Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Na co zírá mašinfíra: Kredencem z Brna do Oslavan. Sem se jezdí málokdy

Seriál
Dnešní Mašinfíra se vydá na cestu po jižní Moravě. Motorovým vozem M262.1002 zvaným Kredenc, který patří Klubu přátel kolejových vozidel, se vypravíme z brněnského dolního nádraží do Oslavan. Do této stanice přitom pravidelné osobní vlaky nejezdí od prosince 2016.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Mapka trati Brno dolní nádraží – Oslavany

Ačkoliv pojedeme celou dnešní cestu po trati s číslem 244, ve skutečnosti to jsou tři historické dráhy, které byly postaveny nezávisle na sobě. Nejprve projedeme část Brněnsko-rosické dráhy, od Střelic do Moravských Bránic se budeme pohybovat po hlavní trati StEG do Vídně, a do Oslavan dorazíme po kolejích místní dráhy.

Brněnsko-rosická dráha vznikla už v roce 1856 kvůli dopravě černého uhlí z rosické pánve do Brna. Už o pár let později se Rakouská společnost státní dráhy (StEG), která hodlala vybudovat trať mezi Vídní a Brnem, začala snažit trať do Rosic získat. Koleje od Vídně by tak mohla napojit na existující dráhu už ve Střelicích a nemusela by stavět drahou souběžnou trať. To se podařilo až v roce 1877.

Most přes Svratku za stanicí Brno dolní nádraží

To Místní dráha Kounice (Moravské Bránice) – Oslavany vznikla výrazně později, teprve v roce 1912. Měla usnadnit dopravu uhlí z jižní části rosického revíru a pomoci při stavbě velké uhelné elektrárny v Oslavanech. V době hospodářské krize ovšem provoz zeslábl natolik, až byl v roce 1936 úplně zastaven a cestující museli jezdit autobusy. Nákladní vlaky se opět rozjely o rok později a osobní v roce 1938.

V devadesátých letech 20. století po ukončení těžby v rosicko-oslavanském uhelném revíru se historie opakovala. Po ukončení provozu oslavanské elektrárny se zastavila nákladní doprava, osobní doprava postupně také slábla. Od roku 2016 jezdí vlaky jen do Ivančic a do Oslavan zajíždějí jen občasné výletní spoje. A to byl i náš případ v podobě zážitkové jízdy Kredence M262.1002, motoráku Klubu přátel kolejových vozidel.

Trať z Brna do Oslavan si můžete projet za pouhé 4 minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kredenc či Loďák na cestě do Oslavan

Ještě než vyrazíme, musíme si vysvětlit přezdívky motorového vozu M262.1 (od roku 1988 řada 831), jichž má celou řadu. Přezdívka Kredenc se odvozovala od tvaru motoráku, no a Loďák pak podle motoru, stejný typ totiž sloužil i na tlačných remorkérech.

Turistické cíle podél trati 244

Naši cestu začínáme na brněnském dolním nádraží. Jednak tam má Klub přátel kolejových vozidel svoji základnu, jednak právě sem zajížděly vlaky z Vídně, které používaly trať StEG. Vyjíždíme z depa a úvratí vyrážíme na jih.

Ve stanici Brno dolní nádraží jsme s naším seriálem byli už několikrát. Jednou jsme z něj vyráželi do Mutěnic, podruhé jsme tam zase končili jízdu nočním Brnem po vlečce BVV a potřetí jsme na dolním skončili dlouhou cestu z Kolína.

A co si prohlédnout v Brně? Určitě nesmíte vynechat.centrum města, Moravské zemské muzeum, podzemí, Špilberk, Vilu Tugendhat nebo Technické muzeum. V Brně se určitě žádný turista nudit nebude.

Proplétáme se pavučinou kolejí, přejíždíme ocelový most přes Svratku a z trati do Břeclavi odbočujeme vpravo. Až do Střelic je dráha už od roku 1870 dvoukolejná, takže to po ní sviští docela svižně.

V nové zastávce Brno-Starý Lískovec raději ani nedoporučujeme vystupovat. Je v provozu už dva roky, dodnes k ní ale Brno nevybudovalo slibovanou přístupovou cestu. Pokud se chcete dostat z nádraží, musíte přeskočit potok.

Zastávka v Ostopovicích je už bezpečná. Pokud vystoupíte tam, můžete se vydat ke dvěma nedostavěným mostům takzvané Hitlerovy dálnice. Zajímavé památky jsou od kolejí vzdálené jen jeden a půl kilometru.

Ve Střelicích u Brna je k dispozici obecní muzeum, kde se seznámíte se životem této jihomoravské obce. Železniční fotografové odjakživa milovali souběh tratí za stanicí. Jedna dráha vede po vrstevnici do Okříšek, ta do Hrušovan nad Jevišovkou prudce klesá do údolí Bobravy. Bohužel genius loci tohoto místa upadl po rekonstrukci horní trati, vysekání stromů a obnově opěrné zdi.

Brejlovec 753.223 projíždí kolem oblíbeného místa železničních fotografů u...
Ikonické železniční foto místo za stanicí Střelice ztratilo po rekonstrukci...

Ikonické místo železničních fotografů u Střelic ztratilo po rekonstrukci genius loci

Bobravu překonáváme po památkově chráněném ocelovém mostě. Je na něm krásně vidět, jak byla celá trať připravena na položení druhé koleje. Význam této malebné trati ovšem nikdy nenabyl takových rozměrů, aby se tak stalo.

Na trati nás čekají dva tunely. Nejdříve 85 metrů dlouhý Malý prštický, za zastávkou Radostice pak Velký prštický. Ten už je výrazně delší, měří 322 metrů. Za ním pak překonáváme potok Šatava, což je pro železnici příznačné jméno. (Jan Šatava je bývalým šéfem jindřichohradeckých úzkokolejek a dnes majitelem Railway Capital. pozn. redakce)

Pokud vyrazíte se stanice Silůvky po modré značce, neprohloupíte. Po třech a půl kilometrech dorazíte k rozhledně Vladimíra Menšíka nad Hlínou.

Stanice Moravské Bránice

Další stanicí jsou Moravské Bránice, dříve Kounice. Jen pár kilometrů odsud totiž leží Dolní Kounice. Ano, jde o Dolní Kounice se známým klášterem Rosa Coeli a také s hradem a zámkem.

Za Moravskými Bránicemi se naše koleje stáčejí doprava, pokračujeme už po bývalé místní dráze. Z motoráku KPKV můžeme sledovat ikonický Ivančický viadukt, vidíme jak zbytek původního železňáku, tak novou konstrukci ze 70. let minulého století.

Čtyřkolák 434.2291 v čele manipulačního vlaku přejíždí původní Ivančický...
Ivančický viadukt

Starý a nový Ivančický viadukt

Dál nás čekají Ivančice, rodiště Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka. První jmenovaný velikán tu má svoji rozhlednu, ovšem jen čtyři metry vysokou. Oba mají samozřejmě ve svém rodném městě svoji expozici, oba v budově Staré radnice. Nedaleko nádraží můžete navštívit i Muzeum v Ivančicích.

Pokračujeme v jízdě. Do tohoto úseku se vlaky dostanou už opravdu jen velmi zřídka. Vlevo se od hlavní tratě odpojuje vlečka do zemědělského areálu, která byla zprovozněna v roce 1990.

Setkání motorových vozů M262.1002 a 842.031 ve stanici Ivančice

Vjezd do stanice Oslavany hlídá obří halda strusky z někdejší oslavanské elektrárny. Postupně se ovšem ze strusky vyrábějí tvárnice, takže je možné, že tento symbol města postupně zmizí.

Ze stanice Oslavany vedou koleje ještě o pár desítek metrů dál, sjízdné jsou jen ke správní budově bývalé elektrárny. Dřív byl vlečkový systém o mnoho delší.

Parní lokomotiva 556.0508 v čele nákladního vlaku a motorová lokomotiva T444.1083 ve stanici Oslavany

Oslavany zaujmou turisty malé i velké. Ti první asi nejvíc ocení zábavní park Permonium s mnoha atrakcemi a interaktivními prvky, ti druzí určitě vyrazí na oslavanský zámek. Najdou tam Muzeum hornictví a energetiky, Hasičské muzeum a Muzeum krátkých palných zbraní.

Jízda z Brna do Oslavan nám v motorovém voze M262.1002 Klubu přátel kolejových vozidel trvala jen tři čtvrtě hodiny. Škoda, že se až na konec kolejí dostanou turisté jen v občasných mimořádných vlacích, alespoň v letní sezoně by měly pravidelné spoje šanci na úspěch.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Elektřina mění pravidla cyklistiky, do kopce se odpočívá. Ale je to drahé

Je to proti přírodě, ale do kopce se na elektrokole odpočívá. Tedy, když máte nabito. To pak frčí skoro samo. A jedete...

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné pláže, hory, památky. Kam na dovolenou v Evropě ještě před sezonou

Méně lidí, trochu nižší ceny a ve Středomoří ještě snesitelné teploty. Dovolená před začátkem sezony má zkrátka své...

Nejvyšší, nejtišší, podmořský. Vodopád Le Morne Brabant čaruje iluzí

Tropický Mauricius se o tajemství dělí neochotně. Abyste v plné kráse uviděli jeho čtyřkilometrový vodopád, budete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budoucnost elektrokol: lepší ovládání a design. Jak to je s omezením výkonu?

Premium Kde je budoucnost elektrokol? Týden testů na iDNES.cz ukázal na základní trendy. Výrobci se snaží zvyšovat maximální...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Na co zírá mašinfíra: Trať do Lužce nad Vltavou vede přes zdvihací most

Seriál Na co zírá mašinfíra vám dnes ukáže české paradoxy. S měřící drezínou Správy železnic projedeme trať z Vraňan do...

Očima šotouše: Nejhezčí fotografií lokálek je křížení tratí na Rakovnicku

Dubnové kolo naší soutěže Očima šotouše se tentokrát věnovalo tzv. lokálkám. Během měsíce jste nám poslali několik...

Muzea vonící párou: V depozitáři NTM v Chomutově spí železniční poklady

Seriál Jedenáctý díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede do Chomutova, do depozitáře Národního technického muzea. Není to...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...