V neděli se v Praze výjimečně otevře vzácný Buquoyský palác

  13:51
Praha - Přísně střežené brány zahraničních velvyslanectví se pro Pražany otevírají jen jedinkrát v roce - při dnech evropského dědictví. Letos budou mít lidé unikátní příležitost nahlédnout do budovy jednoho z nejkrásnějších malostranských areálů, Buquoyského paláce na Velkopřevorském náměstí, kde od roku 1919 sídlí francouzské velvyslanectví.

Buquoyský palác na Velkopřevorském náměstí v Praze | foto: RambousekMF DNES

"Buquoyský palác byl vybudován v letech 1736 až 1738 v samém srdci Malé Strany a řadí se ke skvostům pražské barokní architektury,“ upozornila Magdalena Nováčková z francouzského velvyslanectví.

Návštěvníci nahlédnou do reprezentačních prostor paláce - projdou se po hlavním schodišti, které zdobí busta filozofa Reného Descarta, nahlédnou do hudebního salonu, kde na několika soukromých koncertech hrál Wolfgang Amadeus Mozart, a dostanou se i do jídelny, kde 9. prosince 1988 snídal Francois Mitterrand s Václavem Havlem a dalšími disidenty.

Palác bude otevřen v neděli od 10 do 17 hodin. Zájemci si jej projdou sami a do ruky dostanou doprovodný text. Vchod do paláce je z Velkopřevorského náměstí.

Honosná schodiště i fresky

Zahraniční ambasády sídlí v Praze často ve starých historických palácích Malé Strany. Velvyslanci v nich během první republiky vystřídali šlechtické rody.

Mnohé z domů jsou architektonickými a uměleckými poklady. "Americká, britská nebo italská ambasáda jsou špičkové stavby předních architektů. V jejich interiérech se ukrývají honosná schodiště, fresky nebo krásné štukové stropy,“ potvrdil ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka.

Paláce by si podle Ledvinky zasloužily, aby byly občas otevřeny pro veřejnost. "Jsou to objekty, které za to stojí. Jenže v dnešní době se vyslanectví spíš více uzavírají,“ posteskl si Ledvinka.

Pražané a turisté tak mohou obdivovat jen fasády paláců, do prostor určených pouze pro diplomaty nahlédnou jen výjimečně přimimořádných akcích.

Diplomaté však nesídlí jen v malostranských palácích - velvyslanectví lze nalézt i v dalších zajímavých stavbách po celém městě.

Za diplomatickou čtvrť bývá považována Praha 6, kde ve vilách v Bubenči nebo na Ořechovce sídlí třeba nizozemští, čínští nebo ruští diplomaté. Za jednu z nejkrásnějších rezidencí je považována vila, kterou si pro sebe nechal vybudovat židovský velkoobchodník a finančník Ignaz Petschek. Teď je z ní rezidence amerického velvyslance.

V metropoli má diplomatické zastoupení osm desítek zemí a devět mezinárodních organizací.


Paláce, které se otevírají jen výjimečně

Thunovský palác

Kdo zde sídlí: Britské velvyslanectví
Adresa: Thunovská 14
Sídlem britského velvyslanectví je jeden z paláců, který si v metropoli postupně vybudoval rozvětvený rod Thun-Hohensteinů. Na místě paláce stával dům již ve středověku a ve sklepeních a základech je možno dodnes nalézt gotické prvky.
Anglický park v Praze
Barokní palác upravený v období klasicismu se v průběhu staletí rozrostl do složité, nepravidelné dispozice, která svírá svými křídly dvůr, a jeho součástí je i terasová zahrada, upravená do podoby anglického parku, do které je možné nahlédnout z Jižních zahrad Pražského hradu.
Bydlel zde Mozart
Během své první návštěvy v Praze roku 1787 tu bydlel skladatel Wolfgang Amadeus Mozart s manželkou.
Busta Churchilla
Britové si své budovy, kterou koupili v roce 1925, velmi považují - zastoupení v české metropoli označují za jednu z nejkrásnějších britských ambasád na světě. Na rohu před velvyslanectvím je od roku 1992 umístěna bronzová busta britského premiéra Winstona Churchilla.

Thunovský palác v Praze

Velkopřevorský palác

Kdo zde sídlí: Velvyslanectví maltézských rytířů
Adresa: Lázeňská 4
Už od 12. století vznikal u malostranského konce Juditina a posléze Karlova mostu rozsáhlý areál s kostelem, špitálem a sídlem představeného řádu - velkopřevora.
Slavné přestavby
Komplex přežil husitské války i válku třicetiletou a absolvoval několik přestaveb, které vedli slavní architekti C. Lurago nebo B. Scotti. Jedno z palácových nádvoří dokonce vzniklo z lodi kostela Panny Marie, který byl poničen za husitských válek. Součástí komplexu je i velkopřevorský mlýn - jeden z mála, kde je dodnes mlýnské kolo.
Zeď Johna Lennona
Část areálu obklopuje „zeď Johna Lennona“ - místo, kde se v osmdesátých letech minulého století scházeli odpůrci totality. V zahradě za zdí roste jeden z nejkrásnějších pražských stromů, Beethovenův platan, pod kterým sedával a komponoval za svého pražského pobytu.
Kdo jsou maltézští rytíři
Řád maltézských rytířů je podobně jako Červený kříž mezinárodní organizací. Udržuje diplomatické styky s 90 státy světa.

Velkopřevorský palác v Praze

Morzinský palác

Kdo zde sídlí: Rumunské velvyslanectví
Adresa: Nerudova 256/5
Barokní palác je dílem slavného architekta Giovanniho Santiniho. Jeho balkon podpírají dvě sochy Maurů, které měli majitelé paláce Morzinové ve znaku za hrdinství ve válce proti Saracénům. Koncertoval zde slavný hudební skladatel Joseph Haydn.

Morzinský palác v Praze

Schönbornský palác

Kdo zde sídlí: Velvyslanectví USA
Adresa: Tržiště 15
Rozsáhlý palác tvoří čtyři křídla okolo tří nádvoří. Barokní stavba architekta G. Santiniho má více než sto místností, v mnohých se dochovaly původní damaškové tapety a ozdobný štuk. Velvyslanectví zde sídlí od roku 1925.

Schönbornský palác v Praze

Lobkovický palác

Kdo zde sídlí: Německé velvyslanectví
Adresa: Vlašská 19
Barokní palác postavený podle plánů G. B. Alliprandiho byl do roku 1927 sídlem mělnických Lobkowiczů, pak sloužil státním úřadům. V zahradě stojí známá socha Davida Černého Kráčející trabant, připomínající útěk Němců na Západ v roce 1989.

Lobkovický palác v Praze

Thunovský palác

Kdo zde sídlí: Italské velvyslanectví
Adresa: Nerudova 214/20
Palác vznikl postupným spojením renesančního domu pánů z Hradce s barokním palácem, který si nechali postavit Libštejnští z Kolowrat. Itálii patří v Praze ještě další dvě významné památky - Vlašská kaple a Vlašský špitál.

Thunovský palác v Praze

Fürstenberský palác

Kdo zde sídlí: Polské velvyslanectví
Adresa: Valdštejnská 8
Původní renesanční stavba byla několikrát přestavěna. Poslední úprava, pozdně barokní, je dílem F. M. Kaňky. Součástí areálu je rozsáhlá zahrada, která se nyní opravuje. Po rekonstrukci bude na jaře roku 2008 zpřístupněna veřejnosti.

Fürstenberský palác v Praze

Autoři: , ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  12.12

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý píšící cestovatel. Zac Jones si našel jinou niku. Specializuje se na hodnocení...

8. prosince 2024

Dětem vstup zakázán. O hotely pro dospělé je zájem, stále však čelí kritice

Hotely, které zakazují vstup dětem, mají mnoho příznivců i odpůrců. Ať už čas dovolených trávíte raději s rodinou, nebo si od svých ratolestí rádi odpočinete, statistiky ukazují, že poptávka po...

10. prosince 2024

Nejzajímavější letiště na světě? Netradiční žebříček očima pilota Jumbo Jetu

Proč je Praha hrbatá, Frankfurt bezchybný a L.A. kovbojské letiště? I to se dočtete v nové knížce Slavomíra Pískatého, prvního českého kapitána Jumbo Jetu B-747. S legendárním strojem létal 20 let po...

12. prosince 2024

Jako z trabantu do ferrari, říká cestující. České dráhy testují ComfortJety

Nejmodernější soupravy Českých drah pro dálkovou dopravu, které začnou vozit cestující do Bratislavy, Berlína či Vídně, jezdí zkušebně jako rychlíkové spoje.

11. prosince 2024  11:33

Lyžaři, pozor na oči! Na sjezdovce si chraňte zrak před úrazy i sluncem

Každoročně vyráží provětrat sjezdovky ke čtyřiceti procentům Čechů. Pojí se s tím pochopitelně i méně příjemné zážitky, jako jsou úrazy a zranění. Nejen hlavy a končetin, objevují se i poranění očí....

13. prosince 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  12.12

Nejzajímavější letiště na světě? Netradiční žebříček očima pilota Jumbo Jetu

Proč je Praha hrbatá, Frankfurt bezchybný a L.A. kovbojské letiště? I to se dočtete v nové knížce Slavomíra Pískatého, prvního českého kapitána Jumbo Jetu B-747. S legendárním strojem létal 20 let po...

12. prosince 2024

Jako z trabantu do ferrari, říká cestující. České dráhy testují ComfortJety

Nejmodernější soupravy Českých drah pro dálkovou dopravu, které začnou vozit cestující do Bratislavy, Berlína či Vídně, jezdí zkušebně jako rychlíkové spoje.

11. prosince 2024  11:33

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany

Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na čtvrtinu původní ceny....

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...