Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Smlouva neplatí. V kauze životních pojistek uvázla už třetí pojišťovna

  1:00
Pojišťovna České spořitelny řeší problém s platností svých smluv. Soudu se nelíbilo, jak informovala o nákladech na pojištění. Po České pojišťovně a Axa tak jde o další pojišťovnu, jejíž smlouvu státní orgány zpochybnily. Celkem by se to mohlo týkat téměř dvou milionů klientů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

MF DNES má k dispozici rozsudek Městského soudu v Praze, který označil smlouvu o životním pojištění Flexi Pojišťovny České spořitelny (PČS) za absolutně neplatnou. Zjednodušeně řečeno kvůli způsobu (ne)seznámení klienta s poplatky a důsledkům, které z toho vyplývají.

PČS má podle veřejně dostupných informací ve své správě přes sedm set tisíc aktivních smluv. Důvody, proč soud označil smlouvu za neplatnou, jsou přitom obecné a souvisí s typovými pojistnými podmínkami, které jsou součástí možná většiny ze zmíněných sedmi set tisíc. Ve hře tak mohou být miliardy korun.

Z rozsudku:

„... pojistné podmínky se odvolávají na přehled poplatků, s nimiž žalovaného
zprostředkovatel před uzavřením pojistné smlouvy neseznámil... Tato skutečnost způsobila neplatnost ustanovení pojistné smlouvy, jež se na přehled poplatků odvolávají...“

„...protože výše poplatků ovlivňuje průběh celého pojištění, včetně výše pojistného plnění ve stanovených případech, nelze tuto část oddělit od zbytku pojistné smlouvy a pojistná smlouva je z tohoto důvodu absolutně neplatná v celém rozsahu...“

„...zahrnutí ujednání o poplatcích do speciálních pojistných podmínek ... je v rozporu s dobrými mravy a pojistná smlouva je taktéž absolutně neplatná.“

„... pojistná smlouva je neplatná z důvodu, že je neurčitá, neboť neobsahovala podstatnou náležitost, a to rozsah plnění, protože smluvní podmínky neumožňovaly v důsledku neuvedení výše poplatků určit rozsah pojistného plnění v těch případech, kdy jím je výše kapitálové hodnoty pojistné smlouvy.“

Podle Martina Panušky, advokáta klienta, který spor s PČS vyhrál, je to velmi významné rozhodnutí. „Otevírá argumentační možnosti účastníků obdobných sporů a zároveň poměrně důrazně dává na zvážení napadení smluv o investičním životním pojištění jako takových, včetně tedy vypořádání finančních nároků osob tímto dotčených,“ konstatoval právník.

„Rozsudek se týká jedné konkrétní pojistné smlouvy, a není tak možné ho vztahovat na všechny naše pojistné smlouvy a produkty životního pojištění. Je závazný pouze pro danou věc, nemá obecnou platnost a není možné jej vnímat jako precedentní pro trh životního pojištění,“ reagovala mluvčí PČS Jana Náchodská. 

„Naše smlouvy Flexi životního pojištění nadále platí a v našem portfoliu nemáme neplatné pojistné smlouvy,“ doplnila. PČS se také brání tím, že jiné rozsudky dopadly v její prospěch.

Finanční arbitr zatím k jednoznačnému závěru o (ne)platnosti smluv Flexi nedošel. „Rozhodnutí obecných soudů jsou v přímém rozporu. Finanční arbitr teď v několika řízeních právě posuzuje, zda tedy došlo k nepřipojení sazebníku a zda nepřipojení sazebníku v klasické podobě způsobuje absolutní neplatnost pojistné smlouvy,“ uvedla mluvčí arbitra Gabriela Dufková.

Hon na pojišťovny

Před pár týdny přitom rozvířila trh zpráva o několika rozhodnutích arbitra, který ve sporech klientů s Českou pojišťovnou a pojišťovnou Axa rozhodl o neplatnosti pojistných smluv a o vrácení zaplaceného pojistného klientům. PČS je tak po České pojišťovně a Axa možná další institucí, jejíž stovky tisíc smluv jsou v ohrožení. Celkem může jít až o dva miliony smluv.

Česká pojišťovna mlžila s poplatky. Může proto přijít až o miliardy

„Právní závěry odvolacího soudu v odůvodnění předmětného rozsudku (o Flexi, pozn. red.) ve spojení s rozhodovací praxí finančního arbitra již poskytují poměrně jasný přehled o tom, jakou optikou bude nahlíženo na praxi pojišťoven v otázkách informování klientů o nákladech spojených se smlouvami životního pojištění,“ míní advokátka Lucie Růžičková, která zastupuje klienty v tomto typu sporů.

Pojišťovny i Česká národní banka, která na trh dohlíží, však plošnou neplatnost smluv obsahujících zpochybněná ujednání odmítají. „Jakkoli finanční arbitr či nyní soud posuzovali samozřejmě vždy konkrétní případ, konkrétní pojistnou smlouvu, nesouhlasím se stanoviskem pojišťoven, že právní závěry v předmětných rozhodnutích nelze vztáhnout i na další posuzované spory, pokud tyto vykazují shodné skutkové okolnosti,“ říká Růžičková.

„Pokud se finanční arbitr nebo soud vyjádří k typovým pojistným podmínkám, které jsou součástí smluvní dokumentace možná u desítek či dokonce stovek tisíc pojistných smluv tak, že zruší některé jejich pasáže, pak taková rozhodnutí svými důsledky nutně dopadají i na další, stejně ‚vadné‘ pojistné smlouvy,“ tvrdí advokátka.

Bezdůvodné obohacení

Podle odborníků se navíc teoreticky může stát, že pokud bude chtít některý klient vyplatit peníze za něco, proti čemu se pojistil, instituce to odmítne. S tím, že přece je smlouva neplatná.

„V souvislosti s uvedeným rozsudkem bude zajímavé sledovat, jak pojišťovna zareaguje na požadavky na výplatu pojistného plnění. Dovolat se neplatnosti pojistné smlouvy totiž může i sama pojišťovna, dokonce by tak dle mého názoru měla učinit, neboť se jedná o rozsudek, který bude možné aplikovat vůči neplatným ustanovením pojistných podmínek způsobujících neplatnost celé pojistné smlouvy,“ míní Růžičková. 

Vedení pojišťovny podle ní musí vůči vlastním akcionářům jednat s péčí řádného hospodáře. „Dalo by se rozhodně polemizovat, zda takovým jednáním je výplata pojistného plnění na neplatných pojistných smlouvách,“ pokračuje právnička.

I kdyby pojišťovna pojistné plnění vyplatila, má od nabytí právní moci příslušného rozsudku soudu dvouletou lhůtu, během které se neplatnosti smlouvy stále může dovolat a žádat vrácení vyplaceného pojistného plnění. „Obecně je plnění z neplatné smlouvy bezdůvodným obohacením. V případě neplatné pojistné smlouvy by takovým bezdůvodným obohacením bylo pojišťovnou přijaté pojistné, ale také vyplacené pojistné plnění. Osoba, která se bezdůvodně obohatila, například právě z titulu přijatého pojistného plnění, musí takové plnění vrátit,“ vysvětluje Růžičková.

Pojistěte si zdraví bez kliček

Kromě toho lidem se smlouvou, která by mohla být pohledem arbitra nebo soudu neplatná, hrozí i promlčení jejich případného nároku. Proto odborníci lidem na pochybách doporučují jednat. „Dosud je třeba, aby každý postupoval sám, protože v českém právním řádu stále chybí institut hromadných žalob. Na příslušné právní normě se však už pracuje,“ uvádí advokát Petr Němec. Právě ve středu ji projednává vláda.

Nekalé obchodní praktiky

Případ je o to pikantnější, že produkt sjednal finanční poradce Lukáš Štork, který si v minulosti za své chování vysloužil od ČNB šestimilionovou pokutu. Podle soudu bylo jeho jednání „způsobilé naplnit skutkovou podstatu nekalé obchodní praktiky..., kterou zákon zakazuje“. I to bylo pro soud důvodem, proč smlouvu označil za neplatnou.

Štork dřív působil ve firmě OVB (o pokutě od centrální banky a otřesech v této firmě jsme psali zde). Ale v době, kdy uvedenou smlouvu sjednával, už pracoval pro poradenskou společnost Broker Consulting (o chování některých jejích poradců čtěte zde: Stařenka poslechla finanční poradce. A přišla o 150 tisíc).

„Není přípustné, aby náš PPZ (podřízený pojišťovací zprostředkovatel, pozn. red.) používal nekalou obchodní praktiku. S panem Štorkem jsme jednostranně ukončili spolupráci na začátku roku 2014 poté, kdy naše kontrolní mechanismy odhalily, že nepostupuje v souladu s našimi pravidly,“ uvedl mluvčí Broker Consulting Jan Lener. 

Ostatně chování Štorka je jediný bod rozsudku, ve kterém dává PČS soudu za pravdu. „Ztotožňujeme se s názorem Městského soudu v Praze, pokud jde o hodnocení praxe finančního poradce pana Lukáše Štorka, který pojistnou smlouvu zprostředkoval, a proto nebudeme dále dlužné pojistné na klientovi vymáhat ani podávat dovolání,“ uvedla Náchodská. „Spolupráce s panem Štorkem byla pro naši pojišťovnu velkým poučením a od té doby důsledně prověřujeme kvalitu práce spolupracujících poradců,“ doplnila.

Autor:

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Turisté, nebo místní? Starosta Barcelony má jasno, zvyšuje daň pro návštěvníky

Hlavní město Španělska, stejně jako mnoho dalších turistických cílů, hledá rovnováhu mezi turismem a zájmy místních obyvatel. Nyní město plánuje zvýšit turistikou daň pro návštěvníky, kteří sem...

27. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....