Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dřevěné pelety jsou nejlevnější za poslední dva roky. Níž už cena nepůjde

Ceny dřevěných pelet jsou nejnižší za poslední dva roky. Suroviny je dost, zájmu málo a navrch mají výrobci ještě neprodané zásoby ze zimy. Kdo může, měl by se předzásobit. Očekává se totiž, že od srpna ceny znovu porostou.

Pelety a brikety různých tvarů a velikostí patří mezi nejekologičtější topiva na trhu. | foto: Shutterstock

Cena pelet postupně klesá již od října 2022, kdy v ceně palivového dřeva proběhl krátkodobý výkyv způsobený energetickou krizí a válkou na Ukrajině. Letos dokonce dřevěné pelety a brikety sloužící pro vytápění zlevnily až o dvacet procent.

Dostaly se tím na nejnižší cenu za poslední dva roky, kdy v současné době stojí kilo pelet 7,30 koruny v případě těch volně ložených a 7,60 koruny v případě těch sáčkovaných. „Od února tohoto roku je nákup pelet, briket a lisovaných výrobků z pilin výrazně levnější. Např. v minulém roce se pohybovala cena za tunu pelet okolo dvanácti tisíc korun, nyní je to sedm tisíc korun,“ říká Aleš Krupa, obchodní ředitel Cihelny Hlučín.

Ceny pelet každoročně klesají s příchodem jara a nejlevnější bývají právě v květnu. Pelety se totiž vyrábějí z pilin, které vznikají na pilách při řezání dřeva. A nejvíc práce je na pilách právě na jaře, kdy se intenzivně těží a také se zpracovává kulatina.

České domácnosti už však v květnu topí málokdy, a tak bývá odběr pelet nízký. „Aby výrobní linky mohly jet dál, i když končí topná sezona, ceny klesají. Je to každoroční finanční motivace a díky tomu běží prodeje pelet po celý rok a sklady u výrobců se nepřeplní,“ vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda asociace Klastr Česká peleta..

Roli hrají skladové zásoby

Současná nejnižší cena za dva roky je však způsobená nejen jarním provozem na pilách, ale také vysokými skladovými zásobami ze zimy. „Odběratelé během mírné zimy nevyčerpali nakoupené zásoby a poptávka v tomto období je standardně slabá,“ říká Tomáš Pařík, ředitel společnosti Wood & Paper.

Zájem o pelety letos také výrazně klesl, když řada domácností přešla na tepelné čerpadlo či solární panely. „Z našich zákazníků šlo tímto směrem téměř třicet procent lidí. Poptávka výrazně klesá, loni se tepelná čerpadla objednávala, letos se uskutečňuje jejich montáž,“ informuje Krupa.

I přes všechny zmíněné faktory je ale současná cena pelet pravděpodobně nejnižší a níž už nepůjde. Ačkoli je aktuálně na trhu dostatek pilin pro výrobu pelet, což pro výrobce znamená nižší vstupní ceny, neočekává se, že by se nižší náklady na materiál promítly do konečných ceníků.

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

„Ceny už zřejmě dále klesat nebudou, ale při případných výprodejních akcí během následujících dvou až tří měsíců by se ještě na zajímavou nabídku mohlo dát narazit,“ míní Pařík.

Jakmile se však výprodejové akce ukončí a prodejci vyprázdní sklady, skončí i lákavé cenové nabídky. Od srpna a od září je pak možné očekávat mírný nárůst cen, respektive zastavení mimořádných prodejních akcí tak, jak se bude blížit topná sezona. Někde mohou zdražovat i dříve. „Tendence je spíše postupný růst od května, června,“ myslí si Aleš Krupa.

Ceny totiž neurčují jen čeští výrobci na základě svých zásob a dostatku vstupní suroviny. „Cena pelet také zohledňuje cenu ostatních zdrojů energie pro vytápění domácností a to především cen elektřiny a plynu, protože mnoho domácností má více možných způsobů vytápění a aktuální náklady porovnává,“ vysvětluje Tomáš Pařík.

Trh pelet v evropském kontextu

Kromě toho je domácí produkce z větší části navázána na export a musí se přizpůsobit cenové hladině hlavně v Německu, Rakousku a Itálii. „Na trh pelet je tedy nutno pohlížet v evropském kontextu,“ dodává Pařík.

Nahradit cihlu fošnou. Stavaři hledají cestu, jak stavět vyšší dřevostavby

Ačkoli je tedy poptávka po peletách na jaře slabá, letos se doporučuje právě v jarních měsících předzásobit a využít současných nízkých cen. „Doporučujeme všem, kdo mají doma dost velký sklad, aby se zásobili na celou zimu už teď. Na podzim už budou pelety určitě o patnáct až dvacet procent dražší,“ doporučuje Vladimír Stupavský.

K tomu podle Aleše Krupy Češi dospěli již v předchozích sezonách, a pokud mohou, dělají zásoby s předstihem. „Lidé , kteří nežijí od výplatě k výplatě, ale disponují nějakou finanční jistotou po celý rok, si nakoupí dnes, kdy je cena opravdu nízká. Díky bohu se již ponaučili a nenechávají nákup na září až říjen, těsně před zimou,“ uzavírá.

Témata: Peleta, zima, Topení, piliny, pila

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fanouškům Anglie a Srbska prodají jen „ředěné“ pivo. Šikana, zní z Ostrovů

14. června 2024  11:35

Nedělní utkání základní skupiny fotbalového Eura mezi Anglií a Srbskem je podle organizátorů vysoce...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hospodaření státu vypadá hrozivě. Vláda už skoro vyčerpala letošní schodek

15. června 2024

Premium Výsledek hospodaření státu vypadá po necelé půlce roku hrozivě. Vláda si naplánovala schodek 252...

Už žádný Rhodos. Ministerstvo má manuál proti zmatkům při záchraně turistů

21. června 2024

Zhruba čtyřem tisícům českých turistů zkomplikoval loňskou dovolenou rozsáhlý požár na řeckém...

Test lehkých piv: celkem chutné letní nápoje, které ale nejsou pro cyklisty

21. června 2024

Premium Trendem dnešní doby jsou lehčí piva. Bádání nad tím, zda za to může teplejší klima nebo spíš změna...

Japonci účtují turistům vyšší ceny. Má to svou logiku, vysvětlují odborníci

20. června 2024

Návštěva japonského hradu Himedži by mohla cizince brzy vyjít šestkrát dráž než místní obyvatele....

Plané předpovědi. Spotřeba fosilních paliv byla rekordní i loni, říká studie

20. června 2024

Ačkoliv celosvětové zastoupení čisté energie postupně roste, podobné je to i v případě fosilních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...