Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Malým okruhem po hřebeni Jeseníků

  12:01aktualizováno  12:01
Tentokrát se vydáme do Jeseníků. Vyzkoušíme si půldenní okruh v délce 22 kilometrů po hřebeni Jeseníků a navštívíme jejich nejproslulejší chatu - Švýcárnu. Začátek i konec výletu je při jízdě vlakem u železniční stanice Kouty nad Desnou. Auto můžeme zanechat na odstavném parkovišti u odbočky k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně.

Do Koutů nad Desnou se ze Šumperka dostaneme soukromou železnicí provozovanou sdružením obcí v údolí řeky Desné, která byla kompletně znovu postavena po povodni v létě 1997. Jízdenky vám prodají i v pokladnách Českých drah, ale jsou o něco dražší než při koupi zvláštních jízdenek sdružení.

Pokud máte více času, je vhodné se zastavit v lázeňském městečku Velké Losiny. Od železniční stanice Kouty nad Desnou půjdeme po žluté turistické značce po hlavní cestě směřující na Červenohorské sedlo. Za hotelem Musil odbočíme vlevo na místní úzkou asfaltovou komunikaci. Projdeme pečlivě udržovanou chatovou osadou a kolem lyžařského vleku, až dojdeme k velké dřevěnici s kamenným bazénem a krbem. Tady by se k trase mohli připojit turisté, kteří přijeli vlastním autem a nechali ho na půl kilometru vzdáleném parkovišti u odbočky k elektrárně. Odtud neustále stoupáme po kamenité cestě a přitom se vlevo otevírají pohledy do Koutského žlebu a na skalní útvary mezi Šindelnou a Suchou horou.

Po šesti a půl kilometru dojdeme do největšího lyžařského střediska v Jeseníkách - na Červenohorské sedlo (1010 m). Běžného občerstvení se však turista v těchto místech nedočká, protože kromě luxusního hotelu Orea jsou ostatní chaty a stánky z provozních důvodů zavřené a jejich otevření je pravděpodobné až se zahájením lyžařské sezony v druhé polovině prosince. Po červené turistické značce dojdeme vlevo kolem hotelu a podél plynárny se dostaneme k hlavní cestě Jeseník-Šumperk dělící středisko na dvě části - na obtížn ější severní svahy a na snadné jižní svahy. Přejdeme přes cestu a po značce stoupáme úzkou lesní cestou oklikou severními lyžařskými svahy. Protínáme přitom modrou a červenou sjezdovku, abychom se lesem dostali až na hřeben na odbočce Klínovec.

Tady vycházíme z lesního porostu a při pohledu zpět se nám naskytne pohled na vrcholové stanice vleků na Klínovci (1163 m) a na komplex budov tvořících Červenohorské sedlo. Bezlesým hřebenem pokračujeme podél tyčového značení směrem k Pradědu, jehož vysílač je patrný na obzoru. Dojdeme na Výrovku (1167 m) a z ní stále kamenitou stezkou na Kamzík (1190 m) . Jdeme dále k Malému Jezerníku (1200 m), za ním čeká po krátkém průchodu lesem prudký sestup podél skal. Pak se charakter hřebenovky výrazně změní a po dlouhou dobu poskakujeme po dřevěném přibližně metr širokém chodníku. Ten byl naposledy opravován už hodně dávno, takže jeho velká část je v různém stadiu rozkladu. Je proto nutné dávat neustále pozor, na co šlapeme . Převážně po dřevě dojdeme až do rezervace Slatě, kde se červená hřebenovka spojuje se zelenou značkou. Obě jdou souběžně k nedaleké chatě Švýcárna, která je nejoblíbenější na hřebeni Jeseníků.

V podzimním období na ní probíhají stejně jako na ostatních chatách nezbytné opravy, a tak se tu můžete setkat s jistým omezením provozu. Přesto byste si neměli nechat ujít zdejší vyhlášené borůvkové kynuté knedlíky, či některou z dalších specialit. To vše však pouze do sedmnácti hodin, kdy končí provoz restaurace.

Z oken chaty, ale i z venkovního posezení je překrásný výhled na jižní a západní část Jeseníků. Ze Švýcárny se vrátíme půl kilometru zpátky k rozcestí Slatě, odkud se pak vydáme po zelené turistické značce klesající do Koutů nad Desnou. Zpočátku klesáme po cestě k rozcestníku pod vrchem Kamzíkem. Vlevo vidíme na horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně a později i na dolní nádrž. U rozcestí byl letos postaven nový dřevěný přístřešek, který nás může dočasně ukrýt před nepřízní počasí. Cesty se tady dělí. Zatímco modrá turistická značka vede po vrstevnicové cestě na Červenohorské sedlo, nás bude nadále zajímat zelená značka, jež odtud prudce klesá lesem.

Při dlouhém sestupu po bočním hřebínku nad údolím Divoké Desné třikrát přejdeme lesní šotolinovou silnici vedoucí z Koutů nad Desnou na Švýcárnu. Tato silnice by byla úplně optimální pro cyklisty na horských kolech. Nekonečný sestup zakončíme na začátku údolí Divoké Desné, kde jsme zanechali auto nebo se pěšky napojíme na hlavní silnici vedoucí do Koutů nad Desnou. K odvozu můžeme využít některého z mála autobusů jedoucích do Šumperku, nebo projít celou vesnicí a na jejím dolním konci nastoupit do vlaku společnosti Desná. K orientaci v malém okruhu částí Jeseníků je vhodné využít turistické mapy Jeseníky vydané zlínským nakladatelstvím Shocart nebo mapy Klubu českých turistů. Obě jsou v měřítku 1:50 000.

 

S iGLOBEm si můžete vyzkoušet půldenní tůru po hřebeni Jeseníků

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Hladina moří stoupá, vědci chtějí zachránit Evropu gigantickou hrází

Zní to šíleně, ale není to nemožné. Vědci přišli s návrhem odříznout Severní moře od Atlantiku gigantickými hrázemi,...

Křižíkovu vlaku hrozí konec, Jihočeský kraj kývl na střídavé napětí Bechyňky

Správa železnic dostala od Jihočeského kraje svolení přepojit Křižíkovu trať z Tábora do Bechyně na střídavou napájecí...

Francouzské lyžařské středisko zasněžuje svahy vrtulníkem. Ekologové zuří

Francouzské lyžařské středisko naštvalo ekology, když pomocí vrtulníku přesouvalo sníh na své sjezdovky z výše...

Ukryté peřeje, jezy a bunkry. Spluli jsme Vltavu, jako by Orlík nikdy nebyl

Loni na podzim klesla hladina Orlického přehradního jezera na tak nízký stav, že se vynořily četné pozůstatky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poláci zavřeli vrchol Sněžky, střecha meteostanice utrpěla při bouři

Kvůli silnému větru zakázal polský Krkonošský národní park vstup na vrchol Sněžky. Hrozí, že se může rozlomit již...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Parní mašinkou po pražské trati, která brzy zmizí

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do minulosti. Mezi pražským Hlavním nádražím a Strančicemi projedeme...

Máme sportovat venku, když je zima? Hlavně opatrně, míní experti

Fyzickou činnost odborníci doporučují provozovat po celý rok. „Zima fyzické aktivitě nebrání,“ zdůrazňuje sportovní...

Pýcha severu. Dominantní Ještěd je skvělým cílem pro nenáročné turisty

V internetovém hlasování, jehož se prý účastnil milion lidí, se umístil mezi sedmi divy Česka – vedle Karlova mostu...

Premium

Barokní stavby jsou plné optických klamů a iluzí, říká režisér Petr Krejčí

Jedenáctidílný cyklus Barokní srdce Evropy chce diváky ohromit, dojmout a především chytit za srdce. A podle všeho se...

Pronájem restaurace v Moravskoslezském Kočově
Pronájem restaurace v Moravskoslezském Kočově

Moravskoslezský Kočov - Moravský Kočov, okres Bruntál
12 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz