Hrdina, který porazil Hitlera. V Gori zůstává Stalin superhvězdou

aktualizováno 
Gruzínské městečko Gori proslavilo jediné. Narodil se tu Josef Vissarionovič Džugašvili, jeden z největších diktátorů světa, známý jako Stalin. Místní obyvatelé svého slavného syna stále obdivují a největší atrakcí města je monstrózní Stalinovo muzeum.

Rodný dům sovětského diktátora - ukrytý v moderní ochranné kostce. | foto: Libor Budinský pro iDNES.cz

Chyby? Ty má přece každý

Prostorné sály muzea jsou plné plakátů, novinových výstřižků a různých historických artefaktů. Uvidíte zde Stalinovu kartu z policejního archivu, spoustu "uměleckých" obrazů (Stalin s matkou, Stalin s přáteli...), vybavení Stalinovy pracovny či desítky darů, které pravidelně dostával od politiků komunistického tábora. Jedním z nejbizarnějších předmětů je třeba stolní lampa s popelníkem a tankem.

Výmluvnou expozici v několika obřích sálech uzavírá poněkud bizarní potemnělá místnost s jediným exponátem, Stalinovou posmrtnou maskou.

"Stalin byl hrdina, který porazil Hitlera. Že měl nějaké chyby? To má přece každý," hlásá průvodkyně a ukazuje na Stalinův citát, který zdobí jednu zeď: "Člověk není věčný a i já umřu. Jaký soud pak vynese národ a historie? Chyb bylo hodně, ale byly také úspěchy. Chyby samozřejmě připíšou na vinu mně. A na můj hrob nasypou hromadu smetí. Ale jednou přijde den, kdy vítr historie všechno smetí zase rozfouká."

Krvavé rodinné historky

Velmi poučné je také zákoutí z krátkým exkurzem do Stalinova osobního života. A po pravdě, není to moc veselé čtení.

Stalinovo muzeum v Gori

První žena Jekatěrina zemřela zřejmě na tyfus krátce po narození jejich syna. Později se Stalin oženil podruhé s mladičkou Naděždou, která mu porodila dvě děti. Také Naděžda zemřela mladá, v pouhých 31 letech. Neví se přesně jak. Buď spáchala sebevraždu nebo jí zastřelil sám Stalin.

Ani jeho děti na tom nebyly lépe. Syna z prvního manželství neměl Stalin moc rád a když Jakov padl během války do německého zajetí, odmítl ho vyměnit za německého zajatce (údajně za maršála Pauluse). Jakov tak zemřel roku 1943 v německém koncentračním táboře.

Syna z druhého manželství Stalin sice miloval, ale ani ten neměl příliš šťastný osud. Chronický alkoholik Vasilij zemřel v 41 letech na cirhózu jater. Tragickému osudu Stalinovy rodiny se tak vyhnula jen jeho dcera Světlana, která si po otcově smrti vzala dívčí jméno své matky a emigrovala. Žije v americkém Wisconsinu.

Zadarmo to nebude

Za prohlídku muzea zaplatíte v přepočtu zhruba 120 korun. V malém obchodě v přízemí si můžete zakoupit řadu suvenýrů, třeba knihu Stalinových veršů za zhruba 60 korun či láhev vína se Stalinovou etiketou za tři stovky.

Pokud si budete chtít udělat na památku fotografii místní prodavačky oblečené ve vojenském stejnokroji, počítejte s tím, že to také nebude zadarmo. Žena v uniformě si totiž za žádost o fotografii bez okolků řekne o pět lari, tedy v přepočtu nějakých 60 korun. Což tady nejsou malé peníze, pro představu třeba důchodci v Gruzii dostávají měsíčně pouhých 100 lari.

Za

Za "pouhých" 60 korun vám prodavačka v obchodu se suvenýry zapózuje se Stalinovým vínem

Falešný rodný dům

Před budovou muzea stojí Stalinova socha, která unikla celostátní likvidaci Stalinových soch (kdy padla také velká socha diktátora stojící před radnicí Gori, na symbolické Stalinově třídě). Také si tu můžete prohlédnout slavný vagon, ve kterém Stalin cestoval, jel v něm třeba na Jaltskou či Teheránskou konferenci. Měl v něm soukromou ložnici, pracovnu i místnost určenou k poradám, ale i šifrovací zařízení a neprůstřelná skla.

Před muzeem stojí i maličký domek se dvěma místnostmi, kde se sovětský diktátor údajně narodil. Jeho otec byl nepříliš úspěšný švec a alkoholik, matka byla pravoslavná křesťanka, která chtěla, aby se ze syna stal kněz. Proto také Stalin začal studovat v semináři, ale později ho vyloučili a on se dal na kariéru profesionálního revolucionáře. Přestože domek působí skromně až romanticky, mnoho historiků jeho autenticitu popírá a tvrdí, že je to podvod.

Takto prý vypadala Stalinova pracovna.

Takto prý vypadala Stalinova pracovna.

Tak údajně vypadal interiér Stalinova rodného domu, ale mnozí historikové se...

Tak údajně vypadal interiér Stalinova rodného domu, ale mnozí historikové se domnívají, že je to jen romantická fikce.

Svobody se nenajíš

Stalinovo muzeum stojí uprostřed města Gori, které protíná hlavní třída se jménem Stalinova Avenue, respektive Stalin Ave. Na Stalinově třídě najdete celou řadu hospůdek, kde se můžete levně najíst a kde točí místní pivo. Ale do hovoru o Stalinovi se raději nepouštějte. Gori je malé a chudé město a místní nechtějí, aby jim někdo kritizoval jejich hrdinu, jediného, kterého kdy měli. Takže na nějaké objektivní hodnocení komunistického diktátora můžete zapomenout.

Sice uznají, že se dopustil nějakých přehmatů, ale kdo by se při řízení tak obrovské říše nějakých chybiček nedopustil. A rychle se pustí do jeho chvály. Za Stalina (ale i v pozdější sovětské éře) byla práce, měli dost jídla, slušné důchody a mohli cestovat. Tedy alespoň po zemích Sovětského svazu. Dnes je v zemi obrovská nezaměstnanost, bída a cestovat nemůže nikdo nikam. "Posledních dvacet let je nejhorší doba našeho života. Co na tom, že je svoboda. Té se nenajíš," uzavírá debatu dělník Levan.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Měkké zlato z Tuniska. Podívali jsme se, jak se sklízí nejlepší datle

Datle v tuniském Tozeuru patří mezi nejlepší na světě.

Zima je období, kdy se na našem stole objevuje sladká pochoutka v podobě oválných červenohnědých bobulí. Nejlepší datle...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Najdete na iDNES.cz