Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Čtenáři cestují: Svatá země Izrael miluje cechy, ruční práce se pořád cení

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenářka iDNES.cz Kateřina Baráková procestovala Izrael neboli Svatou zemi a jako švadlenka se ocitla v ráji.
„Svatá země je u nás líčena jako poměrně nebezpečná. Přitom právě zde jsem se...

„Svatá země je u nás líčena jako poměrně nebezpečná. Přitom právě zde jsem se cítila mnohem bezpečněji než na brněnském nádraží,“ popisuje čtenářka. | foto: Archiv soutěže

Před cestou do Izraele se s námi rodina loučila, jako kdybychom se vypravovali do další svaté války. Od babičky jsme dostali křížek na čelo a požehnání na dalekou cestu. Přitom jsme se jen vraceli domů...

Pro nás Středoevropany je již vystoupení z letadla na Mezinárodním letišti Bena Guriona v Tel Avivu a následná celní prohlídka velkým zážitkem. Přilétáte na místo, kde se stýkají tři kontinenty. Mnohonárodnostní mišmaš. Kotel, kde se taví dějiny. Podáte zakaboněnému, po zuby ozbrojenému celníkovi za neprůstřelným sklem pasy, on se rozzáří a řekne lámavou češtinou: „Ahoj, jak se maš? Čekej!“ A za chvíli hlásí: „Ahoj v Izraeli!“

„Svatá země je u nás líčena jako poměrně nebezpečná. Přitom právě zde jsem se cítila mnohem bezpečněji než na brněnském nádraží,“ popisuje čtenářka.

Dostanete turistické povolení na tři měsíce a jste v Izraeli. Vztah Izraelců k České republice nejlépe popisuje historicko-turistický průvodce Střet(d) světa, kterou by si měl přečíst každý, kdo se do Svaté země chystá. 

 Plánovali jsme si, jak přistaneme, zakoupíme si RavKav (obdoba pražské „lítačky“ nebo londýnské Oyster card) v příletové hale, nasedneme do autobusu a pojedeme do bytu, který jsme si pronajali přes ubytovací portál. Jenže informační centrum v příletové hale mělo večerní pauzu. Vedle okýnka stál automat. Zkoušeli jsme si tedy zakoupit RavKav přes automat, ale hebrejsky neumíme ani znak a na monitoru jsme tlačítko „english“ nenašli.

Čtenářka Kateřina Baráková vyrazila s rodinou do Izraele.

V tom se za námi ozvalo: „How can I help you?“ Češi neznalí toho, že by si jich někdo mohl všímat a chtít jim pomoci, v ten moment hodně znervózní. Zvláště po zkušenostech s manýry pražských taxikářů vůči turistům jsme přesvědčeni, že všude na světě chtějí turisty jen okrást. Tak to v Izraeli neplatí! Každý chce cizinci pomoci, o tom jsme se několikrát přesvědčili ještě ten večer, co jsme přiletěli, i po celou dobu našeho pobytu. Všichni jsou velmi milí, ochotní k nezištné pomoci! Třeba jen tak, že si nechají ujet autobus, jen aby vás doprovodili na zastávku, kterou hledáte. Chtějí, abyste se cítili jako doma.

Zaměstnanec turistického informačního centra v Jaffě se nás nejdřív zeptal, odkud jsme, a pak začal. „Máte moc dobré pivo, pojďte, znám několik hospod, kde mají vaše pivo.“ My jsme mu odporovali, že známe, jak chutná naše pivo, ale rádi bychom ochutnali to jejich. A on na to smutně: „Ale my chceme, abyste se u nás cítili jako doma!“

V Tel Avivu najdete ulice, kde se soustředí prodejci keramiky, prodejci svítidel nebo galanterie. Stačí si najít tu svou.

Izraelské dobroty

Hysterie, kterou vzbuzují česká média ohledně situace v Izraeli, je až směšná v kontextu s tím, jak se tady cítíte. Cítila jsem se bezpečně, dokonce víc než na brněnském hlavním nádraží ve dne, a to jsem Tel Avivem procházela v noci pěšky.

Napište svůj cestopis

Po mnohaletém hledání jsem našla místo na světě, kde se ruční práce cení. Kde jsou ulice plné obchůdků a obchodů s galanterií a metráží. Člověk navyklý na omezené možnosti (v Brně jsou asi jen čtyři obchody s galanterií), musí většinu materiálu nakupovat na internetu a někdy i v sousedních zemích. 

Nevycházím z úžasu, co je běžně k dostání na ulici v malém krámku s galanterií. Kdybyste si chtěli pořídit originální látku na plesové nebo svatební šaty a v Brně si nemohli vybrat, zakupte letenku (z Vídně denně létají tři přímé spoje) a vyrazte do Izraele.

Když se budete procházet po Tel Avivu a půjdete třeba z Rotchild Blvd na Carmel market po ulici Alenbay, dojdete na místo, které bych nazvala rájem všech švadlen a švadlenek. V Izraeli je obecně stále k vidění trend cechů. Ulic, městských čtvrtí, které se specializují pouze na jeden druh činnosti. Švadlenky si v Tel Avivu přijdou na své i na rohu Alenbay, ale třeba čalouníci o několik ulic níže. Jinou ulici pak mají například stolaři.

Na Wolfson Street se prodávají JEN svítidla, dvacet a více obchodů a obchůdků situovaných na jednom místě. Žádný jiný obchod v ulici není, jenom světla! V jednom například prodávají jen krásné designové kousky, další nabízí jen historická stínidla.

Tady se ještě pohlíží na ruční práce s úctou a cechy tu mají své zázemí.

Velký důraz se klade na ruční práci. Čalouníky vidíte přímo při práci, jak repasují starý gauč. Viděli jsme stolaře a jejich dílnu otevřenou do ulice, aby každý mohl nahlédnout už na samotnou výrobu. Židle tu brousili přímo na ulici, o kus dál v jiné dílně je před zraky zákazníků lakovali.

Z Česka, kde by nejraději každý pytloval a vydělával na prodeji vzduchu, jsme přijeli na místo, kde se manuální práce cení. Košili nevyhodí a nekoupí si novou, protože už neumí ani přišít knoflík, jak se tomu například děje v Americe. Tady pracují rukama a nestydí se za to. A to Izrael patří mezi největší start-upové velmoci světa!

Kdyby vás nabídka metráže v Tel Avivu neoslovila, jen padesát minut cesty z centrálního autobusového nádraží leží Jeruzalém. Přímé autobusy odjíždějí každých deset minut a stojí 16 šekelů, tedy asi 96 korun za jednoho pasažéra. Když si při příletu na letišti zakoupíte RavKav kartu, můžete ji pak využít kdekoliv v Izraeli. V Tel Avivu si na ni koupíte jízdenku do Jeruzaléma a v Jeruzalémě ji využijete při cestě šalinou (Pražáci ji využijí v tramvaji).

Čtenářka Kateřina Baráková vyrazila s rodinou do Izraele.

Zajeďte si pak do centra Svatého města, do Jaffa street, tam teprve najdete nevídané galanterie! Jeruzalémem projíždí jen jedna tramvajová linka, takže se určitě neztratíte. A kdyby přece jen, osmělte se a zeptejte se někoho na zastávce. Většina obyvatel mluví anglicky, starší ročníky  pak mohou oprášit znalosti ruštiny (po rozpadu SSSR emigroval více než  milion Rusů do Izraele, což je 12,5 procenta všech obyvatel).

Nejezděte s cestovkou, kupte si letenku, pojistěte se, zaregistrujte v systému DROZD ministerstva zahraničí, zarezervujte byt nebo hotel a pak už jen cestujte, ochutnávejte a užívejte si života jako každý ve Svaté zemi. Zapojte všechny smysly.

O Izraeli se říká, že buď ho milujete, anebo nenávidíte. Není nic mezi. Já jsem se zamilovala. Úžasní lidé, příroda, krásná země, čisté, teplé moře. Místo, kudy prošly lidské dějiny ... Od dětství se učíme poznávat a rozvíjet čtyři základní chutě. V roce 2000 byla popsána chuť pátá. Poslední dobou zjišťujeme, že i ona je pro nás důležitá a jídlo bez ní už nám nechutná. Přesně takový je pro mě Izrael. Moje umami. Delikátnost.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Kontroverzní Mayský vlak startuje, první lístky se vyprodaly za půl hodiny

6. prosince 2023  14:27

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador potvrdil, že 15. prosince oficiálně otevře první úsek...

Vyrazili jsme v zimě na nejkrásnější dvojčata slovenských hor

4. prosince 2023

Jeden se opakovaně pyšní přívlastkem nejkrásnější kopec Slovenska, o druhém se moc nepíše ani...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zkuste si jednoduchý zeměpis a hrajte o knihy Ladislava Zibury

5. prosince 2023

Milujete zeměpis v Česku, ale nemáte rádi těžké kvízy? Vyzkoušejte si náš dnešní test, protože...

Sto osm metrů zvrhlosti. Tajná hlavní třída Brém má neodolatelné kouzlo

2. prosince 2023

Seriál Dodávka jezdí na naftu, dospělá část posádky funguje na kávu. A dějiny kávy kráčely Brémami. Není...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejosamělejší dům na světě. Horský bivak Buffa di Perrero má krásný příběh

6. prosince 2023

Premium O titul nejosamělejšího obydlí světa se může ucházet řada stavení roztroušených po izolovaných...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

To není Bhútán, ale východní Slovensko. Vandr Ľubovnianskou vrchovinou

8. prosince 2023

Po cestě od Tater po Pieniny pokračuji dál na východ slovensko-polským pohraničím. Krajina...

Kolonie fantazie a země vln. Vyrazili jsme obytňákem z Andalusie do Portugalska

7. prosince 2023

Premium Nejkrásnější vesničky na světě, temperamentní lidé, skvělé jídlo, slunce, moře a voňavý vzduch....

Malý Řím je jen kousek od českých hranic. Slovenská Trnava umí překvapit

7. prosince 2023

Slovenský Malý Řím, tak se přezdívá Trnavě, která leží jen asi čtyřicet minut jízdy autem z...

Alžírská pocta velikánovi. Prohlédli jsme si rodný dům Yves Saint Laurenta

7. prosince 2023

Jeden z nejvlivnějších francouzských i světových módních návrhářů dvacátého století se narodil v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...