Kde Hitler plánoval zmizení Československa z mapy

  6:00
"Československo musí zmizet z mapy, což se zakrátko stane!" Tuhle větu pronesl Hitler v roce 1938 v Šatově. O několik let později tu řečnil Gottwald při příležitosti historicky prvního scelování mezí v Československu. Jihomoravský Šatov, který si lidé spojují hlavně s lahodným vínem, má za sebou pohnutou historii.
Na tomhle bunkru v Šatově řekl Hitler roku 1938: „Československo musí zmizet z mapy, což se zakrátko stane!“

Na tomhle bunkru v Šatově řekl Hitler roku 1938: „Československo musí zmizet z mapy, což se zakrátko stane!“ | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Po záboru pohraničí 27. října 1938 vylezl nacistický vůdce na střechu bunkru v Šatově, nechal si vysvětlit od svých generálů, jak tu mohli dostat na frak, a prohlásil: "Československo musí zmizet z mapy, což se zakrátko stane!"

K osudnému výroku prý Hitlera vyprovokovaly také nápisy na bunkru, které zde zanechala jeho posádka, když musela po mobilizaci bez boje odejít - NEZAHYNEM - BYLI JSME A BUDEM! a PRAVDA ZVÍTĚZÍ.

Hitler se trochu spletl. Republika sice brzy zmizela, ale na rozdíl od německé Třetí říše jen nakrátko.

Hitler to prohrál už v Šatově

Pohraniční opevnění stavěné před druhou světovou válkou mělo zemi chránit před útočníkem. Že nás neohrožovali jen Němci, je patrné i z opevňování jižního Slovenska.

Šatovský pěchotní srub MJ-S3 s označením Zahrada byl prvním velkým objektem, který se na jižní hranici podařilo dokončit v hrubé stavbě. Další je u Hevlína a u Mikulova; na něm se natáčel jeden z dílů Četnických humoresek věnovaných špionáži v předmnichovské republice.

Žádný z bunkrů ale nebyl vyzbrojen a neměl stálou posádku. Původní plánovanou výzbrojí "Zahrady" měly být dva protitankové kanony ráže 47 mm spřažené s těžkým kulometem, dvě dvojčata těžkých kulometů a šest kulometů lehkých.

Pěchotní srub MJ-S3 v Šatově s označením Zahrada

Tankový kanon ráže 85 mm

Čekali i nukleární válku

Paradoxem je, že to, co mělo sloužit v klasické válce, bylo později využito a modernizováno v letech války studené.

Bunkr dokončili v roce 1948 a po roce ho osadili dvojicí pancéřových zvonů, každý váží 21 tun a tloušťka pancíře je 200 mm. Socialistická vojenská doktrína počítala i s možným proniknutím nepřítele z neutrálního Rakouska, proto v něm byly v roce 1960 umístěny dva tankové kanony ráže 85 mm vz. 44/59. Podobně vyzbrojeny byly i další bunkry stojící v okolí "Zahrady". Nepřítel by se dostal do křížové palby, blízký prostor pokrývaly kulomety a běžné protipěchotní překážky.

Počítalo se i s jaderným úderem, bunkr byl proto uzpůsoben tak, že vše se dalo hermeticky uzavřít, vlastní vzduchotechnika měla dodávat nezávadný vzduch. Bunkr byl v držení armády do roku 1999, poté se zbraně demontovaly.

Objekt zprovoznilo Technické muzeum v Brně s řadou dalších nadšenců a milovníků vojenské historie. V současné době je v původním stavu, včetně obou zalafetovaných kanonů. Kromě MJ - S 3 Zahrada se v Šatově postupně buduje naučná stezka s informačními panely. Vede kolem dalších pevnůstek a místních památek a pozoruhodností.

Rozorat meze!

Osm let po Hitlerovi vstoupil na scénu dějin Šatova Klement Gottwald.

Po válce se měla políčka soukromě hospodařících rolníků stát minulostí. Ve společném vlastnictví pro ně nebylo místo. Vzorem, jak scelovat ornou půdu, rozdělenou mezemi na malé dílky, byl Sovětský svaz. Příkaz doby zněl: Rozorat meze!

K československému experimentu si vláda vybrala Šatov. Jeho starostka ing. Jahodová nám poskytla přepis události, jak ji zaznamenala obecní kronika:

"Již v první poválečné zimě - 22. ledna 1946 - bylo rozhodnuto provést scelení pozemků v šatovském katastru. S pracemi bylo započato v druhé polovici dubna a celá akce byla skončena k 1. listopadu.

Zcela výjimečnou událostí pro Šatov byla návštěva ministerského předsedy Kl. Gottwalda a ministra zemědělství Julia Ďuriše 31. srpna 1946. Účelem jejich návštěvy bylo zhlédnutí výsledků scelujících inženýrů jak na mapách, tak ve skutečnosti.

Tito vzácní hosté měli možnost zhlédnout a zhodnotit význam tzv. zkráceného scelování, které spočívalo v tom, že obec o katastru 1 500 ha, která byla v době první republiky scelena za 6 let, byla scelena za půl roku při stejném počtu operujících inženýrů, techniků a pomocného materiálu a personálu....

...U příležitosti návštěvy Kl. Gottwalda a J. Ďuriše byl Šatovu darován jeden traktor Škoda 30. To byl první počinek k založení strojního družstva roku 1946."

"Cesta, kterou tehdy rozorali, stále existuje, vede od hospody u Fandy k zmíněnému pěchotnímu srubu a říkáme jí Gottwaldka," upřesňuje ještě starostka obce. Darovaný traktor Škoda 30 - včetně přidělené SPZ - pak zachycuje jedna z maleb v Malovaném sklepě.

Malovaný sklep – nádhera skrytá pod zemí

Po šestatřicet let, každou neděli, s přestávkou, kdy byl odvelen do války, maloval šatovský rodák Maxmilián Appeltauer ve sklepení vyhloubeném v pískovci. Byla to jeho vášeň, to, že se sklep stane vyhledávanou turistickou atrakcí, nemohl tušit. Dříve prostor sloužil jako soukromá vinárna.

Do stěn Appeltauer vyškrábal a  zářivými barvami vymaloval mnoho naivistických motivů, upravoval je i podle současného režimu, takže například z hákového kříže se nakonec stalo budovatelské ozubené kolo. Maloval, i když přišel o ruku, při práci si svítil svíčkou.
Krom hlavních chodeb je tu i pět salonků.

Na stěnách uvidíte například Hradčany, šatovský bunkr, koupající se ženy, pohraničářskou hlídku na koni, trpajzlíky nesoucí vinný hrozen…

Vše prý vytvořil pro svou tajnou lásku, která o jeho citech vůbec nevěděla. Při prohlídce se dozvíte od průvodkyně mnoho zajímavého z umělcova života i o víně. Součástí vstupného je i deci dobrého šatovského vína.

Může se hodit

Pěchotní srub Zahrada
otevřeno: duben, květen, červen, září, říjen sobota a neděle a státní svátky 9:00-17:00. Červenec, srpen úterý - neděle 9:00-17:00 nebo na objednávku na tel.
tel.: 602 265 150, e-mail: jirispin@volny.cz. Web: www.sweb.cz/khvbrno/
Malovaný sklep
Otevřeno: duben, květen, červen, září a říjen: sobota a neděle 9:00–17.00; červenec, srpen: úterý – neděle 9:00–17:00; (pol. přestávka 12:00–13:00 hod.); dále o státních svátcích a významných dnech, v jinou dobu na objednávku. Zavírací den: pondělí. Max. počet osob na prohlídku: 30; doba trvání prohlídky: 45-55 min.
Další tipy
Rakousko, větrný mlýn nad RetzemV Šatově se výborně najíte např. v hospodě U  Fandy nebo Moravském sklípku s Vinařskou stodolou, kde mají bohatou nabídku vín.
Rozhodně se zastavte ve Znojmě, národní kulturní památce s proslulým Louckým klášterem.
V nedalekém rakouském Retzu jsou nádherné vinné sklepy v délce několika kilometrů, nad městem jediný funkční větrný mlýn v Rakousku.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...