Velká Amerika: dnes klenot Českého krasu, kdysi komunistický lágr

  6:00
Velká Amerika je magnetem všech turistů a trampů. Kulisa jako z westernu, to jsou bývalé vápencové lomy v Mořině u Karlštejna. Ve Velké Americe se natáčel i slavný Limonádový Joe, ale zažila i mnohem horší časy. V 50. letech minulého století vyrubaly nádhernou a obdivovanou scenérii stovky politických vězňů.
Lom Mexiko

Lom Mexiko | foto: Profimedia.cz

Amerika je dostupná z hlavního města i příměstskou dopravou, proto sem míří nejvíc Pražané. Poznávací značky na parkujících autech ale pocházejí ze všech koutů republiky.

Americká těžba

Za označením Amerika nehledejme žádnou divočinu, třebaže místní scenérie posloužily jako filmový interiér například v Limonádovém Joeovi nebo Malé mořské víle. V současnosti zde Rusové natáčejí Fausta, nedaleký lom na Srbsku si zase zahrál v jediné česko-německé indiánce Zlatokopové z Arkansasu.

Kámen se tady těžil pro kladenské hutě a ocelárny už od konce 19. století, lomů jsou v oblasti desítky. Zdejší vápenec byl mimořádně kvalitní, využíval se zejména ve stavebnictví, v hutnictví jako vsázkový materiál, i v cukrovarnictví. Těžba se neustále zvyšovala a lom se prohluboval. Drolivé stěny hrozily sesuvem, který opravdu v roce 1963 nastal, ale nikomu se naštěstí nic nestalo. Báňský úřad potom pro jistotu těžbu zastavil.

A proč Amerika? Vápenec se u Karlštejna začal těžit takzvaným americkým způsobem. Ložisko se rozfáralo hlavní chodbou, z níž se kopaly odbočky. Pak se vyrazily komíny, sloužící pro sypání materiálu. Dole v chodbě se kámen ručně roztloukal a nakládal do vozů. Komíny se postupně rozšiřovaly do tvaru nálevky. Zde se kámen drtil a nakládal na složitou soustavu dopravních vozíků. Razilo se tak dlouho, až vzniklo toto unikátní dílo.

Celé podzemí je provrtáno kilometry chodeb, dá se projít z jednoho lomu do druhého, ale také zabloudit. Vstup je přísně zakázán.

Obrázek není k dispozici

Zakázaná krása

Krásné místo poblíž Prahy lákalo vždycky ke zkoumání, a samozřejmě také ke koupání. Protože se tu scházely pro tehdejší režim závadové skupiny, trampové ani nudisté nebyli právě oblíbeni, aktivity v lomu měly příslušné orgány bedlivě pod dohledem a přistiženému hrozila přinejmenším pokuta 500 korun.

Zákaz koupání se zdůvodňoval nebezpečným přístupem. Opravdu se zde přihodilo mnoho smrtelných nebo těžkých úrazů. Zrovna nedávno tu záchranáři vyprošťovali mladíka, který byl zraněný uvězněn čtyři dny v chodbě.

Štolu vedoucí k jezírku nechaly tehdejší státní orgány uzavřít a na dno se dalo sestoupit drolící se stezkou v zadní části. Bylo tam natažené staré rezavé ocelové lano, ze kterého trčely drátky nemilosrdně se zapichující do rukou.

Velká Amerika. Na malém výběžku vpravo je to správné koupací místo, jen vás nesmí chytit

Na malém výběžku vpravo je to správné koupací místo, jen vás nesmí chytit

Velká Amerika z druhé strany, vlevo je vidět cesta, kterou se vyvážel vytěžený vápenec

Amerika z druhé strany, vlevo je cesta, kterou se vyvážel vytěžený vápenec

Když do lokality začali mluvit i ochranáři Chráněné krajinné oblasti Český kras, byly provedeny dva odstřely přístupových cest, aby se zabránilo vstupu nežádoucích návštěvníků.

Jezírko je hluboké kolem dvaceti metrů a občas ho využívají potápěči k výcviku. Voda rozhodně není mrtvá, a i když se na dně válejí všemožné krámy, najdeme zde i ryby a raky.

S lomem byly v minulých letech velké podnikatelské plány, naštěstí nic z komerce nevyšlo.

Obrázek není k dispozici

Chtěli zde vysadit medvědy

Legenda Hagen

Hagen byl podle původní pověsti esesák, který za 2. světové války dělal dozorce v nedalekém lomu Alkazar dělníkům, kteří tam stavěli podzemní továrnu. Hagen na konci války unikl a schovával se po štolách v Českém krasu. Lidi do nich lezoucí pak měl bít, krást jim věci a některé dokonce i zabít. Pověst doznala později změny. Její současná podoba tvrdí, že Hagen po válce v jedné ze štol zemřel. Našel ho jakýsi trestanec, který do Českého krasu unikl v 50. letech, oblékl si Hagenovu uniformu, vzal jeho zbraně a trampům od té doby škodí dodnes. Znát má všechny utajené štoly, o nichž nikdo jiný neví. Více na webu o lomech Amerika - ZDE.

Uvažovalo se dokonce o vypuštění medvědů na dno lomu, čímž by se zamezilo koupání. Ovšem počet čtyřiceti hnědých huňáčů byl mimo realitu, už vzhledem ke tomu, jak zuřivě si medvědi brání své rozsáhlé teritorium.

V plánu bylo také zřízení přírodního koupaliště na protějším Holém vrchu, s tábořištěm a přírodním amfiteátrem. Z tohoto megalomanského plánu naštěstí sešlo, zcela stačí, jak ráz české krajiny narušila bezduchá satelitní výstavba.

V současnosti je lom stále obehnaný vyspraveným ocelovým lanem, ale jsou zde zřízeny vyhlídkové plošiny a naučná stezka. Návštěvníci se tak z informačních tabulí například dozvědí, že Velká Amerika má kolem sebe osmnáct dalších lomů, částečně propojených chodbami, např. Kanada, Podkova, Modlitebna, Černý lom...

Lokalita je také důležitá z hlediska paleontologického a ve štolách hnízdí početná, stále se zvětšující kolonie netopýrů.

Malá Amerika je o kus dál po značené turistické stezce.

Obrázek není k dispozici

Český Mauthausen

Hrůzným údobím byl koncem 50. let minulého století lom Mexiko, zvaný též Trestanecký nebo Deštivý lom, kde na dva tisíce politických vězňů muselo lámat kámen. Většina z nich skončila v pankrácké vězeňské nemocnici. Pro zdejší mukly, muže odsouzené k likvidaci, se pro toto peklo na zemi vžil název český Mauthausen.

Poslední červnový den roku 2001 zde byl na počest památky 1 400 vězňů, kteří zde v nelidských podmínkách v letech 1949-1953 pracovali, odhalený pomník.

Obrázek není k dispozici

Může se hodit Mapy © Google Jak se tam dostat Autem po silnici mezi obcemi Mořina a Bubovice. Tip: v Bubovicích je malé letiště, provádějí vyhlídkové lety, takže můžete mít Český kras jako na dlani, let je nutné předem objednat. Autobusem ze Zličína - linky 309 a 311, nebo vlakem do Karlštejna, projít podhradím až na odbočku k Dubu sedmi bratří a po značce od Malé Ameriky až k Velké. Tipy na výlety v okolí Karlštejn Nejvýznamnější český hrad měl sloužit jako pokladnice pro české korunovační klenoty, podhradí je lemováno krámky se suvenýry, takže se nyní podobá spíše asijské tržnici. Svatý Jan pod Skalou Jedno z nejhezčích míst ve středních Čechách, benediktýnský klášter pod mohutnou vápencovou skálou. Kostel je propojený s jeskyní, v níž poustevničil svatý Ivan, u kostela vyvěrá pramen „Ivanka“. Ze Skály je nádherný výhled na celý kaňon. Solvayovy lomy Skanzen těžby a dopravy vápence v Českém krasu, dostupný pěšky nebo na kole z Bubovic nebo Loděnice. Můžete se svézt na důlním vláčku, jsou tu funkční důlní zařízení. Tetín Osada nad Berounkou nedaleko Berouna, známá z české historie, údajné sídlo Krokovy dcery Tety, nepatrné zbytky hradu Tetína. V 10. století zde stál dřevěný knížecí dvorec, vdovské sídlo kněžny Ludmily, která tu byla v roce 921 zavražděna. Můžete si prohlédnout dva románské kostely a jeden barokní, zasvěcený sv. Ludmile.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turistické pasti a hromady odpadků. Bali už dávno není exotickým rájem

Bali má nálepku levného tropického ráje, který si pro svou dovolenou oblíbila spousta Čechů. Pravdou však je, že zlaté časy indonéského ostrova poblíž rovníku jsou již dávno pryč. Hromady odpadků na...

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

Advertorial

Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta udělat parádní jízdu ve stylu hodně muziky za málo peněz. České dráhy totiž opět spouštějí prodej...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

Premium

Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor Vševěd si stejnou otázku položil a vyrazil bod hledat. Že mu stačilo zadat přesné GPS souřadnice do...

OBRAZEM: Úchvatné chorvatské pláže, které dají vaší dovolené jiný rozměr

Co by snad Chorvatsko ztrácelo délkou pobřeží pevniny, to dohání pobřežím svých více než 1 200 ostrovů. S těmi počty se pojí i nebývalá pestrost nabídky zdejších pláží. Chcete písek, oblázky, kameny?...

Dechberoucí příroda a volání Alláha. Vítejte na Lomboku, ostrově tisíce mešit

Premium

Už od prvního okamžiku panuje na Lomboku zcela odlišná atmosféra než na jeho známějším sousedovi Bali. Díky krásným vodopádům, ohromující sopce Rinjani, pod níž svolávají místní k modlitbě tisíce...

Sydney není jen Opera. Najdete tu spoustu pláží a nádherný národní park

Historická čtvrť ve stínu mrakodrapů, ikonická Opera, ale také nekonečná a neprostupná buš národního parku Blue Mountains. To jsou zastávky, díky kterým poznáte pravou tvář největšího australského...

Vídní po stopách knížecího rodu. Objevte památky rodu Lichtenštejnů

Co má společného nejdražší kus nábytku, největší soukromá sbírka starého umění a nejnavštěvovanější přírodní park Rakouska? Jméno Lichtenštejn. Dnešní netradiční procházka po Vídni vás seznámí s...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...