Starý Most vstává z mrtvých. Projděte se zmizelým městem

  12:00
Královské město Most zmizelo v 70. letech minulého století v hnědouhelné těžební jámě. Přesto se jím už o tomto víkendu budou moci zájemci opět projít. A to přesně v místech, kde kdysi stávalo.
Fotogalerie20

Ve starém Mostě na I. náměstí stála původně renesanční kašna z roku 1587. | foto: Centrum volného času v Mostě

Sraz všech, kteří se chtějí po bývalém starém Mostě projít, je v sobotu 27.10. v 15 hodin u přesunutého děkanského kostela. Účastníci vzpomínkové akce získají speciální pamětní list s mapou, na níž budou zmizelé památky vyznačeny. Projít se starým Mostem ale budou mít zájemci možnost až do 11. listopadu 2007.


„Smrdělo Sudetama, ale zadřelo se pod kůži“

„Poznal jsem Most ještě před válkou a pak po ní – nebylo mi to sympatické město, vůbec ne. Smrdí to tu Sudetama, myslel jsem si. A v roce 1961 jsem se tam přestěhoval. A pomalu se to město začalo do mě zadírat, až se zadřelo. Vzpomínkami ve mně stále žije – a zažil jsem celé jeho umírání,“ vzpomínal slavný český básník Emil Juliš v rozhovoru v roce 1996.

O staré, historické části Mostu totiž vláda v roce 1964 rozhodla: „Zlikvidovat, chceme zdejší uhlí!“

„Je to nenahrazená a nenahraditelná ztráta. Psát o tom městě básně, to už nemohu,“ řekl Juliš o Mostu, který v 70.letech zmizel z povrchu českého.

Kdyby slavný básník žil, možná by se dnes zašel na území starého Mostu podívat, možná by oživil vzpomínky. Je to totiž možné...

Most v roce 1900 II.náměstí

Stíny starého Mostu ožívají pod Hněvínem

Na louce pod hradem Hněvínem se v sobotu 27.října znovu objeví půdorysy zlikvidovaných staveb v historickém centru - například  radnice, lázně, divadlo, děkanský chrám, pošta, minoritský kostel a klášter.

Oživit staré město Most napadlo Pavela Feketeho z místního Centra volného času, prošel staré mapy a pro zájemce připravil se spolupracovníky exkurzi.

Na výsypkách tak bude třeba vytyčen půdorys pošty a dalších osmi budov.

„Na dřevěných kolících umístíme informační panely s fotografiemi staveb a s jejich popisem. Lidé si tam přečtou, že padesát metrů tímto směrem stála určitá budova, nebo že tudy původně vedla ulice,“ říká Fekete.

Starý Most, Radnice - 50. léta 20. století. Likvidace I. náměstí (Mírového) začala po roce 1970.

Pohled na Most od východu, 1930. Autor: Oblastní muzeum v Mostě

Pohled na Děkanský kostel

Se samotným přesným zaměřením pomocí navigačního systému GPS pomohl Vladimír Brůna z Katedry geografie ústecké univerzity. Brůnovo jméno je garancí přesné práce, neboť patří ke stálému týmu českých archeologů, dlouhodobě mapujících území v okolí egyptských pyramid. „Dosáhli jsme přesnosti zhruba dvou metrů,“ popisuje Fekete. 

Ve starém Mostě na I. náměstí stála původně renesanční kašna z roku 1587, dílo Vincence Petraše. Na snímku kašna ve 40.letech 20.století

Na původní mostecké náměstí si dobře pamatuje i ředitel Centra volného času Milan Rybák. „Nepamatuji si všechny detaily, ale některá místa mám naprosto dokonale před očima. Když se otočím k budově radnice zády, tak vím, že tamhle byl soud a tam stával děkanský kostel. Nebo támhle vidím roh náměstí a na něm muzeum,“ podělil se o dojmy při vytyčování půdorysů na louce.

Sobotní vzpomínková akce na zaniklé město se vlastně odehraje na bývalé výsypce povrchového dolu. Právě kvůli dolování uhlí padlo v roce 1964 konečné rozhodnutí o zkáze bývalého slavného města, o kterém se zmínil Kosmas ve své kronice už v roce 1040.

Pamětní list, který vytvořilo Centrum volného času v Mostě na památku účastníkům sobotní vzpomínkové akce

Most a pak už jen Praha

Uhlí muselo ustoupit město s výjimečnou historií. V samotném historickém centru se do jeho zbourání zachovalo přes dvacet gotických objektů, víc jich na tak malém prostoru bylo jedině v Praze.

Ze starého města, které nebylo plánovitě zvelebováno, aby mohlo padnout, bylo vystěhováno 4258 rodin. Málokdo však litoval, pracovníkům dolů a komunistické propagandě se podařilo lidem namluvit, že život na sídlišti bude jednodušší.

„Lidé se těšili, že už nebudou muset sami topit anebo ohřívat vodu, v mnoha domech ve starém Mostě tekla jen studená,“ vzpomíná Rybák.

A protestů také nebylo mnoho i kvůli tomu, že desítky tisíc lidí, kteří přišli na sever za prací v dolech, neměly k místu vztah. Pokud žilo ve starém Mostě před rokem 1964 třicet tisíc lidí, na počátku 80. let už jich bylo v novém „panelákově“ 70 tisíc.

„Pamětníků starého města je ještě řada. Od nich třeba víme, že divadlo se bouralo náloží 280 kilo gelamonu za použití 1500 rozbušek a povel k tomu dal tehdejší komunistický funkcionář Vopat,“ dodává Fekete.

Divadlo bylo postaveno v letech 1910 - 1911, první slavnostní představení se konalo dne 30. září 1911. Demolice budovy proběhla v roce 1982. Foto: Archiv Centra volného času v Mostě

Minoritský kostel z první pol.13.století. Na snímku ve 30.letech 20.stol.

Nová budova K.k. Post- und Telegrafenamt postavená v roce 1914. Na snímku z 50.let 20.stol.

Odpalte to, řekl ÚV KSČ a pak i vláda

Symbolem zničeného města se stal děkanský kostel - architektonický skvost pozdní gotiky, jenž po požáru nahradil starší farní chrám. Jeho hrubá stavba byla dokončena roku 1594.

O zachování kostela bylo podle Jaroslava Červenky, historika, jenž o boření Mostu napsal v roce 2000 závěrečnou práci při studiu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, rozhodnuto vládou přesně 18. listopadu 1964.

Na počátku se vycházelo ze dvou základních variant. Podle té první měl kostel zůstat na svém místě na jakémsi uhelném pilíři. To by však bylo technicky náročné a hlavně, proč se zbavovat uhlí pod kostelem, že?

Druhá varianta připouštěla dvě alternativy: 1. kostel rozebrat a přemístit po částech, což by ale znamenalo snížení památkové hodnoty. 2. kostel přesunout vcelku. A tento plán vláda ČSSR přijala 12. května 1971.

Pomník Mostu ujel 841,1 metru za 500 hodin

Přípravy na odsun trvaly pět let, celý objekt musel být vyztužen ocelovou konstrukcí, byla vytyčena trasa, na niž pak byly při samotné přepravě pokládány postupně koleje. 60 metrů dlouhý, 31,5 metru široký a 29,7 metru vysoký chrám se dal do pohybu 30. září 1975. Jen samotné zdi vážily 9 600 tun, ocelová konstrukce 1 500 tun a podvozky 1 060 tun.

Kostel popojel o 841,1 metru průměrnou rychlostí 2,8 centimetru za minutu. Na cestě byl 500 hodin a 1minutu. Na železobetonovou konstrukci za městem, kde je dodnes, „dosedl“ 27. října 1975.

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

Na co zírá mašinfíra: Z Rumburku do Německa po zapomenuté trati

Dnešní Mašinfíra vám přináší lahůdku v podobě jízdy po přeshraniční trati, kde byla pravidelná osobní doprava zrušena už v roce 2010. Trať z Rumburku do německého Ebersbachu je však stále připravena...

23. března 2025

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

22. března 2025

Pijavice s sebou! Jak se cestovatelé ve středověku připravovali na výpravy

Cestovatelé čelili zvýšeným zdravotním rizikům odnepaměti. Zatímco dnes máme k dispozici širokou škálu očkování a léků, ve středověku se poutníci a křižáci museli smířit s faktem, že se do rodné země...

22. března 2025

Volání divočiny pod Kilimandžárem. Keňa má i oscarovou pláž a město dvou tváří

Premium

Bělostné pláže na pobřeží Indického oceánu, rozmanitá krajina s nedozírnými pláněmi a pásy tropických lesů i velkolepé národní parky, kde potkáte „velkou pětku“ africké fauny. To vše je Keňa, symbol...

21. března 2025

Koncert v ledu. Lyžařské středisko v Itálii nabízí neobvyklý zážitek

Kdo si myslí, že v italském středisku Passo del Tonale lze jen lyžovat, jíst pizzu a pít bombardino, je na velkém omylu. Unikátní projekt koncertů v ledové jeskyni je další velkou atrakcí zdejšího...

21. března 2025  16:05

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  21.3 9:54

Pronájem novostavby bytu 1+kk U Jasanu
Pronájem novostavby bytu 1+kk U Jasanu

Zdenky Vorlové, Velké Meziříčí, okres Žďár nad Sázavou
11 000 Kč/měsíc

Jedeme do Bělehradu. Ale do kterého? My jsme jich v Evropě vypátrali více

Místopisný název Bělehrad si pevně spojujeme s metropolí Srbska. Ale na mapě Evropy existuje „Bělehradů“ mnohem více. Některé z nich pravděpodobně dobře znáte, i když jste to doteď netušili.

21. března 2025

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

20. března 2025  12:04

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

20. března 2025

Walter Scott: otec skotské kultury proslavil Vysočinu, miloval však nížiny

Premium

Dudy, kilt a tartan. Symboly skotské kultury zná asi každý. Přitom jim bylo souzeno zmizet v propadlišti dějin. Za jejich záchranu vděčíme především jednomu člověku – spisovateli Walteru Scottovi....

19. března 2025

Propad je pryč. Pražské letiště očekává rekordní sezonu

Nové přímé spojení do kanadského Toronta a rozšíření frekvence do korejského Soulu. Pražské Letiště Václava Havla letos očekává jedenáctiprocentní nárůst kapacity a odbavení 18 milionů cestujících....

18. března 2025  11:03

OBRAZEM: Rumunské národní parky, to není jen Dunaj, Banát a medvědi

Že má rozlohou trojnásobné Rumunsko třiapůlkrát více národních parků než Česko, to bychom mu snad ještě odpustili. Ale na to, že jsou ty jejich parky v krásách divokosti tak bohaté, se nežárlí jen...

18. března 2025