Vláda plánuje další růst dávek i důchodů, návrhy reforem však chybí

  1:00
Současná vláda razí politiku zvyšování dávek bez růstu daní. Zvýšené výdaje chce financovat na dluh. V době trvajícího ekonomického růstu to tolik nebolí, ale nepoměr mezi výdaji a příjmy rozpočtu se projeví, až se cyklus obrátí. MF DNES zhodnotila, co nás příští tři roky, které vládě zbývají, čeká v sociální oblasti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Od příštího roku se všem zvednou starobní důchody – pevná část penzí se na návrh vlády zvedne z 9 na 10 procent průměrné mzdy, tedy o 320 korun, a k tomu se pohyblivá část valorizuje o inflaci plus polovinu růstu reálné mzdy. A protože mzdy v době rostoucí ekonomiky rostou raketově, průměrný důchod od ledna stoupne o 918 korun na více než 13 200 korun.

Tisícovku navíc dostanou také důchodci starší 85 let, kteří pobírají penzi déle než 25 let. Když odhlédneme od zákonné valorizace, tak se vláda vedle toho navíc rozhodla přilepšit penzistům o 14 miliard korun ročně.

Je přitom paradoxní, že na jedné straně vláda penze výrazně zvyšuje a na druhé varuje před dlouhodobou neudržitelností jejich financování. Podle aktuální analýzy ministerstva financí reportované do Bruselu (konvergenční program), je největším rizikem pro výdaje státu demografický vývoj.

Na jednoho českého důchodce (osoby nad 65 let) připadají dnes více než tři lidé v produktivním věku (15–64 let), kteří by se – zjednodušeně řečeno – o financování jeho důchodu měli podělit. Poměr se bude postupně zhoršovat a za 40 let budou na jednoho důchodce připadat jen necelí dva lidé v produktivním věku.

Reforma v nedohlednu

Blížící se krizi důchodového systému bude muset vyřešit reforma, naznačuje ministerský dokument. Na ní se politici zatím neshodli. Na reformě se pracuje se střídavou intenzitou od roku 2005, kdy byla zřízena první důchodová komise a těsně prohlasovaná reforma z dílny Nečasovy vlády byla mezitím zrušena.

Jak vláda zvyšuje dávky

Trvá přitom více než dekádu, než se dopady důchodové reformy začnou projevovat. Čím dříve se začne, tím spíš půjdou změny rozložit v čase a jejich dopad na lidi tak bude méně nepříznivý. Jen namátkou: jde o zvyšování věku odchodu do důchodu, zvyšování důchodového pojištění, znevýhodňování výpočtu nových důchodů a pomalejší valorizaci.

Současný kabinet slíbil ustavit další důchodovou komisi (čtvrtá v řadě) a zatím mlhavě načrtl mantinely reformy – nebudou se snižovat důchody stávajícím důchodcům, stanoví se hranice solidarity (jak moc má do budoucna docházet k přerozdělování důchodů od bohatších k chudším), přizná se vyšší důchod bohatším a bude se podporovat (pravděpodobně finančním příspěvkem) soukromé spoření.

Jediná změna zděděná po předchozí vládě, o které má současná vláda jasnější představu, je umožnit lidem ve fyzicky náročných profesích odejít do důchodu dřív, bez krácení penze. Bohulibý záměr bude vyžadovat financování navíc.

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun z dnešních 220 tisíc slíbila v programu vláda, ale až ve volebním roce 2021, má to stát zhruba čtyři miliardy ročně. Přidávat se nicméně bude postupně, začne se 40 tisíci korunami, plánuje ministryně práce Maláčová. Návrh zatím není hotov a v rozpočtu na příští rok se s navýšením peněz nepočítá.

V uplynulém volebním období se rodinám finančně přilepšovalo na více frontách – zavedla se týdenní otcovská dovolená, možnost čerpat rodičovský příspěvek ve vyšších částkách po kratší dobu, zvýšilo se daňové zvýhodnění pro děti, přídavky na děti a rodičovský příspěvek u vícerčat. „Dávky týkající se dětí nebyly valorizovány posledních deset let a mzdy i ceny šly nahoru,“ upozornila již dříve pro MF DNES ekonomka Klára Kalíšková, spoluautorka Koncepce rodinné politiky, která vznikla za sociálnědemokratické ministryně Michaely Marksové Tominové.

Přilepšení jsou příjemná, ale přimět ženy k vyšší porodnosti, a tím zvrátit demografickou situaci, nepomohou. Vláda by se tak alespoň měla pokusit usnadnit matkám návrat do práce, pokud budou chtít, a vylepšit si tak rozpočtové příjmy. Slibuje podpořit „rozvoj veřejných služeb pro rodiny“, čímž by měla navázat na loňskou novinku, kdy děti mají ze zákona garantovaná místa ve školkách od čtyř let věku a výhledově i od tří.

Minimální mzda má růst automaticky

Ministerstvo prohnalo narychlo koncem srpna připomínkovým řízením novelu zákoníku práce, ve které navrhuje pravidelnou valorizaci minimální mzdy (aktuálně činí 12 200 korun měsíčně). Má činit zhruba polovinu průměrné hrubé mzdy v zemi v předchozím roce. Klesat by neměla, ani kdyby průměrná mzda klesla. Účinnost se navrhuje od poloviny příštího roku.

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Dnes se minimální mzda zvyšuje podle toho, jak se dohodnou na tripartitním jednání vláda, zaměstnavatelé a odbory. Aktuálně zaměstnavatelé navrhují zvýšení o 800 korun, odbory až o 1 500 korun. Kdyby novela zákoníku práce teoreticky platila už od začátku roku 2019, mzdové minimum by se skokově zvedlo o 3 700 korun na 15 900 korun. To by pro zaměstnavatele, veřejné i soukromé, představovalo najít zničehonic téměř 18 miliard korun na mzdy a platy navíc.

Kromě toho ministerstvo práce navrhuje také po letech znovu zavést první tři dni nemoci (karenční doba) jako placené – také na účet zaměstnavatele. Bude to stát odhadem 3 až 5 miliard korun ročně, podle toho, jak moc by lidé kvůli nově placeným dnům navíc začali marodit. Stát by nicméně zaměstnavatelům jako částečnou kompenzaci snížil povinné odvody na nemocenské pojištění.

Nevyřešená péče o nemohoucí

Počet seniorů roste rychleji, než počet dětí a lidí v produktivním věku ubývá, což se odrazí také v nákladech na zdravotnictví a na dlouhodobou péči, varuje analýza ministerstva financí.

Porovnejte si, jak spořit na stáří, a vyberte tu nejvýhodnější nabídku.

Přesto stát dosud nemá žádný plán, jak zajišťovat a financovat dlouhodobou péči lidem, kteří se o sebe postarat nedovedou – zdravotně postižení a senioři. To je mimo jiné důvod, proč se dělají pořadníky do domovů seniorů.

Ve vládním prohlášení neurčitě slibuje ministerstvo práce pravidla pro sociální služby připravit a dotace plánovat na tři roky dopředu.

Sociální služby jsou dnes financované z dotací od krajů a od státu a jejich celková výše i to, kolik který provozovatel služeb dostane, se rok od roku liší, předvídat to nejde. Před 11 lety poskytoval stát dotaci 7,1 miliardy korun, v roce 2019 rozpočtuje více než dvojnásobek: 14,9 miliardy. Podle ministerstva financí se počet těch, kdo budou potřebovat dlouhodobou péči, postupně zvýší a v roce 2070 jich bude zhruba téměř dvakrát tolik co dnes.

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

Sorry, nic nedostanete. Reebok ruší Čechům až příliš levné objednávky

Přestože se firma Reebok oficiálně ke zpackané slevové akci na svých stránkách, kde místo eur uvedla ceny v českých korunách, nevyjádřila, zákazníci z Česka, kteří si výrazně zlevněné zboží z jejích...

Reebok k levným objednávkám mlčí. Na svých stránkách zrušil českou měnu

Chyba v zobrazování cen na oficiálním e-shopu značky Reebok způsobila, že se tisíce českých zákazníků dostaly ke zboží za extrémně nízké ceny. Trička vycházela na zhruba 30 korun, boty dokonce pod...

Celý národ chodí v Reeboku. Český internet se baví vtipy o nevídaných slevách

Víkendová nákupní horečka způsobená pravděpodobnou chybou e-shopu sportovní značky Reebok, kdy stránky zobrazovaly ceny v korunách místo v eurech způsobila, že Češi horečně začali nakupovat boty a...

Odvody živnostníků jsou nefér. Ekonomové navrhují snížení paušálů

Danění živnostníků v Česku vytváří nespravedlnosti vůči zaměstnancům, ale i mezi živnostníky navzájem, tvrdí ekonomové z výzkumných společností PAQ Research a RILSA. Přicházejí proto s návrhy, jak to...

Zbytkový alkohol je realita. Firma představila lokomotivu vybavenou imobilizérem

Na veletrhu Rail Business Days v Ostravě představila společnost CZ LOKO lokomotivu, která se nerozjede, pokud strojvedoucí neprojde dechovou zkouškou na alkohol. Zablokování řízení v případě...

12. června 2025  15:05

Smartwings rozšiřují linky z Prahy o pět nových destinací, v zimě nabídnou exotiku

Letecká společnost Smartwings od října rozšiřuje počet letů z Prahy o pět nových destinací: Brusel, Barcelonu, Porto, Bukurešť a Řím. Dopravce také počítá s častějšími lety do turisticky oblíbených...

12. června 2025  12:38

Německé pivovary ztrácejí pozice mezi světovými lídry. Posilují ruské podniky

Největších 40 pivovarů na světě loni vyrobilo téměř 164 miliard litrů piva, což představuje meziroční pokles o 0,6 procenta. V žebříčku se však udrželo pouze šest německých výrobců. Informovala o tom...

12. června 2025  10:50

Britové zakázali reklamu na tyčinku Twix. Propagovala nebezpečnou jízdu autem

Britská rada pro reklamu (ASA) ukončila vysílání televizního spotu propagujícího tyčinku Twix. Svůj krok zdůvodnila tím, že reklama vybízí k riskantnímu řízení. Ve videu je zobrazená automobilová...

12. června 2025  8:12

Lhůtu na jednání s EU o clech lze prodloužit, ale nebude to nutné, řekl Trump

Červencovou lhůtu na jednání o clech na dovoz z Evropské unie a dalších zemí je možné prodloužit, ale nebude to nutné, prohlásil americký prezident Donald Trump. Dodal, že EU chce jednat a že pokrok...

12. června 2025  7:13

Rusko trápí bramborová krize. Ceny vzrostly trojnásobně, levněji je i na Západě

Rusko trápí obrovské cenové nárůsty potravin. Asi nejhorší situace panuje u brambor, které v meziročním srovnání zdražily až trojnásobně. Vysoké ceny potravin bedlivě sledují i ruští centrální...

12. června 2025

Bezcelní režim s Evropskou unií končí, ukrajinský agrobyznys ztratí miliardy

Premium

Na začátku června skončilo uvolnění celních kvót pro dovoz ukrajinského obilí, cukru, drůbeže a dalších komodit do EU. Evropské komisi se nepodařilo dojednat stálou variantu ohledně liberalizace...

12. června 2025

Nejen kabelky z druhé ruky. Čínu sužuje deflace, lidé mění nákupní návyky

Čínská ekonomika bojuje s deflací. Obyvatelé přehlížejí nové luxusní zboží, raději sahají po alternativách z druhé ruky. Mezi firmami se v mnoha sektorech rozpoutala cenová válka. Nabídka výrazně...

11. června 2025

Midjourney je bezedná jáma plagiátorství, tvrdí Disney a Universal. Podali žalobu

Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním...

11. června 2025  19:09

Polovojenský výcvik, alternativní scéna i dluhy a vyhrožování. To jsou tváře Stačilo!

Královéhradecký lídr organizuje polovojenské výcviky s pomocí exčlena z řad radikálních Slovenských branců, zadlužený Rom napadá své kritiky a bloger Daniel Sterzik, známý jako Vidlák, řídí zvláštní...

11. června 2025  19:06

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurostar plánuje nové spoje z Londýna na kontinent. Koupí vysokorychlostní vlaky

Společnost Eurostar v blízkých letech plánuje zavést přímé vlakové spojení z Velké Británie do Německa a Švýcarska. Firma tím reaguje na rostoucí poptávku po udržitelném cestování i na možnou...

11. června 2025

Vypůjčená ropa se vrací do státních rezerv, v zásobách Česka bude poprvé mix

Společnost Orlen Unipetrol začala vracet ropu vypůjčenou ze státních rezerv. Potřebovala ji od března pro závod v Litvínově kvůli zastavení dodávek z ruského ropovodu Družba. Rafinerie však místo...

11. června 2025  14:57
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.