
Klikněte na přílohu Cesta kolem on-line
3526 km kolem Česka za 10 dní
Dvojice reportérů Radek Hromuško a Martin Langer se rozhodli po 28 letech na Velkou železniční výpravu Rudolfa Křesťana navázat a vyrazit vlakem kolem republiky.
Vyjeli v úterý 10.října ve 14:15 z Hlavního nádraží v Praze směrem Cheb a vrátí se za 10 dní, 19.října v 7:45 ráno opět do Prahy. Objedou Českou republiku kolem dokola proti směru hodinových ručiček a celkem by měli ujet 3526 kilometrů. Přesný rozpis jejich trasy najdete ZDE.
Každá cesta je originál
Cesta Hromuška a Langera je svým způsobem podobná a stejně bláznivá jako kdysi ta Křesťanova, nicméně - každá cesta je originál. A to nejen proto, že Československo už je od roku 1993 pasé...
Jak Křesťanovu cestu "úplně kolem" naplánoval sovětský počítač
Před 28 lety napadlo kamarády Karla Višňáka a Petra Přikryla, kteří tehdy pracovali v Matematickém ústavu Československé Akademie věd, že by stálo za to objet vlakem republiku - a to v co nejkratším čase, po směru hodinových ručiček, co nejblíže hranicím a nikdy se nevracet zpátky.
Protože tenkrát neexistoval žádný způsob, jak trasu jednoduše naplánovat, vytvořil Karel Višňák na tehdy revolučním sálovém sovětském počítači MINSK 22 program, do kterého naťukal vybrané uzlové body z jízdního řádu. Po dalších opravách pak počítač přechroustal data a za hodinu a půl "vyplivl" rozpis cesty.
Přibrat nakonec do party kamarády filatelisty Vaška Tremčinského a Petra Podskalského a novináře Rudolfa Křesťana, sbalit bágl, zásoby Tuzemáku a vydat se na cestu, pak už byla hračka. První díl z Velké železniční výpravy z Karlových Varů do Karlových Varů z roku 1978 čtěte ZDE.
Zleva Vašek Tremčinský, Petr Přikryl, Petr Podskalský, Rudolf Křesťan a Karel Višňák (1978)
a po 28 letech
Komerci navzdory: Hý Ha!
Dnes jsou v kurzu zájezdy k moři, za exotikou, pobyty all-inclusive ve stylu - komfort a bezstarostnost nade vše. Výpravy vlakem kolem republiky jsou ale trochu o něčem jiném. Je to o cestě, objevování, o neopakovatelných a naprosto nepředvídatelných zážitcích, o zábavě a humoru. A také o sbližování a o lidech - sedět s někým třeba 10 hodin v kupé ve vlaku, to už je kus společně prožitého času.
"Kde jinde se vám stane, že průvodčí ohodnotí Vaši jízdenku po důkladném prozkoumání dvěma citoslovci: "Hý - Ha", vzpomíná s úsměvem na cestu v roce 1978 Václav Tremčinský. A navrch přidává básničku, kterou jim za jízdy složil a věnoval jeden děda ve vlaku z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic:
"Ptám se, kam jedete,
že toho tolik vezete.
Neříkáte žádné triky,
jedete kolem republiky!"
Jak tomu všemu na chvíli ujet...
"Nevíme, kde budeme spát. Nechceme žádné penziony, nic takového. Před 28 lety zůstávaly nádražní čekárny často celou noc otevřené, dnes se zavírají v jednu ráno a pak padla, tak uvidíme" říká publicista Radek Hromuško. A právě i tom tahle cesta kolem Česka je.
O troše dobrodružství a o možnosti vytrhnout se aspoň na chvíli ze zběsilého životního tempa, utéci diktátu komerce a instantnosti, kterým nás současná společnost a civilizace válcuje. "Každopádně máme možnost tomu na chvilku ujet," těší se Martin Langer. Český básník, který ví, že v dnešní společnosti "cesta táhne, ale ne natolik, aby se vyprodal celý náklad Bašóovy 'Úzké cesty do vnitrozemí' "....
Cesta kolem Česka právě začala. Takže - zapomeňte na vše špatné a vydejte se na ni s námi :-) Budeme vám z ní přinášet pravidelné reportáže - jo, a už nyní můžete sledovat na mapě poslední známou pozici cestovatelů - ZDE.
CESTA KOLEM ČESKA 2006 - KDO JE KDO
Radek Hromuško
Televizní publicista, reportér a spisovatel.
Od roku 2004 působil zejména v redakci aktuální publicistiky ČT. Jeho zvláštní a ojedinělý pohled obohatil českou publicistiku. Jeho reportáže často vyvolávají protichůdné reakce. Svým osobitým stylem se dostává až k samému jádru jednotlivých případů.
Největší ohlas vyvolaly reportáže o spartakiádním vrahovi (Spartakiádní vrah po dvaceti letech - 2005), bílinském případu (Hra na smrt - 2005), případ údajné sebevraždy jedenáctileté Soni (Stíny na houpačce - 2005), cestách českých drogových kurýrů za snadným výdělkem do drogových oblastí v Jižní Americe a Asii (Tomáš a Radek - 2005), případ vraždy mezi školáky v Hanušovicích (Hanušovice - 2005).
V současné době pracuje na rukopisu další knihy.
Martin Langer
Básník Martin Langer se narodil 18. července 1972 ve Varnsdorfu. Vystudoval střední průmyslovou školu technologie piva a sladu v Praze, poté pracoval mimo jiné jako knihkupec, sládek, dělník, myč nádobí a mistr v kořenářské výrobě. Dnes je zaměstnán v soukromé televizi Prima, žije v Praze. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena za rok 2002 (společně s J. Rudišem) za sbírku básní Pití octa. Více o autorovi - čtěte ZDE.
* Jestli s sebou nosíváte mobil s fotoaparátem nebo digitální fotoaparát, můžete se zúčastnit naší soutěže CHYŤTE JE.