Experti radí Babišovi: nezvyšovat daně, zefektivnit nákupy státu

  11:32aktualizováno  13:39
Babišovo hnutí ANO představilo svůj tým ekonomických expertů s názvem Rada ekonomických poradců. Úkolem pětice odborníků ve složení Aleš Michl, Petr Zahradník, Michal Zděnek, Jan Čapek, a Robert Pelikán bude také připomínkování zákonů včetně rozpočtu nebo příprava materiálů pro koaliční jednání.

Andrej Babiš (vlevo) představuje Radu ekonomických poradců. Zleva Jan Čapek, Aleš Michl, Michal Zděnek. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle Babiše v Radě zasedají ti nejlepší nezávislí experti v Česku. Věnovat se budou makroekonomickým tématům i legislativním doporučením.

Nejznámější tváří je ekonom a investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl. Podle něj se Babišovi poradci nestanou straníky, ale zůstanou nezávislými odborníky, kteří ze svých úhlů pohledu poradí politikům, pokud budou mít zájem.

Rada ekonomických poradců (REP) by měla zařídit úspory státu, ale nikoliv prostřednictvím zvyšování daní. Právě otázka daní bude zřejmě nejvážnějším jablkem sváru v nadcházejících jednáních mezi hnutím ANO a ČSSD. Sociální demokraté chtějí zvýšit daně z příjmu firmám, zejména velkým energetickým, vodárenským a telekomunikačním podnikům. Babišovo hnutí to však kategoricky odmítá.

"Ne to je vyloučeno úplně. My jsme říkali, že nemůžeme zvyšovat daně, protože jinak sem už ani ti poslední investoři nepřijdou," odpověděl Andrej Babiš na dotaz MF DNES. Šéf hnutí ANO slíbil daně nezvyšovat alespoň do té doby, než je bude stát řádně vybírat. (Babiš je zároveň vlastníkem skupiny Agrofert, která letos koupila mediální skupinu MAFRA, do níž patří i MF DNES, iDNES.cz a Lidové noviny)

Michl: Stát nesmí kupovat předražené věci a prospěla by mu elektronizace faktur

Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, je nyní potřeba podívat se na výdajovou stránku rozpočtu a zastavit zbytečné utrácení. Spořit se musí tak, aby se neomezovaly investice, platy či důchody. Výdaje se proto musí snížit v té části, která souvisí s fungováním státního aparátu.

"Státní sféra musí transparentně vykazovat své výdaje. Nákupy vybavení pro státní orgány by mělo být zajišťováno centrálně, aby se zamezilo plýtvání.  Všechny faktury by měly být elektronicky zpracované a čitelně dohledatelné. Elektronizaci faktur by však bylo dobré zavést nejen pro státní sféru, ale i soukromou. Byla by to prevence proti daňovým únikům," řekl iDNES.cz Michl s tím, že elektronizace faktur by vyřešila také diskuse o tom, zda je třeba zavádět drahé registrační pokladny či ne.

Státní úředníci by se měli řídit služebním zákonem a měli by být odměňování podle KPI, což je ukazatel výkonnosti, který se používá pro měření produktivity v soukromé sféře. 

Našeptávačem bych se nikdy nestal, říká Zahradník

Ekonom Petr Zahradník

Ekonom Petr Zahradník

"Na každou stranu se po úspěchu nalepí různí našeptávači, ale tím bych se opravdu nikdy nestal. Rozhodně nebudu nikomu pomáhat hledat argumenty pro řešení, se kterými bytostně nesouhlasím," uvedl pro MF DNES ekonom Petr Zahradník, který je stále členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

REP kromě nezvyšování daní doporučuje zavést centrální nákupy a registr smluv nebo prověřit návrhy protikorupčních zákonů, které navrhuje iniciativa Rekonstrukce státu. Podle Babiše budou poradci pracovat pro hnutí zadarmo.

Podle Michla REP plánuje dát Babišovu hnutí doporučení, která by měla zamezit opakování chyb z minulých let. Stratég Raiffeisenbank soudí, že bylo chybou, že stát v době prosperity nespořil a po nástupu ekonomické krize zvýšil daně a zabrzdil ekonomiku.

Jan Čapek působí ve společnosti Ernst & Young, kde je partnerem a daňovým poradcem, makroekonom Michal Zděnek působí na vysokých školách v ČR a Norsku a Robert Pelikán je partnerem advokátní kanceláře Vrána & Pelikán, přednáší na UK a specializuje se na závazkové právo a hospodářskou soutěž.

Autoři: ,

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz