Tajemství přehrad: Láz ukrytý v Brdech zásoboval vodou příbramské doly

Seriál
Dvacátý třetí díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Brd. Podíváme se na nádrž, která vznikla pro zásobování příbramských dolů vodou. Svoji definitivní podobu získala hráz teprve před 30 lety, dnes je zásobárnou pitné vody. Detailně prozkoumáme vodní dílo Láz.

Rudné doly na Příbramsku vyžadovaly odjakživa hektolitry vody denně, poháněla různé stroje jako třeba vodní kola. Jenže říčka Litavka neměla stálý průtok, projektanti proto museli vymyslet důmyslnou síť umělých vodních nádrží v nejbližším okolí.

Jako první vzniklo právě vodní dílo Láz, hráz se začala stavět už v roce 1818 a její budování trvalo 4 roky. Po návštěvě císařova bratra, který se přijel podívat na dokončené monumentální dílo, se nádrži začalo říkat Franz-Karl Teich neboli rybník Arcivévody Františka Karla.

Do roku 1950 byla lázská nádrž vyhledávaným turistickým cílem. Na jejím břehu byly desítky trampských chat. Domek hrázného stával na pravém břehu

Prostředkem hráze původně procházelo dřevěné potrubí. V roce 1857 ovšem hrázný zpozoroval, že jím vytéká bahno, a to i v okamžiku, kdy bylo potrubí uzavřeno. Přehradu tehdy okamžitě vypustili, těleso rozebrali, prohnilé dřevěné potrubí zlikvidovali a hráz opět zacelili.

Příbramští horníci vykopali štolu, která vedla mimo těleso hráze, a kterou vedlo nové potrubí spodních výpustí. S nástupem parních strojů a nakonec i s útlumem dolování na Příbramsku, ale časem klesla spotřeba průmyslové vody. Přehrada Láz si musela hledat nový účel. Nejprve to byla rekreace, na jejím břehu vyrostly za první republiky desítky trampských chat. V roce 1950 ovšem padlo rozhodnutí změnit nádrž na zdroj pitné vody pro Příbram, navíc se rozšířil vojenský prostor a přehrada se ocitla v zakázaném pásmu.

Řez hrází vodního díla Láz

Stav hráze se na konci 20. století pomalu zhoršoval, Povodí Vltavy proto rozhodlo o radikální rekonstrukci. Stará štola spodních výpustí byla zaslepena a v její těsné blízkosti příbramští horníci vyrazili novou. Traduje se, že to byla jejich poslední práce v regionu.

Na konci nové štoly vznikl betonový technologický objekt, na který navázal 18 metrů vysoký věžový odběrný objekt. Do něj ústí dvě etáže vodárenského odběru, a dvě spodní výpusti o průměru 400 mm.

Odběrný objekt vznikl během rekonstrukce na začátku 90. let 20. století. Je v něm umístěn vodárenský odběr a spodní výpusti.

Projektanti také navrhli navýšení hráze o dva metry a kvůli bezpečnosti také její přisypání jak z návodního, tak vzdušního líce. Nakonec byl rekonstruován bezpečnostní přeliv, byla odstraněna stará rybniční stavidla a byl vybudován nový nehrazený přepad, takzvaný kachní zobák. Svoji definitivní podobu tak vodní dílo Láz získalo teprve před 30 lety.

Tady nebyl ani generální ředitel

Protože je přehrada Láz zdrojem pitné vody, je k ní přístup zakázán, seriál Tajemství přehrad je tak vlastně jediný legální způsob, jak si vodní dílo prohlédnout. Vzali jsme to proto zgruntu.

Začneme u bezpečnostního přelivu. Hrázný Pavel Klepáč nám tam popíše, jak vypadal přeliv před rekonstrukcí a ukáže nám, co zbylo z původního mechanismu rybničních stavidel. Dozvíme se, proč je nakrátko střižená tráva na vzdušním líci nejlepším čidlem případných poruch hráze. Zjistíme taky, k čemu jsou trubky, které z celé hráze trčí.

Koruna VD Láz je jako jedna z mála u nás prosta vozovky, zábradlí či vlnolamu

V lese na levém břehu se budeme chvíli věnovat i botanice. Víte, že na břehu lázské přehrady roste vzácná rostlina? Navíc je tu jedna z největších lokalit u nás, kde se vyskytuje. Uvidíme také zbytek povrchového přivaděče, který vedl vodu z nedaleké nádrže Pilská. A mimoto i zbytek chat, které do roku 1950 lemovaly celou přehradu. Jestli chcete vědět, kdo z tehdejších celebrit se u Lázu rekreoval, musíte se podívat na naši reportáž.

Ukážeme vám také starou i novou štolu spodních výpustí. A kromě toho mimořádně i štolu odpadní, která se leží ještě několik metrů pod starou štolou. Do té prý zatím nenahlédl ani generální ředitel Povodí Vltavy, a ten je přitom mezi svými podřízenými znám tím, že má na přehradách pod svou správou přehled o všech podzemních prostorách.

Pod starou štolou spodních výpustí je ještě štola odpadní, která odvádí průsaky do Litavky.

Novou štolou dojdeme dojdeme až ke spodním výpustem, respektive k rozstřikovacím uzávěrům. Měli jsme štěstí, že jsme mohli natočit zkoušku jednoho z nich. A samozřejmě se podíváme také na vrchol věžového odběrného objektu.

Kvůli tomu, že je Láz veřejnosti uzavřen, potvrdil tak vlastně název našeho seriálu, Tajemství přehrad. Udělali jsme ovšem všechno pro to, abyste se s tímto tajemným vodním dílem mohli podrobně seznámit.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...