Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Experti radí Babišovi: nezvyšovat daně, zefektivnit nákupy státu

  11:32aktualizováno  13:39
Babišovo hnutí ANO představilo svůj tým ekonomických expertů s názvem Rada ekonomických poradců. Úkolem pětice odborníků ve složení Aleš Michl, Petr Zahradník, Michal Zděnek, Jan Čapek, a Robert Pelikán bude také připomínkování zákonů včetně rozpočtu nebo příprava materiálů pro koaliční jednání.

Andrej Babiš (vlevo) představuje Radu ekonomických poradců. Zleva Jan Čapek, Aleš Michl, Michal Zděnek. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle Babiše v Radě zasedají ti nejlepší nezávislí experti v Česku. Věnovat se budou makroekonomickým tématům i legislativním doporučením.

Nejznámější tváří je ekonom a investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl. Podle něj se Babišovi poradci nestanou straníky, ale zůstanou nezávislými odborníky, kteří ze svých úhlů pohledu poradí politikům, pokud budou mít zájem.

Rada ekonomických poradců (REP) by měla zařídit úspory státu, ale nikoliv prostřednictvím zvyšování daní. Právě otázka daní bude zřejmě nejvážnějším jablkem sváru v nadcházejících jednáních mezi hnutím ANO a ČSSD. Sociální demokraté chtějí zvýšit daně z příjmu firmám, zejména velkým energetickým, vodárenským a telekomunikačním podnikům. Babišovo hnutí to však kategoricky odmítá.

"Ne to je vyloučeno úplně. My jsme říkali, že nemůžeme zvyšovat daně, protože jinak sem už ani ti poslední investoři nepřijdou," odpověděl Andrej Babiš na dotaz MF DNES. Šéf hnutí ANO slíbil daně nezvyšovat alespoň do té doby, než je bude stát řádně vybírat. (Babiš je zároveň vlastníkem skupiny Agrofert, která letos koupila mediální skupinu MAFRA, do níž patří i MF DNES, iDNES.cz a Lidové noviny)

Michl: Stát nesmí kupovat předražené věci a prospěla by mu elektronizace faktur

Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, je nyní potřeba podívat se na výdajovou stránku rozpočtu a zastavit zbytečné utrácení. Spořit se musí tak, aby se neomezovaly investice, platy či důchody. Výdaje se proto musí snížit v té části, která souvisí s fungováním státního aparátu.

"Státní sféra musí transparentně vykazovat své výdaje. Nákupy vybavení pro státní orgány by mělo být zajišťováno centrálně, aby se zamezilo plýtvání.  Všechny faktury by měly být elektronicky zpracované a čitelně dohledatelné. Elektronizaci faktur by však bylo dobré zavést nejen pro státní sféru, ale i soukromou. Byla by to prevence proti daňovým únikům," řekl iDNES.cz Michl s tím, že elektronizace faktur by vyřešila také diskuse o tom, zda je třeba zavádět drahé registrační pokladny či ne.

Státní úředníci by se měli řídit služebním zákonem a měli by být odměňování podle KPI, což je ukazatel výkonnosti, který se používá pro měření produktivity v soukromé sféře. 

Našeptávačem bych se nikdy nestal, říká Zahradník

Ekonom Petr Zahradník

"Na každou stranu se po úspěchu nalepí různí našeptávači, ale tím bych se opravdu nikdy nestal. Rozhodně nebudu nikomu pomáhat hledat argumenty pro řešení, se kterými bytostně nesouhlasím," uvedl pro MF DNES ekonom Petr Zahradník, který je stále členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

REP kromě nezvyšování daní doporučuje zavést centrální nákupy a registr smluv nebo prověřit návrhy protikorupčních zákonů, které navrhuje iniciativa Rekonstrukce státu. Podle Babiše budou poradci pracovat pro hnutí zadarmo.

Podle Michla REP plánuje dát Babišovu hnutí doporučení, která by měla zamezit opakování chyb z minulých let. Stratég Raiffeisenbank soudí, že bylo chybou, že stát v době prosperity nespořil a po nástupu ekonomické krize zvýšil daně a zabrzdil ekonomiku.

Jan Čapek působí ve společnosti Ernst & Young, kde je partnerem a daňovým poradcem, makroekonom Michal Zděnek působí na vysokých školách v ČR a Norsku a Robert Pelikán je partnerem advokátní kanceláře Vrána & Pelikán, přednáší na UK a specializuje se na závazkové právo a hospodářskou soutěž.

Autoři: ,

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Ministerstvo zemědělství sloučí kvůli šetření tři výzkumné ústavy

24. června 2024  7:30

Ministerstvo zemědělství sníží počet veřejných výzkumných organizací ze sedmi na pět. Do Výzkumného...

Inventura v lese? Firma vlastněná šlechtici vyvíjí brýle, které naskenují les

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Rýžová pole v Rakousku? Speciální odrůdě vyšlechtěné Lichtenštejny stačí méně vody

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Pokrok i úcta k tradici. Progresivní Lichtenštejnové podporují technologické inovace

24. června 2024

Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rody v Evropě. S tím jde ruku v ruce i tradice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...