Objevte Ostravu. Barevné město, jehož ocelové srdce znovu tluče

aktualizováno 
Už to není černá Ostrava, ta černá hvězda nad hlavou, jak o ní zpívá slezský bard Jaromír Nohavica. Při pohledu z vyhlídkové věže Nové radnice mě až zaskočí, jak moc je zelená. A neplatí ani jiné stereotypy. Město nabízí víc než technické památky z éry uhlí, noční tah na Stodolní a v neděli sraz u Baníku, když se hraje fotbal.

Slezská Ostrava s haldou Ema | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Začít prohlídku Ostravy doporučuji právě z terasy radniční věže, která je vysoká 85 metrů. Je z ní úchvatný pohled na "ostravské Hradčany", království železa a vysokých pecí ve Vítkovicích, které je teď národní kulturní památkou. A navíc jsou odtud vidět i Beskydy a při dobré viditelnosti Jeseníky s Pradědem.

Kolem Ostravice to začíná žít

Přímo pode mnou teče Ostravice, která rozděluje Moravskou a Slezskou Ostravu. Už se do ní vrátily ryby a dá se v ní i koupat. "Dříve se přitom o Ostravici říkalo, že když nebyly odlakovače, stačilo do ní ponořit prsty," řekl mi s úsměvem můj průvodce. Teď se u řeky začínají stavět cyklostezky a přibudou i opalovací plochy.

Řeka Ostravice rozděluje Moravskou a Slezskou Ostravu.

Řeka Ostravice rozděluje Moravskou a Slezskou Ostravu.

Uprostřed zeleně, která překryla poddolovaná místa, vykukuje Slezskoostravský hrad, jenž se v době, kdy se tu ještě těžilo, propadl o 16 metrů. A o kus dál je vidět jeden z nejvyšších bodů Ostravy, zčásti zalesněná halda Ema, odkud je také dobrý výhled na město. Hora, kterou tvoří miliony tun hlušiny, stále prohořívá. Uvnitř je teplota až 1 500 stupňů Celsia a stále tu vznikají nové nerosty – porcelanity a jaspisy. Země je pochopitelně na dotek teplá.

Město s novým dřevěným orlojem

O několik hodin později stojím u přístavby Divadla loutek u ostravské Černé louky a obdivuji nový orloj, který právě letos spustili. Od osmi ráno do osmi do večera se každou sudou hodinu otevřou ocelová vrata a ukáží se loutky, které z lipového dřeva vyřezal Pavel Skorkovský. Najdete zde šest pohádkových postav: krále, královnu, čerta, anděla, kašpárka a smrtku. A k tomu všemu vyhrává hudba.

Ostravský orloj nemá sice astronomický ciferník, ale nad figurkami ve velikosti dospělého člověka je symbol hvězdné oblohy. Když orloj začne hrát, rozsvěcejí se různá souhvězdí.

Nový dřevěný orloj na přístavbě Divadla loutek Ostrava

Nový dřevěný orloj na přístavbě Divadla loutek Ostrava

Jen o pár stovek metrů dál je slyšet zvonkohra na věži Staré radnice, kde je dnes muzeum. Zvonkohru tvoří 22 zvonů a každý má své jméno připomínající současné i minulé představitele města. Jen největší zvon má název speciální: Město v pohybu. Přesně to vystihuje Ostravu, která se od roku 1994, kdy se tu naposledy těžilo černé uhlí, hodně mění.

Dříve tu vedle sebe žili Češi, Poláci, Židé, Němci. Národnostní složení města se kvůli válce i událostem po ní hodně proměnilo, i tak ale zůstává Ostrava multinárodní. "Jsme trochu jako New York," řekl mi k tomu v nadsázce průvodce Jiří Šimon.

Hlasování prohrála, ale stále je městem kultury

I když Ostravu zklamalo, že prohrála s Plzní hlasování o Evropské město kultury pro rok 2015, podle mě se za něj i tak směle může považovat. Nejen díky novému orloji, ale i třeba kvůli multižánrovému hudebnímu festivalu Colours of Ostrava.

Když do Ostravy vyrazíte, určitě nepřehlédněte Galerii výtvarných umění, kde je mimo jiné nádherný obraz Judita od Gustava Klimta. Za pozornost stojí i kostel svatého Václava ze 13. století, nejstarší ve městě, a katedrála Božského Spasitele.

Interiér kostela sv. Václava ze 13. století

Interiér kostela sv. Václava ze 13. století

Překvapení na mě čekalo i při pohledu na dlažbu, našel jsem tu stopy po dříve silné židovské komunitě. Podobně jako v jiných evropských městech jsou i v Ostravě na několika místech "Stolpersteine", mosazné destičky připomínající, že v domě, před nímž se nacházejí, žila některá z obětí nacisty organizovaného holocaustu.

Poblíž ostravského hlavního nádraží je i památník obětem šoa. A přímo v centru, na Domu se sedmi vchody je umístěna pamětní deska připomínající, že tu žila rodina britsko-českého režiséra Karla Reisze, kterého v jeho třinácti letech zachránil Nicholas Winton před transportem do koncentračního tábora.

Radnice ve Slezské Ostravě

Radnice ve Slezské Ostravě

Sfárat můžete na Landeku

Co by to byl za výlet do Ostravy, aniž by člověk "sfáral". Za dobu, co se tu přestalo těžit černé uhlí, už ale vyrostla jedna celá generace, a tak jedinou možností je hornické muzeum Landek Park v Petřkovicích, od hlavního nádraží směrem na Hlučín.

Tady je jediné místo, kde se můžete podívat do dolu. Jmenoval se v průběhu let různě, naposledy Anselm, po synovi Salomona Mayera Rothschilda, který ho koupil v roce 1843. Provázejí tu bývalí havíři s praxí třicet až čtyřicet let.

V hornickém muzeu v Landek Parku můžete i sfárat do bývalého dolu Anselm.

V hornickém muzeu v Landek Parku můžete i sfárat do bývalého dolu Anselm.

"Chceme ten důl ještě ozvučit," prozradil Lumír Plac z Landek Parku ještě před tím, než jsem nastoupil do těžní klece, která mě svezla několik metrů pod povrch. Na Landeku mají také expozici báňského záchranářství, údajně největší svého druhu na světě. A v plánu je lanovka, která hornický skanzen spojí s centrem města.

V ostravské čtvrti Michálkovice nabízejí u dolu Michal, který je také národní kulturní památkou, jinou atrakci. Zpřístupněné prostory jsou ponechány tak, jako by lidé, kteří tu pracovali, právě odešli a vše nechali na místě. Procházím postupně řetízkovou šatnu, lampovnu, místo, kde horníci fasovali svačinu až do jámové budovy, kde sjížděli do podzemí. Ve strojovně, kam se běžní horníci nedostali, jsou původní těžní stroje Siemens z roku 1912 a v kotelně dokonce funkční parní stroj z konce devatenáctého století.

Ocelové město se probouzí k životu

Už samotná procházka po areálu Vítkovic s dolem Hlubina, koksovnou a vysokými pecemi připomíná ocelové město Julese Verna. Budoucnost, jakou Vítkovicím naplánovali současní vlastníci, by ale za sci-fi považoval nejspíš i on.

Pohled z radnice na katedrálu Božského spasitele a Vítkovice

Pohled z radnice na katedrálu Božského spasitele a Vítkovice

"Vyháníme smutek a trauma, které souvisí s tím, že tu spousta lidí přišla o práci, když Ostrava přestala být pulsujícím ocelářským městem," řekl k chystané přeměně celé oblasti architekt Josef Pleskot, který pomáhal pro současné vedení Vítkovic v čele s Janem Světlíkem připravit projekt, jehož cena má vyšplhat na 60 miliard korun.

Zatímco teď se při prohlídce areálu dostanete do kompresorovny dolu Hlubina a ke třem bývalým vysokým pecím, už brzy to bude jinak a je tedy jedna z posledních příležitostí vidět Vítkovice v jejich původní podobě. Začalo se totiž už s přestavbou bývalého plynojemu na multifunkční halu pro 1 500 diváků.

Zvon někdejšího zásobníku plynu o průměru 70 metrů a vážící 800 tun kvůli tomu zvedli o 1 492 centimetrů. Číslo nebylo zvoleno náhodou, rok objevení Ameriky má být pro Vítkovice symbolem nových možností. Už napřesrok, když půjde vše hladce, by se v nové aule mohl konat koncert v rámci festivalu Janáčkův máj.

Dolní Vítkovice

Dolní Vítkovice

Dělníci také čile pracují na bývalé vysoké peci číslo jedna, která je dominantou oblasti. Vzniká tu vyhlídková trasa s výtahem a vstupem do nitra pece. Bývalá energetická ústředna se zase změní v interaktivní muzeum a v objektu koksovny se plánuje vznik vědecké knihovny. Tam, kde kdysi bývalo uhlí, by tak nově byly knihy. Vyroste tu i nové populárně-naučné centrum Svět techniky. Architekt Pleskot navrhl, aby jeho přední část měla podobu obrovského zrcadla, které odrazí obraz Dolní oblasti Vítkovic.

"Ostravo, Ostravo, černá hvězdo nad hlavou," už neplatí. Ocelové srdce Ostravy ale začíná opět tlouci a barevné město, které je v pohybu, žije novým, zajímavým životem.

Tipy v Ostravě:

Věž Nové radnice na Prokešově náměstí: vstupné 49 korun dospělí, 40 korun děti. Otevřeno prosinec až únor každý den od 9 do 17 hodin, od března do listopadu od 9 do 19 hodin.

Ostravský orloj: v přístavbě Divadla loutek u Černé louky. Orloj se spouští každý den od 8 do 20 hodin, v každou sudou hodinu.

Landek Park: hornické muzeum v Petřkovicích, prohlídka dolu. Vstupné dospělí 150 korun, děti 6 až 15 let, důchodci a studenti 75 korun, děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) 380 korun

Dolní oblast Vítkovic: důl Hlubina, koksovna a vysoké pece, národní kulturní památka: přístupná o víkendech, skupiny nad 20 osob si mohou domluvit termín i během týdne. Cena vstupného: dospělí 80 korun, děti 40 korun

Stodolní ulice: vyhlášená ulice s desítkami barů, kde to žije hlavně o víkendu

Galerie výtvarného umění s obrazem Judita od Gustava Klimta: výstavní sály otevřeny od úterý do neděle od 10 do 18 hodin (s pauzou od 13 do 13:30). Volný vstup ve středu a v neděli, jinak 100 korun, zlevněné vstupné pro děti a důchodce 50 korun

Důl Michal ve čtvrti Michálkovice, národní kulturní památka: vstupné 90 korun, snížené vstupné (děti, senioři) 60 korun, do 6 let zdarma. První prohlídka v 9 hodin, dále v 11, 13, 15 hodin, v červenci a v srpnu i v 17 hodin

Zoologická zahrada: druhá největší v České republice, otevřena celoročně od 9 hodin (do 16 až 19 hodin podle ročního období), vstupné 100 korun dospělí, zlevněné 70 korun

Výlet z Ostravy:
Lázně Klimkovice na předměstí Ostravy, jede tam MHD. Přírodním léčivým zdrojem je mořská voda z období třetihor, takzvaná solanka, která má vysoký obsah jódu a komplexní léčivé účinky. Jednotlivé procedury a koupele jsou k dispozici nejen lázeňským hostům.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Zaniklé tratě: Týnecká dráha přežila útok odbojářů, komunismus ne

Poslední vlak z Chrasti do Hrochova Týnce 31. 1. 1978 ve stanici Rosice u...

Další díl Zaniklých tratí nás zavede do východních Čech, na jednu z větví systému takzvaných chrudimských lokálek....

Turisté mohou v Česku využít 566 kempů, nejvíc jich mají ve Francii

Ilustrační snímek

V České republice je 566 kempů, což ji řadí na dvanácté místo v Evropě. Prvenství drží Francie s osmi tisíci kempy....

Třiatřicet českých divů světa. U nás najdete poušť, Versailles i Fudžijamu

Letní slunovrat - nejkratší noc roku u menhiru Kamenný pastýř u obce Klobuky na...

Nejkrásnější a nejzajímavější místa planety se vejdou do hranic naší vlasti. Nevěříte? Magazín Víkend MF DNES vám...

Najdete na iDNES.cz