Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Úchvatné jako hradby v Dubrovníku. Češovské valy nemají v Česku obdoby

Namísto rozpálených zdí z bílého vápence v Dubrovníku na vás čeká u vísky Češova mohutné hliněné opevnění, které se ovšem počalo rodit už před pár tisíci lety. Češovské valy patří mezi ojedinělá a kouzelná místa na Jičínsku a rozhodně by byla chyba jejich návštěvu vynechat.

Jarní atmosféra na Češovských valech | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Přirovnání k honosnému Dubrovníku zavání silnou nadsázkou, avšak společných rysů se sídly, co vábí turisty na okružní procházku po svých hradbách, se pár objeví. Jen pohled na červené střechy rušných měst tady nahrazuje divočina přírody.

Češovské valy se řadí mezi pamětihodnosti mimořádného významu. Především se jedná o výjimečně dochovaný systém opevnění, jaký u nás sotva najde konkurenci.

Zároveň Češovské valy uchvátí svojí velikostí. Výše valů místy dosahuje třináct metrů, v naší republice je to řadí na čelní pozici. Celková délka dosahuje zhruba tři kilometry, hlavní val opisuje kruh a doprovází ho až šest metrů hluboký příkop. Množství zeminy použité k vybudování opevnění odpovídá kapacitě 15 000 nákladních vagónů.

Linie vnějšího valu před severní branou

Češovské valy dodnes doprovází řada otazníků. Například proč vznikly, kdy byly zbudovány a komu sloužily. Věnoval jim pozornost už František Palacký a jako jediné hradiště ho uvádí ve svých Dějinách národa českého. Tehdy záhadné opevnění považoval za pozůstatek avarského tábora. Následně se objevily hypotézy o keltském oppidu. Archeologické nálezy zde doopravdy potvrdily lidskou přítomnost v době kamenné, bronzové i železné.

Další etapu rozvoje přinesl ranný středověk, kdy se uvnitř valů rozprostíralo slovanské sídliště. Strategická poloha na dominantním návrší sem prý přitáhla Žižkovy bojovníky. A ti se mezi hliněnými valy utábořili. Češovské valy jim umožňovaly pozorovat území od Polabí ke Krkonoším. Navíc tu existují prameniště vody, což je pro udržení vojenského tábora nezbytné. Během třicetileté války zde rozbili své ležení Švédové, kteří valy zpevnili, rozšířili a přizpůsobili pozicím dělostřelectva a proměnili je tak na klasické „šance“.

Jihozápadní část opevnění při pohledu od blízké lesní cesty. Fotografie velikost valu lehce potlačují, reálně působí mnohem mohutněji.

Nynější tvář Češovských valů se připisuje právě švédské přestavbě. Naposled se staré hradiště dočkalo praktického využití během prusko-rakouského konfliktu roku 1866. Tenkrát opevnění kupodivu nevyužili vojáci, nýbrž se sem do jejich bezpečí stáhli vystrašení civilisté.

Okružní túra

Dříve sem směřovala trasa žluté značka, ale ta byla zrušena. Zašlé značení se však naštěstí stále objevuje v terénu. V současné době přivádí návštěvníky k Češovským valům boční větev naučné stezky Češov – Vysoké Veselí. Když jsme se polní stezkou přiblížili k lesu, tak už mezi stromy probleskoval vysoký val. Za ním nás čekal šok. Z příšeří porostu se najednou vynořily fragmenty monumentální brány s vysokým opevněním a hlubokým příkopem. Poblíž se nachází památník Tomáše Svobody – panského myslivce a tajného protestanta z Češova, kterého roku 1729 v blízkém Kopidlně popravili, protože odmítal přestoupit na katolickou víru.

Monumentální severní brána

Příkrou stezkou se drápeme na korunu valu a následně po vyšlapané stezce pokračujeme dál do neznáma. Napravo hluboko dole zeje příkop a za ním se rýsuje předchozí vnější linie opevnění. Z druhé strany se zase táhne rovina vnitřního hradiště.

Obranné prvky jsou perfektně vidět a máme je tu jako na zlatém podnosu. Po pár stovkách metrů chůze mě napadla podoba s již zmíněnou procházkou po hradbách v Dubrovníku.

Postupujeme pomaloučku, s každou minutou se nám odkrývají pozoruhodná zákoutí. Temné jezírko a bahnité tůně s popadanými kmeny stromů signalizují přítomnost spodní vody. Nejvíce mě ale fascinuje obdivuhodná zachovalost valů a propojení impozantního lidského díla s přírodou i tichem místa ztraceného mimo dosah současné civilizace.

Nejimpozantnější úsek představuje jihozápadní část opevnění.

Míjíme předsunuté opevnění nazvané Prasečí rynek, poté i skromnější jižní bránu. Za jihovýchodním cípem se pak pokoušíme dostat k mohylovému pohřebišti. Před krajem lesa objevujeme nápadnou uměle navršenou plošinu. Další území, kde by se měly schovávat mohyly, bohužel pokrývá husté houští. Vracíme se zpět a u hlavní brány uzavíráme kruh. Dohromady jsme se v prostorách hradiště potulovali téměř tři hodiny. Potkali jsme pár lidí, spíše však šlo o místní, kteří se vydali na procházku s pejsky.

Pestrá paleta jara

Ideální dobu na výpravu k Češovským valům představuje jaro a zima, kdy přilehlý listnatý les ještě zůstává prosvětlený. Rozhodně tu musí být hezky také během barevného podzimu. V létě hradiště halí stín a putování po valech mohou trochu znepříjemnit křoviny.

Dubnová záplava dymnivky duté

My jsem se sem vydali počátkem druhé půle dubna a zastihli jsme velkolepý nástup jara: vnitřní plochu hradiště pocukrovaly koberce rozkvetlých sasanek. Naopak tělesa valů hýřila barevnou paletou dymnivek dutých. V některých úsecích dokonce dymnivky pokrývaly celý val od paty až ke koruně.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Češovské valy patří ke chráněným kulturním památkám, takže jakékoliv poškozování je trestné. Nálezy odtud jsou uloženy v jičínském muzeu.

Před výpravou doporučuji si nastudovat předpověď počasí, za větrného dne tu hrozí pády suchých větví a stromů.

Veřejnou dopravou jsou Češovské valy dostupné od autobusových zastávek Češov nebo Kozojedy-cihelna. O víkendu však bývá frekvence spojů nízká.

Internet
www.cesov.wz.cz
https://carokraj.cz

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Probíhá Noc kostelů. Prohlédněte si duchovní klenoty v pohraničí

U příležitosti každoroční akce Noc kostelů přinášíme galerii s pestrým výběrem kostelů a kaplí, které najdete...

Na co zírá mašinfíra: Noční jízdu Brnem po veletržní vlečce hlídala policie

Seriál Dnešní Mašinfíra je premiérový – poprvé jsme natáčeli na vlečce a poprvé v noci. Měli jsme totiž naspěch. Vlečka na...

OBRAZEM: Průmyslový komplex Dolních Vítkovic nemá v Evropě obdoby

Až do devadesátých let se tu těžilo uhlí a vyrábělo železo, poslední odpich byl proveden roku 1998. Dnes je areál Dolní...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...