Starý Most vstává z mrtvých. Projděte se zmizelým městem

  12:00
Královské město Most zmizelo v 70. letech minulého století v hnědouhelné těžební jámě. Přesto se jím už o tomto víkendu budou moci zájemci opět projít. A to přesně v místech, kde kdysi stávalo.

Ve starém Mostě na I. náměstí stála původně renesanční kašna z roku 1587. | foto: Centrum volného času v Mostě

Sraz všech, kteří se chtějí po bývalém starém Mostě projít, je v sobotu 27.10. v 15 hodin u přesunutého děkanského kostela. Účastníci vzpomínkové akce získají speciální pamětní list s mapou, na níž budou zmizelé památky vyznačeny. Projít se starým Mostem ale budou mít zájemci možnost až do 11. listopadu 2007.


„Smrdělo Sudetama, ale zadřelo se pod kůži“

„Poznal jsem Most ještě před válkou a pak po ní – nebylo mi to sympatické město, vůbec ne. Smrdí to tu Sudetama, myslel jsem si. A v roce 1961 jsem se tam přestěhoval. A pomalu se to město začalo do mě zadírat, až se zadřelo. Vzpomínkami ve mně stále žije – a zažil jsem celé jeho umírání,“ vzpomínal slavný český básník Emil Juliš v rozhovoru v roce 1996.

O staré, historické části Mostu totiž vláda v roce 1964 rozhodla: „Zlikvidovat, chceme zdejší uhlí!“

„Je to nenahrazená a nenahraditelná ztráta. Psát o tom městě básně, to už nemohu,“ řekl Juliš o Mostu, který v 70.letech zmizel z povrchu českého.

Kdyby slavný básník žil, možná by se dnes zašel na území starého Mostu podívat, možná by oživil vzpomínky. Je to totiž možné...

Most v roce 1900 II.náměstí

Stíny starého Mostu ožívají pod Hněvínem

Na louce pod hradem Hněvínem se v sobotu 27.října znovu objeví půdorysy zlikvidovaných staveb v historickém centru - například  radnice, lázně, divadlo, děkanský chrám, pošta, minoritský kostel a klášter.

Oživit staré město Most napadlo Pavela Feketeho z místního Centra volného času, prošel staré mapy a pro zájemce připravil se spolupracovníky exkurzi.

Na výsypkách tak bude třeba vytyčen půdorys pošty a dalších osmi budov.

„Na dřevěných kolících umístíme informační panely s fotografiemi staveb a s jejich popisem. Lidé si tam přečtou, že padesát metrů tímto směrem stála určitá budova, nebo že tudy původně vedla ulice,“ říká Fekete.

Starý Most, Radnice - 50. léta 20. století. Likvidace I. náměstí (Mírového) začala po roce 1970.

Pohled na Most od východu, 1930. Autor: Oblastní muzeum v Mostě

Pohled na Děkanský kostel

Se samotným přesným zaměřením pomocí navigačního systému GPS pomohl Vladimír Brůna z Katedry geografie ústecké univerzity. Brůnovo jméno je garancí přesné práce, neboť patří ke stálému týmu českých archeologů, dlouhodobě mapujících území v okolí egyptských pyramid. „Dosáhli jsme přesnosti zhruba dvou metrů,“ popisuje Fekete. 

Ve starém Mostě na I. náměstí stála původně renesanční kašna z roku 1587, dílo Vincence Petraše. Na snímku kašna ve 40.letech 20.století

Na původní mostecké náměstí si dobře pamatuje i ředitel Centra volného času Milan Rybák. „Nepamatuji si všechny detaily, ale některá místa mám naprosto dokonale před očima. Když se otočím k budově radnice zády, tak vím, že tamhle byl soud a tam stával děkanský kostel. Nebo támhle vidím roh náměstí a na něm muzeum,“ podělil se o dojmy při vytyčování půdorysů na louce.

Sobotní vzpomínková akce na zaniklé město se vlastně odehraje na bývalé výsypce povrchového dolu. Právě kvůli dolování uhlí padlo v roce 1964 konečné rozhodnutí o zkáze bývalého slavného města, o kterém se zmínil Kosmas ve své kronice už v roce 1040.

Pamětní list, který vytvořilo Centrum volného času v Mostě na památku účastníkům sobotní vzpomínkové akce

Most a pak už jen Praha

Uhlí muselo ustoupit město s výjimečnou historií. V samotném historickém centru se do jeho zbourání zachovalo přes dvacet gotických objektů, víc jich na tak malém prostoru bylo jedině v Praze.

Ze starého města, které nebylo plánovitě zvelebováno, aby mohlo padnout, bylo vystěhováno 4258 rodin. Málokdo však litoval, pracovníkům dolů a komunistické propagandě se podařilo lidem namluvit, že život na sídlišti bude jednodušší.

„Lidé se těšili, že už nebudou muset sami topit anebo ohřívat vodu, v mnoha domech ve starém Mostě tekla jen studená,“ vzpomíná Rybák.

A protestů také nebylo mnoho i kvůli tomu, že desítky tisíc lidí, kteří přišli na sever za prací v dolech, neměly k místu vztah. Pokud žilo ve starém Mostě před rokem 1964 třicet tisíc lidí, na počátku 80. let už jich bylo v novém „panelákově“ 70 tisíc.

„Pamětníků starého města je ještě řada. Od nich třeba víme, že divadlo se bouralo náloží 280 kilo gelamonu za použití 1500 rozbušek a povel k tomu dal tehdejší komunistický funkcionář Vopat,“ dodává Fekete.

Divadlo bylo postaveno v letech 1910 - 1911, první slavnostní představení se konalo dne 30. září 1911. Demolice budovy proběhla v roce 1982. Foto: Archiv Centra volného času v Mostě

Minoritský kostel z první pol.13.století. Na snímku ve 30.letech 20.stol.

Nová budova K.k. Post- und Telegrafenamt postavená v roce 1914. Na snímku z 50.let 20.stol.

Odpalte to, řekl ÚV KSČ a pak i vláda

Symbolem zničeného města se stal děkanský kostel - architektonický skvost pozdní gotiky, jenž po požáru nahradil starší farní chrám. Jeho hrubá stavba byla dokončena roku 1594.

O zachování kostela bylo podle Jaroslava Červenky, historika, jenž o boření Mostu napsal v roce 2000 závěrečnou práci při studiu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, rozhodnuto vládou přesně 18. listopadu 1964.

Na počátku se vycházelo ze dvou základních variant. Podle té první měl kostel zůstat na svém místě na jakémsi uhelném pilíři. To by však bylo technicky náročné a hlavně, proč se zbavovat uhlí pod kostelem, že?

Druhá varianta připouštěla dvě alternativy: 1. kostel rozebrat a přemístit po částech, což by ale znamenalo snížení památkové hodnoty. 2. kostel přesunout vcelku. A tento plán vláda ČSSR přijala 12. května 1971.

Pomník Mostu ujel 841,1 metru za 500 hodin

Přípravy na odsun trvaly pět let, celý objekt musel být vyztužen ocelovou konstrukcí, byla vytyčena trasa, na niž pak byly při samotné přepravě pokládány postupně koleje. 60 metrů dlouhý, 31,5 metru široký a 29,7 metru vysoký chrám se dal do pohybu 30. září 1975. Jen samotné zdi vážily 9 600 tun, ocelová konstrukce 1 500 tun a podvozky 1 060 tun.

Kostel popojel o 841,1 metru průměrnou rychlostí 2,8 centimetru za minutu. Na cestě byl 500 hodin a 1minutu. Na železobetonovou konstrukci za městem, kde je dodnes, „dosedl“ 27. října 1975.

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....