Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Myslivci unikli přísnější kontrole. Řešení přemnožené zvěře se odkládá

Myslivci přetlačili vlastníky lesů. Loňská novela zákona o myslivosti platit nezačne, místo ní koncem června schválila vláda novelu jinou. Podle ní nebudou myslivci pod tak přísným dohledem státní správy a nadále se ohledně lovu přemnožené zvěře budou domlouvat jen s vlastníky honebních pozemků.

Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Pouze pokud by došlo k nadměrnému poškození lesa, státní správa zasáhne a navýší odlov, uvádí novela. Úředníci mající na starosti myslivost v obcích s rozšířenou působností budou myslivce moci zkontrolovat a v případě nesplnění plánu lovu i pokutovat.

Prokazovat počty ulovené zvěře budou myslivci prostřednictvím fotografií uloveného kusu v aplikaci chytrého telefonu. Dosud se spoléhalo na to, co sami nahlásí. Novela vychází vstříc myslivcům také tím, že zjednodušuje lov.

Nově se bude moci lovit i tam, kde se sklízejí zemědělské plodiny, samice a mláďata spárkaté zvěře (jako jsou srnci či divočáci) bude možné lovit rovněž v noci. Navíc veškerá divoká prasata půjde lovit brokovnicí s jednotnou střelou, která se dosud směla používat jen na mladé kusy.

Majitelé chtějí menší honitby

Podle vlastníků lesů a pozemků, na kterých se honitby nacházejí, novela účinně neomezí škody na nové výsadbě. Navrhují, že na své pozemky nebudou myslivce pouštět vůbec a budou si zvěř obhospodařovat sami. To dnes většinou není možné kvůli zákonem stanovené velikosti honitby.

„Majitel lesních i zemědělských pozemků musí mít právo a možnost předcházet škodám prostřednictvím vlastního mysliveckého hospodaření,“ říká předseda Komory soukromých lesů SVOL Richard Podstatzký Thonsern.

Ze zákona je minimální velikost honitby – tedy uceleného území, kde se smí lovit – 500 hektarů, takže jsou vlastníci nuceni sousední pozemky spojovat a pronajímat je mysliveckým sdružením k užívání. Prakticky tak ztrácejí nad stavem zvěře kontrolu. Rádi by proto minimální velikost honitby snížili alespoň na 250 hektarů.

To je proti srsti Českomoravské myslivecké jednotě. Škody, které vznikají majitelům, se přitom ročně šplhají k sedmi miliardám korun, tvrdí sdružení lesníků a přátel lesa Silva Bohemica a Hnutí Duha. Kromě skutečně uplatněných škod ze strany vlastníků lesů a zemědělců (jde o nízké desítky milionů korun) do cifry započítávají náklady na ochranu nově vysázených stromků, a zejména škody na přírůstku a kvalitě dřeva.

Graf Myslivci versus spárkatá zvěř

Poslední data Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) z roku 2015 ukázala, že zvěř v průměru poškozuje přes 60 procent mladých listnáčů a jedlí. Čtvrtinu jich zlikviduje úplně. Nejmladší stromky do deseti let zvěř poškozuje okusem, takže zahynou, středně staré stromy pak znehodnocuje loupáním kůry a ohryzem. Odkorněný strom pak sice roste dál, ale je trvale zmrzačen a kmen ztrácí na prodejní hodnotě.

„Skutečné škody jsou tak velké, že ohrožují přirozenou obnovu, zvyšují náklady a mění druhovou skladbu lesů. Zvěř poškozuje zejména listnáče a jedle,“ říká lesník Miroslav Sloup, dlouholetý pracovník ÚHÚL.

Podle něj je velký rozdíl mezi vykázanými škodami a skutečnými škodami způsoben tím, že jsou tabulky pro odškodnění podhodnocené. Dalším důvodem je to, že vlastníci ne vždy hlásí veškeré zjištěné škody.

Vymáhání náhrad od mysliveckých sdružení je pro majitele komplikované a tak raději přistoupí na to, že myslivci v lese udělají brigádu, případně se spokojí se symbolickou kompenzací v podobě ulovené zvěřiny. Následně pak požádají stát o dotaci, protože ta jim alespoň zčásti pokryje opětovné zalesnění.

Nepříjemné povinnosti

Stavy zvěře v lesích přitom naději na zlepšení situace majitelům nedávají. Počty spárkaté zvěře od šedesátých let rostou, a to navzdory často podhodnocenému vykazování stavu zvěře ze strany myslivců. Proto se ostatně myslivecký zákon novelizoval. Snahou bylo přimět myslivce, aby se o svěřenou zvěř lépe starali.

Hlavní výtkou nadále je, že málo střílejí. Vybírají si přitom především samčí, tedy trofejní kusy, takže je zvěř v lesích přemnožená a likviduje stromky nově vysazené po kůrovcové kalamitě.

Nyní rušená loňská novela měla dostat myslivce pod přísnější kontrolu státní správy, protože vlastníci lesů si u nich nedokázali ochranu lesa před přemnoženou zvěří vymoci. Jenže to by znamenalo zvýšené náklady a povinnosti pro myslivce, proto iniciovali současnou novelu.

Autor:

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Ve Vietnamu leží bez využití hora hliníku za miliardy. Pomůže vyřešit krizi?

Hliníková krize. I tak se dá nazvat aktuální situace, kdy celý svět bojuje s nedostatkem i rostoucími cenami tohoto...

Růžový gel pro ženy? Drogerii dm vyplísnili v Německu za genderové stereotypy

Řetězec dm drogerie markt, který podniká i v České republice, získal v Německu anticenu Zlatý kůl v plotě. Jejím...

Nové daně a propouštění. To je podle Raiffeisenbank budoucnost České republiky

Propouštění státních zaměstnanců, revize koronavirových pomocí, nové daně. To jsou kroky, bez kterých se česká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ČNB zpřísní pravidla poskytování hypoték, bude potřeba pětina ceny nemovitosti

Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním jednání bankovní rady stanovila nové limity pro poskytování hypoték, které...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Nové mezinárodní letiště nebude. Aero Vodochody ustoupilo od svých plánů

Dlouhodobý projekt na vybudování letiště v blízkosti obce Odolena Voda nový majitel společnosti Aero Vodochody zcela...

Aukce nabídla obrazy od Toyen, její Serenáda se prodala za 49 milionů korun

Obraz malířky Toyen s názvem Serenáda, který pochází z roku 1924, se na dnešní aukci v Praze prodal za 49 milionů korun...

Už se šetří. Lidé v e-shopech na černý pátek utráceli méně než loni

Obrat e-shopů ze slevové akci Black Friday, která letos připadla na pátek 26. listopadu, byl podle nákupního rádce...

Jsme připraveni opět očkovat, ale nikdo nás nekontaktoval, říká šéf O2 universa

Rozstřel Šéf pražské O2 areny a přilehlého O2 universa Robert Schaffer zatím neví nic o tom, že by se z prostor mělo opět stát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...