla čas se adaptovat. Nebylo by rozumné nechat odpadávat uhelné zdroje samovolně, živelně,“ říká vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh. Podle něj by také mělo být zřejmé, jak útlum dopadne na zaměstnance v uhelném průmyslu a také na jednotlivé kraje.

A navíc, právě teď je podle něho možnost získat na transformaci uhelné energetiky a zasažených regionů nejvíce peněz z evropských zdrojů. Fondy, které jsou na přechod k bezuhlíkové ekonomice v Unii určeny, bude možné využít během tohoto desetiletí. A pokud bude Česko dlouho otálet, může se stát, že zůstane mimo. V příštích letech už bude EU považovat problém za vyřešený a podporu přesune jinam.

Jak Evropa končí s uhlím

Koželouh také říká, že by s materiálem, který by počítal s koncem uhlí v roce 2033, měl na vládu přijít ministr Brabec, pokud ho nepředloží Havlíček. Uhelnou komisi totiž oba společně vedli. Havlíček se může zdráhat s termínem na vládu přijít, pokud si nebude jistý, že získal mezi kolegy dostatečnou podporu pro rok 2038.

Experti upozorňují, že prodlužování odchodu od uhlí by mohlo zdražit elektřinu. Výslednou cenu elektřiny z uhlí tvoří z velké části emisní povolenky, které už delší dobu svižně zdražují. Podklady přitom počítaly s cenou povolenky kolem 30 eur za tunu. Nyní však už překročila 40 eur, podle některých expertů bude dále růst. Vedle dražších povolenek nahrává dřívějšímu odchodu také klesající ochota bank financovat uhelnou energetiku.

„Pokud bychom se na věc dívali čistě ekonomicky, tak by většina uhelných elektráren nejen v Česku, ale také v Polsku, Rumunsku a ­Bulharsku měla skončit do poloviny tohoto desetiletí. Pro kompletní uzavření uhelných zdrojů v České republice je třeba rychlá výstavba solárních a větrných elektráren, které jsou aktuálně levnější než provoz stávajících uhelných elektráren,“ říká výzkumnice v transformaci energetiky z Bloomberg New Energy Finance Felicia Aminoff.

Uhelná komise vycházela částečně i z rozhodnutí Německa, které zatím počítá s koncem uhlí v roce 2038. A pokud vše půjde dobře, má nastat o tři roky dříve. Je ovšem možné, že po podzimních volbách se situace změní. V Německu i v Česku. Část opozice, například Piráti, se ­přiklánějí k co nejrychlejšímu konci uhlí.

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Šéf Rohlíku si šťouchl do poplatků konkurence. Přitom podobné účtuje taky

21. května 2024  16:14

Do servisních poplatků rozvážkových společností se v těchto dnech na sociální síti X opřel šéf...

Modrý med a termosolární úly. Včelařství je zanedbaný obor, říká Josef Kölbl

24. května 2024

Podcast Už Albert Einstein říkal, že až vymřou včely, lidstvo je přežije pouze o čtyři roky. Proč jsou...

ANALÝZA: Fixovat energie, či nefixovat? Komu se vyplatí a na jak dlouho

24. května 2024

Premium Ceny energií se vracejí na předkrizové hodnoty, a to rychleji, než se očekávalo. Domácnosti, kterým...

Deset tisíc bitcoinů za dvě pizzy. První transakce by dnes měla hodnotu 16 miliard

24. května 2024

Květen roku 2010 zaujímá ve světě kryptoměn zvláštní místo. Je to totiž poprvé, kdy bitcoiny...

Rozhodčí tribunál zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ

23. května 2024  22:38,  aktualizováno  22:55

Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické společnosti ČEZ zakázal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...