Drsný a unikátní Bor: krok do Česka a letíte 25 metrů

Bor rozhodně nepatří mezi naše známé horské vrcholy. Jeho větší část leží na území sousedního Polska a výstup z české strany je i po nedávném odstranění hranic dost komplikovaný a složitý. V cestě stojí nezdolatelné skalní stěny, po jejichž vrcholové hraně prochází velmi kuriózně česko-polská státní hranice.
Masiv Boru od Vysoké Srbské

Masiv Boru od Vysoké Srbské | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Hora Bor je součástí polského Národního parku Góry Stolowe, jenž byl vyhlášen roku 1993. Jde o území výjimečných přírodních hodnot, jež je tvořeno křídovými pískovci podobně jako třeba naše Adršpašské nebo Prachovské skály či spíše Broumovské stěny, které představují vlastně prodloužení Stolových hor na naše území.

Vrcholovou část 852 m vysokého Boru tvoří zalesněná plošina, jejíž okraje lemují v podstatě ze všech světových stran strmé, skalnaté svahy. Do Čech spadá z Boru severní, nejstrmější svah, ozdobený vodorovnou řadou pískovcových skal.

Výlet na Bor
Vyhlídka z Boru na Machov

Výstup končí pod Sypací skálou

Při pohledu do mapy zjistíte, že nejkratší výstup na Bor z české strany vede z obcí Machov (modrá značka) nebo Machova Lhota (žlutá značka). Obě výstupové trasy v délce cca 2,5 km se spojují na úpatí hlavního vrcholového svahu, dál strmě vzůru směřuje již jen modrým trojúhelníkem vyznačkovaná pěšina mezi obrovskými balvany.

Podle mapy značka končí u značky místa dalekého rozhledu přímo na státní hranici, což svádí k myšlence překročit nedávno zrušenou hraniční čáru a pokračovat na polské území. Tam se totiž doslova pár desítek metrů za hranicí rozkládá unikátní skalní labyrint Bledne skaly.

Skutečnost je však poněkud jiná, než na první pohled z mapy vyplývá. Chodník vás po cca 10-15 minutách dovede pod impozantní převislou skalní stěnu, jejíž horní část tvoří nebezpečně zaklíněné balvany, jež vypadají, že se každou chvíli s rachotem zřítí dolů.

Výlet na Bor
Sypací skála pod vrcholem Boru

Skalisko má přiléhavý název Sypací skála, a to proto, že se v květnu roku 1921 skutečně sesula. Na jednom ze zřícených bloků byla zřízena zábradlím a žebříky opatřená vyhlídková plošina s hezkým pohledem na obec Machov a pásmo Broumovských stěn.

Schengen Neschengen, nahoru to nejde

O přechodu na polské území si ovšem můžete nechat jenom zdát – hraniční čáru totiž máte přímo nad hlavou na vrcholech převislých skal. Jiná schůdná cesta než zpátky dolů od vyhlídky pod Sypací skálou zkrátka v žádném případě nevede. Na vrchol Boru se skalním bludištěm tedy musíte i po vstupu do shengenského prostoru jinudy...

Může se hodit


Jak se tam dostat
Z Náchoda vlakem nebo autobusem do Police nad Metují, odtud místím autobusem do Machova (směr Machovská Lhota). Jako východisko k návštěvě popisovaných míst lze zvolit také poněkud vzdálenější Hronov.

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 26 – Broumovsko, Góry Kamienne a Stolowe

Výlet na Bor
Kuriózní hraniční patník pod Borem

Výstupy na Bor přes Polsko

Nejjednodušší výstup na vrcholovou plošinu Boru vede z Machovské Lhoty přes osadu Pod Horou, kde donedávna fungoval hraniční přechod pro turisty (vede sem silnička).

Na polské straně vyměníte modrou značku za zelenou a ta vás dovede po dvou kilometrech stoupání k zadnímu vstupu do Blednych skal. Celkem výstupová trasa měří asi 4 kilometry, vzhledem ke značnému převýšení je třeba počítat s časem minimálně hodinu a půl.

Zajímavý, avšak orientačně náročnější výstup vede z Machova. Vyrazíte po červené směr Hronov, na prvním rozcestí pod Machovskými Končinami se však nedáte ani doprava po červené ani doleva po modré, ale budete pokračovat po neznačené polňačce do osady Machovské Končiny. Ta je pozoruhodná tím, že leží na konci jakési izolované nudle vytyčené poněkud nelogicky se klikatící státní hranicí. Dnes je to chatová a chalupářská lokalita, v létě je tady živo a funguje tu i výletní hospoda.

Výlet na Bor
Osada Machovské Končiny 

V osadě se dáte doleva a kolem chalup stoupáte vzhůru lesem. Cestička vás dovede až k cípu česko-polské hranice pod náspem silnice v osadě Kladská Bukovina. Zde přejdete hranici, vyjdete na silnici a narazíte na polskou zelenou turistickou značku, která vás povede až na vrchol Boru k hlavnímu vstupu do skalního bludiště Bledne skaly.

Bledne skaly neboli Vlčí doly

Turistickým magnetem Národního parku Stolové hory je pozoruhodný skalní labyrint Bledne skaly, dříve česky označované jako Vlčí doly. V době protireformace se zde ukrývaly četné skupiny pronásledovaných stoupenců Jednoty bratrské, o čemž se můžeme dočíst například z některých knih Aloise Jiráska, který doslova "přes kopec odtud", z Hronova pocházel.

Výlet na Bor

Přírodní bludiště o rozloze 23 ha je tvořeno pravidelnou sítí úzkých puklin v pískovcovém masivu, jež svírají mezi sebou úhel přibližně 70 stupňů. Typické jsou nízké hřibovité skalní formy, při jejichž úpatí eroze rozšířila labyrinty chodeb.

Svrchní, širší část skal pokrývá les, takže labyrint, komunikující s povrchem skalní plošiny pouze úzkými puklinami, je téměř dokonale ukryt.

Výlet na Bor
Pozoruhodné formy zvětrávání pískovcových skal

Kladsko

Obdélníkové území Kladska, jehož součástí je i převážná část hory Bor, ohraničují masivy Králického Sněžníku, Orlických, Rychlebských, Stolových a Sovích hor.
Až do prusko-rakouské války v roce 1742 bylo Kladsko součástí Čech, nikoli Slezska. Češi tu tvořili významnou národnostní menšinu a v první polovině 20. století tu žilo na 6 000 občanů hlásících se k české národnosti.

Ještě v roce 1945 se vedly seriózní politické diskuze o možnosti znovupřipojení této oblasti k českým zemím.

Zajímavostí je, že z hlediska církevní administrativy patřilo Kladsko až do roku 1945 pod pražské arcibiskupství, které zde mělo právo světit kněze, dosazovat je na fary a navrhovat arcibiskupského vikáře.


Nové turistické trasy pod Borem aneb 3x přes hranici

Vedení obce Machova nyní dojednává pro turisty další, zcela nové stezky v oblasti pod Borem, po nichž budou moci lidé překračovat hranici. Trasy se  v brzké době objeví v nových turistických mapách, v terénu je značkaři vyznačí během jarních měsíců.

První nový přechod bude vycházet ze serpentin ze silnice, která vede z Machova na Karlov. Půjde o místo v nejvyšší serpentině k tak zvané Cvičné skále. Další stezka je dohodnuta z Tkalcovského stezníku pod Borem po kamenných schodech do polských Blednych skal.

Výletníci budou moci při svých toulkách zvolit i jednu dlouhou trasu, v rámci níž se bude hranice překračovat hned třikrát. Cesta povede turisty z Tkalcovského stezníku na polskou Bukovinu, odtud dalším přechodem na Machovské Končiny, dále se bude pokračovat přes hranici do Stroužného a poté až do Závrch. Zde bude stezka navazovat na hlavní trasu, která vede z Machova na Žďárky.

Ideální úkryt

I v nitru skalního labyrintu jsou však pukliny místy široké pouze tak, že jimi projde jenom štíhlý člověk. Lidé většího objemu anebo s batohem na zádech to zde mají docela složité... Není ani divu, že zde stoupenci Jednoty bratrské našli dlouhodobý bezpečný úkryt a ještě v 19. století se sem nikdo neodvažoval bez průvodce. Nebýt turistických značek a dřevěných hatí přes bahnitá místa, nebyl by ani dnes problém se tu ztratit.

V zimě má návštěva Blednych skal několik kouzel navíc – neplatí se vstupné, a co hlavně: chybí tu davy hlučných výletníků, kteří v sezoně dojíždějí v autech až těsně ke vstupu do skal.

Vrchol Boru poskytuje i několik úchvatných skalních vyhlídek. Jedna – přímo na nejvyšším bodě – je opatřená zábradlím a tvoří součást prohlídkové trasy Blednych skal. Uvidíte z ní severní panoráma krajiny v okolí Machova s pásmem Broumovských stěn a za dobrého počasí i Krkonoše.

Další se nachází na vrcholu Sypací skály, zmiňované v úvodu článku. Dá se k ní krátce sestoupit ze zelené značky, jež slouží coby návratová trasa po prohlídce Blednych skal. Kuriozitou této vyhlídky je hraniční patník přímo na hraně skály. Pokud byste udělali krok směrem na české území, padáte asi 25 m kolmo dolů... Pěkná vyhlídka!

Výlet na Bor

Výlet na Bor

Výlet na Bor
Vyhlídka z vrcholu Sypací skály

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  18.9 9:49

Uvázli na letišti. Nenechali nás odletět, nechápeme to, říká cestovatel

Co se vám také může přihodit na letišti? Například vám nedovolí odletět. Jen tak. Bezdůvodně. Zdá se to absurdní. Přesně takovou situaci však zažil Michal Pácalt se svými kamarády Martinem Dědkem a...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Spánkový turismus. Neuvěříte, co některé hotely udělají pro váš odpočinek

Je jen málo témat, které se týká bez výjimky všech. Řeč je o spánku, kterého se většině populace v dnešní zrychlené době zoufale nedostává. Dosyta a kvalitně se vyspat se stává luxusem, který si může...

20. září 2024

Na Everestu je zajímavá hranice mezi egem a racionalitou, říká horolezkyně

Premium

V roce 2017 zvládla jeden z nejtěžších treků světa – Pacifickou hřebenovku. Ušla tenkrát 4 286 km, a to navzdory tomu, že trpěla chronickým onemocněním trávicího traktu známým jako Crohnova choroba....

19. září 2024

Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi...

19. září 2024

Jen kopec, nebo pravěká pyramida? Po hobitích lidech Jáva opět fascinuje

Premium

Od spolupracovníka MF DNES v Asii Kopec na indonéské Jávě láká. Někteří vědci tvrdí, že jde o pyramidu o více než dvacet tisíc let starší než ty egyptské. Jiní se tomu smějí.

18. září 2024

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Bydlí nad Strahovským tunelem v Praze. V bytě má ocelové mostní nosníky

Do bytu na pražském Smíchově se majitelka přestěhovala před sedmi lety z menšího města. Bydlí ve třetím patře projektu...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků...