Sovinec: hrad, který přežil i ruské granáty

  11:59
Touláte se v létě rádi po Česku? Lákají vás opuštěné a zapomenuté kraje, kde lišky dávají dobrou noc? Pak se vypravte do přírodního parku Sovinecko. Toto krajinářsky nesmírně hodnotné území se nachází na západním okraji Nízkého Jeseníku, vzdušnou čarou pouhých 30 km severně od Olomouce.

Malebná krajina, chátrající vesnice

V přírodním parku Sovinecko najdete zvlněnou podhorskou krajinu, tvořenou pestrou mozaikou lesů, pastvin, kamenitých polí, hlubokých údolí a malebně položených, většinou však dosti zchátralých vesnic.

Celá oblast byla dříve obývána Němci, šrámy po jejich odsunu jsou dodnes vidět např. v podobě rozpadajících se stavení. Na první pohled je zřejmé, že zde vládne silná nezaměstnanost a lidé nemají peníze. Jednou z příčin je velmi slabá dopravní obslužnost. Dopravit se sem o víkendu vlakem či autobusem je téměř nemožné. Proto zvolte raději auto, nejlépe v kombinaci s kolem.

Hrad Sovinec: terč pro granáty Rudé armády

Přírodní park Sovinecko je pojmenován podle městečka Sovinec, nad nímž se vypíná impozantní stejnojmenný hrad – velmi vděčný turistický cíl.

Současný rozsáhlý hradní areál Sovince, který vévodí okolní lesnaté krajině, vznikal po několik staletí. Na počátku 14. století jej postavili příslušníci rodu, kteří se od roku 1348 titulují jako páni ze Sovince.

*** Na mapku Sovince a okolí se podívejte ZDE

Vzpomínkou na původní nevelký hrad, sloužící jako opěrný bod pro kolonizaci okolí, je mohutná válcová věž. V nedávné době prošla rekonstrukcí, byla zastřešena a upravena na rozhlednu.

Nelehký osud postihl Sovinec v období třicetileté války. Nejdříve jej roku 1626 dobyli Dánové, v roce 1643 po třítýdenním těžkém bombardování i Švédové. Vážně poškozený hrad byl opraven a v rukou řádu německých rytířů sloužil dál jako řádový seminář, lesnická škola, muzeum a letní sídlo velmistra.

Neblaze Sovinec proslul v období německé okupace, kdy zde bylo vězení a základna oddílů SS. Nejtěžší ranou pro hrad byl požár roku 1945. Povídá se, že opilí vojáci Rudé armády si udělali ze Sovince cvičný terč pro zápalné granáty...

Organizovanou prohlídku Sovince si můžete zpestřit posezením ve stylové hradní restauraci anebo prohlídkou galerie známého fotografa Jindřicha Štreita, který proslul především snímky, na nichž zdokumentoval život okolního kraje v době socialistické mizérie.Rešovské vodopády

Rešovské vodopády

JAK SE TAM DOSTAT

Spojení vlakem i autobusem je do oblasti Sovinecka mizerné. Jako nástupní místa mohou posloužit vlakové stanice v Rýmařově (trať 311) nebo v Újezdu u Uničova (trať 290). Do první se dostanete např. z Bruntálu, Olomouce nebo Krnova, do druhé z Olomouce nebo Šumperka.

Rozhodnete-li se putovat pěšky, musíte počítat s dlouhým, únavným pochodem. Kolo má v této oblasti neocenitelnou výhodu, že vás rychle přepraví přes méně záživné asfaltové pasáže.

Ideální dopravní kombinaci představuje vlastní auto + kolo, přičemž auto je vhodné zaparkovat buď v Dolní Loučce anebo v Horním Městě či Rýmařově.

Dalším turistickým magnetem Sovinecka jsou Rešovské vodopády. Jejich návštěva se nejčastěji spojuje právě s prohlídkou hradu Sovinec. Vzdálenost 9 km mezi vodopády a hradem lze přejít pěšky po značkách, pohodlnější a rychlejší je však jízda na kole, neboť skoro celý úsek vede po asfaltové lesní cestě cestě.

Rešovské vodopády se nacházejí na říčce Huntavě, přibližně 8 km jihozápadně od Rýmařova a vede k nim několik značených turistických tras. Nejkratší je červená značka z obcí Rešov (1,5 km) a Tvrdkov (3 km).

Příčinou vzniku Rešovských vodopádů bylo čočkovité těleso velmi tvrdé přeměněné vyvřeliny (porfyroidu), přes něž si musel vodní tok během zahlubování údolí prořezat cestu.

Na úseku zhruba 300 metrů tedy postupně vznikla úzká a hluboká soutěska se čtyřmi výraznými kaskádami o celkové výšce 8,6 m. Nejvýraznější je spodní 3,1 m vysoký vodopád, který je tvořen zpěněným vodním proudem stékajícím po ukloněné skalní ploše.

Celá soutěska je zpřístupněna pomocí dřevěných žebříků a lávek a její průchod patří k nevšedním zážitkům. V parném létě láká mnohé návštěvníky také příjemné osvěžení v chladivých vodách vanovitých prohlubní, které vytvořila spěchající voda svým vířivým pohybem.

Další zajímavá místa a trasy

Po zhlédnutí Rešovských vodopádů máte několik možností, jak pokračovat dál. Jeden z velmi zajímavých cílů představuje prakticky neznámá vesnička Ruda, k níž vede od vodopádů žlutá turistická značka v délce 3 km. Pokud jste na kole, musíte do Rudy přijet oklikou přes Rešov, Horní Město a Tvrdkov. Ruda se může pochlubit cennými památkami z období baroka – od kostela vede na temeno Křížového vrchu se sousoším Kalvárie pozoruhodná a umělecky velmi cenná křížová cesta se 14 zastaveními vystavěná v roce 1760. Z návrší se otevírá zároveň impozantní pohled na rovinu Hornomoravského úvalu i na hřebeny blízkého Hrubého Jeseníku.

Do rozlehlého území přírodního parku Sovinecko patří také údolí říčky Sitky, která se klikatí v délce 15 km mezi Huzovou a městem Šternberk. V celé délce údolí vede asfaltová silnička sjízdná pro všechny typy kol, vede tudy i cykloturistické značení (č. 6106). Do Huzové přijedete od hradu Sovinec přes vesnici Jiříkov a Kněžpole (cyklotrasy 511, 6144 a 6145).

 

Horní stupeň Rešovských vodopádů

Dolní hlavní stupeň Rešovských vodopádů

Bývalý mlýn v údolí Huntavy

Městečko a hrad Sovinec

Přírodní park Sovinecko s hradem Sovinec

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  11.6 21:20

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cesta do Chorvatska 2024: Rakousko zavedlo jednodenní známku, Maďaři také

6. června 2024

Nejoblíbenější prázdninová destinace s teplým mořem? Pro turisty z Česka už desetiletí chorvatský...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024,  aktualizováno  7.6 10:34

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

Vychutnejte si méně známé stránky Dachsteinu. V ledu, s ginem či na lodi

13. června 2024

Dachstein či Hallstatt jsou populární a snadno dostupné položky na seznamu světového dědictví...

OBRAZEM: Zbytečné a kruté atrakce se zvířaty na dovolené nepodporujte

12. června 2024  13:28

Kde jinde než na dovolené bychom měli obdivovat zvířata z jiných kontinentů? Jen pozor, z té touhy...

Úcta k přírodě a vesmírným cyklům mě hodně baví, říká Taťána Kuchařová

12. června 2024

Premium Když mluví o cestování, vášeň a zápal z ní doslova čiší. S Taťánou Kuchařovou jsme si povídaly...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  11.6 21:20

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...