Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Myslivci unikli přísnější kontrole. Řešení přemnožené zvěře se odkládá

Myslivci přetlačili vlastníky lesů. Loňská novela zákona o myslivosti platit nezačne, místo ní koncem června schválila vláda novelu jinou. Podle ní nebudou myslivci pod tak přísným dohledem státní správy a nadále se ohledně lovu přemnožené zvěře budou domlouvat jen s vlastníky honebních pozemků.

Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Pouze pokud by došlo k nadměrnému poškození lesa, státní správa zasáhne a navýší odlov, uvádí novela. Úředníci mající na starosti myslivost v obcích s rozšířenou působností budou myslivce moci zkontrolovat a v případě nesplnění plánu lovu i pokutovat.

Prokazovat počty ulovené zvěře budou myslivci prostřednictvím fotografií uloveného kusu v aplikaci chytrého telefonu. Dosud se spoléhalo na to, co sami nahlásí. Novela vychází vstříc myslivcům také tím, že zjednodušuje lov.

Nově se bude moci lovit i tam, kde se sklízejí zemědělské plodiny, samice a mláďata spárkaté zvěře (jako jsou srnci či divočáci) bude možné lovit rovněž v noci. Navíc veškerá divoká prasata půjde lovit brokovnicí s jednotnou střelou, která se dosud směla používat jen na mladé kusy.

Majitelé chtějí menší honitby

Podle vlastníků lesů a pozemků, na kterých se honitby nacházejí, novela účinně neomezí škody na nové výsadbě. Navrhují, že na své pozemky nebudou myslivce pouštět vůbec a budou si zvěř obhospodařovat sami. To dnes většinou není možné kvůli zákonem stanovené velikosti honitby.

„Majitel lesních i zemědělských pozemků musí mít právo a možnost předcházet škodám prostřednictvím vlastního mysliveckého hospodaření,“ říká předseda Komory soukromých lesů SVOL Richard Podstatzký Thonsern.

Ze zákona je minimální velikost honitby – tedy uceleného území, kde se smí lovit – 500 hektarů, takže jsou vlastníci nuceni sousední pozemky spojovat a pronajímat je mysliveckým sdružením k užívání. Prakticky tak ztrácejí nad stavem zvěře kontrolu. Rádi by proto minimální velikost honitby snížili alespoň na 250 hektarů.

To je proti srsti Českomoravské myslivecké jednotě. Škody, které vznikají majitelům, se přitom ročně šplhají k sedmi miliardám korun, tvrdí sdružení lesníků a přátel lesa Silva Bohemica a Hnutí Duha. Kromě skutečně uplatněných škod ze strany vlastníků lesů a zemědělců (jde o nízké desítky milionů korun) do cifry započítávají náklady na ochranu nově vysázených stromků, a zejména škody na přírůstku a kvalitě dřeva.

Graf Myslivci versus spárkatá zvěř

Poslední data Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) z roku 2015 ukázala, že zvěř v průměru poškozuje přes 60 procent mladých listnáčů a jedlí. Čtvrtinu jich zlikviduje úplně. Nejmladší stromky do deseti let zvěř poškozuje okusem, takže zahynou, středně staré stromy pak znehodnocuje loupáním kůry a ohryzem. Odkorněný strom pak sice roste dál, ale je trvale zmrzačen a kmen ztrácí na prodejní hodnotě.

„Skutečné škody jsou tak velké, že ohrožují přirozenou obnovu, zvyšují náklady a mění druhovou skladbu lesů. Zvěř poškozuje zejména listnáče a jedle,“ říká lesník Miroslav Sloup, dlouholetý pracovník ÚHÚL.

Podle něj je velký rozdíl mezi vykázanými škodami a skutečnými škodami způsoben tím, že jsou tabulky pro odškodnění podhodnocené. Dalším důvodem je to, že vlastníci ne vždy hlásí veškeré zjištěné škody.

Vymáhání náhrad od mysliveckých sdružení je pro majitele komplikované a tak raději přistoupí na to, že myslivci v lese udělají brigádu, případně se spokojí se symbolickou kompenzací v podobě ulovené zvěřiny. Následně pak požádají stát o dotaci, protože ta jim alespoň zčásti pokryje opětovné zalesnění.

Nepříjemné povinnosti

Stavy zvěře v lesích přitom naději na zlepšení situace majitelům nedávají. Počty spárkaté zvěře od šedesátých let rostou, a to navzdory často podhodnocenému vykazování stavu zvěře ze strany myslivců. Proto se ostatně myslivecký zákon novelizoval. Snahou bylo přimět myslivce, aby se o svěřenou zvěř lépe starali.

Hlavní výtkou nadále je, že málo střílejí. Vybírají si přitom především samčí, tedy trofejní kusy, takže je zvěř v lesích přemnožená a likviduje stromky nově vysazené po kůrovcové kalamitě.

Nyní rušená loňská novela měla dostat myslivce pod přísnější kontrolu státní správy, protože vlastníci lesů si u nich nedokázali ochranu lesa před přemnoženou zvěří vymoci. Jenže to by znamenalo zvýšené náklady a povinnosti pro myslivce, proto iniciovali současnou novelu.

Autor:

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Každý sám za sebe. Analytici se obávají zástavy dodávek energie mezi státy EU

Evropští státníci se snaží přijít na řešení energetické krize. Evropským zemím totiž hrozí, že v případě tuhé zimy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli krachu Bohemia Energy končí vyhlášená sklárna, zásobovala i filmaře

Známá sklárna v Bělčicích na Strakonicku končí po téměř 18 letech svůj provoz. Důvodem je krach dodavatele energií...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Neberte všechny „šetřící rady“ z internetu vážně, říká expert na energie

Premium Ceny energií rostou nebývalým tempem. Češi šetří i v oblastech, kterým předtím nevěnovali pozornost. Jak však...

Z klecí do pohodlí. Chovní psi musí mít nově aspoň 15 metrů čtverečních

Chovatelé tří a více fen za účelem rozmnožování či chovatelé zvířat pro zisk budou muset udržovat minimální velikosti...

Podvodný web se vydává za Českou poštu, láká na výhru a připraví lidi o tisíce

Na internetu se objevily podvodné stránky vydávající se za Českou poštu. Uživatele lákají na možnost vysoké výhry a ke...

Počet drobných podnikatelů v problémech se zvyšuje, varuje inkasní agentura

V září drobní podnikatelé nespláceli sedm procent finančních půjček, což je téměř dvojnásobek proti lednu 2020. U dluhů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...