Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zbytečně drahá energie. Úspory Česko přehlíží, evropský cíl minulo o pětinu

  6:42
Platí to už dlouho. Nejlevnější je energie, která se nevyrobí. Jenže v Česku to skoro nikdo nechce slyšet. Přestože byl minulý rok v­ oblasti energetických úspor rekordní, podle předběžných výpočtů minulo Česko evropské cíle do roku 2020 pro nové úspory zhruba o pětinu. Není z evropských zemí jediné, přesto hrozí od Unie sankce.

Ilustrační snímek | foto: Krajem uhlí.cz

Ale nejde jen o cíle. Důležitější je, že lidé i firmy často zbytečně plýtvají a nehledají, kde ušetřit. Za energie platí víc, než by bylo nutné. Podle lidí z oboru stát tuto oblast spíše podceňuje. Veřejnému prostoru vládnou diskuse o potřebě výstavby zdrojů, ať jde o nový jaderný reaktor v Dukovanech nebo fotovoltaické panely.

Byť energetická náročnost v průmyslu zvolna klesá, drží se Česko stále vysoko nad evropským průměrem. Energetické úspory přitom mohou usnadnit Česku postup dekarbonizace. „Čím více energetických úspor budeme realizovat, tím dříve můžeme odejít od uhlí,“ říká šéf energetické skupiny Amper Jan Palaščák.

Čím naplnit trubky? Ve hře je syntetický metan, biometan či vodík

Proč Česko zaspalo? „Pozdě se nastavily operační programy, a proto jsme i úspory začali generovat později. Brzdí nás i nízká míra podpory pro velké podniky, kde je značný nákladově efektivní potenciál úspor energie. Stát také zatím dostatečně nevyužil příležitosti energetických úspor na svém majetku,“ shrnuje manažer pro energetiku ze Svazu průmyslu a dopravy Jan Harnych.

„Zásadním bodem byla i vyšší investiční náročnost na uspořený gigajoule. Zjednodušeně řečeno, ‚levné úspory‘ byly již vyčerpány a nyní jsou realizována úsporná opatření s­ téměř dvakrát vyšší finanční náročností, tudíž příspěvek v plnění energetických úspor za operační program Podnikání a inovace (OPPIK) musel být významně ponížen,“ říká náměstek ministra průmyslu Marian Piecha.

„Když obce investují do energetických úspor a sníží náklady na provoz svých budov, zbudou jim peníze, které mohou investovat jinam.“

Kamil Čermákgenerální ředitel ČEZ Esco

Pandemie úsporám pomohla

Na Česko se přitom hrnou ještě přísnější požadavky. Evropa nyní požaduje energetické úspory do roku 2030 ve výši 32,5 procenta, tento cíl se však zřejmě ještě přitvrdí. Zároveň se počítá se závaznými ročními úsporami na národní úrovni.

„Cíl do roku 2030 můžeme ze 75 procent naplnit ‚tvrdými‘ investicemi do renovace budov vyvolanými ze státních programů. Proti současnému stavu bychom museli dva až třikrát přidat,“ říká ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Celkové investice nyní dosahují celkem asi 35 miliard korun, z toho je deset až dvanáct miliard korun na dotacích.

Úspory v číslech

  • Cíl mezi roky 2014 a 2020 představuje 51 petajoule nových úspor energie. 
  • Energetické služby EPC loni zákazníkům uspořily 399 milionů korun.
  • Aktuální evropský cíl pro energetické úspory činí 32,5 procenta do roku 2030.

Pandemie přitom byznysu kolem energetických úspor pomohla. Lidé jsou více doma a přemýšlejí, co kde vylepšit. Ve vedení obcí a dalších institucí zase panuje nejistota, co bude dál. Škrty a pokles příjmů tlačí na snižování nákladů.

„Když obce investují do energetických úspor a sníží náklady na provoz svých budov, zbudou jim peníze, které mohou investovat jinam,“ říká šéf ČEZ Esco Kamil Čermák. Firma se zaměřuje na úspory pomocí EPC projektů, které umožňují splácet investici v budoucích platbách za dodávky energie. Má na tomto trhu podíl zhruba 60 procent.

Celkově byl pro EPC projekty loňský rok rekordní. Běžící projekty ušetřily zákazníkům za energie téměř 400 milionů korun, meziročně asi o patnáct procent více. Loňské investice do nových projektů se přehouply přes půl miliardy korun. Předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb Miroslav Marada čeká, že finanční objem naroste postupně na miliardu.

Jenže EPC projekty tvoří jen malý zlomek energetických úspor, méně než jedno procento. Hodí se především pro veřejné instituce, města, kraje a jejich příspěvkové organizace. Modernizovat se mohou radnice nebo školy. EPC jsou velmi vhodné pro nemocnice, tedy velké energeticky náročně objekty.

Studie, kde uspořit

Největším novým loňským projektem byla investice 232 milionů korun do energetické modernizace devíti areálů kolejí a menz ČVUT Praha, kde opatření s delší dobou návratnosti byla realizována díky dotaci. Řada státních institucí je však zdrženlivá, brání jim rozpočtová pravidla. EPC projekty jsou brány jako nedovolené skryté zadlužování. V některých zemích se s tím ale dokázali vypořádat.

„Ideálně by měl na 20 tisíc obyvatel připadat jeden energetický manažer.“

Petr Holubředitel aliance Šance pro budovy

Podle Holuba je třeba plynule navázat nové programy podpory na ty současné, aby nevznikla mezera jako na začátku minulého období (2014 až 2020). „A také koncepčně podpořit projektovou přípravu, aby vznikal zásobník kvalitních projektů,“ říká Holub.

Štítky na elektrospotřebičích budou přehlednější, lidem je představí reklama

Města a obce by měly ve větší míře využívat energetické manažery, kteří najdou vhodné projekty a pomohou s jejich přípravou. Nyní ho mají jen někde, jinde takovou pozici nemají, protože nechtějí platit z rozpočtu dalšího člověka. Podle zkušeností si ale dokáže bez problémů „na sebe“ vydělat. „Ideálně by měl na 20 tisíc obyvatel připadat jeden energetický manažer,“ říká Holub.

A u domácností by podle něj měl stát finančně podpořit energeticko-optimalizační studie, které ukážou, kde uspořit, bez závazku budoucí investice. Studie za deset dvacet tisíc korun by mohla lidi nasměrovat, kdy by případně mohli ušetřit, do renovace by se ale mohli pustit až později. Dnes se podobné věci proplácejí zpětně, až ve chvíli, kdy investice proběhne.

Energetické úspory, to není jen zateplení. „Je to celý řetězec věcí. Je pochopitelně třeba snížit ztráty, třeba pomocí zateplení. Vytápění ukousne největší díl energie. Ale je také třeba řešit větrání, hledat vhodné technologie pro vytápění, je potřeba řešit letní přehřívání,“ nastiňuje Holub.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Cíl Wendy’s v Česku? Rychle otevřít stovky restaurací, říká šéf fast foodu

Premium

Hranaté hovězí nebo mražený dezert Frosty patří mezi největší taháky řetězce s rychlým občerstvením Wendy’s. Americká síť před dvěma týdny oznámila, že se chystá vstoupit na český trh. Řetězec nyní...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Polsko jako motor Evropy? Ne, jeho ekonomika je stále ještě zranitelná

Premium

V Polsku se dnes staví dálnice, rostou tam platy, země mohutně zbrojí, stahují se do ní zahraniční firmy. Stává se z Polska jeden z motorů Evropy na úrovni Německa a Francie? ptá se Josef Mlejnek,...

26. července 2024

Na Ukrajině se kogenerační jednotky osvědčily. Firma z Brna jich vyvezla desítky

České firmy dodaly na Ukrajinu již desítky kogeneračních jednotek, které pomáhají zemi zvládat kritickou situaci poškozené energetiky. Pro zajištění rychlých dodávek elektřiny a tepla jsou momentálně...

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....